Reklama

Kostrzyn nad Odrą

Z papieżem i Akcją Katolicką

Festyn Parafialny, zorganizowany w niedzielę 20 czerwca w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie, był już szóstą tego rodzaju imprezą w parafii. Tegoroczna uroczystość odbywała się z okazji jubileuszu 10-lecia powołania Akcji Katolickiej w naszej diecezji i 25. rocznicy pierwszej pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Polski.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., którą odprawił ks. Andrzej Hładki. Po Eucharystii plac przykościelny zapełnili uczestnicy festynu, których powitała prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej Elżbieta Głowacka. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał proboszcz ks. kan. Wojciech Skóra, witając serdecznie wszystkich zebranych i życząc miłego spędzenia czasu.
Festyn był okazją do towarzyskich spotkań, rozmów w gronie znajomych przy kawie z ciastem, co oprócz elementów przyjemnej zabawy niesie z sobą umocnienie parafialnych więzi wspólnotowych i integracji mieszkańców miasta. Rzęsistymi oklaskami nagradzane były zespoły: niezawodna schola „Iskierki” prowadzona przez siostrę Annę, schola „Adoramus” kierowana przez Małgorzatę i Grzegorza Głuszko oraz schola młodzieży dorosłej, którą prowadzi Renata Głuszko. O dobrą muzykę i nagłośnienie zadbał Zespół „MARTON” Marka Paprockiego. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa i stoiska z wspaniałym ciastem domowego wypieku, goframi robionymi na miejscu, a także z kiełbasą z rożna, bigosem, kawą, herbatą i zimnymi napojami. Urozmaiceniem były różne konkursy dla dzieci zorganizowane przez s. Annę, turniej szachowy i losowanie atrakcyjnych nagród. Przy okazji można było skorzystać z pomiaru ciśnienia tętniczego przeprowadzonego przez Urszulę Wolnowską i z pomiaru poziomu glukozy, wykonywanego przez Bożenę Bocheńską.
Festyn cieszył się niesłabnącą frekwencją do późnych godzin wieczornych. Na to, by był on tak udany, złożyła się praca wielu ludzi zrzeszonych w Akcji Katolickiej i grupach modlitewnych, działających przy parafii, oraz sióstr zakonnych. Nad całością przygotowań i przebiegiem uroczystości czuwał Ksiądz Proboszcz. Duży wpływ na atmosferę festynu miała przepiękna, wymarzona wprost pogoda, która nastała tej niedzieli po wielu dniach chłodów i deszczu. Szczególną aktywnością w pracach przygotowawczych i realizacyjnych wyróżnili się: Walenty Bosy, Elżbieta Głowacka, Joanna Wolnowska, Barbara Szarek, Jadwiga Woźniak, Aniela Stec, Helena Kwiatkowska, Halina i Konrad oraz Krystyna i Czesław Jurczykowie oraz wiele innych osób. W przygotowania techniczne oraz wsparcie festynu w różnej formie włączyło się około 50 kostrzyńskich firm, zakładów i sklepów. Za zaangażowanie, wszelką pomoc, włożony trud i wsparcie festynu, a także za czynny udział w uroczystościach ks. kan. dr Wojciech Skóra złożył wszystkim serdeczne „Bóg zapłać”. Dochód z festynu przeznaczony jest na organy i remont kościoła.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezuici: zakaz działalności publicznej dla o. Marko Ivana Rupnika

2022-12-05 13:06

[ TEMATY ]

jezuici

Monika Książek

Pomimo stwierdzenia przez Dykasterię Nauki Wiary przedawnienia zarzutów stawianych wobec znanego słoweńskiego jezuity o. Marko Ivana Rupnika SJ nadal toczy się przeciw niemu postępowanie administracyjne i nie może on prowadzić działalności publicznej – poinformowała Kuria Generalna Towarzystwa Jezusowego w Rzymie.

Do Dykasterii Nauki Wiary wpłynęła w 2021 r. skarga na o. Marko Ivana Rupnika SJ, dotycząca jego sposobu sprawowania posługi. Nie dotyczyła ona osób niepełnoletnich. Dykasteria Nauki Wiary zwróciła się do Towarzystwa Jezusowego z prośbą o wszczęcie dochodzenia wstępnego w tej sprawie. Towarzystwo Jezusowe natychmiast wyznaczyło zewnętrznego śledczego (zakonnika z innego instytutu) do przeprowadzenia dochodzenia. Różne osoby zostały zaproszone do złożenia zeznań. Raport końcowy został złożony w Dykasterii Nauki Wiary. Po przestudiowaniu wyników tego dochodzenia, Dykasteria Nauki Wiary stwierdziła, że fakty, o których mowa, uległy przedawnieniu i dlatego zamknęła sprawę na początku października bieżącego roku.

CZYTAJ DALEJ

Święty Szarbel - wzór modlitwy

Poświęcił całe swoje życie, by adorować Boga.

Święty Szarbel, eremita z Libanu, promieniuje na wiernych przykładem prostoty i pokory. Urodził się w ubogiej maronickiej rodzinie, w niewielkiej wiosce w górach Libanu. Już jako dziecko odznaczał się pobożnością i zamiłowaniem do modlitwy, co zrodziło w nim pragnienie poszukiwania Boga w ciszy. Zrealizował je, wstępując w 1851 r. do maronickich antonianów w Maifug, później przeniósł się do klasztoru w Annaja, gdzie – pomijając czas studiów filozoficzno-teologicznych – przebywał do 1875 r. W tym roku udał się także do górskiej samotni, gdzie odseparowany niemal od wszystkiego, co ziemskie, spędził pozostałe 23 lata życia.

CZYTAJ DALEJ

Polska jest piękna! Czyli... 4 pory roku w naszych rodzimych lasach

2022-12-05 15:22

[ TEMATY ]

Lasy Państwowe

Adobe Stock

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinku we współpracy z "Niedzielą" zaprasza do wycieczki w przepiękne rejony Polski! Odwiedźcie razem z nami polskie lasy, zobaczcie, jak prezentują się nie tylko późną jesienią czy wczesną zimą, ale i w lato i na wiosnę!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję