Reklama

Z wizytą w parafii

U św. Piotra w Ciechanowie

8 czerwca wizytację kanoniczną przeżywała wspólnota parafii pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie. Parafia została erygowana dekretem Biskupa Płockiego 23 kwietnia 1982 r. Ówczesny pasterz Kościoła na Mazowszu bp Bogdan Sikorski ustanowił patronem parafii św. Piotra Apostoła, który jest jednocześnie patronem Ciechanowa. Pierwszym proboszczem parafii był ks. Lucjan Rawa, po nim duszpasterzował ks. Jan Włoczewski. Od grudnia 1988 r. obowiązki proboszcza sprawuje ks. kan. Eugeniusz Graczyk. Budowa świątyni pw. Jezusa Miłosiernego trwała 10 lat od 1986 do 1996 r. 23 kwietnia 1997 r. kościół poświęcił uroczyście bp Zygmunt Kamiński.

Niedziela płocka 34/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Piotra Apostoła w Ciechanowie

Patron parafii: św. Piotr Apostoł
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. Jezusa Miłosiernego
Odpust parafialny: 29 czerwca, II Niedziela Wielkanocy
Proboszcz: ks. kan. Eugeniusz Graczyk
Wikariusze: ks. mgr Włodzimierz Gawlikowski (do 21 czerwca), ks. mgr Wiesław Kosiński, ks. mgr Krzysztof Jończyk (od 21 czerwca)
Katecheci: Agnieszka Gozdalska, Anna Lewandowska, Hanna Skotnicka, Józef Michalski, Piotr Świercz
Organista: Marek Bączek
Zakrystian: Janusz Siwkowski
Miejscowości: Ciechanów, Ropele, Kargoszyn, Chruszczewo, Gostków
W parafii działają: schola parafialna, Dzieci Maryi, koło misyjne, koło biblijne, ministranci, Ruch Światło-Życie, zespół muzyczny, koła Żywego Różańca, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, poradnictwo rodzinne, Akcja Katolicka, grupa charytatywna, czciciele Miłosierdzia Bożego, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, asysta parafialna, chór parafialny, rada parafialna
Współpraca: Zespół Muzyki Dawnej przy Szkole Podstawowej nr 5, „Civitas Christiana”, organizacje kombatanckie, cech rzemiosł
Msze św. w niedzielę: 7.00, 8.30, 10.00, 11.30 (z udziałem dzieci), 13.00 (Suma), 17.00 (młodzież)
Strona internetowa parafii: www.piotrciechanow.webpark.pl

Charakterystyka parafii

Obecnie parafia liczy ok. 8,5 tys. wiernych i należą do niej oprócz części miasta także wioski: Chruszczewo, Kargoszyn i Ropele. Najdalej do kościoła mają mieszkańcy Ropel, ok. 3,5 km, pozostali mieszkają w promieniu od 1 do 2 km. W kościele odprawianych jest w niedzielę 6 Mszy św. W niedzielnej Mszy św. uczestniczy około 34% wiernych. Ok. 900 osób przystępuje w niedzielę do stołu Eucharystii (w ubiegłym roku rozdzielono 122 tys. komunii). W dni powszednie liczniejsza frekwencja jest w środy, na nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy i w piątki na modlitwie Koronką do Bożego Miłosierdzia. Codziennie grupa osób ze Stowarzyszenia Żywego Różańca odmawia wspólną modlitwę różańcową. Ok. 200 osób uczestniczy we Mszach św. w pierwszy piątek miesiąca (w tym również kandydaci do sakramentu bierzmowania), a kapłani udają się z posługą sakramentalną do chorych. Parafianie biorą żywy udział w pielgrzymkach do sanktuariów (na Jasną Górę, do Kalwarii Zebrzydowskiej, Łagiewnik, Lichenia, Gietrzwałdu, Świętej Lipki) i innych. O życiu duchowym parafii świadczą też powołania kapłańskie. Od ostatniej wizytacji parafia przeżywała dwie prymicje: ks. Adama Gałązki - pallotyna i ks. Pawła Sprusińskiego.
„Zdajemy sobie sprawę również z naszych niedomagań i słabości - mówił podczas swojego sprawozdania, ks. kan. Eugeniusz Graczyk. - Jak w całej Polsce,również i w naszej wspólnocie jest dużo bezrobocia i biedy. Staramy się wspomagać biedne rodziny, fundując m.in. obiady przez cały rok szkolny 15 dzieciom, które korzystają z jadłodajni szkolnej. Z niepokojem spoglądamy na szerzące się pijaństwo, które niszczy rodziny, wprowadza zło i jest przyczyną biedy materialnej i moralnej. Z niepokojem zauważamy, że te niechlubne wzorce przejmuje od starszych młodzież, która w piciu i paleniu widzi oznaki dorosłości. Największym jednak zagrożeniem są narkotyki, którym ulega część młodzieży. Wiele też małżeństw ulega rozpadowi. Jest to ogromna tragedia nie tylko dla samych małżonków, ale przede wszystkim dla ich dzieci, a także rodzin. Dużo pracy jest jeszcze przed nami, aby zwalczać zło w nas samych i wokół nas. Ale są też bogate pokłady dobra i te przeważają” - dodał Ksiądz Proboszcz.

Reklama

Duszpasterstwo

O życiu religijnym parafii i poziomie duszpasterstwa świadczą ruchy i stowarzyszenia religijne, działające przy parafii. Na przedpołudniowym spotkaniu prezentowały się Księdzu Biskupowi organizacje dziecięce.
Koło biblijne powstało w parafii w 1996 r. Jego członkami byli uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej nr 5. W latach 1996-2004 uczestnikami spotkań biblijnych było 120 osób, w roku szkolnym 2003/2004 koło biblijne liczyło 10 członków. Uczniowie spotykali się co tydzień na studium Pisma Świętego. Systematyczne przygotowanie pozwalało członkom koła biblijnego zajmować czołowe miejsca w konkursie biblijnym na etapie dekanalnym i diecezjalnym.
W parafii działa także schola. Na przestrzeni ostatnich 4 lat przewinęło się przez jej szeregi ponad 200 dzieci. Obecnie schola liczy 48 dziewcząt. Formą nagrody za solidną pracę są organizowane przez opiekuna mikołajki oraz wspólne na wycieczki i wczasorekolekcje na Słowacji. Raz w roku z okazji patronki śpiewu św. Cecylii schola prezentuje się wraz z chórem parafialnym na forum całej parafii.
Grupa „Dzieci Maryi” należy do Kongregacji Mariańskiej. W parafii istnieje od kilku lat. Od tego roku szkolnego formułuje się nowa grupa „Dzieci Maryi” klas I-III, licząca 14 osób. Oprócz własnej formacji „Dzieci Maryi” włączają się także w przygotowanie przedstawień bożonarodzeniowych, oprawę Mszy św. oraz pomoc biedniejszym.
Koło misyjne istnieje w parafii od 4 lat. Spotkania odbywają się co 2 tygodnie. Mali misjonarze modlą się codziennie w intencji dzieci, misjonarzy i misjonarek z krajów misyjnych, ofiarują za nich swoje cierpienia, wyrzeczenia i dobre uczynki oraz składają drobne ofiary materialne. Co roku przygotowują niedzielę misyjną i tydzień misyjny, organizują loterię fantową, wystawy o misjach, przedstawienia misyjne i plakaty promujące działalność koła. Dzieci opracowały też gazetkę o działalności PDMD, która dzięki pozyskanemu sponsorowi ukazała się w nakładzie 1000 egz.
Podczas oddzielnego spotkania Księdzu Biskupowi swoją działalność przedstawiły także grupy dorosłych i młodzieży.
Sprawy materialne parafii są domeną rady parafialnej. Jak mówili jej przedstawiciele, starają się oni wspomagać Księdza Proboszcza w przedsięwzięciach budowlanych.
Chór parafialny powstał 5 lat temu i obecnie śpiewają w nim 22 osoby. „Możemy się poszczycić zdobyciem III miejsca na II Festiwalu Kolęd i Pastorałek, organizowanym 2 lata temu w naszym mieście - powiedział podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawiciel chórzystów. - Założeniem chóru jest nie tylko śpiewanie, ale również wspieranie inicjatyw Księdza Proboszcza. Taką inicjatywą było budowanie organów, których brzmienie przecież tak bardzo wspomaga nasz śpiew, jak również śpiew wiernych”.
Wielopokoleniową grupą jest asysta procesyjna, która w tej parafii istnieje od jej początku. Uczestniczący w niej dorośli, młodzież i dzieci angażują się w organizowanie procesji podczas parafialnych uroczystości.
Od 1996 r. zaś działa 30-osobowa grupa parafian, włączających się w Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. Przez 9 miesięcy codziennie odmawiają specjalną modlitwę oraz jedną tajemnicę Różańca, a także w miarę możliwości raz w miesiącu uczestniczą we Mszy św. w tej intencji.
Także od 1996 r. działa parafialne koło Akcji Katolickiej. Jej członkowie uczestniczą w wykładach o tematyce religijnej, społecznej i gospodarczej, organizowanych na terenie miasta. W 2000 r. co miesiąc na Mszach św. wieczornych przypominali wiernym tematykę homilii Ojca Świętego, wygłaszanych podczas pielgrzymek do Ojczyzny, zaś w roku 2001, poświęconym Prymasowi Tysiąclecia, przygotowali cykl wspomnień o życiu i działalności kard. Stefana Wyszyńskiego oraz zorganizowali wystawę prac dzieci i młodzieży Prymas Tysiąclecia w oczach dzieci. Członkowie koła organizują również pomoc materialną dla rodzin wielodzietnych, współorganizują festiwale kolęd i pastorałek oraz dni patrona miasta wraz z konkursem plastycznym Ciechanów - moje miasto.
Parafialny zespół charytatywny od kilku już lat w „Tygodniu Miłosierdzia” systematycznie prowadzi zbiórkę odzieży oraz produktów żywnościowych, które są przekazywane rodzinom wielodzietnym. Organizują też zbiórki pieniężne, z których pozyskane środki finansowe przeznaczane są na stypendia naukowe dla młodzieży, a także obiady dla dzieci oraz paczki świąteczne. Zespół ściśle współpracuje z diecezjalną Caritas, włączając się w jej akcje oraz korzystając ze szkoleń i rekolekcji.
Parafialne koło Stowarzyszenia Rodzin Katolickich działa od 10 lat i obecnie skupia 8 osób samotnych i 10 małżeństw (łącznie 28 osób) i tyle samo sympatyków. Koło organizuje zabawy karnawałowe połączone z wręczeniem prezentów dla dzieci, obchody Dnia Dziecka, loterię fantową, z której dochód przeznaczony był na dofinansowanie wypoczynku letniego dzieciom, kolonie letnie. Przy parafii Stowarzyszenie prowadzi także punkt poradnictwa rodzinnego - w ubiegłym roku skorzystało z niej 45 par. Koło organizuje również pielgrzymki małżeństw na Jasną Górę.
Liturgiczna służba ołtarza liczy ok. 40 osób i podzielona jest na 3 grupy: ministrantów starszych, ministrantów młodszych oraz kandydatów. Oprócz służby przy ołtarzu i formacji wewnętrznej ministranci pogłębiają także więzi wspólnotowe również przez uprawianie sportu.
Od początku istnienia parafii w jej prace angażowała się także młodzież w ramach Ruchu Światło-Życie. „W dobie przemian społecznych nastąpił trudny okres dla naszej oazy, jednak dzięki naszemu zaangażowaniu nastąpiło odrodzenie religijnego ruchu młodzieżowego. Intensywnie działamy od 9 miesięcy” - powiedziała przedstawicielka oazy.
Już od 17 lat w parafii odmawiany jest codziennie przed Mszą św. wieczorną Różaniec. Jednak pierwsze spotkanie Stowarzyszenia Żywego Różańca miało miejsce w 1995 r. Obecnie istnieje 7 grup Żywego Różańca, liczących po 20 osób każda, a ich członkowie spotykają się w każdą pierwszą środę miesiąca by modlić się wspólnie i wymienić tajemnice różańcowe. W każdą zaś pierwszą niedzielę miesiąca na adoracji Najświętszego Sakramentu w Godzinie Miłosierdzia gromadzą się czciciele Miłosierdzia Bożego.
Obok grup już istniejących i formujących się z parafią pw. św. Piotra w Ciechanowie współpracują także rozmaite organizacje. O współpracy z organizacjami kombatanckimi świadczy 5 tablic pamiątkowych, wmurowanych w ściany kościoła. „Pamięć o tych, którym zawdzięczamy okupioną krwią wolność Polski przekazujemy też młodzieży na spotkaniach w szkołach, bibliotekach i podczas rajdów rowerowych śladami pamięci narodowej. Często uczestniczą w nich kapłani, którzy wspierają nas modlitwą” - mówił podczas spotkania z Księdzem Biskupem przedstawiciel środowiska kombatanckiego.
Owocem zaś współpracy parafii i ciechanowskiego oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” jest świetlica dla dzieci, w której 3 razy w tygodniu spotyka się grupa 20 młodych podopiecznych. „Civitas Christiana” istnieje na terenie Ciechanowa od 1977 r. i obecnie skupia 80 członków i sympatyków. Obok świetlicy jedną z jego cennych inicjatyw jest wypożyczalnia z wartościowymi książkami i kasetami wideo.
Szczególną więź duchową z parafią utrzymują także rzemieślnicy zrzeszeni w Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości im. Stanisława Staszica w Ciechanowie. „Nasza organizacja cechowa zrzesza 125 członków w branżach: motoryzacyjnej, fryzjerskiej, spożywczej, drzewnej, włókienniczej, budowlanej, instalacyjnej, metalowej i skórzanej z terenu miasta i powiatu ciechanowskiego” - mówili przedstawiciele Cechu. Ich patronem jest także św. Piotr Apostoł, a opiekunem proboszcz tej parafii ks. kan. Eugeniusz Graczyk. Rzemiosło ciechanowskie uczestniczyło materialnie w budowie kościoła i ufundowało organy. Corocznie jego członkowie ubierają w centrum miasta ołtarz i z pocztami sztandarowymi biorą czynny udział w obchodach Bożego Ciała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osiągnięcia materialne

W ciągu 6 lat, które upłynęły od ostatniej wizytacji, udało się wspólnocie parafialnej uczynić wiele, aby świątynia i jej otoczenie piękniały i stawały się coraz bardziej funkcjonalne. Został wykonany parking z kostki betonowej o powierzchni 900 m2, a w części katechetycznej kościoła zostały wykończone 4 sale (położono w nich parkiet, założono instalację oświetleniową i pomalowano). Plebanię ocieplono, kładąc styropian i szlachetny tynk, wymieniono 8 okien, pomalowano blachę na dachu, założono odgromienie, wstawiono nowe drzwi wejściowe, wyremontowano hall i 4 pomieszczenia socjalne, przeprowadzono kapitalny remont kuchni, jadalni i przyległych pomieszczeń. Ogrodzono całą posesję płotem metalowym na betonowym fundamencie o długości 300 m, na budynkach gospodarczych wykonano nową elewację. Dla organisty zakupiono mieszkanie o pow. 52 m2. Darem jubileuszowym na 2000 rok są klasyczne, piszczałkowe, 23-głosowe organy do nowego kościoła.
Jesienią 2001 r. zagospodarowano teren wokół plebanii, przyozdabiając ogród drzewami i krzewami. Wykonano marmurową chrzcielnicę, założono 8 kinkietów na ścianach kościoła, zakupiono rzutnik do wyświetlania pieśni, nowy wzmacniacz oraz nowoczesne mikrofony i mikrofon bezprzewodowy, dla potrzeb parafii zakupiono też nową kserokopiarkę. „Wszystko to mogło być zrealizowane dzięki ofiarności i hojności parafian - mówi Ksiądz Proboszcz. - W najbliższym czasie planujemy wykonać witraże do naszego kościoła. Projekty zostały zatwierdzone przez Wydział Budowlany Kurii Diecezjalnej Płockiej”.

Wizyta Księdza Biskupa

O godz. 12.00 w kościele parafialnym Ksiądz Biskup spotkał się z dziećmi, uczęszczającymi do objętych troską duszpasterską szkół, i wysłuchał prezentacji grup dziecięcych. Oprawę muzyczną nabożeństwa dopełnił występ Zespołu Muzyki Dawnej ze Szkoły Podstawowej nr 5. Po nabożeństwie Biskup Stanisław odwiedził chorych. O 16.00 w kościele parafialnym odbyło się spotkanie z przedstawicielami grup parafialnych, którzy składali Pasterzowi diecezji sprawozdania ze swojej pracy.
Wizytę zwieńczyła uroczysta Msza św. ingresowa, podczas której Ksiądz Biskup udzielił sakramentu bierzmowania zgromadzonej młodzieży. Zwracając się w homilii do bierzmowanych, Kaznodzieja przypomniał, że wolność, której tak pragnie każdy młody człowiek, niesie ze sobą konieczność bycia odpowiedzialnym. „Każdy z nas pragnie być wolnym i jest to pragnienie zupełnie naturalne. Bóg stworzył nas wolnymi i szanuje naszą wolność do tego stopnia, że nawet pozwala nam czynić zło, choć pewnie z bólem na to patrzy. Wolność jest jednak bardzo trudna, bo wymaga wielkiej dyscypliny, mądrości i szacunku dla przykazań Bożych. Wolność zobowiązuje do odpowiedzialności” - mówił Ksiądz Biskup.
Nawiązał także do popołudniowego spotkania z grupami parafialnymi, wyrażając swoją radość z tak wielkiej ich liczby i różnorodności. „Ogromnie się cieszę z tego spotkania - mówił Biskup Stanisław - bo stwierdziłem, że w tej parafii jest dużo dobra, jest wielu ludzi ofiarnych, zaangażowanych w ewangelizację, w chrześcijańskie życie”.

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Sobota, 4 maja. Wspomnienie św. Floriana, męczennika

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z Sabalenką

2024-05-04 22:18

[ TEMATY ]

sport

PAP/EPA/JUANJO MARTIN

Iga Świątek pokonała Białorusinkę Arynę Sabalenkę 7:5, 4:6, 7:6 (9-7) w finale turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. To 20. w karierze impreza wygrana przez polską tenisistkę. Spotkanie trwało trzy godziny i 11 minut.

Świątek zrewanżowała się Sabalence za ubiegłoroczną porażkę w finale w Madrycie. To było ich 10. spotkanie i siódma wygrana Polki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję