Reklama

Kościół warszawsko-praski A. D. 2004

Nominacja i ingres nowego Ordynariusza, koronacja obrazu Matki Bożej Zwycięskiej na Kamionku, sprowadzenie relikwii św. Floriana i rozpoczęcie Roku Eucharystii to najważniejsze wydarzenia w diecezji warszawsko-praskiej w 2004 r.

Niedziela warszawska 1/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nowy Ordynariusz

26 sierpnia 2004 r. Stolica Apostolska ogłosiła, że następcą pierwszego ordynariusza warszawsko-praskiego bp. Kazimierza Romaniuka został abp Sławoj Leszek Głódź, dotychczasowy biskup polowy Wojska Polskiego.
„Ksiądz Arcybiskup przybywa do nas jako głosiciel Ewangelii i pasterz Ludu Bożego. Pragniemy już teraz otoczyć go modlitwą, aby Jego posługa w naszej diecezji była jak najbardziej owocna w łaski. Chcemy również przygotować nasze serca na przyjęcie nowego Biskupa diecezji w duchu wiary, widząc w nim ojca i pasterza” - pisał w zaproszeniu na ingres do katedry św. Floriana biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej Stanisław Kędziora.
Papieska nominacja dla prawobrzeżnej Warszawy biskupa noszącego tytuł arcybiskupa, została odczytana przez wielu wiernych jako dowartościowanie tej części stolicy. Była „swoistym wyrównaniem kościelnego znaczenia dwóch diecezji stolicy” - jak mówił abp Głódź podczas swojego ingresu 2 października 2004 r. To wtedy padły do kapłanów słynne już słowa nowego Biskupa: „Chciałbym być proboszczem proboszczów. Takim, który będzie blisko małych struktur”. I do świeckich: „Proszę was, Drodzy Diecezjanie, abyście mnie przyjęli jako swego. Chcę poznać Wasze problemy, troski i niepokoje. Całą złożoność Waszego życia. Modlę się za Was i modlić się będę”.

Koronacja Matki Bożej Zwycięskiej

Reklama

17 października abp Sławoj Leszek Głódź odbył ingres do konkatedry na Kamionku. Podczas tej uroczystości dokonał - wraz z biskupami Kazimierzem Romaniukiem i Stanisławem Kędziorą - koronacji obrazu Matki Bożej Zwycięskiej. Przed tym czcigodnym wizerunkiem abp Głódź zawierzył Matce Najświętszej diecezję warszawsko-praską i swoją posługę w niej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sprowadzenie relikwii św. Floriana

Historycznym wydarzeniem w dziejach diecezji było 4 maja sprowadzenie do katedry św. Floriana relikwii jej Patrona. Zostały one przywiezione do pierwszej świątyni diecezji przez specjalną delegację, która w tym celu udała się na Wawel. Tam, podczas uroczystej Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, relikwie przejęli: z ramienia diecezji ks. inf. Lucjan Święszkowski, a strażaków - dowódcy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej z Warszawy wraz z kapelanem mazowieckich strażaków ks. prał. kpt. Krzysztofem Jackowskim. - Relikwie św. Floriana i pamięć o nim przekazywane są przez Małopolskę Warszawie. To jest wielkoduszność, zrozumienie, prawdziwe braterstwo. Razem z tym darem przekazujemy także cząstkę naszej odpowiedzialności - mówił wtedy kard. Macharski.
Od granic Warszawy kolumnę wozów strażackich eskortowała policja. Z remizy strażackiej przy ul. Marcinkowskiego relikwie procesjonalnie zostały przewiezione na strażackim wozie bojowym do katedry. Zostały umieszczone na stałe w ołtarzu w prawej nawie, pod obrazem przedstawiającym Świętego. Relikwie zostały sprowadzone do katedry na Pradze z inicjatywy całego środowiska strażackiego, a okazją ku temu stała się obchodzona właśnie 1700. rocznica śmierci Męczennika. W katedrze odbywają się najważniejsze uroczystości związane z polskim pożarnictwem.

Rozpoczęcie Roku Eucharystii

Reklama

Uroczystą Mszą św. sprawowaną 5 grudnia w katedrze św. Floriana pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia rozpoczął się Rok Eucharystii w diecezji warszawsko-praskiej. Przeżywany on jest w duchu listu apostolskiego Ojca Świętego Mane nobiscum, Domine. Na inauguracji obchodów obecne były delegacje duchowieństwa i wiernych z całej diecezji. Pierwsza stacja obchodów Roku Eucharystii przebiegała pod hasłem Eucharystia sakramentem miłosierdzia. W 2005 r., raz w miesiącu - w różnych ośrodkach diecezji - odbywać się będą spotkania modlitewne dla grup stanowych. Rok Eucharystii potrwa do 16 października.

Inne wydarzenia

Radością dla Kościoła lokalnego są zawsze nowi kapłani. W tym roku święcenia kapłańskie przyjęło 10 diakonów, zaś święcenia diakonatu 8 alumnów. Na początku wakacji nastąpiła zmiana rektora Wyższego Seminarium Duchownego. Po odejściu ks. Wacława Madeja jego następcą został ks. Krzysztof Waligóra.
W diecezji buduje się ponad 20 kościołów. W 2004 r. bp Kazimierz Romaniuk poświęcił dwa nowe kościoły: w Tarchominie-Porajach (25 kwietnia) i w Józefowie k. Legionowa (22 sierpnia). Utworzył też nową parafię - Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Markach.
Nowy ordynariusz abp Sławoj Leszek Głódź 10 października poświęcił plac pod budowę nowego kościoła Dobrego Pasterza w Zerzniu, a 13 listopada - mury budowanej świątyni św. Benedykta w Wawrze-Sadulu. W 2004 r. zakończony został remont i renowacja zabytkowego budynku przy ul. Grochowskiej, w którym mieści się ośrodek adopcyjny, duszpasterstwo akademickie i siedziba redakcji Niedzieli. Budynek nazwany został, z woli Biskupa Seniora, Domem Słowa Bożego im. bp. Kazimierza Romaniuka.
Pod koniec roku - już pod przewodnictwem abp. Sławoja Leszka Głódzia - odbyło się kilka uroczystości o charakterze religijno-patriotycznym. 26 października w 210. rocznicę bitwy pod Kobyłką, na cmentarzu w Kobyłce poświęcony został krzyż i tablica upamiętniająca poległych w walce o wolność. 4 listopada - wspólnie z wyznawcami prawosławia - uroczyście obchodzona była 210. rocznica rzezi Pragi. Oddany został hołd mieszkańcom prawobrzeżnej Warszawy bestialsko pomordowanym przez Rosjan. Uroczysty charakter miały obchody Święta Niepodległości w katedrze. 28 listopada, w 174. rocznicę Bitwy pod Olszynką Grochowską abp Głódź poświęcił na Olszynce Grochowskiej trzy nowe głazy w Alei Chwały Bohaterów Powstania Listopadowego.
Wszystkie te uroczystości odbywały się przy udziale wojska. I choć abp Sławoj Leszek Głódź nie jest już biskupem polowym, to wojsko o nim pamięta. Sam też chętnie podkreśla - jak w dniu Święta Niepodległości - że katedra św. Floriana jest zawsze otwarta dla wojska.
W 2004 r. odbywały się też inne uroczystości o zasięgu diecezjalnym, takie jak dożynki w Klembowie, doroczne wrześniowe spotkanie modlitewne w sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, modlitwy w Ossowie i Radzyminie w rocznicę Bitwy Warszawskiej, a także majowe uroczystości ku czci św. Andrzeja Boboli. Gościem tych ostatnich był kard. Adam Maida, arcybiskup Detroit.
Wydarzeniem był też I Kongres Ruchów Katolickich Diecezji Warszawsko-Praskiej, który odbył się 23 października. Abp Sławoj Leszek Głódź powołał niedawno do istnienia Wydawnictwo Warszawsko-Praskie. W diecezji ustanowione zostało też Duszpasterstwo Środowisk Twórczych i Sportu. Duszpasterzem tych środowisk został ks. Andrzej Chibowski.
Kościół rozszerzał swoją działalność charytatywną, czego przykładem było 17 listopada oddanie i poświęcenie największej (dla 700 osób) jadłodajni w Warszawie, która powstała przy ul. Lubelskiej.
Z kolei ważnym wydarzeniem kulturalnym był IV Ogólnopolski Konkurs Chórów Kościelnych „Caecilianum”. Wśród inicjatyw lokalnych warto wspomnieć II Międzynarodowy Festiwal Piosenki Religijnej w Legionowie oraz II Festiwal Misyjny w Zielonce. W Zielonce odsłonięty został 6 listopada pomnik Jana Pawła II.

Odeszli do wieczności

4 kwietnia zmarł bp Zbigniew Kraszewski, emerytowany biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, do 1992 r. biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, długoletni proboszcz parafii Bożego Ciała na Kamionku. Ten wielki czciciel Matki Najświętszej był też duszpasterzem kombatantów polskich.
Ponadto odeszli do Pana kapłani: ks. kan. Franciszek Krajewski, b. proboszcz parafii Dębe Wielkie i wicedziekan miński, ostatnio rezydent przy parafii Najczystszego Serca Maryi w Warszawie; ks. prał. Tadeusz Kot, długoletni proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Warszawie i ks. Piotr Koczkodaj, kapelan Sióstr Dominikanek Misjonarek w Zielonce.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

TVP nie przychyliło się do apelu Powstańców - koncert bez Tomasza Wolnego

2025-07-23 17:09

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Tomasz Wolny

Karol Porwich/Niedziela

Pomimo apelu Powstańców Warszawskich, TVP zdecydowała, że Tomasz Wolny nie poprowadzi koncertu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki".

Na początku lipca media obiegł list Powstańców Warszawskich, w którym to apelowali do przedstawicieli Muzeum Powstania Warszawskiego oraz TVP o przywrócenie Tomasza Wolnego jako prowadzącego koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”.
CZYTAJ DALEJ

Święta, księżna i klaryska

Niedziela Plus 38/2022, str. VI-VII

[ TEMATY ]

św. Kinga

polona.pl

Odkrycie żup solnych w Bochni przez św. Kingę, obraz Floriana Stanisława Cynka

Odkrycie żup solnych w Bochni przez św. Kingę, obraz Floriana Stanisława Cynka

Święta Kinga (Kunegunda) należy do grona wybitnych i świątobliwych księżniczek związanych z domem Piastów przez małżeństwa lub z niego się wywodzących. Były nimi: św. Jadwiga Śląska oraz błogosławione Jolanta i Salomea.

Kinga pochodziła z dynastii Arpadów, urodziła się 5 marca 1234 r. Była córką króla Węgier Beli IV i Marii, córki cesarza bizantyjskiego Teodora I. Dwór węgierski wyróżniał się w owym czasie bogactwem, okazałością i poziomem kultury. Splendoru dodawała mu królowa Maria, wprowadzając bizantyjski ceremoniał i przepych.
CZYTAJ DALEJ

Duda: przywracamy pamięć o tych, których totalitaryzmy próbowały skazać na wieczne przemilczenie

2025-07-24 11:46

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Marian Zubrzycki

Krzysztof Szwagrzyk, Karol Nawrocki

Krzysztof Szwagrzyk, Karol Nawrocki

Dzisiejsza uroczystość to kolejny krok w przywracaniu pamięci o tych, których totalitaryzmy próbowały skazać na wieczne przemilczenie - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników uroczystości wręczenia not identyfikacyjnych rodzinom ofiar, które zginęły w wyniku działań terroru komunistycznego i zbrodni niemieckich.

W czwartek w Belwederze podczas uroczystości zostaną ogłoszone nazwiska 18 ofiar, których szczątki zostały odnalezione w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) prowadzonych m.in. w Krakowie, we Wrocławiu, Katowicach oraz Lublinie. Ogłoszone zostaną także nazwiska ofiar zamordowanych na terenie północnego Mazowsza, których szczątki odnaleziono w 2024 r. Wśród zidentyfikowanych jest także jedna osoba, której szczątki odnaleziono na terenie Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie, na tzw. Łączce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję