Reklama

Parafia pw. św. Józefa w Ińsku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat: Ińsko
Siedziba parafii: Ińsko, ul. Armii Krajowej 31
Liczba wiernych: 3 018
Proboszcz: ks. Czesław Fryska, kanonik Stargardzkiej Kapituły Kolegiackiej
Wikariusz: ks. Sebastian Kazimierski
Kościoły filialne: Ciemnik - pw. św. Wojciecha i św. Huberta, Czertyń - pw. św. Bartłomieja, Ścienne - pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus
Wspólnoty: Żywy Różaniec (6 róż), Rada Duszpastersko-Gospodarcza, Rada Katechetyczna, Poradnictwo Rodzinne, Parafialny Zespół Caritas, Chór kościelny „Credo”, Rodzice ministrantów, ministranci (40) i Lektorzy (8)
Czasopisma: „Niedziela” - 15 egzemplarzy

Przemierzając parafie naszej archidiecezji docieramy do przedostatniego w naszej peregrynacji dekanatu Ińsko. Składa się on z 5 parafii, w których do obsługi pozostaje 21 kościołów i kaplic. Dekanatem kieruje z Ińska dziekan ks. Czesław Fryska.
Ińsko jest miastem liczącym 2 tys. mieszkańców, położonym na Pojezierzu Ińskim, nad dużym jeziorem. Tereny otaczające miasto należą do najpiękniejszych zakątków ziemi szczecińskiej i są chronione w ramach Ińskiego Parku Krajobrazowego.
Na wstępie naszego spotkania Ksiądz Proboszcz zaprezentował mi ładnie wydaną w naszej archidiecezjalnej oficynie „Ottonianum” publikację Jubileusz 50-lecia parafii z 2002 r. To przykład godny naśladowania. Oby częściej w parafiach w taki oto sposób owocowały jubileusze. Mamy obowiązek dokumentować kościelną historię tych ziem. Odchodzą ostatni świadkowie początków organizowania się Kościoła katolickiego po II wojnie światowej. Gdy brak dobrej kroniki parafialnej, staramy się nieraz z miejscowym proboszczem dotrzeć do najstarszych parafian. Często jednak jest już za późno na uzyskanie pożądanych informacji. Wspomniana publikacja zawiera wiele wiadomości dotyczących historii miasta i parafii.
Ińsko rozwinęło się z pomorskiej osady rybackiej, uzyskując w XIII w. z rąk Brandenburczyków prawa miejskie. Nad istniejącym tu średniowiecznym, kamiennym kościółkiem od 1352 r. opiekę sprawowały cysterki z pobliskiego Recza. W XIV w. powstał w Ińsku Klasztor Dominikanów. Po reformacji przez kilka wieków przeważało wyznanie ewangelickie. Rozbudowany kościół wczesnośredniowieczny w latach 1858-60 zastąpiony został przez nowy, neogotycki z cegły. Temu kościołowi w 1945 r. żołnierze radzieccy uszkodzili dach i iglicę wieży. Budowla nadawała się do odbudowy, jednak decyzją ówczesnych władz miasta została w 1953 r. rozebrana.
Katolicy przybyli tu w 1945 r. i otrzymali od Zarządu Miejskiego, jako miejsce kultu, kostnicę przy cmentarzu. Pomieszczenie adaptowano i kościółek ten poświęcono 19 marca w dzień św. Józefa. Chcąc zwiększyć jego powierzchnię, dobudowano w 1953/54 r. dwie zakrystie i prezbiterium, potem chór. W 1976 r., kiedy uzyskano zezwolenie na budowę dzwonnicy, wykorzystano je budując wieżę. Dzięki temu uzyskano „pomieszczenie chóralne”, powiększające przestrzeń kościoła. Właściwą dzwonnicę wybudowano później, w 1983 r. po południowej stronie kościoła.
Wnętrze kościoła zmieniło się przez zastąpienie belkowanego sufitu płaskiego na beczkowy odeskowany. Na ścianie prezbiterium wisi krzyż pomiędzy dwoma oknami przeszklonymi witrażami. W oknie lewym jest wyobrażona Matka Boża Bolesna, w prawym św. Jan. Witraże wykonali państwo Kisielewscy ze Szczecina w 1993 r. W 3 kolejnych latach witraże otrzymało 6 okien ścian bocznych. Po lewej stronie są to: Cudowny połów ryb, Pan Jezus błogosławi dzieci, Pan Jezus z uczniami wśród zbóż, po stronie prawej Jezu ufam Tobie, św. Brat Albert Chmielowski, Ojciec Święty Jan Paweł II błogosławi Matkę Teresę z Kalkuty. Ostatnie, największe, trójkątne okno we frontonie kościoła przeszklono w 2001 r. Przedstawia Trójcę Przenajświętszą, symbol Roku Jubileuszowego 2000, herb abp. Zygmunta Kamińskiego, herb Ińska. Polichromowane figury Matki Bożej Niepokalanej i św. Józefa, do 1993 r. stojące przy Krzyżu, ustawiono na postumentach bocznych ścian.
Do 1952 r. nie było w Ińsku parafii. Miejscowość obsługiwali proboszczowie z sąsiednich parafii, do 1947 r. z Drawska, do 1952 r. z Chociwla. Jako samodzielna placówka duszpasterska zaistniało Ińsko 20 lipca 1952 r., gdy osiedlił się tu pierwszy proboszcz ks. Stefan Kwiatkowski (1952-61). Erekcji parafii dokonał bp Wilhelm Pluta 22 lutego 1959 r. Kolejnymi proboszczami parafii byli: ks. Olgierd Ostrokołowicz (1961-62), ks. Edward Napierała (1962-68), ks. Kazimierz Kowalczyk (1968-71), ks. Henryk Ozga (1971-1974), ks. Jan Depta (1974-91).
Od 1 lipca 1991 r. proboszczem jest ks. Czesław Fryska. Ksiądz Proboszcz wyświęcony został w 1967 r. przez bp. Jerzego Strobę. Pracował jako wikariusz w Trzebiatowie, w Świnoujściu (w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza), w Barlinku. Następnie został proboszczem w Lubanowie, potem przeszedł do Szczecina na Grabowo (rezydencja), dalej na probostwa w Wołczkowie i na Pomorzany w Szczecinie (parafia pw. św. Józefa).
Dziś parafia Ińsko obejmuje 9 miejscowości. 3 większe, w których liczba mieszkańców przekracza 100 osób, posiadają kościoły filialne. Najstarszy z nich, z XVII w. posiada największa wieś - Ścienne. W Ciemniku znajduje się XVIII-wieczny kościół. Czertyń natomiast posiada świątynię z XIX w.
W Ińsku i okolicach po 1947 r. znalazło się wielu mieszkańców narodowości ukraińskiej, wypędzonych z ojcowizny w wyniku akcji „Wisła”, przynależnych do obrządku greckokatolickiego. Wychodząc naprzeciw ich potrzebom religijnym, za zgodą Kurii Biskupiej w Gorzowie, od 18 marca 1972 r. w kościele parafialnym zaczęto odprawiać liturgię wschodnią. Dzisiaj kanonicznie erygowaną parafią greckokatolicką pw. Podwyższenia Krzyża kieruje ks. Bogdan Drozd (dojeżdżając do Ińska ze Szczecina).
Niedzielna Msza św. w parafii odprawiana jest w następującym porządku: w kościele parafialnym o godz. 8.30, 12.00 i 17.00. O godz. 10.00 modlą się w kościele katolicy obrządku wschodniego. W kościołach filialnych Msze św. odprawiane są: o godz. 9.45 w Czertyniu, o 10.00 w Ściennem i o 11.00 w Ciemniku. W tygodniu odprawia się w Inśku codziennie o godz. 18.00, we wtorek o 17.00 w Ściennem, w środę w Ciemniku, w Czertyniu w święta. Zenona Moskwie prowadzi 28-osobowy chór kościelny „Credo”. Organistą jest Zdzisław Bielaszewski.
W Ińsku znajduje się szkoła podstawowa (348 uczniów). Katechizuje zarówno tu, jak i w przedszkolu Małgorzata Piątkowska (22 godz.) W Gimnazjum (177 uczniów) uczy ksiądz wikariusz (18 godz.). Ok. 30 osób z miasta dojeżdża do Zespołu Szkół (Ponadgimnazjalnych) w Kamiennym Moście.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

uroczystość NMP Królowej Polski

Karol Porwich / Niedziela

– Maryja, Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć Jej macierzyńskiej opiece – przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Eucharystia pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Witając wszystkich zebranych, o. Pacholski przypomniał, że „Matka Syna Bożego może być i bardzo chce być także Matką i Królową tych, którzy świadomym aktem wiary wybierają Ją na przewodniczkę swojego życia”. Przywołując postać bł. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, który tak dobrze rozumiał, że to właśnie Maryja jest Tą, „która zawsze przynosi człowiekowi wolność, wolność do miłowania, do przebaczania, uwolnienie od grzechu i każdego nieuporządkowania moralnego”, zachęcał wszystkich, by te słowa stały się również naszym programem, który będzie pomagał „nam wierzyć, że zawsze można i warto iść ścieżką, która wiedzie przez serce Królowej”.

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Wiesław Kamiński

Zakończyło się – trwające od 29 kwietnia br. - rzymskie spotkanie blisko 300 proboszczów z całego świata, którzy odpowiedzieli na zaproszenie Ojca Świętego Franciszka, by w czynny sposób włączyć się w prace Synodu o Synodalności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję