Reklama

Katolicka Szkoła w Wierzbiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6 kwietnia Rada Gminy Kutno podjęła decyzję o likwidacji z dniem 31 sierpnia 2001 r. Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Andersa Syna Ziemi Kutnowskiej w Wierzbiu. Na szczęście nie oznacza to jednak, że szkoły w Wierzbiu - z piękną, ponad 100-letnią tradycją - nie będzie. Będzie szkoła i to szkoła katolicka!

Bitwa o szkołę

Na powstanie Katolickiej Szkoły w Wierzbiu złożył się na wielki wysiłek i zaangażowanie pracowników placówki, rodziców dzieci i mieszkańców Wierzbia i okolicznych wsi. Od początku ich staraniom patronował ks. prał. Stanisław Pisarek - dziekan kutnowski i proboszcz parafii św. Wawrzyńca, na terenie której leży wieś Wierzbie.

O przyczynach likwidacji szkoły opowiada dyrektor szkoły w Wierzbiu, Anna Rzymkowska, w rozmowie z Piotrem Horzyckim z Głosu Wierzbia: "Podstawową przyczyną był brak dzieci, z którym borykaliśmy się od wielu lat. Aby pozyskać dzieci, podejmowaliśmy wiele różnych działań, m.in. kupiliśmy szkolną nyskę, którą podwoziliśmy dzieci z Sójek i Komadzyna oraz otworzyliśmy szkolną stołówkę z obiadami. Pozyskaliśmy również kilkoro dzieci z Kutna. Jednak odebranie szkołom podstawowym 7. oraz 8. klasy i zabranie przez kilku rodziców z Komadzyna swoich dzieci z naszej szkoły we wrześniu ubiegłego roku postawiło nas w dramatycznej sytuacji. Ci, którzy zabrali swoje dzieci z naszej szkoły, muszą wiedzieć, że swoim postępowaniem przyczynili się do jej zlikwidowania".

Choćby tych kilka słów dowodzi, że pracownicy szkoły w Wierzbiu - szkoły, której patronem jest jeden z najwybitniejszych polskich generałów - nigdy nie trwali biernie, poddając się biegowi wydarzeń. W Wierzbiu ludzie walczą o to, co dobre i słuszne.

Dlatego powstał Komitet Organizacyjny Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu, w skład którego weszli m.in. dziekan ks. Stanisław Pisarek, Andrzej Jakubowski - przewodniczący Solidarności z Kutna, Maciej Rzeźnicki - sołtys wsi Wierzbie.

Szybko nawiązano kontakt ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie, które mogłoby stać się organem prowadzącym publiczną, Katolicką Szkołę Podstawową w Wierzbiu. Stowarzyszenie wyraziło swoją zgodę na prowadzenie Szkoły Podstawowej w Wierzbiu.

Reklama

Profil chrześcijańsko-patriotyczny

Komitet zwrócił się również o poparcie inicjatywy powołania szkoły katolickiej m.in. do biskupa łowickiego Alojzego Orszulika, podkreślając: "Nasze działania są odpowiedzią na liczne prośby mieszkańców wsi: Komadzyn, Malina, Wierzbie i Żurawieniec, aby w budynku po likwidowanej Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa w Wierzbiu istniała dalej szkoła i miała ona charakter katolicki. Szkoła będzie ofertą oświatowo-wychowawczą o profilu chrześcijańsko-patriotycznym dla dzieci z całego regionu kutnowskiego. Nauczanie i wychowanie w tej szkole oparte będzie na zasadach i wartościach chrześcijańskich, kształtujących u jej uczniów postawy życzliwości, ofiarności przy zachowaniu szacunku dla każdego ucznia. Prowadzony w niej proces kształcenia i wychowania zmierzać będzie ku syntezie wiary i nauki oraz wiary i życia w postawie poszczególnych uczniów.

Szkoła w Wierzbiu prowadzona będzie w ramach programu ´Mała Szkoła´, umożliwiającego istnienie szkół o niewielkiej liczbie uczniów. Jej działalność, jako instytucji wychowawczej i kościelnej, podlegać będzie nadzorowi Biskupa Łowickiego. Szkoła posiadać będzie księdza prefekta ustanowionego przez Biskupa Ordynariusza, który czuwał będzie nad jej funkcjonowaniem. Jesteśmy przekonani, iż działalność szkoły katolickiej w Wierzbiu będzie owocnie służyła dziełu wychowania Polaków mądrych i uczciwych, odpowiedzialnych za Kościół i Ojczyznę" .

W piśmie z 25 kwietnia, skierowanym do przewodniczącego Rady Gminy Kutno, Józefa Kotlińskiego, bp. Orszulik napisał: "Jako Biskup Łowicki wniosek ten popieram i proszę Władze Gminy o użyczenie lub przekazanie w wieczyste bezpłatne użytkowanie dotychczasowego budynku szkolnego wraz z przyległym terenem na cel oświatowo-wychowawczy" .

Zyskawszy poparcie ze strony władz kościelnych i przychylność Kuratorium, a także deklarację ze strony wójta Gminy, Jerzego Bryły, o nieodpłatnym przekazaniu budynku szkolnego wraz z wyposażeniem na rzecz nowej szkoły, Komitet oczekiwał już tylko na decyzję Rady Gminy Kutno. Pierwszą sesję, na której miała być omawiana ta kwestia, wyznaczono na 26 kwietnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przyjaciele Szkół Katolickich

18 kwietnia prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich - ks. Stanisław Gancarek spotkał się z rodzicami dzieci szkolnych w Wierzbiu i opowiedział o zasadach funkcjonowania szkoły i o Stowarzyszeniu w ogóle.

Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich powstało w 1990 r. z inicjatywy ks. Stanisława Gancarka i grupy katolików świeckich, po uzyskaniu zgody metropolity częstochowskiego abp. Stanisława Nowaka. Była to odpowiedź na wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji.

Członkowie Stowarzyszenia kierują się w swej pracy wychowawczej zasadami duchowości nieautorytarnej - otwiera się ona na Boga przez spotkanie człowieka z istotą swej osobowości. Życie duchowością nieautorytarną pozwala stawać w prawdzie, akceptować słabości swoje i innych, dostrzegać pozytywny sens trudności, w każdym wydarzeniu widzieć szansę na przemianę i z nadzieją patrzeć w przyszłość. Ważnym rysem duchowości Stowarzyszenia jest jego maryjność. Maryja jest Patronką i Właścicielką dzieła, jego wzorem i drogą.

Cel Stowarzyszenia zawarty jest w słowach: "Kształcimy, aby wychowywać". Zgodnie z nim Stowarzyszenie prowadzi ponad 20 szkół katolickich, ośrodki doskonalenia pedagogicznego dla nauczycieli, warsztaty dla rodziców i wychowawców, organizuje sesje, rekolekcje i obozy dla pedagogów i młodzieży. Stowarzyszenie oferuje zatem wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkół różnych typów, na wszystkich poziomach kształcenia. Wypracowało nowatorską, odważną, uwzględniającą kondycję współczesnego człowieka propozycję wychowawczą, opartą na wartościach chrześcijańskich i patriotycznych. W roku 2000 zostało laureatem konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską Pro Publico Bono organizowanego pod patronatem Prezesa Rady Ministrów RP.

Jest szkoła!

Po wszystkich staraniach, 31 maja, podczas kolejnej już Sesji Rady Gminy Kutno podjęto decyzję o przekazaniu budynku szkoły w Wierzbiu aktem darowizny na rzecz Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich jako organu prowadzącego Katolicką Szkołę Podstawową w Wierzbiu.

W roku szkolnym 2001/2002 będzie to szkoła niepubliczna, ale z zamiarem przekształcenia jej w placówkę publiczną. Szkoła zaprasza do bezpłatnej nauki w klasach 0-IV, zapewniając wszystkim uczniom: bezpieczeństwo i życzliwą atmosferę w szkole, bezpłatne dojazdy do i ze szkoły, naukę w systemie jednozmianowym w niewielkich liczebnie klasach, naukę języków obcych : od klasy I - język angielski, od klasy IV - niemiecki, zajęcia z informatyki, logopedyczne i świetlicowe, bezpłatne podręczniki dla dzieci z rodzin najuboższych, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, bezpłatną opiekę lekarską w szkole.

Zainteresowanym uczniom szkoła oferuje także: gorący posiłek i zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne, muzyczne, sportowe i inne.

Od września 2002 r. przewidywane jest także otwarcie w Wierzbiu Katolickiego Gimnazjum.

Zgłoszenia uczniów do szkoły można składać w: Szkole w Wierzbiu - od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00, kancelarii parafii św. Wawrzyńca w Kutnie czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-12.00, 16.00-18.00 i w soboty w godz. 10.00-12.00, Biurze Akcji Katolickiej parafii św. Wawrzyńca czynnym w poniedziałki w godz. 10.00-12.00, środy i piątki w godz. 16.00-18.00 oraz w zakrystii kościoła pw. św. Wawrzyńca w Kutnie po Mszach św Apel

Ponieważ szkoła katolicka będzie mieściła się w budynku po likwidowanej ponad 100-letniej Szkole Podstawowej w Wierzbiu, który wymaga gruntownego remontu, podjęto już konieczne remonty. Obecnie konieczna jest w nim wymiana: dachu eternitowego, instalacji elektrycznej i większości okien. Niezbędny jest również zakup wielu podstawowych pomocy szkolnych. W momencie powstawania tekstu trwała wymiana pokrycia dachu na blachodachówkę - finansowana przez dziekana ks. Pisarka i sponsorów, a także za środki uzyskane podczas festynu na rzecz szkoły, zorganizowanego 17 czerwca.

Ponieważ potrzeby nadal są duże dyrektor szkoły Anna Rzymkowska wciąż apeluje o wsparcie: "Wszystkim dobroczyńcom szkoły, którzy zechcą okazać nam pomoc, z góry serdecznie dziękujemy i jednocześnie proponujemy wejście w skład honorowej Rady Opiekuńczej Katolickiej Szkoły Podstawowej w Wierzbiu".

Osobom zainteresowanym wsparciem tego dzieła podajemy konto bankowe: Komitet Rodzicielski przy Szkole Podstawowej w Wierzbiu, BS "Wspólna Praca" Kutno, nr 90210008-2020-2706-10-12, telefon kontaktowy: ( 0-24) 254-49-85.

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. gen. Władysława Andersa Syna Ziemi Kutnowskiej w Wierzbiu z udziałem bp. Alojzego Orszulika nastąpi 15 września o godz. 11.00.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

[ TEMATY ]

sejm

rodzice

niepełnosprawność

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Po serii wystąpień przedstawicieli organizacji pozarządowych rozpoczęła się część dla osób indywidualnych. Ta część wysłuchania publicznego potrwa kolejne kilka godzin, gdyż do zabrania głosu zapisało się ponad 300 osób.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: pokaz słynnego filmu Krzysztofa Żurowskiego "Duszochwat" o św. Andrzeju Boboli

2024-05-16 19:24

[ TEMATY ]

film

Warszawa

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Pokaz znanego filmu "Duszochwat", w reżyserii Krzysztofa Żurowskiego, ukazującego niezwykłe dzieje i męczeństwo św. Andrzeja Boboli SJ, odbędzie się 19 maja o godz. 19.00 w Kinie Duchowym Carmelitanum w klasztorze karmelitów bosych przy ul. Solec 51 w Warszawie. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z reżyserem.

Film Krzysztofa Żurowskiego ma charakter poetyckiej impresji na temat życia świętego i dziejów jego kultu.

CZYTAJ DALEJ

Reforma podstaw programowych. Czy rośnie nam szparagowe pokolenie?

2024-05-17 07:23

[ TEMATY ]

szkoła

korepetycje z oświaty

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

MEN obiecało ściąć treści podstaw programowe dla 18 przedmiotów. Najwięcej emocji wciąż wywołują propozycje zmian z historii i języka polskiego. Resortowa gilotyna nie oszczędziła ani chrztu Polski, ani Sienkiewicza obecnego w kanonie lektur nawet w czasach PRL. Czy w konsekwencji wyrośnie nam "szparagowe pokolenie" nie znające nawet Szekspira? 13 maja br. zakończył się termin konsultacji publicznych.

Rollercoaster konsultacji społecznych i publicznych 

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję