Reklama

Płockie Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców

Racja spółdzielców w rzeczywistości polskiej

Mimo uchwalenia w Płocku 99% bonifikaty na grunty spółdzielcom tylko jedna spółdzielnia spełnia żądania swych członków w zakupie własności działek.

Niedziela płocka 7/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawa do zakupu gruntów spółdzielczych w Płocku nie zostali pozbawieni członkowie Płockiej Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej, w której zarząd realizuje swoją powinność w zarządzaniu własnością spółdzielców. W ich imieniu zarząd wystąpił do Ratusza już z ponad 100 wnioskami o zakup użytkowanych gruntów na własność. To umożliwi proces (opóźnionego już o dwa lata) uwłaszczenia członków spółdzielni. Przedmiotem uwłaszczenia jest pełna własność, tj. własność mieszkania i gruntu (a nie „prawo użytkowania”), co nie tylko w Europie jest standardem formy własności. Z tego powodu Parlament RP w 2000 r. uchwalił stosowną Ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych. Uwłaszczenie jest nieuniknione - jesteśmy już członkami Unii Europejskiej. Właścicielami majątku spółdzielni są spółdzielcy, zatem według nowego prawa należy to zapisać w Księgach Wieczystych.
Zarządy pozostałych spółdzielni mieszkaniowych w Płocku widocznie uznały, że nie muszą uznawać racji spółdzielców oraz porządkować stanu własności właścicielom. Nie respektują tego, że ustawa gwarantuje to każdemu spółdzielcy. Prezesi nadal uszczęśliwiają właścicieli spółdzielni „spółdzielczym prawem do lokalu” ograniczonym do użytkowania gruntu. W polskiej rzeczywistości wciąż sprawdza się praktyka: rację ma ten, kto ma pieczątki, więc zarządy spółdzielni spokojnie działają na szkodę spółdzielców. Nikt ich jeszcze za to nie ukarał.
To, co medialnie sprzedawane jest jako „demokracja”, przypomina stan z czasów partii z tzw. przewodnią rolą narodu. Wtedy też było sprawiedliwie (tzn. tylko tak wolno było mówić). Różnice są subtelne: wtedy nie było afer - teraz nie ma tylko winnych (więc jakby ich nie było). Jeśli wtedy najlepsza była własność społeczna, a kar za szkody społeczne dziś nie ma, to co spółdzielniom szkodzi (mimo europejskiego rynku z własnością prywatną) ograniczyć właścicielom własność prywatną? Niektórzy powiadają, że spółdzielcy mogą pisać listy do Pana Boga. Oczywiście nie ma w tym nic złego, ale Bóg dał ludziom również proste „talenty” i bardziej skuteczne będzie ich wykorzystanie. Nie sądzę, by zbyt długo trwała ta patologia w spółdzielni. Spółdzielcom nie brak świadomości ani znajomości przyczyn i dowodów winy, jednak, chcąc działać bez ofiar, przy takiej bezkarności zarządów trzeba coś zmienić, by konsekwencje za opieszałość i kłamstwa niektórych były ustalone prawnie przez parlament. Sprawa jest prosta, choć może rozwiązanie nie jest takie łatwe. Ale nie tylko łatwe problemy należy rozwiązywać i wydaje się, że niedługo tak się stanie.
Racje. Płockie Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców ma w Sejmie wpływ na zmiany artykułów prawa spółdzielczego. Czy będzie możliwość kar dla nieuczciwych władz spółdzielni? To zależy od samych spółdzielców. Taki jest projekt. Jest więcej propozycji zmian w ustawie i jeśli wszystko nie rozstrzygnie się teraz, to na pewno wkrótce. Jest kilka możliwości. Na uwłaszczenie czekaliśmy tyle czasu, poczekamy jeszcze trochę. W obecnej naszej spółdzielczości mamy niestety paradoks: zarząd spółdzielni nie oddaje właścicielom własności, mimo takiego obowiązku zapisanego w ustawie i mimo prawnych żądań. Owszem, są wyjątki. Jeśli w Płocku podaję przykład PSML-W, to w kraju jest ich więcej.
Na Żuławach w Nowym Dworze Gd. po trzech miesiącach od ustalenia 99-procentowej bonifikaty na grunt, zarząd spółdzielni przy okazji czynszu w październiku jednorazowo doliczył wszystkim spółdzielcom kwotę 15,38 zł za grunt (przywiozłem kopię wydruku) i dziś wszyscy mieszkańcy bloków są współwłaścicielami gruntu. W Gdańsku w jednej ze spółdzielni przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa we własność odrębną nowe władze uchwaliły na słynną kwotę 3% wartości mieszkania (tu wiosną były środowiskowe zebrania wyborcze). Można?
Na zmianę szkodliwych działań zarządów z uwagi na groźbę większych kosztów związanych z 22-procentową stawką VAT od wartości rynkowej mieszkania mamy jeszcze rok. Zmiany w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych powinny być więc ukończone jeszcze w tym roku.
W Płocku zarząd MSM postanowił utrudnić przepisanie własności odrębnej przez wstrzymanie wykupów gruntów, nawet tym mieszkańcom Międzytorza, którzy mają już w Urzędzie Miasta gotową od roku wycenę działki. Potrzebny jest tylko udział zarządu w sporządzeniu aktu notarialnego, bowiem żądaniem większości mieszkańców wniosek o wykup tej działki w 2003 r. już został złożony. Teraz zarząd działa na ich szkodę podstępem. Ustawa zapewnia każdemu spółdzielcy (choćby jednemu z bloku) wykup mieszkania z gruntem w ciągu 24 miesięcy. Tymczasem zarząd MSM od 2001 r. nie proponował uchwał w sprawie własności odrębnej (jak powinien to czynić), za to teraz na zebraniu walnym podkłada projekty uchwał (z wymogiem wyrażenia zgody przez ponad 50% mieszkańców bloku), które są sprzeczne z nadrzędnym prawem ustawy i które nie mogą zostać poddane głosowaniu. Ujawnienie tego faktu powoduje więc wstrzymanie tego błędu, a wniosek o odroczenie tematu z braku wiedzy zebranych zarząd zamienia na twierdzenie, że zgromadzenie zdecydowało o wstrzymaniu wykupu gruntów!
Nie wszystkie zarządy dopuszczają się takiego lekceważenia racji spółdzielców. Przybliża to forma stosowanej argumentacji. W odpowiedzi na pisemne ponaglenia wykupu gruntu osoby zainteresowane są informowane, że zebranie walne „odroczyło/wstrzymało decyzję w sprawie wykupu...” oraz że (cyt.):
„- Gmina Płock nie sprzedaje udziałów w gruncie poszczególnym właścicielom lokali, lecz sprzedaje spółdzielni całą działkę, - nie wszyscy członkowie są zainteresowani wykupem gruntu, - brak jest rozstrzygnięć prawnych odnośnie opłat związanych z wprowadzanym podatkiem katastralnym (...)”.
W pewnej formie można sparafrazować te truizmy: wstrzymujemy sadzenie drzew, bo te mają wiele owoców; nie wszystkie owoce dojrzewają; brak jest danych o opadach w przyszłości. Tak dowcipna precyzja bywa wysiłkiem radców prawnych.
Oczywiście Gmina sprzedaje całe działki w takim kształcie geodezyjnym, jaki został dokonany w wyniku podziału spółdzielni i oczywistym jest, że w imieniu spółdzielców występuje zarząd (w tym celu przez nich opłacany). Oczywistym jest też, że nie wszyscy członkowie spółdzielni wyrażają wolę jednocześnie (i dlatego ustawa przewiduje wnioski indywidualne), a ponadto nie otrzymali oni od 2001 r. należnej od zarządu informacji o ustawie oraz bonifikacie wykupu gruntów, a informacje znają głównie od SOS. Co więcej - zarząd MSM skutecznie wprowadza swych chlebodawców w błąd, strasząc jeszcze podatkiem katastralnym i dowodząc braku zrozumienia tego pojęcia. Tłumaczy się bowiem zmianą nazwy podatku i wprowadzeniem w przyszłości europejskiej formy w Polsce, świadomie narażając przez to spółdzielców na niebagatelne koszty (ponad 20 000 zł) podatku 22% VAT, który będzie obowiązywał od 2007 r.
Upór. Wobec braku realizacji wniosków uwłaszczeniowych złożonych w pierwszej połowie 2001 r., do zarządu MSM skierowałem już dwudzieste pismo, w którym powtórzyłem po raz trzeci kilka pytań (spośród wielu pozostających bez odpowiedzi) zadanych w lipcu br., m.in.: ile wynosi fundusz remontowy, ile wyniósł i na co wzięty był ostatni kredyt (skoro zarząd zapewnia o dobrej kondycji i płynności finansowej spółdzielni)... i kiedy zarząd wypełni zobowiązanie zebrania w oczekiwaniu wyjaśnienia sprzeczności uchwał dot. gruntu wobec złożonego w Ratuszu wniosku o wykup naszej (już wycenionej przez Urząd Miasta) działki. W otrzymanym piśmie nie otrzymałem odpowiedzi (jak zawsze) na żadne z moich pytań, za to (być może w odwecie - może zadaję niewygodne pytania i inspiruję racje spółdzielców) zarząd podtrzymał od trzech lat swą propozycję uwłaszczenia bez własności gruntu z powodu, że (cyt.): „członkowi nie przysługuje roszczenie o nakazanie spółdzielni nabycia gruntu...”. Do jakiej kategorii szkodliwości działania zaliczy to sąd - zobaczymy. Wspominam o tym, bo w tej sytuacji znajdują się wszyscy członkowie MSM, którzy dochodzą swoich racji. Tak brzmi argument osób powołanych do reprezentowania interesów właścicieli, wspierany dodatkowo odniesieniem do opinii osób w równej mierze szkodzącym spółdzielcom, jak np. publikacją (czynioną w budynku administracji MSM), podającą nieprawdę o katastrze. Problem katastru i przyszłego podatku przybliżę w następnym artykule.
Podsumowując: nie byłoby matactwa, gdyby nie przyzwolenie „z góry”. Widocznie komuś zależy, by jak najdłużej utrzymać pozostający bałagan prawa własności w spółdzielniach mieszkaniowych w Polsce. Ponieważ pierwotna ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych z 2000 r. została przez przywrócenie „prawa własnościowego” uwsteczniona w efekcie układu nadzoru spółdzielczego w sejmie i działań zarządów spółdzielni, to jasne jest, że chodzi o korzyści czerpane z zarządzania wspólną masą własnościową, które nie jest łatwo skontrolować. Mamy nadzieję, że za te i inne działania na szkodę spółdzielców, zarządy poniosą konsekwencje już w przyszłym roku, ale szkoda, że racja nie może być osiągnięta w inny sposób.
Płockie Stowarzyszenie Obrony Spółdzielców prowadzi informacyjne stałe otwarte spotkania w czwartki na różnych osiedlach miasta dla mieszkańców zainteresowanych tematem uwłaszczenia, według terminów podanych w Internecie.
Informacje: www.sosplock.kylos.pl oraz pod numerami tel. 602-681-913, 263-65-80. Zapraszamy.
W indywidualnych problemach członkowie i sympatycy stowarzyszenia mogą liczyć na pomoc na dyżurach, które SOS prowadzi we wtorki w godz. 16.00-17.00 w lokalu LPR przy al. Jachowicza 40 (budynek byłego PKS - wejście ze szczytu od strony ul. Obrońców).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W najbliższą niedzielę odbędzie Msza św. w intencji zmarłego harcerza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego

2025-07-26 15:04

[ TEMATY ]

harcerze

harcerstwo

Adobe Stock

W związku z tragiczną śmiercią dh. Dominika Muszewskiego, harcerza z ZHR biskup polowy Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. duszpasterstwa harcerzy wystosował list kondolencyjny, w którym zapowiedział, że w najbliższą niedzielę o godz. 10 w katedrze polowej Wojska Polskiego odprawiona zostanie Msza św. w intencji zmarłego harcerza. Tego samego dnia o godz. 11:00 w kościele parafialnym w Witoszowie Dolnym odbędzie się pogrzeb śp. Dominika.

składam głębokie wyrazy współczucia z powodu śmierci śp. Dominika MUSZEWSKIEGO, harcerza Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W tej trudnej chwili pragnę zapewnić o mojej pamięci w modlitwie. Wyrazem łączności jest także Msza św. sprawowana w Katedrze Polowej w dniu pogrzebu o godz. 10.00 w intencji Zmarłego oraz za wszystkich pogrążonych w żałobie, o siły w tym trudnym czasie.
CZYTAJ DALEJ

W dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się zawołania-prośby

2025-07-24 13:38

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Karol Porwich/Niedziela

Można się zgodzić, że w dzisiejszej Ewangelii na plan pierwszy wysuwają się następujące zawołania-prośby: „Panie, naucz nas!”, „Przyjacielu, użycz mi!”, „Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a otworzą wam”.

Jezus, przebywając w jakimś miejscu, modlił się, a kiedy skończył, rzekł jeden z uczniów do Niego: «Panie, naucz nas modlić się, tak jak i Jan nauczył swoich uczniów». A On rzekł do nich: «Kiedy będziecie się modlić, mówcie: Ojcze, niech się święci Twoje imię; niech przyjdzie Twoje królestwo! Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień i przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy każdemu, kto przeciw nam zawini; i nie dopuść, byśmy ulegli pokusie». Dalej mówił do nich: «Ktoś z was, mając przyjaciela, pójdzie do niego o północy i powie mu: „Przyjacielu, pożycz mi trzy chleby, bo mój przyjaciel przybył do mnie z drogi, a nie mam co mu podać”. Lecz tamten odpowie z wewnątrz: „Nie naprzykrzaj mi się! Drzwi są już zamknięte i moje dzieci są ze mną w łóżku. Nie mogę wstać i dać tobie”. Powiadam wam: Chociażby nie wstał i nie dał z tego powodu, że jest jego przyjacielem, to z powodu jego natręctwa wstanie i da mu, ile potrzebuje. I Ja wam powiadam: Proście, a będzie wam dane; szukajcie, a znajdziecie; kołaczcie, a zostanie wam otworzone. Każdy bowiem, kto prosi, otrzymuje; kto szuka, znajduje; a kołaczącemu zostanie otworzone. Jeżeli któregoś z was, ojców, syn poprosi o chleb, czy poda mu kamień? Albo o rybę, czy zamiast ryby poda mu węża? Lub też gdy prosi o jajko, czy poda mu skorpiona? Jeśli więc wy, choć źli jesteście, umiecie dawać dobre dary swoim dzieciom, to o ileż bardziej Ojciec z nieba udzieli Ducha Świętego tym, którzy Go proszą».
CZYTAJ DALEJ

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie przebaczeniem?

2025-07-26 22:29

[ TEMATY ]

Milena Kindziuk

dr Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

Milena Kindziuk

To nie jest zbrodnia, jakich wiele. Kolejna odnotowana w kronikach kryminalnych, popełniona nocą w ustronnym miejscu. To jest rana, która rozrywa serce Kościoła. Bo sprawcą jest kapłan.

Pęka mi serce, gdy o tym piszę. Pęka też obraz Kościoła w oczach wielu. Pęka zaufanie. Pęka nadzieja. Bo fakt pozostaje faktem: ksiądz zamordował człowieka. Ze szczególnym okrucieństwem.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję