Modlitwie, podczas której przyjęto ich do wspólnoty Kościoła, przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Obrzęd przyjęcia rozpoczął się w przedsionku katedry. Tam kandydaci do katechumenatu, poprzez podanie swojego imienia, przedstawili się całej wspólnocie Kościoła oraz publicznie poprosili Kościół Boży o wiarę, która daje życie. Następnie Ksiądz Biskup, a po nim poręczyciele kandydatów, uczynił znak krzyża na czołach kandydatów i uroczyście wprowadził ich do kościoła.
- Ten obrzęd rozpoczął w waszym życiu nowy stan – mówił Biskup legnicki podczas homilii - Jesteście członkami Kościoła, w których zostało złożone malutkie nasionko wiary. Wyście je przyjęli z nadzieją, że przyniesie owoc. I my, jako Kościół, też tę nadzieje wyrażamy, aby w was to Słowo, to wszystko, w co będziecie wprowadzani, doprowadziło was do szczęścia, do życia w pokoju i we wspólnocie. Czujcie się, jako ci, których Kościół obejmuje szczególną modlitwą. Modli się za katechumenów, aby to małe ziarenko nie zostało przygłuszone innymi sprawami.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Żebyście mieli w sobie tę potrzebę słuchania słowa, wyrażaną w modlitwie, w rozmowach i urzeczywistniającą się wtedy, kiedy słuchacie słów Pisma Świętego. Niech moc Bożej chwały, objawionej w Jezusie Chrystusie, wypełnia was i umacnia do tego, byście żyli w posłusznej uległości Ewangelii i wielkoduszności, która płynie ze świadomości, że idziemy za Panem, który jest Panem wszystkiego, który daje wszystko – mówił dalej Ksiądz Biskup.
Po homilii kandydaci otrzymali księgę Ewangelii, która ma oświecać ich życie. Ksiądz Biskup, zwracając się do każdego po imieniu, mówił: „Przyjmij Ewangelię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, abyś Go lepiej poznał i wierniej naśladował”..
Warto dodać, że wraz z przyjęciem kandydatów do wspólnoty Kościoła zakończył się dla nich prekatechumenat, a rozpoczął katechumenat. Od tej pory, mimo że nie należą w pełny sposób do wspólnoty Kościoła, to jednak są z nim w szczególny sposób złączeni (por. Kodeks Prawa Kanonicznego 206) , np. przysługuje im, w razie śmierci w tym stanie, pogrzeb katolicki. Przed katechumenami jest jeszcze kolejny stopień wtajemniczenia, rozpoczynający się w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu obrzędem wybrania, a potem inicjacja sakramentalna w Wielką Noc Zmartwychwstania, po której już jako neofici wejdą w okres mistagogii, czyli pogłębionego wtajemniczenia.