Sygnatariusze apelu podkreślili, że „tożsamość współczesnej Warszawy wyrasta z historii Powstania Warszawskiego”. – To wtedy ofiara złożona przez powstańców i przez ludność cywilną na zawsze zmieniła nasze miasto. Pokonane, ale niezwyciężone, obrócone w gruzy po latach odrodziło się. Dzisiejsza Warszawa wygląda inaczej niż ta przedwojenna, ale jej Duch i siła są niezmienne. Jesteśmy dumni, że te cechy przekazali nam bohaterowie walczący o nasze miasto w 1944 roku – napisali.
Prezydent Warszawy i kombatanci zachęcili, aby 1 sierpnia uczcić pamięć bohaterów walczących w Warszawie w sierpniu i wrześniu 1944 r. –Winniśmy im szacunek. Oddajmy hołd poległym bohaterom zachowując się godnie podczas uroczystości. Zwracamy się do mieszkańców Warszawy, aby jak co roku w godzinę „W” minutą ciszy uczcili ofiarę heroicznej walki o wolność naszego miasta i wolnej Polski – zaapelowali.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pod dokumentem swoje podpisy złożyli prezydent miasta stołecznego Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Eugeniusz Tyrajski – zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich oraz Leszek Żukowski – prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Reklama
– W te dni spotykamy się wspominając nasze koleżanki i naszych kolegów. Idziemy na cmentarz, na ich groby. Uczestniczymy w tych uroczystościach, których jak na nasz „młody” wiek jest już chyba nawet za dużo, ale cieszymy się, że pamięć o Powstaniu nadal trwa – powiedział Eugeniusz Tyrajski. Zastępca prezesa Związku Powstańców Warszawskich zaapelował o dalsze podtrzymywanie pamięci o Powstaniu.
Prof. Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej podziękował prezydent Gronkiewicz-Waltz, władzom państwowym, miejskim oraz Muzeum Powstania za organizowanie obchodów. – Mam apel do społeczeństwa. Proszę o spokój, a w samą godzinę „W” o życzliwość dla Powstańców. To jest odchodzące pokolenie. Niech zostanie w ich pamięci Wasz życzliwy uśmiech – zaapelował.
W godzinę „W” zabrzmi ponad 220 syren stacjonarnych i wiele ruchomych, które obsługiwać będą harcerze. Na Maszt Wolności znajdujący się przy Rondzie Zgrupowania „Radosław” wciągnięta zostanie flaga ze znakiem Polski Walczącej, która będzie powiewać tam przez kolejne 63 dni. W 435 miejscach pamięci, związanych z Powstaniem Warszawskim harcerze i strażnicy miejscy złożą kwiaty i znicze.
Bogaty program tegorocznych obchodów przedstawiła prezydent Gronieiwcz-Waltz. Na ich przebieg złożą się uroczyste m.in. Msze św., sesja rady miasta, spotkania z kombatantami, koncerty, spektakle i wystawy, m.in. wspólne śpiewanie „Niezakazanych piosenek”, 1 sierpnia o godz. 20 na Placu Piłsudskiego.
O koncercie, „Chłopcy z tamtych lat”, który odbędzie się 31 lipca o godz. 20.30 po zakończeniu Mszy św. i apelu pamięci przy Pomniku Powstania Warszawskiego opowiedział zastępca dyrektora Stołecznej Estrady, Marek Will. Przypomniał, że koncerty towarzyszą obchodom rocznicowym od 23 lat.
Reklama
Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zachęcił do odwiedzania swojej placówki, a także omówił stałe imprezy towarzyszące obchodom i nowe inicjatywy, związane z rocznicą powstania, zaprosił m. in. na czynną od dziś wystawę „1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017”, na której prezentowane są najcenniejsze zabytki otrzymane przez muzeum ze zbiorów prywatnych. Zachęcił też do wysłuchania jutrzejszego koncertu „Jestem przestrzeń”(Park Wolności, godz. 21) i do zakupu płyty z poezją Anny Świrszczyńskiej w wykonaniu współczesnych artystów m.in. Wojciecha Waglewskiego i gitarzysty jazzowego Johna Scofielda.
***
Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez hitlerowców Europie. Po 63 dniach walk zakończyło się kapitulacją. Zginęło w nim około 18 tys. powstańców i od 150 tys. do 200 tys. cywilów.
Szczegółowy program rocznicowych obchodów dostępny jest na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawa (http://www.powstanie44.um.warszawa.pl/) oraz na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego (www.1944.pl)