Reklama

Niedziela Małopolska

Najliczniej do Maryi pielgrzymowali z Tarnowa

Dokładnie 7 tys. 100 osób kroczyło w tym roku w szeregach 36. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę. Do celu utrudzeni pielgrzymi dotarli w sobotę, 25 sierpnia, serdecznie witani przez bpa diecezji tarnowskiej Andrzeja Jeża. To druga co do liczebności, po Pieszej Pielgrzymce Krakowskiej, tegoroczna piesza pielgrzymka na Jasną Górę.

[ TEMATY ]

Tarnów

pielgrzymki

BPJG / Magda Nowak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram


Utrudzonych pątników ze Szczytu witał również bp Leszek Leszkiewicz, biskup pomocniczy diec. tarnowskiej. „Na Jasnej Górze zawsze odczucia są radosne, a kiedy się widzi przy chłodnej pogodzie roześmianych, radosnych pielgrzymów, którzy dotarli, to jest wielka radość, bo to jest ten Kościół, który żyje, który przychodzi do Domu Matki. Każdy z nich będzie miał wiele do powiedzenia Matce Bożej, chociaż przez momencik będzie tylko przed Obrazem Matki Bożej, ale to są duchowe, bardzo głębokie przeżycia” - mówi bp Leszkiewicz.

„Chciałbym im powiedzieć, żeby to wszystko co przeżyli w drodze, co jest owocem tych rekolekcji w drodze i to, co się stanie tutaj, na Jasnej Górze, żeby to wszystko wzrastało, rozwijało się, i żeby cieszyli się, że są w dobrych rękach Bożej Matki” – podkreśla bp Leszek Leszkiewicz.

Reklama

W tym roku wędrowano pod hasłem: „Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa”. W 25 grupach szło aż 187 księży, 69 kleryków, 12 diakonów i 37 sióstr zakonnych. Przez 9 dni pokonano 236 km. Nad przebiegiem pielgrzymowania czuwał ks. Zbigniew Szostak, dyrektor Pielgrzymki Tarnowskiej. Najmłodszy pątnik miał 5 miesięcy, najstarszy 85 lat. Podczas pielgrzymki trzy pary zawarły związek małżeński.

„’Pełni Ducha Świętego budujemy Kościół na wzór Chrystusa’ - to nasze hasło tegorocznej pielgrzymki, ale była także modlitwa, pełna wiary, która ma wspierać 5. Synod Diecezji Tarnowskiej. Pielgrzymi przez 9 dni, 8 dni w skwarze słońca wędrowali, aby tutaj stanąć przed obliczem Matki Bożej i powierzyć Jej wszystkie swoje troski - opowiada ks. Roman Major, kierownik trasy, rzecznik prasowy pielgrzymki – Poprzez rekolekcjonistę ks. Remigiusza Recława chcieliśmy otwierać się na działanie Ducha Świętego, a przez to odejść z tego miejsca napełnionym łaską Ducha Świętego tak, jak Maryja, by iść i świadczyć o tym, co się dokonało w naszym sercu, ale co także chcemy przenieść do tych, którzy pozostali w domu, do tych, którzy łączyli się z nami duchowo – jako pielgrzymi duchowi, ale także do rodzin. Niech ta Ewangelia, którą mamy żyć na co dzień, to słowo, które głosił o. Remigiusz, głęboko zapada w naszym sercu. A my przez otwartość na Ducha Świętego chcemy dzisiaj odejść szczęśliwi z tego miejsca, ze spotkania z Matką Boża, której chcemy powierzyć to 9-dniowe pielgrzymowanie, i zawierzyć nasza diecezję tarnowską”.

Reklama

Ks. Paweł Broński na Jasną Górę prowadził grupę 6. „To grupa, która wyróżnia się na co dzień wielką pobożnością i przywiązaniem do Matki Najświętszej, ponieważ odwiedza sanktuarium Matki Różańcowej w Bochni - wyjaśnia kapłan - Grupa w swoim pielgrzymowaniu odznaczała się repertuarem pieśni patriotycznych, dziękując Panu Bogu za niepodległość naszej Ojczyzny. To wielki dar, mamy świadomość tej tożsamości, ale również odpowiedzialności za tą wolność, i pragniemy wypełniać testament św. Jana Pawła II, by zawsze Ojczyzna cieszyła się wolnością. Dlatego modlimy się za Ojczyznę, za naszych rodaków, za rządzących, prosząc o światło Ducha Świętego dla nich. Równocześnie jako takie dziękczynienie niesiemy 100 flag, symbol nasz narodowy, ucząc tym samym szacunku dla barw narodowych. A na znak przyjęcia darów Ducha Świętego od naszej grupy odleci w przestrzeń Jasnej Góry siedem gołębi, symbol nadziei już ze Starego Testamentu, począwszy od Noego. Niech te gołębie nie tylko przypominają, że jesteśmy napełnieni Duchem Świętym i pragniemy budować Kościół na wzór Chrystusa, ale niech będą też zwiastunem tej nadziei, która często we współczesnym świecie jest zachwiana przez różne zawirowania”.

„Jak raz się pójdzie na pielgrzymkę, to już chce się chodzić - stwierdza Marzena z grupy 7., która pielgrzymuje po raz 5. - Pielgrzymowanie daje spokój ducha i taką radość wewnętrzną. To, co jest na pielgrzymce, tego nie da się opisać, ktoś kto nigdy nie był, tego po prostu nie zrozumie, więc najlepiej iść, zachęcam! Wzięłam specjalnie urlop, żeby być na pielgrzymce i wiem, że gdybym była w teraz w jakimś innym miejscu, to cały czas byłabym tutaj duchem i myślałabym, gdzie jest teraz moja grupa. Wiem, że lepiej bym tego czasu nie spożytkowała”.

Sabina Gacoń z grupy 8. pielgrzymowała wraz z synem i małą córeczką. „Z dziećmi pielgrzymuje się troszeczkę trudniej, ale radośniej. Dzieci radzą sobie w drodze, ale inni też pomagają, tak że na prawdę nie było tak źle” - wyznaje Sabina.

Podczas pielgrzymki na Jasną Górę związek małżeński zawarli m.in. Magdalena i Grzegorz z grupy 14-stej. „Pielgrzymujemy razem już siódmy raz. Poznaliśmy się na pielgrzymce siedem lat temu i stąd ta decyzja. Zobaczyliśmy, że to bardzo ładnie wygląda, spodobało nam się i zapragnęliśmy takiego ślubu - tłumaczy Grzegorz i dodaje, że idą podziękować Matce Bożej za ich małżeństwo - Nikogo innego wymodlić sobie nie mogłem”.

Reklama

„Na sam ślub przyjechało bardzo dużo ludzi, aż sama byłam zdziwiona, bo przyjechali wszyscy znajomi i cała rodzina, którą zapraszaliśmy, i była oczywiście nasza grupa pielgrzymkowa i inni pielgrzymi, także było bardzo dużo osób, i to tworzy klimat mocno duchowy” - stwierdza Magdalena /posłuchaj rozmowy z nowożeńcami w audio/.

„W pielgrzymce jest coś takiego, że po prostu chce się iść - mówi Filip Kozioł z grupy 16. - To wspaniałe emocje i radość ducha”. „Warto pielgrzymować dla naszej Matki, Ona nas wpiera i wzmacnia”- dodaje pielgrzym z grupy 13.

Jak co roku na trasie pielgrzymki towarzyszyło pątnikom diecezjalne Radio RDN Małopolska i Radio RDN Nowy Sącz.

Pielgrzymi zgromadzą się na Eucharystii pod jasnogórskim Szczytem o godz. 17.00. Mszy św. przewodniczyć będzie i homilię wygłosi bp Andrzej Jeż, biskup diec. tarnowskiej, a koncelebrować będzie bp Stanisław Salaterski, biskup pomoc. diec. tarnowskiej. Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowie o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium.

o. Stanisław Tomoń

2018-08-25 17:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obradowała Rada KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek

[ TEMATY ]

komunikat

KEP

pielgrzymki

pandemia

Bożena Sztajner/Niedziela

Zjawiska społeczne i z życia Kościoła w kontekście pandemii Covid-19 były głównym tematem sesji roboczej online Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek, która spotkała się 24 marca.

Rada podkreśliła w komunikacie, że groźba zakażenia i związane z tym obostrzenia sanitarne powodują bolesne ograniczenia, m.in. w przemieszczaniu się ludzi. „Widoczne to jest również w turystyce, w pielgrzymowaniu do świętych miejsc, a najbardziej wśród migrujących i uchodźców, którzy stali się prawie nieobecni w powszechnym przekazie medialnym i społecznym. Izolacja niszczy dotychczasowe relacje i więzi wszystkich ludzi, niezależnie od rasy, koloru skóry, języka, pochodzenia, zamieszkania i pracy” – czytamy w dokumencie.
CZYTAJ DALEJ

Charyzmat świętej Rity w dziełach powstałych po jej kanonizacji

2025-05-27 17:13

[ TEMATY ]

św. Rita

charyzmat

dzieła

Vatican Media

W Cascii powstało wiele dzieł po tym, jak papież Leon XIII ogłosił 24 maja 1900 roku świętą pokorną augustiańską mniszkę, żyjącą na przełomie XIV i XV wieku. Niezliczeni wierni i pielgrzymi z pięciu kontynentów przybywają do Umbrii, prosząc o jej wstawiennictwo i inspirując się jej życiem na drodze wiary. Każdego dnia przyjmują ich ojcowie augustianie, wspierani przez licznych spowiedników.

Cascia, małe miasteczko w sercu Umbrii, to prawdziwa skarbnica miejsc oferujących przestrzeń do modlitwy i pielęgnowania duchowości oraz przyjmujących codziennie pielgrzymów i wiernych. Opieką duszpasterską zajmują się augustianie z miejscowego klasztoru, wspierani przez cały rok przez około dziesięciu spowiedników – kapłanów różnych narodowości, pochodzących głównie z rzymskich kolegiów, którzy posługują rotacyjnie.
CZYTAJ DALEJ

Spotkanie Rodzin i 25-lecie kościoła w Sulistrowiczkach [Zaproszenie]

2025-05-28 12:42

Archiwum prywatne ks. prałata Ryszarda Staszaka

Do wspólnego świętowania zaprasza ks. prałat Ryszard Staszak. - W tym roku obchodzimy 25. rocznicę konsekracji świątyni oraz 8. rocznicę ustanowienia jej sanktuarium. Tego dnia do naszego sanktuarium zapraszamy rodziny, a Mszę św. o godz. 12:00 odprawi ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Podczas Eucharystii będę dziękował za 40. lat posługi kapłańskiej w parafii Sulistrowice.

Sanktuarium w Sulistrowiczkach nosi tytuł Matki Bożej Dobrej Rady. - Kult Matki Bożej Dobrej Rady sięga XV wieku, kiedy to – według tradycji – w genueńskim kościele św. Dominika odkryto obraz Maryi z Dzieciątkiem, któremu towarzyszyły słowa: „Mądrej Radzie”. Obraz – przeniesiony następnie do miasteczka Genazzano pod Rzymem – słynął licznymi cudami i uzdrowieniami, a papież Benedykt XIV zatwierdził kult tej „Patronki wszystkich chwytających się rady Bożej w chwilach wielkiej niepewności” już w 1742 r. Już w XVIII i XIX wieku wiele zgromadzeń zakonu augustianów i dominikanów szerzyło modlitwę do Dobrej Rady, wskazując, że Maryja pomaga odnaleźć Bożą wolę zarówno w sprawach wielkich, jak i codziennych – wspomina ks. Staszak, dodając: - Pomysł budowy kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady w Sulistrowiczkach powstał pod koniec lat 90. XX wieku, kiedy to po konsultacjach z biskupem Józefem Pazdurem, architektem Jerzym Wojnarowiczem, w uzgodnieniu z radą parafialną oraz przy wsparciu pana Stanisława Dobrowolskiego podjąłem starania o wzniesienie świątyni, która mogłaby stać się duchowym ośrodkiem modlitwy za rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję