Reklama

Parafia pw. Bożego Ciała w Słomnikach

Słomniki przeszłość i perspektywy

Niedziela kielecka 49/2004

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z historii

Słomniki to gmina leżąca w województwie małopolskim, 25 km od Krakowa. Już w czasach średniowiecza, w 1358 r. uzyskawszy prawa lokacyjne niemieckie, miasto miało swoje przywileje, zwłaszcza jeśli chodzi o prawo do handlu solą. Pierwszy kościół w Słomnikach ufundował w 1335 r. król Kamierz Wielki. W XVI w. kościół przeszedł pierwszą restaurację, której dokonał krakowski sufragan bp Mikołaj Oborski. Drewniana świątynia przetrwała do 1648 r. W 1785 r. kościół był już w stanie opłakanym. Arcybiskup gnieźnieński Mikołaj Poniatowski widząc, iż Słomniki potrzebują nowego kościoła, zezwolił na sprzedaż sreber kościelnych. Suma jaką udało się uzyskać za kosztowności wynosiła - jak podają kroniki - 2095 zł i 7,5 groszy. Świątynia służyła wiernym do 1890 r., w którym to roku została rozebrana. Obecny kościół został zbudowany w latach 1888-93, a świątynię konsekrował bp Tomasz Kuliński.

W duszpasterstwie działają razem

Obecnie słomnicka wspólnota parafialna liczy prawie 5 tys. osób. Gospodarzem parafii od 2001 r. jest ks. Stanisław Włosowicz. Parafię tworzą miejscowości: Miłocice, Granów, Prandocin Wysiołek. Parafianie włączają się w duszpasterstwo w różny sposób i na różnych płaszczyznach. Umieją dostrzec ludzi w potrzebie z najbliższego środowiska. Takim ludziom pomaga parafialna Caritas. Instytucja działa prężnie i skupia ok. 20 osób. Na co dzień stara się dostrzec potrzeby ubogich rodzin czy starszych i w miarę możliwości zaradzić im. Okolicznościowo każdego roku parafialna Caritas przygotowuje paczki świąteczne i dary. Warto dodać, że w jej prace włączają się bardzo chętnie młodzi ze szkół. Zwłaszcza przed Świętami pomagają w roznoszeniu paczek i ich przygotowywaniu. Taka postawa solidarności z ubogimi godna jest dostrzeżenia zwłaszcza, że w parafii wielu ludziom z roku na rok żyje się trudniej. Duże bezrobocie i tutaj daje o sobie znać. Brak większych zakładów pracy i perspektyw dla młodych sprawiają, że po ukończeniu studiów coraz częściej nie wracają oni w rodzinne strony.
Na terenie parafii jest Zespół Szkół Ogólnokształcących, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Uczy się w nich ok. 1000 dzieci i młodzieży. Parafii dobrze współpracuje się w władzami samorządowymi i dyrekcją szkół.
Około 20 rodzin z parafii należy do oazy. Rodziny te uczestniczą w spotkaniach formacyjnych raz w miesiącu. Powstaje kolejna wspólnota - Stowarzyszenie Rodzin Katolickich. Proboszcz liczy na zainteresowanie parafian tą formą duszpasterską. Opiekunem powołanego SRK jest ks. prefekt Tomasz Kałuski. Oazę dzieci prowadzą zaś Siostry Sercanki. Młodzież i dzieci biorą czynny udział w przygotowaniu do liturgii niedzielnej Mszy św. W każda niedzielę śpiewa 20-osobowa scholka dziecięca. Śpiewu uczy dzieci s. Jolenta. Zaś scholę młodzieżową przygotowuje ks. prefekt Jacek Jachowicz, który odpowiada także za ponad 60 ministrantów i przygotowanie młodzieży do sakramentu bierzmowania. 21 listopada br., z rąk ks. bp. Mariana Florczyka, sakrament bierzmowania przyjęło w tej parafii ok. 100 osób.
Bardzo ważnym dla wspólnoty parafialnej wydarzeniem będą na pewno misje w 2005 r. (ostatnie miały miejsce 11 lat temu), które odbędą się w drugiej połowie marca. Poprowadzą je księża pallotyni. Pierwsze trzy dni zajmą nauki dla dzieci młodzieży szkolnej. Wiernym potrzebne, oczywiście, jest pewne przygotowanie duchowe. Dlatego temat misji z pewnością pojawi się podczas kolędy - zapowiada ks. prob. Stanisław Włosowicz.
W Słomnikach kościół wypełniony jest na co dzień, nie tylko od święta. Spora grupa parafian przychodzi na Mszę św. w ciągu tygodnia. Wierni biorą udział w nabożeństwach do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, Koronce do Bożego Miłosierdzia - opowiada Ksiądz Proboszcz. Ponadto w nabożeństwach biorą udział bardzo chętnie dzieci. W październiku na Różaniec stale przychodziło prawie 200 dzieci - mówi z nieskrywaną radością ks. Włosowicz.

Lata wspólnej pracy

Wygląd świątyni zmieniał się przez lata. Każdy z proboszczów ma tu swoje zasługi. Poprzednik obecnego proboszcza - ks. dziekan Zenon Kudła - przeprowadził remont całego zadaszenia. Jego zasługą jest też wybudowanie nowej plebanii.
Ks. Włosowicz również od początku starał się o polepszenie wyglądu świątyni i wykonanie pilnych prac. W dzwonnicy zamontowano napęd elektryczny. Wymieniono nagłośnienie i instalację elektryczną w świątyni. Po 80 latach udało się wymienić posadzkę również w bocznych nawach. Ołtarz, który dotychczas stał na podestach drewnianych, zyskał marmurowe wykończenia. Odnowiono prezbiterium. W zakrystii ustawiono nowe meble. Ostatnią tegoroczna poważną inwestycją było pomalowanie kościoła wewnątrz. To wymagało dużych nakładów finansowych, ale teraz wyglądem odnowionej świątyni zachwycać się mogą wszyscy.
Parafianie nie szczędzą na potrzeby kościoła. Chociażby dwa piękne żyrandole zakupione przez anonimowych ofiarodawców są tego dowodem. Na co dzień dbają o wygląd kościoła, a na cmentarzu panuje wzorowy porządek. Cieszy każdy gest serdeczności ze strony parafian. Zwłaszcza, że wokół kościoła wciąż jest wiele do zrobienia. Pokrycie wieży, nowa elewacja, renowacja organów, uporządkowanie terenu wokół kościoła - lista jest bardzo długa. Pracy wystarczy na długie lata. „Jak Pan Bóg da siły” - mówi Ksiądz Proboszcz.
Ks. Włosowicz z wdzięcznością mówi o zaangażowaniu i ludzkiej życzliwości, z jakimi się spotyka bardzo często. Nie zapomina też o serdeczności pochodzącego z parafii ks. Stefana Nowaczka, który mimo iż odszedł na emeryturę, pamięta o swoich Słomnikach. Tu właśnie przeżywał swój jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Dla kościoła ufundował monstrancję, kielich i patenę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski w Kalwarii Zebrzydowskiej: Teraz odbywa się sąd nad Polską

2025-04-18 14:17

[ TEMATY ]

Wielki Piątek

Kalwaria Zebrzydowska

fot. Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Teraz odbywa się sąd nad Polską. Głównym prześladowanym i najbardziej zagrożonym jest bowiem dzisiaj małe, niewinne i bezbronne dziecko, które zabija się śmiertelnym uderzeniem w jego serce. Zabija się je dosłownie i w przenośni – mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w Wielki Piątek podczas Drogi Krzyżowej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Arcybiskup powiedział do zebranych, że Chrystus, zawieszony między ziemią a niebem, osądził cały świat w imię Krzyża, który stał się najgłębszym, wzruszającym i przejmującym wyrazem miłości miłosiernej Boga do ludzi. Chwila, w której Zbawiciel wypowiedział ostatnie słowa, stała się momentem ostatecznej klęski ojca wszelkiego kłamstwa, zła i śmierci. – Pokonując szatana, sprawcę wszelkiego kłamstwa i grzechu, zawieszony na Krzyżu Jezus osądził również wszystkich świadomych i mniej świadomych współpracowników oraz współuczestników dzieła szatana. Odbywając sąd nad światem, Jezus odbył także sąd nad tymi, którzy Go sądzili. Sąd Najwyższej Prawdy – powiedział metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ

Jerozolima: setki chrześcijan na Drodze Krzyżowej w Wielki Piątek

2025-04-18 14:12

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

Jerozolima

Wielki Piątek

Adobe Stock

Setki chrześcijan różnych wyznań zgromadziło się w Wielki Piątek na tradycyjnej procesji Drogi Krzyżowej na Starym Mieście w Jerozolimie. Przy letniej pogodzie pielgrzymi przeszli wzdłuż Via Dolorosa, aby modlić się przy 14. stacjach męki Jezusa, od wyroku do ukrzyżowania i grobu. Z powodu wojny wśród uczestników było znacznie mniej zagranicznych grup pielgrzymkowych niż w poprzednich latach.

Od wczesnych godzin porannych wierni różnych Kościołów, często niosący misternie zdobione krzyże, szli ulicami jerozolimskiego Starego Miasta. Procesje Drogi Krzyżowej rozpoczęli licznie zgromadzeni etiopscy chrześcijanie, a następnie wierni grecko-prawosławni, którzy wyruszyli z dużym opóźnieniem. Następnie katolicy obrządku łacińskiego dołączyli do franciszkanów. Za nimi podążali arabskojęzyczni katolicy jerozolimscy. Izraelska policja zabezpieczyła trasę, która zakończyła się przy Bazylice Grobu Pańskiego.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

„Droga oferowana każdemu człowiekowi - podróż do wewnątrz, rachunek sumienia, zatrzymanie się na cierpieniach Chrystusa w drodze na Kalwarię” - podkreślił Franciszek i wskazał, że Droga Krzyżowa jest rzeczywiście zejściem Jezusa „ku temu światu, który Bóg kocha” (Stacja II). Jest także „odpowiedzią, przyjęciem odpowiedzialności” przez Chrystusa. On, „przybity do krzyża”, wstawia się, stawiając się „między skłóconymi stronami” (stacja XI) i prowadzi je do Boga, ponieważ Jego „krzyż burzy mury, anuluje długi, unieważnia wyroki, ustanawia pojednanie”. Jezus, „prawdziwy Jubileusz”, odarty z szat i objawiony nawet „tym, którzy patrzą, jak umiera”, patrzy na nich „jak na umiłowanych powierzonych przez Ojca”, ukazując swoje pragnienie zbawienia „nas wszystkich, każdego z osobna” (Stacja X)
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję