Reklama

Kościół

Abp Depo do neoprezbiterów: kapłan musi być człowiekiem wiary

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

neoprezbiter

Grzegorz Gadacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pierwszą pracą jaką winien wykonywać kapłan każdego dnia jest to, aby był człowiekiem wiary” – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który w sobotę 19 maja podczas uroczystej liturgii w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie udzielił święceń kapłańskich dziewięciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej.

Mszę św. z abp. Wacławem Depo koncelebrowali m. in. przełożeni z Wyższego Seminarium Duchownego, na czele z rektorem ks. dr Grzegorzem Szumerą oraz księża proboszczowie z rodzinnych parafii neoprezbiterów. W archikatedrze zgromadziły się rodziny i przyjaciele nowych prezbiterów, kapłani, siostry zakonne, klerycy i wierni parafii, z których pochodzą nowi kapłani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas święceń neoprezbiterzy wypowiedzieli swoje przyrzeczenia, zobowiązali się do posłuszeństwa biskupowi i jego następcom oraz do wiernego głoszenia Słowa Bożego i posługi sakramentalnej.

W homilii abp Depo podkreślił, że „drogi wiary w Chrystusa jako Jedynego Pośrednika pomiędzy Bogiem a ludźmi nigdy nie były i nie będą łatwe.”- Każde pokolenie uczniów Jezusa doświadczało trudów przyjęcia i realizacji Jego wymagań, i wymagań Jego Ewangelii – mówił abp Depo.

- Chrystus nigdy nie łudził łatwymi obietnicami tych, którzy w Niego uwierzyli i poszli za Nim. Potwierdzając dzisiaj naszą więź z Jezusem i miłość wobec Niego dostrzegamy, że kapłaństwo jest jednocześnie darem i zadaniem, drogą własnego uświęcenia mocą Ducha Świętego, a także misją, powołaniem, którego nieraz świat nie przyjmuje i odrzuca – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski wskazał, że „świat bowiem potrzebuje Boga. I potrzebuje ludzi, którzy wewnętrznie będą dojrzali. To Bóg powołuje. Jest pierwszym w powołaniu i miłości i to On posyła”.

- Jedną z fundamentalnych trosk kapłana staje się pogodzenie życia duchowego, życia modlitwy za siebie i za innych z posługą duszpasterską na co dzień – dodał metropolita częstochowski i przypomniał, że „pierwszą pracą jaką winien wykonywać kapłan każdego dnia jest to, aby był człowiekiem wiary, coraz bardziej i mocniej i dojrzalej ufającym Jezusowi i Duchowi Świętemu, a nie sobie i drodze własnej samorealizacji.”

Reklama

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo zauważył, że „coraz więcej ludzi rezygnuje z trudu odnajdywania Boga bądź przyjmuje wiarę wybiórczo, na zasadzie afirmacji tych prawd, które są wygodne, które nie kolidują ze stworzoną na własny użytek wizją chrześcijaństwa.” - Rośnie nam liczba chrześcijan wybiórczych, którzy nie budują na fundamencie wiary w Jezusa. I dlatego świat, Europa i Polska potrzebuje dojrzałych i wierzących coraz głębiej i każdego dnia kapłanów – wołał arcybiskup.

- Tak ważny jest akt wiary w Chrystusa Zbawiciela we wspólnocie Kościoła i z Kościołem. To posłuszeństwo Kościołowi, którym kieruje Duch Święty codziennie powtarzane chroni przed samowolą i subiektywizmem wiary, stanowiąc gwarancję budowania prawdziwej wspólnoty dalekiej od wszelkich form anarchii i nieposłuszeństwa – kontynuował metropolita częstochowski.

- Powraca bardzo mocna pokusa „wierzę w Boga, wierzę w Chrystusa, a nie wierzę w Kościół”. Nie ma Kościoła bez Chrystusa i nie ma dojścia do Chrystusa bez Kościoła – dodał duchowny.

Abp Depo za św. Janem Pawłem II przypomniał nowym kapłanom, że „miłość kapłańska jest przymiotem, dzięki któremu naśladujemy Chrystusa w Jego darze z siebie i w Jego służbie. Ona określa nasz sposób myślenia i działania, nasz sposób odnoszenia się do ludzi i jest dla nas miłością szczególnie wymagającą”.

- W tym samym duchu odczytajmy modlitwę księdza poety Jana Twardowskiego: Daj mi czystość, która nie jest tylko wyrzeczeniem domu, kobiety, dziecka; Daj mi ubóstwo, które nie jest tylko utratą, lecz innym panowaniem nad światem rzeczy; Daj mi posłuszeństwo, które nie jest tylko ślepym zapatrzeniem, ale dalekowzrocznością spraw, które przeżywam – kontynuował arcybiskup.

Reklama

- Tu chodzi o miłość na całe życie. A nie stąd dotąd – podkreślił metropolita częstochowski.

Na zakończenie abp Depo przypomniał słowa sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który 4 października 1970 r. powiedział: „Młode pokolenie idzie w czasy niewątpliwie trudne. Od Was zażądają wielkich ofiar, potężnej wiary, gorącej miłości, a w niejednej klęsce — nadziei na Sprawiedliwego Boga, Musicie być wtedy mężni. W takich momentach pomocą Wam będzie doświadczenie, które Naród zdobył w ciągu minionych dziejów. Kiedy naród miał usta zamknięte przemawiał Kościół. A Kościół w Polsce nie miał zwyczaju opuszczać narodu. Nie ma tego zwyczaju i dzisiaj”.

- Te słowa Prymasa Tysiąclecia powracają i zobowiązują sługi Ewangelii i szafarzy Bożych tajemnic, żeby nie było rozdźwięku pomiędzy narodem a Kościołem – zwrócił się abp Depo do nowych kapłanów.

- Módlmy się, aby Pan żniwa wypełniał sobą serca kapłanów. Niech wzbudza nadzieję, która zawieść nie może – zakończył abp Depo.

Przed święceniami neoprezbiterzy odbyli rekolekcje w Domu Rekolekcyjnym Święta Puszcza w Olsztynie k. Częstochowy. Rekolekcje przeprowadził ojciec duchowny Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie ks. dr Remigiusz Lota.

Nowi prezbiterzy archidiecezji częstochowskiej jako patrona swojego rocznika wybrali św. Jana XXIII, i jako hasło słowa: „Człowiek nigdy nie jest tak wielki jak wtedy, gdy klęczy” z „Dziennika duszy” św. Jana XXIII.

W dniu 22 czerwca 1962 r. papież Jan XXIII na prośbę biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego ordynariusza diecezji częstochowskiej, nadał katedrze Świętej Rodziny tytuł bazyliki mniejszej. Uroczyste ogłoszenie brewe papieskiego nastąpiło 13 stycznia 1963 r.

Reklama

Jan XXIII, zanim został wybrany na Stolicę św. Piotra, kilka razy odwiedził Polskę. Ale szczególnie cenił sobie swoje pielgrzymowanie do Częstochowy, na Jasną Górę. Otóż 17 sierpnia 1929 r., będąc jeszcze wizytatorem apostolskim w Bułgarii, odwiedził Jasną Górę. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej napisał: „Fiat pax in virtute tua, Regina Poloniae et abundantia in turribus tuis” (Niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich). W swoich spotkaniach i rozmowach z Prymasem Tysiąclecia powracał do Matki Bożej Jasnogórskiej.

To na prośbę Jana XXIII, wypowiedzianą 4 listopada 1958 r. do kard. Wyszyńskiego, od 6 listopada 1958 r. rozpoczęto odprawianie codziennych Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji papieża. Na uwagę zasługuje fakt, że ostatnia notatka w „Dzienniku duszy”, zapisana krótko przed śmiercią, 20 maja 1963 r., dotyczy audiencji udzielonej kard. Wyszyńskiemu. Warto też podkreślić, że umierający Papież w czerwcu 1963 r. polecił ustawić przy swoim łóżku obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Jan XXII został beatyfikowany przez Jana Pawła II 3 września 2000 r., a kanonizowany przez papieża Franciszka 27 kwietnia 2014 r.

Święcenia prezbiteratu otrzymali:

1. Ks. Mariusz Bednarek  – Częstochowa, par. św. Floriana
2. Ks. Rafał Białas – Wierzchlas, par. św. Mikołaja
3. Ks. Wojciech Biś – Częstochowa, par. NMP Zwycięskiej
4. Ks. Kamil Cieśla  – Toporów, par. św. Franciszka z Asyżu
5. Ks. Bartosz Kasprzak  – Szynkielów, par. Narodzenia NMP
6. Ks. Kamil Kidawski  – Myszków, par. Narodzenia NMP
7. Ks. Damian Magiera – Staromieście, par. Wniebowzięcia NMP (diecezja kielecka)
8. Ks. Adam Młynarczyk – Częstochowa, par. św. Antoniego
9. Ks. Rafał Środa  – Pątnów, par. św. Jana Apostoła i Ewangelisty

2018-05-19 17:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tyś nas uczynił kapłanami Boga

Niedziela przemyska 20/2018, str. V

[ TEMATY ]

neoprezbiter

Bożena Sztajner/Niedziela

Zostaliśmy nabyci Bogu na własność przez drogocenną Krew Baranka, Jedynego i Najwyższego Kapłana. I choć jesteśmy różni, powołani z różnych miejsc i środowisk, staliśmy się na Jego wzór kapłanami. Na wieki

Bóg, dawca nadziei, niech wam udzieli pełni radości i pokoju w wierze, abyście przez moc Ducha Świętego byli bogaci w nadzieję” (Rz 15,13). „On wycisnął na nas pieczęć i zostawił zadatek Ducha w sercach naszych” (2 Kor 1,22).

CZYTAJ DALEJ

Kim był św. Florian?

4 maja Kościół wspominał św. Floriana, patrona strażaków, obrońcy przed ogniem pożarów. Kim był św. Florian, któremu tak często na znak czci wystawiane są przydrożne kapliczki i dedykowane kościoły? Był męczennikiem, chrześcijaninem i rzymskim oficerem. Podczas krwawego prześladowania chrześcijan za panowania w cesarstwie rzymskim Dioklecjana pojmano Floriana i osadzono w obozie Lorch k. Wiednia. Poddawany był ciężkim torturom, które miały go zmusić do wyrzeknięcia się wiary w Chrystusa. Mimo okrutnej męki Florian pozostał wierny Bogu. Uwiązano mu więc kamień u szyi i utopiono w rzece Enns. Działo się to 4 maja 304 r. Legenda mówi, że ciało odnalazła Waleria i ze czcią pochowała. Z czasem nad jego grobem wybudowano klasztor i kościół Benedyktynów. Dziś św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.
Do Polski relikwie Świętego sprowadził w XII w. Kazimierz Sprawiedliwy. W krakowskiej dzielnicy Kleparz wybudowano ku jego czci okazały kościół. Podczas ogromnego pożaru, jaki w XVI w. zniszczył całą dzielnicę, ocalała jedynie ta świątynia - od tego czasu postać św. Floriana wiąże się z obroną przed pożarem i z tymi, którzy chronią ludzi i ich dobytek przed ogniem, czyli strażakami.
W licznych przydrożnych kapliczkach św. Florian przedstawiany jest jak rzymski legionista z naczyniem z wodą lub gaszący pożar.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06

[ TEMATY ]

prezydent

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Prezydent wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wzięli w sobotę udział w Centralnych Obchodach Dnia Strażaka, które odbyły się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. W uroczystości uczestniczyli również m.in. marszałek Sejmu Szymon Hołownia oraz szef MSWiA Marcin Kierwiński.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję