Reklama

Aspekty diecezji

Apostolat Maryjny

26 czerwca w sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbyła się Ogólnodiecezjalna Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego, w której wziął udział dyrektor krajowy Apostolatu Maryjnego ks. Jerzy Owsiak CM i duszpasterz diecezjalny ks. Zygmunt Zimnawoda. W czasie pielgrzymki poświęcona została tablica upamiętniająca ks. prof. Teofila Herrmanna, założyciela Apostolatu Maryjnego.

M. K.

Odznaczenia

Bp Adam Dyczkowski odznaczył ks. Tadeusza Kulczyka, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze, oraz ks. Mirosława Werłosa, proboszcza parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie, tytułem honorowym kanonika z prawem noszenia rokiety i mantoletu. Okazją do uhonorowania ks. kan. T. Kulczyka był jubileusz 25-lecia kapłaństwa, natomiast ks. kan. M. Werłosa - konsekracja kościoła parafialnego w Przemkowie.

Caritas

Reklama

Caritas diecezjalna informuje o zmianie konta bankowego zgodnie ze standardami Unii Europejskiej: 07 1020 5402 0000 0702 0020 5716

Sprostowanie

Na prośbę Wojciecha Jurewicza, prezesa chóru parafialnego z Krosna Odrz., informujemy, iż w artykule Piotra Miechowicza pt. Srebrny jubileusz parafialnego chóru (Aspekty nr 25 z 20 czerwca br.) w wykazie członków chóru pominięto Kazimierza Wojciechowskiego oraz podano błędnie nazwiska: Marii Kondarewicz, Ewalda Parfianowicza oraz Zofii Giertugi. Serdecznie przepraszamy.

Redakcja

Przeprosiny

Jako autorka artykułu pt. Na rzecz hospicjum, zamieszczonego w „Aspektach” nr 26 z 27 czerwca br., serdecznie przepraszam panią Krystynę za podanie bez jej zgody nazwiska oraz informacji o chorobie nowotworowej, na którą pani Krystyna nie choruje. Przepraszam także wszystkie osoby pracujące w Hospicjach im. św. Pawła i Lady Sue Ryder za ewentualne kłopotliwe skutki opublikowania tego tekstu. Jednocześnie informuję, że za to, co napisałam, nie odpowiada Redakcja „Aspektów”.

Krystyna Dolczewska

Spotkanie młodych w Taizé

Duszpasterstwo Akademickie „Katedra” w Gorzowie Wlkp. organizuje w dniach 17-28 lipca wyjazd na spotkania młodych w Taizé połączone z pielgrzymką po Francji. W programie zwiedzanie Paryża, Wersalu, Paray le Monial (sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego) oraz Normandii: Mont St. Michel, Deauville, Rouen. Pielgrzymka przeznaczona jest tylko dla młodzieży pełnoletniej. Cena: 580 zł i 20 euro, w cenę wliczone są koszta przejazdu (klimatyzowany autokar), ubezpieczenie KL i NW, noclegi i wyżywienie. Wyjazdy autokaru także ze Świebodzina, Zielonej Góry i Żar. Zapisy: DA „Katedra”, ul. Obotrycka 10, Gorzów Wlkp., tel. (0-95) 722-72-35, 720-49-02.

Jednym zdaniem

W dniach 18-20 czerwca w Domu Rekolekcyjno-Powołaniowym w Paradyżu odbyły się rekolekcje dla maturzystów.

25 czerwca w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Zielonej Górze odbyło się czuwanie w intencji miasta. Czuwanie modlitewne składało się z Mszy św., Nabożeństwa Medjugorskiego i nieszporów za miasto poprowadzonych przez wspólnotę „Pustynia w Mieście”.

26 czerwca Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Tęcza” zorganizowało dla niepełnosprawnych i ich rodzin w Podkowie Leśnej k. Ochli obchody Nocy Świętojańskiej. W trakcie imprezy było wspólne grillowanie, zabawy i tańce.

27 czerwca w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Przyborowie bp Adam Dyczkowski przewodniczył Mszy św. w intencji 50-lecia święceń kapłańskich ks. kan. Edwarda Kornusa.

27 czerwca w Międzyrzeczu bp Paweł Socha przewodniczył Mszy św. w intencji ks. prof. dr. hab. Zdzisława Chlewińskiego i ks. inf. Henryka Guzowskiego z okazji jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich.

29 czerwca w kościele pw. św. Wojciecha w Międzyrzeczu bp Edward Dajczak udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z Ochotniczego Hufca Pracy.

Zaproszenia

Klub Młodzieżowy „Arka” przy pl. Matejki w Zielonej Górze zaprasza na półkolonie dzieci i młodzież od poniedziałku do soboty w godz. od 14.00 do 18.00. W programie spotkań przewidziane są: zajęcia plastyczne, zajęcia fotograficzne, sportowe, muzyczne, rekreacyjne oraz nauka tańca i kurs gotowania.

Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Przemkowie zaprasza 15 sierpnia na Festiwal Orkiestr Dętych.

W Galerii „Projekt” na I piętrze Urzędu Miejskiego w Zielonej Górze oglądać można 29. Wystawę Fotograficzną. Przygotowali ją członkowie Lubuskiego Towarzystwa Fotograficznego na 50-lecie organizacji. Wystawę zdominowały fotografie pejzażu i architektury.

Terenowe Biuro Radia Maryja przy parafii konkatedralnej pw. św. Jadwigi w Zielonej Górze czynne jest we wtorki i środy w godz. 14.00-17.00 oraz czwartki i piątki w godz. 10.00-13.00. W biurze są do nabycia m.in. publikacje Instytutu Edukacji Narodowej, prasa katolicka. Biuro pośredniczy także w zamówieniach na anteny TV TRWAM. Tel. (0-68) 324-46-94.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na drodze do Maryi

2021-08-01 12:24

Michalina Stopka

Pielgrzymka to czas modlitwy, radości, spotkania z Bogiem i człowiekiem. Wiedzą o tym pielgrzymi grupy 14, którzy 1 sierpnia wyruszyli  w ramach 41. Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasnej Górze i 31. Górowskiej Pieszej Pielgrzymki.

Pomysł, aby wyjść z Góry na Jasną Górę, zrodził się w 1990 r. Od tamtego niezmiennie pielgrzymi z Góry wychodzą, by pokłonić się Maryi. Tej tradycji nie zatrzymała także ubiegłoroczna pandemia. Pomysłodawcom pielgrzymowania z Góry był ks. Janusz Jastrzębski - Ksiądz Janusz jako pierwszy dał taką propozycję, a pielgrzymom tak się ten pomysł spodobał, że przez rok przygotowywali się na ten czas - mówi Bogdan Mączyński, wieloletni pielgrzym

CZYTAJ DALEJ

Nieznane fakty z udziału ks. Wyszyńskiego w Powstaniu Warszawskim

2021-07-31 21:32

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Powstanie Warszawskie

Archiwum Instytutu Prymasa Wyszyńskiego

Ks. Stefan Wyszyński asystuje przy operacjach w szpitalu polowym, przenosi rannych na własnych barkach, pierze bandaże, udziela sakramentów rannym powstańcom, prowadzi prowizoryczne pogrzeby poległych - to mało znane obrazy z życia przyszłego kardynała i Prymasa Tysiąclecia. Podczas Powstania Warszawskiego ks. Wyszyński był kapelanem w okręgu wojskowym AK Żoliborz-Kampinos.

Z chwilą wybuchu Powstania Warszawskiego ks. Stefan Wyszyński pracował jako kapelan zakładu dla niewidomych w podwarszawskich Laskach. Jednocześnie był kapelanem miejscowych oddziałów powstańczych pod pseudonimem Radwan III i m.in. współtworzył szpital dla powstańców w Laskach. Podobno powierzono mu także opiekę nad termometrem, które to urządzenie pewnego razu zgubił. Pomogła dopiero interwencja św. Antoniego – termometr znalazł się w ulubionych kwiatach ks. Stefana, czyli nasturcjach.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski: Godzina „W” to jest godzina również naszych wyborów dzisiejszych

Wiemy co znaczy godzina „W”. Wiemy również, że pod tym znakiem kryje się mnóstwo treści: Powstanie Warszawskie, stolica naszego narodu Warszawa, warszawiacy. Ta godzina „W” to jest również godzina wyboru tamtych ludzi i dzisiaj nas. Jako indywidualnych ludzi, ale też jako narodu – mówił w homilii bp Andrzej Przybylski, który 1 sierpnia, w 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego przewodniczył Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Imienia Maryi w Częstochowie.

Częstochowskie obchody 77. rocznicy Powstania Warszawskiego, w których wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miejskich, parlamentarzyści Ziemi Częstochowskiej, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręgu Częstochowy, kombatanci, młodzież, harcerze, Młodzieżowa Orkiestra Dęta Dąbrowa Zielona, rozpoczęły się minutą ciszy za poległych w Powstaniu Warszawskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję