Reklama

Wydarzyło się...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Znaki obecności Matki Bożej

3 października w parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Częstochowie uroczystego poświęcenia obrazu Jasnogórskiej Matki i Królowej (ufundowanego przez grupę Żywego Różańca) i figury Najświętszej Maryi Panny (przywiezionej z Fatimy) dokonał ks. inf. dr Marian Mikołajczyk. Dostojny Gość podkreślił w homilii ważność obecności Matki Bożej w naszym życiu oraz siłę modlitwy różańcowej, do której Niepokalana wciąż wzywa świat.
Każdego dnia w tej parafii Różaniec nie tylko towarzyszy 7 różom (6 róż dorosłych i 1 młodzieżowa; dziecięca jest w trakcie tworzenia), ale stanowi przygotowanie wiernych do uczestniczenia w Najświętszej Ofierze.

Mira Bodak

Msza św. dla ICPE

6 października abp Stanisław Nowak celebrował Mszę św. dla Międzynarodowej Wspólnoty Misyjnej ICPE w Masłońskich k. Częstochowy. „Nowa ewangelizacja jest dobrem, które trzeba cały czas odnawiać - powiedział Ksiądz Arcybiskup. - Musimy wydobywać z siebie nowe złoża miłości do Boga i do człowieka”. Zwracając się do świeckich misjonarzy, Arcypasterz podkreślił, że wiara jest chodzeniem w ciemności i niemożliwe jest dla człowieka doskonałe poznanie Boga w perspektywie ziemskiej. Możemy jednak zbliżyć się do naszego Ojca dzięki modlitwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ewa Nocoń

Krakowiak w Podstawówce

7 października w Szkole Podstawowej nr 47 w Częstochowie odbyło się spotkanie z nauczycielami z zaprzyjaźnionych szkół w Hiszpanii i Anglii, w związku z realizacją programu „Socrates Comenius”. Goście zwiedzili Klasztor Jasnogórski oraz obejrzeli prezentację ludowych tańców polskich w wykonaniu uczniów Szkoły.

Maria Malczewska

Pielgrzymka różańcowa

7 października, w dniu Wspomnienia Najświętszej Maryi Panny Różańcowej, sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Mstowskiej Miłosierdzia nawiedziła 300-osobowa grupa czcicieli Różańca. Pielgrzymkę wdzięczności wobec Maryi za osoby odmawiające Różaniec na antenie radia „Fiat” zorganizował wicedyrektor Radia - ks. Ryszard Umański. W programie były: Msza św., modlitwa różańcowa oraz śląskie biesiadowanie.

Reklama

E. N.

Przygotowania do I Komunii św. w Chotowie

Na niedzielnej Sumie, 10 października br., w parafialnym kościele św. Idziego w Chotowie zgromadzili się rodzice z dziećmi klas II, które przygotowują się do I Komunii św. Po Eucharystii ks. kan. Zygmunt Błaszczyk - proboszcz parafii, podczas specjalnego nabożeństwa poświęcił pamiątkowe różańce i wręczył je rodzicom, by ci z kolei przekazali je swoim dzieciom. Skierował jednocześnie prośbę, by Różaniec był regularną modlitwą w ich rodzinnych wspólnotach.
Na codzienne nabożeństwa październikowe dzieci z chotowskiej parafii wraz z dorosłymi uczęszczają bardzo chętnie, a każdego dnia temu nabożeństwu przewodniczy inna klasa. Ponieważ parafia jest rozległa, Ksiądz Proboszcz zachęca do duchowej łączności z modlącymi się w kościele i przybycia do świątyni przynajmniej raz w tygodniu.
W poniedziałek gromadzą się na modlitwie ministranci i mieszkańcy wsi Piaski, we wtorek mieszkańcy wsi Srebrnica, w środę - Brzezin i Kazimierz, w czwartek - Słupsko i Mamzerówka, w piatek - Górale i Mątewki I i II i w sobotę - Chotów. Wierni z Turowa odmawiają Różaniec codziennie w miejscowym kościele pw. św. Barbary.

Ks. Paweł Maciaszek

Wieczornica

10 października w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej młodzież Ruchu Światło-Życie, pod kierunkiem ks. Mariusza Łydżby, przygotowała w hołdzie Ojcu Świętemu Wieczornicę Poetycką. Wspomnienia i refleksje Karola Wojtyły, wypowiadane ustami młodych, uświadomiły słuchającym bliskość i miłość Papieża Polaka. Po części artystycznej młodzież wraz z wiernymi modliła się w intencji Jana Pawła II.

Ewa Nocoń

Szkoły katolickie zainaugurowały rok szkolny

Uroczystą Mszą św. w Jasnogórskiej Bazylice koncelebrowaną przez abp. Stanisława Nowaka 11 października br. zainaugurowały nowy rok szkolny: Gimnazjum Katolickie, Katolicka Zasadnicza Szkoła Zawodowa Specjalna oraz Katolicka Szkoła Przysposabiająca do Pracy. Zgromadziły się na niej także osoby zaangażowane w działalność Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich. „Szkoła jest jak matka - karmi i wychowuje. Takiej jakości edukacji Wam życzę” - stwierdził w kazaniu Częstochowski Ordynariusz. Po Mszy św. w Sali Papieskiej odbyło się spotkanie, na którym uroczyście ogłoszono powstanie nowych katolickich szkół - KZSZS i KSPdP.

Reklama

Piotr Kublicki

Pielgrzymka na Krym

W pierwszej połowie września br. odbyła się ogólnopolska pielgrzymka na Krym, w której uczestniczyli także wierni archidiecezji częstochowskiej z ks. dr. Bronisławem Prederem. Był to czas poznania wiary i codziennych problemów mieszkańców Krymu. Po 1990 r. oddano katolikom tylko 4 kościoły: w Jałcie, Kerczu, Aleksandrówce i Kolczugino. Kapłani sprawują więc Eucharystię w kaplicach, urządzanych w mieszkaniach księży, w prywatnych domach i wynajmowanych okolicznościowo salach. Dla ok. 3 tys. krymskich Polaków Kościół staje się dziś na nowo głównym ośrodkiem scalającym. Mając na uwadze trudną sytuację materialną parafii, uczestnicy pielgrzymki przekazali dary pieniężne, jak i materiały o treściach religijnych. Warto pamiętać, że wielu Polaków przelewało krew za wolność Krymu, m.in. kandydat na ołtarze Romuald Traugutt.

Jan Nitecki

Zaufali Bożemu Miłosierdziu

Uroczysta Eucharystia w dniu wspomnienia św. Faustyny zgromadziła w kościele pw. Miłosierdzia Bożego nie tylko parafian z Blanowic, ale i wiernych z pobliskiego Zawiercia i okolic. Propagowany przez proboszcza ks. Tadeusza Wójcika kult Bożego Miłosierdzia przyciąga wiernych z okolicznych terenów. Dlatego też w tym kościele, jak zapewnił metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak, sprawujący Eucharystię z okazji 3. rocznicy wmurowania kamienia węgielnego, utworzone zostanie w przyszłości sanktuarium Bożego Miłosierdzia. „Bóg pragnie jednak, abyście wznieśli nową świątynię, na wzgórzu, by przypominała odwieczną prawdę, że Bóg Miłosierny istnieje i woła nas do siebie” - mówił Ksiądz Arcybiskup.
Pierwszy etap budowy świątyni Miłosierdzia Bożego - wznoszenie murów - wierni z Blanowic mają już za sobą. Kościół, w stanie surowym, góruje nad Zawierciem. Pozostaje drugi etap - wykończenie i wyposażenie wnętrza. A ten odcinek prac, jak podkreślił abp Stanisław Nowak, będzie zauważany tylko przez tych, którzy włączą się w życie parafii.
„Zdajemy sobie sprawę z tego, jak niepojęte jest miłosierdzie Boga względem ludzi. Od początku istnienia parafii chcemy Go za tę łaskę wielbić i wypełniać Jego wolę ” - zaznaczył Ksiądz Proboszcz.

Piotr Grzybowski

Sukces częstochowskiej Stacji Pogotowia

IV miejsce zajęła ekipa wyjazdowa częstochowskiego Pogotowia Ratunkowych we wrześniowych III Międzynarodowe Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Drogowym i Medycznym, które odbywały się w Krynicy Górskiej. Organizatorem Mistrzostw jest Instytut Medycyny Praktycznej, zajmujący się doszkalaniem w dziedzinie ratownictwa. W tym roku na linii startu stanęło niemal 100 załóg. Mistrzostwa miały charakter międzynarodowy; obecne były drużyny z Grecji, Słowacji i Izraela. Częstochowę reprezentowały zespoły: reanimacyjny i wyjazdowy. Przy silnej konkurencji grupa wyjazdowa Stacji Pogotowia przy ul. Kilińskiego w składzie: dr Marta Zdziechowicz, Hubert Wojciuk i Paweł Tomalski zajęła IV miejsce. Jak powiedział dr Dariusz Kopczyński, zastępca dyrektora ds. medycznych, „udział w Mistrzostwach, które stawiają przed uczestnikami wielopłaszczyznowe zadania, pozwala im nieustannie doskonalić warsztat medyczny, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki i wiedzy medycznej, etycznej oraz uczy współpracy z innymi służbami”. Gratulujemy sukcesu i życzymy sięgnięcia po najwyższe laury.

Mira Bodak

Sukcesy Teatru

Wśród laureatów III Festiwalu Prapremier Bydgoszcz 2004 znalazł się Teatr im. Mickiewicza w Częstochowie. Nagrodę Polskiego Radia „PiK” przyznano Andrzejowi Sadowskiemu - reżyserowi spektaklu Skrzyneczka bez pudła za wysokiej próby poczucie humoru scenicznego.
Spektakl spotkał się z bardzo dobrym odbiorem publiczności oraz żywym zainteresowaniem innych zespołów aktorskich i reżyserów. Uzyskał także pochlebne recenzje prasowe.

Jury VIII Międzynarodowego Festiwalu Komedii „ Talia” w Tarnowie przyznało Grand Prix i statuetkę „Tarnowskiej Talii” dla Skrzyneczki bez pudła za niezwykle dowcipną teatralizację i ekranizację prozy Wiesława Dymnego.

Agnieszka Mrozek

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Wśród licznych świąt kościelnych można wyróżnić święta nakazane, czyli dni w które wierni zobowiązani są od uczestnictwa we Mszy świętej oraz do powstrzymywania się od prac niekoniecznych. Lista świąt nakazanych regulowana jest przez Kodeks Prawa Kanonicznego. Oprócz nich wierni zobowiązani są do uczestnictwa we Mszy w każdą niedzielę.

CZYTAJ DALEJ

Fatima: sanktuarium udostępniło możliwość rezerwacji noclegu przez internet

2024-05-02 15:55

[ TEMATY ]

turystyka

Fatima

Ks. Krzysztof Hawro

Przed Bazyliką w Fatimie

Przed Bazyliką w Fatimie

Władze Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ogłosiły uruchomienie witryny internetowej booking.fatima.pt, za pośrednictwem której można zarezerwować nocleg w placówkach hotelowych prowadzonych w tym miejscu kultu maryjnego. Pielgrzymi mogą za pośrednictwem portalu dowiedzieć się również o historii tych miejsc, służących zarówno jako nocleg oraz miejsce rekolekcji.

Rektorat portugalskiego sanktuarium na uruchomionym portalu udostępnia też możliwość rezerwacji przestrzeni na organizację większych wydarzeń. Za pośrednictwem strony można m.in. zamówić audytorium w Centrum Duszpasterskim im. Pawła VI, które zostało zainaugurowane w 1982 r. przez Jana Pawła II, podczas jego pierwszej podróży apostolskiej do Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

[ TEMATY ]

świadectwo

uzdrowienie

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Przeszłość pana Edwarda z Olkusza pełna jest ran, blizn i zrostów, podobnie też wygląda jego ciało. Podczas wojny walczył w partyzantce, był w Armii Krajowej. Złapany przez gestapo doświadczył ciężkich tortur. Uraz głowy, uszkodzenie tętnicy podstawy czaszki to pamiątki po spotkaniu z Niemcami. Bili, ale nie zabili. Ubowcy to dopiero potrafili bić! To po ubeckich katorgach zostały mu kolejne pamiątki, jak torbiel na nerce, zrosty i guzy na całym ciele po biciu i kopaniu. Nie, tego wspominać nie będzie. Już nie boli, już im to wszystko wybaczył.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję