Od 1985 r. Niedziela Palmowa jest obchodzona w Kościele jako Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku włączymy się w te obchody podczas spotkania młodzieży naszej archidiecezji w dniu 20 marca br.
W programie spotkania: 10.00 - uroczysta Suma z procesją z palmami w katedrze wrocławskiej pod przewodnictwem arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego
18.30 - spotkanie w kościele pw. Świętego Krzyża we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim:
- celebracja złożenia darów duchowych ze śpiewem, świadectwami i rozważaniem orędzia Jana Pawła II - inscenizacja misterium Męki Pańskiej
21.00 - zakończenie
Zapraszamy młodzież, a zwłaszcza grupy parafialne ze swoimi duszpasterzami. Niech czas wspólnej modlitwy za Jana Pawła II i z nim będzie dla nas wielkim ubogaceniem doświadczenia Kościoła.
Całość obchodów Niedzieli Palmowej w diecezji świdnieckiej będzie koncentrować się wokół Eucharystii. Spotkania młodzieży odbędą się w Świdnicy, Wałbrzychu i Kłodzku. W Wałbrzychu spotkanie młodzieży będzie dodatkowo połączone z pierwszą stacją Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego, której będzie przewodniczył bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki. Podczas tej Eucharystii będą złożone przez młodzież „karty daru duchowego”, wyrażające konkretne postanowienia, dotyczące zaangażowania się młodych w życie Kościoła i własną formację chrześcijańską.
Program spotkania młodych w Niedzielę Palmową:
Świdnica, katedra pw. Świętych Stanisława i Wacława, godz. 15.00Wałbrzych, kościół pw. Świętych Aniołów Stróżów, godz. 15.30Kłodzko, kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, godz. 15.00
Serdecznie zapraszamy młodzież ze swoimi duszpasterzami i katechetami a także sympatyków młodzieży do udziału w obchodach Niedzieli Palmowej.
Abp Adrian Galbas był w Wielki Czwartek gościem programu „Dzień dobry TVN”. W rozmowie z Pauliną Krupińską i Damianem Michałowskim opowiadał między innymi o przeżywaniu Wielkanocy. Jak zaznaczył metropolita warszawski, święta zaczynają się już dziś, a nie od wielkanocnego śniadania.
Metropolita warszawski podkreślił, że święta nie zaczynają się od wielkanocnego śniadania. - Święta zaczynają się już dziś. Ta opowieść rozpoczyna się dzisiaj wieczorem i trwa przez trzy dni, które właściwie są jednym wielkim dniem. Bardzo zachęcam wszystkich, którzy mam nadzieję mogą, zwłaszcza wszystkich wierzących, żeby skorzystali z tej wielkiej szansy i uczestniczyli w tych niepowtarzalnych celebracjach - powiedział.
Abp Depo do kapłanów: Chrystus nie chce naszej bylejakości
2025-04-17 14:47
Ks. Mariusz Frukacz
Karol Porwich / Niedziela
Chrystus nie chce naszej bylejakości a tym bardziej zdrady. Nie chce układania Kościoła według naszych pomysłów - przypomniał kapłanom w Wielki Czwartek metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas Mszy Krzyżma w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
Msza Święta Wieczerzy Pańskiej w Archikatedrze Przemyskiej
2025-04-18 07:20
Stanisław Gęsiorski
kl. Krzysztof Zawada
Obrzęd umycia nóg
Rozpoczęły się obchody Triduum Paschalnego. Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, 17 kwietnia 2025 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, a homilię wygłosił abp senior Józef Michalik.
Podczas homilii abp Michalik zauważył, że Wielki Czwartek jest zaproszeniem Pana Jezusa dla nas na spotkanie w wieczerniku. – Apostołowie usłyszeli tam wiele ważnych wskazań: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”. Do takiej miłości apostołowie zostali powołani, ale także wszyscy ochrzczeni.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.