Reklama

Serwis przemyski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

12 listopada. W Domu Rekolekcyjnym Sióstr Benedyktynek w Przemyślu odbył się Ogólnopolski Zjazd Klubów Inteligencji Katolickiej. Gościem Zjazdu był abp Józef Michalik, metropolita przemyski i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Do zebranych prezesów i członków KIK, działających w 80 miejscowościach, Metropolita przemyski powiedział m. in.: „Boimy się w Kościele naporu różnego rodzaju ideologii. Ale tak naprawdę Kościołowi nie grożą niebezpieczeństwa zewnętrzne. Największym zagrożeniem dla Kościoła jest zagrożenie wewnętrzne - brak jedności. Jeśli nie ma jedności, wzajemnego zrozumienia, jedności w nauczaniu wiary, słuszne są zgorszenia u niewierzących”.

12 listopada. W Ośrodku Formacji i Kultury Chrześcijańskiej im. Anny Jenke w Jarosławiu księża neoprezbiterzy przeżywali kolejny dzień skupienia w ramach formacji permanentnej. Z młodymi księżmi spotkał się m.in. bp Adam Szal i wygłosił dla nich konferencję ascetyczną.

12 listopada. W Miejskim Domu Kultury w Przeworsku miała miejsce sesja popularno-naukowa pt. Rodzina szkołą umiłowania Ojczyzny, połączona z listopadowym „Dniem Pelczarowskim”. Podczas sesji referaty wygłosili: bp Adam Szal - Patriotyzm w działalności św. Józefa Sebastiana Pelczara; mgr Czesław Ryszka (Niedziela) - Środowisko rodzinne szkołą wychowania patriotycznego i ks. dr Tadeusz Śliwa (WSD Przemyśl) - Sytuacja polityczna na ziemiach polskich na przełomie XIX i XX w. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych i Liceum Ogólnokształcącego przedstawili program artystyczny o tematyce patriotycznej, zespół „Jabłoneczka” zatańczył poloneza w strojach z czasów insurekcji kościuszkowskiej, zaś harcerze z ZHR-u zaciągnęli wartę przy relikwiach św. Józefa Sebastiana, usytuowanych na scenie sali widowiskowej. Sesję zorganizowali: parafia pw. Ducha Świętego oraz Burmistrz Miasta Przeworska.

13 listopada. Pod hasłem Rodzina szkołą umiłowania Ojczyzny w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku odbywały się uroczystości kończące „Rok Pelczarowski”, który był dziękczynieniem za dar kanonizacji Józefa Sebastiana Pelczara. Uroczystej Mszy św., w asyście abp. Józefa Michalika, bp. Adama Szala i ponad 80 kapłanów, przewodniczył i homilię wygłosił bp Stanisław Stefanek z Łomży. Podczas Mszy św. poświęcony został również sztandar Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Przemyskiej, w 10. rocznicę działalności, które przyjęło za patrona św. Józefa Sebastiana. Asystentem kościelnym Stowarzyszenia jest ks. Marek Kruk.

15 listopada. W kościele parafialnym w Medyce spotkali się kolejarze z Przemyśla, Żurawicy i Medyki, aby za wstawiennictwem św. Katarzyny, modlić się o Boże błogosławieństwo w pracy. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Jerzy Rojek, medycki proboszcz. Podczas Mszy św. grała Orkiestra Dęta z Medyki.

Oprac. ks. Tadeusz Biały

Z życia Seminarium Duchownego

17 listopada. W odbywającej się w Warszawie sesji naukowej pt. Ecclesia in Asia - Wybrane problemy Kościoła w Azji w świetle posynodalnej adhortacji Jana Pawła II, zorganizowanej przez Sekcję Mariologii (Wydział Teologiczny UKSW) oraz Papieskie Dzieło Misyjne w Polsce uczestniczyli: diakon Daniel Odor i alumn II roku Grzegorz Petryniak.

18 listopada. Gościem wspólnoty seminaryjnej był ks. Stanisław Burczyk - były profesor muzyki kościelnej w naszym Seminarium, obchodzący w tym roku 65. rocznicę święceń kapłańskich. Dostojny Jubilat przewodniczył uroczystej Eucharystii oraz wygłosił okolicznościową homilię.

18 listopada. Alumni II roku Łukasz Haduch i Dariusz Tomoń wzięli udział w naukowej sesji: Ecclesia, quid dicis de te ipsa?, zorganizowanej w 40. rocznicę konstytucji dogmatycznej o Kościele Lumen gentium Soboru Watykańskiego II. Organizatorem sesji była Katedra Eklezjologii Wydziału Teologicznego PAT w Krakowie.

18-20 listopada. W odbywającym się w Wyższym Seminarium Duchownym w Płocku Sympozjum pt.: Sekty - zamaskowane zniewolenie, brali udział diakoni: Grzegorz Socha i Piotr Zawadzki.

19 listopada. Cała wspólnota seminaryjna wzięła udział w uroczystości przeniesienia ciała śp. bp. Bolesława Taborskiego do bazyliki archikatedralnej i uczestniczyła w żałobnej Mszy św. odprawianej w intencji zmarłego Biskupa.
Żałobnym nieszporom - wieczornej modlitwie brewiarzowej w intencji Zmarłego, przewodniczył rektor Seminarium ks. Marian Rojek.

19-20 listopada. W Międzynarodowym sympozjum organizowanym przez Instytut Teologii Duchowości KUL: Polska i Litwa - duchowe dziedzictwo w Europie, uczestniczyli diakoni Paweł Dziob i Artur Dyrda.

20 listopada. Wspólnota seminaryjna uczestniczyła w odbywających się w przemyskiej katedrze uroczystościach pogrzebowych śp. bp. Bolesława Taborskiego. We Mszy św. pogrzebowej w Bazylice Grobu Pańskiego w Przeworsku wzięła udział delegacja księży przełożonych i alumnów z rektorem ks. Marianem Rojkiem na czele.

21 listopada. Uroczystość Chrystusa Króla była dla wspólnoty seminaryjnej miesięcznym dniem skupienia, który prowadził ojciec duchowny ks. Stanisław Jamrozek. W ramach tego czasu modlitwy i milczenia księża przełożeni i alumni wzięli udział w uroczystej Mszy św. w intencji Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, której w bazylice archikatedralnej przewodniczył abp Józef Michalik.
Na zakończenie dnia skupienia spotkał się z alumnami rektor ks. Marian Rojek wygłaszając konferencje nt. aktualnych spraw życia seminaryjnego.

Oprac. ks. Kazimierz Gadzała

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polacy podczas czwartkowej Mszy modlili się za papieża Franciszka

2025-05-01 10:35

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican Media

Trwamy na modlitwie za zmarłego Ojca Świętego Franciszka. Słuchamy, może z większą uwagą niż przez 12 minionych lat tego, jaki Kościół mu się marzył, jaki Kościół próbował tworzyć - wskazał metropolita łódzki kard. Grzegorz Ryś podczas Mszy św. sprawowanej w czwartek rano w Bazylice św. Piotra w Watykanie.

Kard. Ryś podkreślił, że Papież Franciszek często zachęcał, aby „Kościół był w stanie ciągłej misji”. Metropolita dodał, że „ta misja nie jest wymyślana przez Kościół, to jest misja Jezusowa i musi być wykonywana na Jezusowy sposób”.
CZYTAJ DALEJ

Pacjent zaatakował pielęgniarkę w szpitalu w Pruszkowie

2025-05-01 15:10

[ TEMATY ]

szpital

Karol Porwich/Niedziela

Podczas porannego dyżuru w Szpitalu Kolejowym w Pruszkowie pacjent zaatakował udzielającą mu pomocy pielęgniarkę. "Nasza koleżanka jest po badaniu przez lekarza, który zalecił jej odpoczynek" - poinformowała Zofia Czyż z OZZ Pielęgniarek i Położnych.

Około godz. 6 pielęgniarka pełniąca dyżur w Szpitalu Kolejowym im. dr med. Włodzimierza Roeflera w Pruszkowie została zaatakowana przez pacjenta, któremu udzielała pomocy.
CZYTAJ DALEJ

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku

2025-05-01 16:30

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Nawet kiedy człowiek zapomina o Bogu, kiedy myśli, że Go nie ma lub że umarł, to jednak Bóg nie zapomina o człowieku. Czyż może niewiasta zapomnieć o swym niemowlęciu, ta, która kocha syna swego łona? A nawet, gdyby ona zapomniała, Ja nie zapomnę o tobie. Oto wyryłem cię na obu dłoniach, twe mury są ustawicznie przede Mną (Iz 49, 15-16) – powie Bóg.

Jezus znowu ukazał się nad Jeziorem Tyberiadzkim. A ukazał się w ten sposób: Byli razem Szymon Piotr, Tomasz, zwany Didymos, Natanael z Kany Galilejskiej, synowie Zebedeusza oraz dwaj inni z Jego uczniów. Szymon Piotr powiedział do nich: «Idę łowić ryby». Odpowiedzieli mu: «Idziemy i my z tobą». Wyszli więc i wsiedli do łodzi, ale tej nocy nic nie ułowili. A gdy ranek zaświtał, Jezus stanął na brzegu. Jednakże uczniowie nie wiedzieli, że to był Jezus. A Jezus rzekł do nich: «Dzieci, macie coś do jedzenia?» Odpowiedzieli Mu: «Nie». On rzekł do nich: «Zarzućcie sieć po prawej stronie łodzi, a znajdziecie». Zarzucili więc i z powodu mnóstwa ryb nie mogli jej wyciągnąć. Powiedział więc do Piotra ów uczeń, którego Jezus miłował: «To jest Pan!» Szymon Piotr, usłyszawszy, że to jest Pan, przywdział na siebie wierzchnią szatę – był bowiem prawie nagi – i rzucił się wpław do jeziora. Pozostali uczniowie przypłynęli łódką, ciągnąc za sobą sieć z rybami. Od brzegu bowiem nie było daleko – tylko około dwustu łokci. A kiedy zeszli na ląd, ujrzeli rozłożone ognisko, a na nim ułożoną rybę oraz chleb. Rzekł do nich Jezus: «Przynieście jeszcze ryb, które teraz złowiliście». Poszedł Szymon Piotr i wyciągnął na brzeg sieć pełną wielkich ryb w liczbie stu pięćdziesięciu trzech. A pomimo tak wielkiej ilości sieć nie rozerwała się. Rzekł do nich Jezus: «Chodźcie, posilcie się!» Żaden z uczniów nie odważył się zadać Mu pytania: «Kto Ty jesteś?», bo wiedzieli, że to jest Pan. A Jezus przyszedł, wziął chleb i podał im – podobnie i rybę. To już trzeci raz Jezus ukazał się uczniom od chwili, gdy zmartwychwstał. A gdy spożyli śniadanie, rzekł Jezus do Szymona Piotra: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci?» Odpowiedział Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś baranki moje». I znowu, po raz drugi, powiedział do niego: «Szymonie, synu Jana, czy miłujesz Mnie?» Odparł Mu: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego: «Paś owce moje». Powiedział mu po raz trzeci: «Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie?» Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: «Czy kochasz Mnie?» I rzekł do Niego: «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham». Rzekł do niego Jezus: «Paś owce moje. Zaprawdę, zaprawdę, powiadam ci: Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz». To powiedział, aby zaznaczyć, jaką śmiercią uwielbi Boga. A wypowiedziawszy to, rzekł do niego: «Pójdź za Mną!»
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję