Reklama

Kościół

Łódź: Międzynarodowy Kongres Europa Christi pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”

W Częstochowie, w Łodzi i Warszawie odbył się Międzynarodowy Kongres Europa Christi pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” (św. Jan Paweł II).

[ TEMATY ]

Europa Christi

Marek Kamiński

Organizatorem Kongresu był Ruch „Europa Christi”, którego moderatorem jest ks. infułat Ireneusz Skubiś honorowy redaktor naczelny Tygodnika Niedziela.

– Inicjatywę powstania Ruchu podjęto w czerwcu 2016 r. w Częstochowie. Podstawą do tego stała się refleksja nad sytuacją kulturalną i społeczną Europy. Po prostu Europa przeżywa kryzys tożsamości. Przyczyną takiego upadku stało się odejście od chrześcijańskich wartości, ateizm, wrogość wobec Kościoła. Zauważa się, że współczesne media, które znalazły się w rękach wpływowych grup lewackich, wręcz neomarksistowskich w sposób skuteczny wywierają wpływ na odejście Starego Kontynentu od jego chrześcijańskich korzeni, a to przecież one określają tożsamość Europy. Dlatego zapoczątkowany w Częstochowie Ruch podejmuje działania mające na celu przywrócenie Europie pamięci chrześcijańskiej kulturze, która przecież miała podstawowe znaczenie w budowaniu i rozwoju cywilizacji na wszystkich kontynentach. Kryzys Europy może stać się przełomem w całej współczesnej cywilizacji ziemskiej. Pytamy więc o ratunek dla ludzkości. Dziś, w obliczu tragicznych działań naznaczonych islamem, dobrze wiemy, że ratunek jest w chrześcijaństwie i w samym Jezusie Chrystusie, którego uznajemy za Boga i Zbawiciela człowieka –powiedział Ksiądz Infułat.

Reklama

Dlaczego Łódź wybrano na jedną z sesji Kongresu? – Łódź to miasto symbol po II wojnie światowej. Przez pewien czas, gdy Warszawa legła w gruzach, była stolicą Polski. Miasto Łódź jest sercem, czymś bardzo centralnym. Mamy tutaj ludzi oddanych chrześcijaństwu, oddanych Kościołowi - wyjaśnił ks. infułat Ireneusz Skubiś.

Międzynarodowy Kongres w Łodzi odbył się w Wyższej Szkole Ekonomii i Zarządzania przy ul. Narutowicza 86. Prelegentów i przybyłych gości powitał ks. dr Jarosław Krzewicki rektor uczelni. Po odczytaniu listów od Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisława Gądeckiego oraz Administratora Archidiecezji Łódzkiej bp Marka Marczaka wykład „Wartości chrześcijańskie w polityce i ekonomii współczesnej Europy” wygłosił dr Armando Tarullo z Włoch. Prelegent podkreślił, że chrześcijanin jest zobligowany ze względu na swoją wiarę angażować się w sferę polityczną i ekonomiczną. W ekonomii nie możemy stracić osoby ludzkiej. W centrum powinno być nie państwo ale człowiek. To jest charakterystyka nowej kultury europejskiej do realizacji.

„Wierność sumieniu w sferze publicznej wyrazem troski o dobro wspólne i przyszłość Europy” to wykład ks. dr Jarosława Krzewickiego, w którym zwrócił uwagę, że wartości chrześcijańskie zakorzeniają się nie w strukturach ale w sumieniu człowieka i Europa powinna być wierna sumieniu.

Reklama

Dr Artur Kotowski pracownik Biura Studiów i Analiz Sądu Najwyższego mówił na temat chrześcijańskiej aksjologii w pojęciu tożsamości systemu prawa.

„Spółdzielczość jako odbicie miłosierdzia Bożego i forma budowania więzi” to wykład Rafała Matusiaka prezesa SKOK. Prelegent zauważył, że nie ma ekonomii odczłowieczonej. Odczłowieczona ekonomia to lichwa, to brak miłosierdzia wykreowanego przez chciwość.

Ks. dr hab. Marek Łuczak specjalizujący się w komunikacji społecznej podjął temat

„Zglobalizowana gospodarka a słuszny interes gospodarki narodu”.

Na prymat osoby nad kapitałem i współczesnych wyzwaniach skoncentrowała się prof. Grażyna Ancyparowicz wybitna ekonomistka, członek Rady Polityki Pieniężnej i Narodowej Rady Rozwoju. Pani Profesor mówiła, że pożądanie złota i pieniędzy stało się główną siłą motoryczną kapitalizmu. Ludzkość przez tysiące lat tak kształtowała prawo i zasady współżycia społecznego, by służyły one interesom potężnych i bogatych.

Ogromne uznanie i gratulacje wspaniałego pomysłu, wspaniałej idei, aby podjąć walkę dla wartości chrześcijańskiej wyraził wicemarszałek Senatu RP prof. Michał Seweryński pod adresem ks. infułata Ireneusza Skubisia moderatora Ruchu „Europa Christi”. – Potrzeba żebyśmy my, chrześcijanie, odezwali się, że jesteśmy w Europie, że jeszcze żyjemy i chcemy innej Europy – Chrystusowej. Wyraził także nadzieję, że Ruch Kongresowy dotrze także do innych krajów w Europie.

- Cieszę się, że Kongres dotarł do Łodzi, bo ta Łódź jest Piotrowa. Pragniemy, aby wartości chrześcijańskie były obecne w naszym życiu publicznym – powiedział Pan Profesor.

Międzynarodowy Kongres Europa Christi, który odbył się pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” jest jednym z działań, jakie podejmuje Ruch, które mają pomóc mieszkańcom Europy odkryć na nowo ich tożsamość, której korzenie są chrześcijańskie.

2017-10-27 11:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Europa Christi: Prawo a wartości w Europie

[ TEMATY ]

Europa Christi

Monika Książek/Niedziela

Kolejny dzień II międzynarodowego Kongresu Ruchu Europa Christi pt. „Wizja Europy w ujęciu św. Jana Pawła II” odbywa się w Lublinie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Auli Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Rozpoczęcia o godz. 9:00 dokonał ks. dr hab. Mirosław Sitarz, prof. KUL. Powitał wszystkich przybyłych na kolejną sesję Kongresu, szczególnie ks. Infułata Ireneusza Skubisia, a także obecnych Księży Biskupów: Abpa Tomasza Petę, Bpa Artura Mizińskiego, Bp Ryszarda Karpińskiego, Bpa Antoniego Dziemianko. W sposób wyjątkowy podkreślił, że miejsce obrad to aula w której przemawiał Jan Paweł II.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

„Kościół – dom i szkoła komunii” - jutro uroczyste otwarcie III Synodu Archidiecezji Lubelskiej

2021-09-24 19:14

[ TEMATY ]

synod

Lublin

Ks. Mieczysław Puzewicz

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

Lubelska katedra pw. Świętych Janów

III Synod Archidiecezji Lubelskiej obradować będzie pod hasłem „Kościół – dom i szkoła komunii”. Uroczyste otwarcie synodu odbędzie się w sobotę 25 września 2021 r. o godz. 11.00 podczas Mszy św. w lubelskiej archikatedrze.

Synod diecezjalny jest najważniejszym ciałem doradczym biskupa. Jest zwoływany przez biskupa diecezji zwłaszcza wtedy, gdy chce się on poradzić swoich diecezjan oraz wsłuchać w głos Ducha Świętego, który przemawia przez wspólnotę Kościoła diecezjalnego. W czasie synodu analizuje się sytuację diecezji: codzienną wierność Ewangelii i jej aktualne głoszenie; wyzwania; sukcesy i problemy; weryfikacja istniejących struktur itd.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję