Reklama

Polska

Co najmniej 543 nowych alumnów w seminariach i 222 kandydatów do zakonów

W nowym roku akademickim formację w seminariach duchownych rozpocznie co najmniej 543 alumnów, a do zakonów zgłosiło się 222 kandydatów. Dane te przedstawiono na Jasnej Górze podczas 53. Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium

WSD w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla porównania, w 2015 r. do diecezjalnych seminariów duchownych zgłosiło się 520 mężczyzn, a rok wcześniej 600 chętnych do kapłaństwa. W 2004 roku w diecezjalnych seminariach studia rozpoczęło 1097 alumnów, a w roku 1994 - 1367.

Nieduży, ale systematyczny wzrost powołań odnotowują za to seminaria zakonne. W 2014 r. na pierwszym roku znalazło się 200 alumnów, a dwa lata temu 205. W tym roku będzie ich przynajmniej 222.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W większości seminariów nadal jednak trwa nabór. Rektorzy podkreślają, że wielu młodych ludzi podejmuje decyzję o wstąpieniu na drogę formacji dopiero we wrześniu.

Tematem konferencji były słowa „Syn, brat, ojciec – ksiądz i kobiety”. Rektorzy zastanawiali się m.in. nad formami relacji i zaangażowania duszpasterskiego kleryków oraz kapłanów wśród kobiet i ich rodzin.

Punktem wyjścia dla refleksji pastoralnej były wykłady o charakterze biblijnym oraz mariologicznym. Grono tegorocznych prelegentów oprócz księży profesorów stanowiły także kobiety oraz małżeństwo.

W tym roku w konferencji uczestniczyło kilku nowych rektorów, m. in. z Gdańska, Krakowa, Olsztyna, Przemyśla i Wrocławia oraz ze zgromadzeń zakonnych kapucynów prowincji krakowskiej, marianów, michalitów, orionistów, sercanów białych. Ponadto został wybrany nowy zarząd na następne 3 lata.

Reklama

Przewodniczącym konferencji został wybrany ks. dr Wojciech Wójtowicz z Koszalina, a sekretarzem ks. dr Piotr Kot z Legnicy. Funkcję wiceprzewodniczącego jak dotychczas będzie pełnił rektor paulinów o. dr Grzegorz Prus.

W czasie PRL polskie seminaria duchowne nie były w ogóle uznawane jako wyższe uczelnie i opierały się wyłącznie na prawie kanonicznym, dlatego księża, którzy je kończyli nie uzyskiwali tytułu zawodowego magistra, chyba że zdobywali je na wydziałach posiadających prawa publiczne.

Obecnie alumni wyższych seminariów duchownych, zgodnie z umową między rządem RP a Konferencją Episkopatu Polski, mogą uzyskiwać tytuł zawodowy magistra kierunku „teologia”.

2017-09-07 10:34

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium zainaugurowało nowy rok akademicki

Niedziela podlaska 42/2017, str. 1

[ TEMATY ]

seminarium

Archiwum Caritas

Inaugurację rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa

Inaugurację rozpoczęła Eucharystia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pikusa
Październik to czas, w którym studenci rozpoczynają nowy rok akademicki na uniwersytetach, akademiach oraz w seminariach duchownych. Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2017/2018 oraz immatrykulacja nowych studentów w Wyższym Seminarium Duchowym w Drohiczynie miała miejsce 5 października
CZYTAJ DALEJ

Francja: dlaczego kobiety w kościele zakrywają głowę, skąd ten nowy trend?

2025-07-22 19:07

[ TEMATY ]

kobieta

Adobe Stock

To duchowy rytuał, który pomaga w lepszym przeżywaniu Eucharystii, znak, że w tym szczególnym czasie chcę być tylko dla Boga – opowiadają na łamach La Croix kobiety, które podczas liturgii zdecydowały się zakrywać głowę koronkową chustą, tzw. mantylą. Paryski dziennik przypomina, że w przeszłości był to we Francji powszechny zwyczaj. Dziś ta tradycja odżywa na nowo, choć wciąż jest zjawiskiem mniejszościowym. Można ją zaobserwować w kręgach tradycjonalistycznych i u neofitek.

Cytowana przez La Croix Isabelle Jonveaux, socjolog religii na Uniwersytecie we Fryburgu zauważa, że osoby nawrócone mają tendencję do eksponowania zewnętrznych znaków swojej wiary, aby zaznaczyć swoje nawrócenie. „Noszenie odzieży o charakterze religijnym to również sposób na wyrażenie pewnego radykalizmu” – dodaje szwajcarska socjolog.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Dziwisz w Wieliczce o św. Kindze: Nie przespała życia. Wypełniła je dobrem, bezinteresowną i mądrą służbą

2025-07-24 16:00

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

św. Kinga

Wieliczka

Rafał Stachurski / Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Jej przykład może nas inspirować do miłości i służby, choć żyjemy w innych czasach, choć stają przed nami inne wyzwania – o św. Kindze w dniu jej liturgicznego wspomnienia mówił kard. Stanisław Dziwisz. Arcybiskup krakowski senior przewodniczył porannej Mszy św. w kaplicy poświęconej patronce górników w Kopalni Soli „Wieliczka”.

24 lipca w liturgii przypada wspomnienie św. Kingi. To właśnie dlatego tego dnia porannej Mszy św. w kaplicy poświęconej patronce górników w Kopalni Soli „Wieliczka” przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Gromadzimy się w tym niezwykłym miejscu, 100 metrów pod ziemią. (…) Kaplica jest miejscem modlitwy i kultu Bożego, słusznie więc ogarnia nas podziw dla zmysłu wiary tych, którzy w ten sposób chcieli podkreślić, że Bóg jest i powinien być wszędzie tam, gdzie człowiek żyje i pracuje, trudzi się i czyni sobie ziemię poddaną, podejmując w ten sposób zadanie przekazane mu przez Stwórcę i Pana nieba i ziemi – mówił na początku homilii arcybiskup krakowski senior. Zauważył przy tym, że położenie kaplicy św. Kingi „przemawia do naszej wyobraźni”, gdyż przypomina, że człowiek żyje w świecie stworzonym przez Boga i oddanym mu do dyspozycji, ale nie na zawsze. – Ziemia bowiem dla każdego człowieka jest wstępnym etapem wędrówki i przygotowania się do nieskończenie większej rzeczywistości, którą nazywamy niebem i która będzie życiem bez końca z Bogiem w Jego królestwie, przygotowanym nam od założenia świata – wyjaśnił kard. Stanisław Dziwisz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję