Reklama

„Daj światu miłość”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie”, założone w Częstochowie w 1999 r., zrzesza ludzi pragnących nieść pomoc i fachową opiekę przede wszystkim dzieciom, a także osobom przewlekle chorym, niepełnosprawnym i potrzebującym pomocy w środowiskach rodzin bezrobotnych, patologicznych czy niepełnych.
We współczesnym świecie, w którym promuje się sukces i siłę przebicia, ważne jest dostrzeżenie człowieka słabego, bezbronnego i otoczenie go opieką od dnia narodzin aż po kres życia. Dlatego też w 2000 r. w ramach Stowarzyszenia utworzono oddział preadopcyjny, rok później Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, a także otoczono opieką środowiskową pacjentów przewlekle chorych. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny dla niemowląt porzuconych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców, zajmuje się diagnostyką medyczną i pomocą w jak najszybszym powrocie dzieci do rodziny biologicznej lub zastępczej, aby ustrzec je przed pobytem w domu dziecka. Poradnia Psychologiczno-Pedagogoczna „Daj światu miłość” otacza opieką psychologiczno-pedagogiczną dzieci i młodzież. Jej działalność ukierunkowana jest na wyrównywanie szans edukacyjnych, obejmuje również psychoterapię indywidualną, rodzinną i zajęcia terapeutyczno-edukacyjne. Z kolei świetlica socjoterapeutyczna jest placówką przeznaczoną dla dzieci w wieku 6-18 lat, która organizuje zajęcia socjoterapeutyczne i profilaktyczne, mające na celu przeciwdziałanie i zapobieganie spożywania alkoholu, paleniu papierosów i zażywaniu narkotyków. Prowadzi także dożywianie rodzin wielodzietnych.
Ludzie dotknięci kalectwem czy nieuleczalną chorobą, która skazuje ich na liczne dolegliwości, doświadczają cierpienia w większym stopniu. Niepubliczny Zakład Pielęgniarsko-Opiekuńczy otacza ich długoterminową opieką pielęgniarską. Świadczenia są bezpłatne, w ramach kontraktu z NFZ. Liczna grupa chorych korzysta także z opieki w ramach wolonatriatu.
23 października w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie, z racji 5-lecia działalności Stowarzyszenia „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie”, Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak. W wygłoszonej homilii przypomniał, że Syn Boży przyszedł do ludzi jako dziecko i wzrastał w rodzinie. Słowa wdzięczności skierował do wszystkich, którzy podejmują działania na rzecz ratowania życia. „Błogosławione ręce, które pochylają się nad człowiekiem cierpiącym - mówił Ksiądz Arcybiskup. Waszym powołaniem jest ratowanie życia, służba dziecku i pomoc człowiekowi choremu. Swoją posługę musicie wciąż udoskonalać w duchu mądrości, wiary i umiłowania człowieka. Idźcie w przyszłość z ufnością, bo Jesteście potrzebni”.
Prezes Stowarzyszenia - Bernardetta Strąk opowiada o dziełach, które przez minione 5 lat udało się zrealizować. Podkreśla jednak, że najważniejsza jest otwartość serca i umiejętność zauważenia cierpienia: „Nasze działanie skierowane jest do każdego człowieka, który potrzebuje pomocy, bez względu na to czy ma 3 dni czy 100 lat. Pragniemy otoczyć opieką ludzi chorych, samotnych, starszych, dzieci ubogie i ich rodziny. Staramy się dotrzeć w każde miejsce, gdzie nasza pomoc jest potrzebna”. Słowa wdzięczności Pani Prezes kieruje także pod adresem prezbiterów otaczających stowarzyszenie posługą duszpasterską: ks. kan. Andrzeja Tomali, ks. Krzysztofa Jacniackiego i ks. Gabriela Kopcika.
Miłość Chrystusa objawia się przez ludzi, którzy służą dzieciom i chorym. Posługa ta wymaga współczucia i delikatności, poświęcenia i umiejętności otoczenia opieką lekarską, a co ważniejsze - niesienia pociechy i miłości cierpiącym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Leon XIV: muzyka w liturgii nie jest ozdobą

2026-08-19 10:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Muzyka sakralna nie jest jedynie ozdobą celebracji, ale częścią liturgii i modlitwą, która jednoczy wiernych z Bogiem i między sobą - podkreślił Leon XIV podczas środowej audiencji ogólnej w Bazylice św. Piotra. Papież przypomniał również o znaczeniu śpiewu gregoriańskiego, czynnego udziału wiernych oraz trosce o jakość muzyki wykonywanej podczas liturgii.

Podczas środowej audiencji ogólnej Leon XIV kontynuował cykl katechez poświęconych dokumentom Soboru Watykańskiego II. Tym razem zatrzymał się nad szóstym rozdziałem konstytucji Sacrosanctum Concilium, dotyczącym muzyki sakralnej.
CZYTAJ DALEJ

"Pojechali się modlić i zginęli...", czyli o Bożej (nie)sprawiedliwości

2026-08-19 07:21

[ TEMATY ]

modlitwa

wiara

wypadek

Medjugorie

Adobe Stock

Katastrofa polskiego autokaru z pielgrzymami jadącymi z Medjugorie spowodowała falę komentarzy i pytań o Bożą niesprawiedliwość, gdy ludzie - przecież jadący, by się modlić lub wracający z modlitwy - giną tragicznie lub odnoszą ciężkie obrażenia. Dla ludzi dalekich od wiary jest to argument na bezsensowność religii, a dla wierzących - trudne pytanie. Jak to zatem jest?

Po pierwsze, modlitwa, pielgrzymka, wszelkie pobożne praktyki to nie "zarabianie", jakaś wymiana z Bogiem za szczęście, bezpieczeństwo, zdrowie. Są one wyrazem wiary, praktyką wynikającą z tego, czym wiara w istocie jest, czyli z relacji z Bogiem. Nie można więc traktować tej sytuacji jako niesprawiedliwości Boga, który nie wziął pod uwagę zasług lub dobrych celów. To nie tak.
CZYTAJ DALEJ

W nocy RCB wysłało alert dla województwa lubelskiego i podkarpackiego

2026-08-20 07:01

[ TEMATY ]

Ukraina

Alert RCB

Adobe Stock

Zakończyło się operowanie wojskowego lotnictwa w polskiej przestrzeni powietrznej w związku z uderzeniami Rosji na terytorium Ukrainy - poinformowało w czwartek Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. Nie odnotowano naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej - dodano.

Po godz. 3 w czwartek DORSZ informowało, że w związku z aktywnością lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, wykonującego uderzenia na terytorium Ukrainy, rozpoczęło się operowanie lotnictwa wojskowego w polskiej przestrzeni powietrznej. Przed godz. 7 dowództwo przekazało informację o zakończeniu działań oraz że „uruchomione naziemne systemy obrony powietrznej oraz rozpoznania radiolokacyjnego powróciły do standardowej działalności operacyjnej”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję