„Tu chodzi o życie i śmierć. Tu chodzi o śmierć i zmartwychwstanie. Tu chodzi o życie wieczne, tu chodzi o Chrystusa” – powiedział podczas procesji Bożego Ciała kard. Rainer Maria Woelki. Arcybiskup Kolonii odniósł się w ten sposób do debaty o możliwości udzielania Komunii świętej ewangelickim współmałżonkom. Kard. Woelki jest inicjatorem listu do Stolicy Apostolskiej, w którym siedmiu niemieckich biskupów prosi o wyjaśnienie, czy wytyczne niemieckiego episkopatu w tej sprawie są zgodne z nauką Kościoła.
Kard. Woelki powiedział, że w tym sporze chodzi o Kościół Chrystusowy i jego podstawy. Dlatego należy się spierać i szukać właściwej drogi. Należy szukać „nie byle jakiej drogi, ale drogi, którą wskazuje sam Chrystus. Bo On jest drogą, prawdą i życiem”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Hierarcha odparł zarzuty, które pojawiły się w niektórych niemieckich mediach, jakoby zainicjował słynny list siedmiu biskupów za plecami przewodniczącego niemieckiego episkopatu. Jak stwierdził, pisał i mówił wszystko otwarcie i publicznie.
„My tutaj w Niemczech nie mieszkamy na wyspie szczęśliwości - mówił arcybiskup Kolonii – nie jesteśmy Kościołem narodowym. Jesteśmy częścią wielkiego Kościoła powszechnego. Wszystkie nasze niemieckie diecezje są włączone w ten duży globus. Wszyscy jesteśmy połączeni z innymi Kościołami katolickimi na całym świecie, zjednoczeni z głową, którą jest Ojciec Święty. Dlatego idziemy z nim w jedności z wszystkimi Kościołami lokalnymi do Chrystusa, wierni wierze, którą przekazali nam Apostołowie”.
W ubiegły weekend kard. Woelki doprecyzował, że rozumie małżeństwa mieszane i wyobraża sobie Komunię świętą dla ewangelickich współmałżonków w niektórych wyjątkowych przypadkach, ale nie jako obowiązującą normę. Tymczasem niektóre niemieckie portale odnoszą się do listu, który prefekt Kongregacji Nauki Wiary przesłał kard. Reinhardowi Marxowi, przewodniczącemu niemieckiego episkopatu. Kardynał nominat Luis Ladaria SJ napisał w nim „za wyraźną zgodą papieża”, by niemieccy biskupi wstrzymali się z publikacją wytycznych o interkomunii, temat ten bowiem dotyczy kwestii wiary i całego Kościoła powszechnego, a jego opracowanie zostało już zlecone odpowiednim watykańskim dykasteriom.