Niespełna trzydzieści lat temu, 27-28 maja 1988 roku w gościnnych progach Domu Podhalan w Ludźmierzu doszło do bezprecedensowego jak na owe czasy wydarzenia – Pierwszego Ogólnopolskiego Kongresu Trzeźwości na Podhalu. Współorganizatorami tego spotkania była grupa inicjatywna, wywodząca się ze środowisk trzeźwościowych Nowego Targu, jak również Związek Podhalan i zespół realizatorów programu „Ludzie pomagający ludziom z problemami alkoholowymi” z Warszawy. Wśród prelegentów można było posłuchać takich znakomitości jak: Jerzy Mellibruda, Anna Dodziuk, Maria Król-Fijewska, Wanda Sztander, Bogdan Białek i Ewa Woydyłło. Cudowną regionalną oprawę dały zespoły Związku Podhalan, a homilię inauguracyjną wygłosił podczas mszy świętej w Sanktuarium Gaździny Podhala niezapomniany ks. prof. Józef Tischner. W kolejnych kongresach brali udział m.in. dr Bohdan Woronowicz czy prof. Krzysztof Wojcieszek, oraz szeroka reprezentacja uznanych autorytetów w dziedzinie problemów uzależnień i innych zagrożeń dla wolności człowieka.
Reklama
Ponieważ w maju 2018 roku mija trzydziesta rocznica pierwszego Kongresu Trzeźwości, osoby i organizacje, będące współorganizatorami wcześniejszych Kongresów podjęły inicjatywę ponownego spotkania się na Podhalu. Rolę głównego organizatora przyjął na siebie Ludźmierski Oddział Związku Podhalan, wsparty przez Podhalańską Państwową Wyższą Szkołę Zawodową w Nowym Targu. Kongres został pomyślany jako kontynuacja ogólnopolskiej inicjatywy, jaką we wrześniu 2017 roku był Narodowy Kongres Trzeźwości na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dla tej regionalnej inicjatywy pozyskano grono wybitnych wykładowców, jak też wiele osób żywotnie zainteresowanych tematyką trzeźwościową. Wierzymy, że dzięki temu uczestnicy tego wyjątkowego wydarzenia zostaną zainspirowani do dalszych działań w tych obszarach, a w trakcie trwania kongresu uda się stworzyć jak najszersze forum wymiany doświadczeń w tej dziedzinie.
A oto proponowany program V Kongresu:
Piątek, 18 maja 2018 r.
Sanktuarium w Ludźmierzu godz. 10,00 Msza święta inauguracyjna na rozpoczęcie Kongresu z homilią ks. biskupa Tadeusza Bronakowskiego, Przewodniczącego Zespołu KEP ds. Trzeźwości
Aula Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, Nowy Targ, ul. Kokoszków 71
Od 10,00 - Rejestracja
Godz. 12,00 - Oficjalne otwarcie V Kongresu
12,30 Wykład inauguracyjny - prof. Krzysztof Wojcieszek „Po co nam Narodowy Program Trzeźwości?
13,30-14,30 lunch
14,30 Wykład 1 – dr med. Bohdan Woronowicz – "Problemy osobiste i społeczne jako efekt uzależnień"
15,15 Wykład 2 – „Wsparcie osób z rodzin dysfunkcyjnych” – Ks. prof. dr hab. Grzegorz Polok, Katedra Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
16,00 – 16,20 Przerwa kawowa
16,20-16,50 Wykład 3 – Anna Dodziuk – „Trzeźwienie jako droga życiowa”.
Reklama
16,50- 17,20 Wykład 4 – Paweł Krzysztofiak – dyrektor Biura Służby Krajowej Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce – „Jak Wspólnota AA współpracuje z innymi”
17,20-17,30 informacje kongresowe 18,00 kolacja
Ludźmierz, Dom Podhalański
19,00-22,00 – posiady trzeźwościowe (otwarty mityng AA/dzielenie się doświadczeniami przez uczestników kongresu)
Sobota, 19 maja 2018 r.
PPWSZ Nowy Targ
10,00 - Wykład wprowadzający w część warsztatową/panele dyskusyjne – mgr Marta Mordarska - Nakreślenie aktualnej mapy problemów w działalności trzeźwościowej w województwie Małopolskim
10,45-13,30 - zajęcia w grupach problemowych:
Grupa 1 – samorządowcy, przedstawiciele Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, pracownicy OPS, PCPR;
Grupa 2 – pracownicy służby zdrowia, lecznictwa uzależnień, lekarze rodzinni, pielęgniarki środowiskowe;
Grupa 3 – kuratorzy sądowi, policja – prewencja, dzielnicowi, straż miejska;
Grupa 4 – nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy, księża, katecheci, rodzice;
Grupa 5 – przedstawiciele wspólnot i stowarzyszeń trzeźwościowych, bractw, klubów abstynenta, duszpasterstw, Krucjaty Wyzwolenia Człowieka;
13,30 Lunch
14,30 – 15,00 - Zreferowanie przez poszczególnych reprezentantów grup warsztatowych efektów wspólnej pracy
15,00 – 15,30 przerwa kawowa
15,30 - 17,00 – Panel dyskusyjny - zaproszeni goście, eksperci
17,00 - 17,30 – Podsumowanie i zakończenie merytorycznej części kongresu.
Dom Podhalański w Ludźmierzu
Reklama
19,00-22,00 – Posiady góralskie, część integracyjna (watra, kiełbaski, kapela góralska).
Udział w Kongresie jest bezpłatny, organizatorzy zapewniają pakiet materiałów kongresowych. Warunkiem uczestnictwa jest zgłoszenie imienne udziału na adres e-mail: kongrespodhale@onet.pl
Poza imieniem i nazwiskiem uczestnika, prosilibyśmy o wpisanie instytucji, która go deleguje, a w wypadku osób indywidualnych czy członków wspólnot, adnotację o przynależności do danej organizacji, wspólnoty czy stowarzyszenia. Zgłoszenia prosimy nadsyłać najpóźniej do 10 maja b.r.
Organizatorzy