Reklama

IV Archidiecezjalny Przegląd Teatralny o Tematyce Religijnej

Od 31 stycznia do 5 lutego w Szkole Podstawowej nr 74 w Szczecinie na Osiedlu Bukowym odbywały się półfinały IV Archidiecezjalnego Przeglądu Teatralnego o Tematyce Religijnej pod patronatem abp. Zygmunta Kamińskiego. Patronat medialny sprawowały: TVP program „ARKA”, TV „Gryf”, Radio „PLUS”, „Niedziela”, „Dialogi”, „Kurier Szczeciński”.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 12/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedszkola i szkoły Podstawowe

Na deskach sceny zaprezentowały się 33 zespoły z 29 szkół podstawowych z 11 miejscowości naszej archidiecezji. Łącznie w Przeglądzie wystąpiło 760 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Jury Przeglądu kierowane przez wizytator Kurii Biskupiej - s. Julittę Grudniewską wyłoniło następujących laureatów:

W kategorii dzieci najmłodszych:

I miejsce - SP 13 Szczecin - Urodziny żółwia, opiekunki zespołu - Anna Car-Tkacz, Beata Sagan, Otylia Żukocińska;
II miejsce - SP 74 Szczecin - Trzej synowie, opiekunka zespołu - Beata Podsiadło;
III miejsce - Przedszkole Publiczne „Muzyczna 8” Szczecin - Mądra sowa, opiekunki zespołu - Barbara Głowacka, Wiesława Olczak.

W kategorii dzieci średnich:

I miejsce - SP 2 Stargard - Eucharystia - sekret życia, opiekunki zespołu - Urszula Nowysz, Teresa Kontek;
II miejsce - SP 53 Szczecin - I Ty możesz zostać św. Franciszkiem, opiekunki zespołu - s. Mieczysława Andrzejak, Krystyna Adamiec;
III miejsce - ex aequo: SP 48 Szczecin - Najmniejszy z najmniejszych - o św. Franciszku, opiekunki zespołu - s. Agnieszka Cyrny, Elżbieta Płaksiwy; Katolicka Szkoła Podstawowa Szczecin - Kiedy problemy mamy, opiekunki zespołu - Anna Śmietana, Iwona Sadowska-Żelazny.

W kategorii dzieci starszych:

I miejsce - SP 1 Świnoujscie - Syn marnotrawny, opiekunka zespołu - Krystyna Korda;
II miejsce - ex aequo: SP 11 Szczecin - Nawrócenie i znak nadziei, opiekunka zespołu - s. Justyna Oleś; SP 69 Szczecin - Droga do szczęścia - misterium wielkich dni, opiekunka zespołu - s. Barbara Strejko;
III miejsce - ex aequo: Zespół Szkół Lubiana - Dziewczynka i ptaszek, opiekunki zespołu - Beata Kwaśna, Barbara Tomicz; SP 24 Szczecin - Jest taki kwiat, opiekunki zespołu - Małgorzata Stoltman, Beata Dołyga.

Wyróżnienia:

SP 1 Barlinek - Pasja - sąd, męka i śmierć Pana Jezusa, opiekunki zespołu - Anna Biret, Anna Gągało;
SP 3 Gryfice - Dawid, opiekunki zespołu - Lucyna Janowska, Agnieszka Słowińska, Agnieszka Balcerzak;
SP 8 Police - Wierzę w świętych obcowanie, opiekunka zespołu - Maria Kloc;
SP 3 Szczecin - Szukam przyjaciela, opiekunki zespołu - s. Paulina Tomala, Beata Konwisarz;
SP 9 Szczecin - Bajka o glinie, opiekunki zespołu - s. Dorota, s. Urszula;
SP 74 Szczecin - Zerwany pakt, opiekunka zespołu - Anna Galant.

Najlepsze kreacje aktorskie:

Katarzyna Anisko za rolę Dawida w przedstawieniu Dawid, SP 3 Gryfice;
Natalia Zalepa za rolę diabła w przedstawieniu Zerwany pakt, SP 74 Szczecin;
Liwia Pałasz za rolę dziewczynki w przedstawieniu Dziewczynka i ptaszek, ZS Lubiana;
Paweł Nowak za rolę Jezusa w przedstawieniu Droga do szczęścia - misterium wielkich dni, SP 69 Szczecin;
Klaudia Kropidłowska za rolę Semirandy w przedstawieniu Jest taki kwiat, SP 24 Szczecin;
Ada Paczuk za rolę syna marnotrawnego w przedstawieniu Syn marnotrawny;
Julia Masłyk za rolę kota w przedstawieniu Mniejszy brat, SP 74 Szczecin;
Kamila Łukaszewska za rolę gospodyni w przedstawieniu Trzej synowie, SP 74 Szczecin.

Najlepsze scenariusze:

Pośród 33 różnych scenariuszy jury uznało za najciekawsze 4 scenariusze autorskie:
Eucharystia - sekret życia - Urszula Nowysz;
I Ty możesz zostać św. Franciszkiem - s. Irena;
Kiedy problemy mamy - Iwona Hilicka;
Zerwany pakt - Anna Galant.

Najlepsze plakaty:

SP 9 Szczecin - Bajka o glinie;
SP 2 Stargard - Cud Miłosiernego;
Zespół Szkół Lubiana - Dziewczynka i ptaszek;
SP 2 Stargard - Eucharystia - sekret życia;
SP 53 Szczecin - I Ty możesz zostać św. Franciszkiem.

Hymn przeglądu:

Słowa: Koletta Krauze-Orchowska, wykonanie - dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 74 w Szczecinie pod opieką Anny Galant.

Uroczysty finał odbył się 8 lutego w Operze na Zamku Książąt Pomorskich. Zaprezentowano wówczas nagrodzone I miejscem sztuki w dwóch przedziałach wiekowych. Dzięki ofiarności sponsorów każdy z zespołów otrzymał karton zawierający różnorodne nagrody. Były to książki o tematyce religijnej, kasety i płyty z nagraniami słuchowisk i muzyki, słodycze, bilety do instytucji kultury, kina, na pływalnię itp. Nie sposób w tym miejscu wymienić wszystkich sponsorów, dzięki którym można było sprawić dzieciom radość, nagradzając ich teatralne poczynania. Główną nagrodą, ufundowaną przez abp. Zygmunta Kamińskiego, jest wyjazd autokarowy do Kołobrzegu śladami misji św. Ottona z Bambergu.
W organizację Przeglądu z ogromną życzliwością i pomocą włączyła się Małgorzata Łabuń, nowa dyrektor SP 74. „Przegląd ma korzenie i trzy już edycje, będące dorobkiem poprzedniej dyrektor Ewy Radomskiej. Potrzeba takiego Przeglądu jest ogromna - mówiła Małgorzata Łabuń. - Nie sposób, obserwując zmagania dzieci, nie zauważyć, ile wnosiły wrażeń i wzruszeń. Oglądając te spektakle, zadawałam sobie pytanie, czy tak naprawdę wiadomo, które wartości są w życiu najważniejsze. Myślę, że dla tych, którzy biorą udział w Przeglądzie, jest jasne, jakie wartości w tej dobie współczesnego świata powinny stać na czele. Chylę czoła przed wszystkimi nauczycielami, którzy poświęcali swój czas, którzy zadbali o wszystko, by impreza miała właściwy wymiar”.
Serdecznie gratulował dzieciom wysokiego kunsztu autorskiego zachodniopomorski kurator oświaty Jerzy Kotlęga. Docenił organizatorów, nauczycieli religii i innych przedmiotów, dziękując za ogromną pracę wychowawczą i organizacyjną.
„Ten Przegląd to wielka rzecz dla Szczecina i archidiecezji, duże wydarzenie kulturalne - mówił w podsumowaniu abp Zygmunt Kamiński. - Tak wielu ludzi jest w to dzieło zaangażowanych, już przez tyle lat, i dzieło ciągle się rozwija. Pokazaliście nam w tych spektaklach takie trudne sprawy, jak Eucharystia czy przebaczenie, jak w pantominie o synu marnotrawnym, czyli historii każdego z nas. Przekażcie to bogactwo, któreście wypracowali, w swoich wspólnotach parafialnych w czasie rekolekcji i misji”. Ksiądz Arcybiskup kierował słowa uznania i wdzięczności dla duszpasterzy i parafii włączających się licznie w sponsorowanie Przeglądu, błogosławił i zapraszał na przyszły rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne

Oprócz szkół podstawowych i przedszkoli do Przeglądu dołączyły w 2004 r. szkoły gimnazjalne, kontynuując dzieło nowej ewangelizacji. W obecnym 2005 r. po raz pierwszy uczestniczyły także szkoły ponadgimnazjalne.
3 lutego rozpoczęły się zmagania półfinałowe dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, które miały miejsce w Zespole Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w Szczecinie (sala lustrzana). Organizatorem i osobą reprezentującą Zespół Szkół nr 2 była dyrektor Maria Jolanta Krzesińska.
W tym roku w II Przeglądzie Teatralnym dla Gimnazjów zaprezentowało się 6 zespołów ze Szczecina, Łobza, Lipian i Stargardu Szczecińskiego. W I Przeglądzie dla Szkół Ponadgimnazjalnych wzięły udział dwa zespoły z Łobza i Szczecina.
Występom młodych artystów przyglądało się wielu uczniów, nauczycieli, zaproszonych gości. Często towarzyszyły im radość, skupienie, zaduma i łzy. Dla biorącej udział w tym spotkaniu po raz pierwszy młodzieży było to wielkie przeżycie. W czasie przerwy między spektaklami wystąpiła uzdolniona grupa Rafała Rokity (Zespół Szkół nr 2) ze Szkoły Muzycznej w Szczecinie. Wspaniale grali na saksofonach, kontrabasie, organach i perkusji.
Werdykt jury odczytała Sylwia Kozłowska - doradca metodyczny oraz ks. Piotr Superlak - wizytator Wydziału Wychowania Katolickiego. Członkowie jury oraz zaproszeni goście wręczyli dyplomy i upominki dla wyróżnionych zespołów.

W kategorii najlepszy plakat zdobyli:

I miejsce - uczniowie Gimnazjum Integracyjnego ze Stargardu Szczecińskiego za plakat do przedstawienia pt. Rękawica Malchusa;
II miejsce - uczniowie z Koła Religijnego z Gimnazjum nr 35 w Szczecinie;
III miejsce - zespół wykonawców z Lipian.

W kategorii najlepsza kreacja aktorska zdobyli:

I miejsce - Iwona Jaruzel za rolę Miriam w sztuce pt. Miriam z Magdalii, czyli druga szansa z Gimnazjum w Łobzie;
II miejsce - Dariusz Falczyński z Gimnazjum nr 1 w Szczecinie za rolę w przedstawieniu pt. Sceny z życia chrześcijan;
III miejsce - Eugeniusz Talik z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie Szczecińskim za rolę Szymona Piotra w przedstawieniu pt. Rękawica Malchusa.

W kategorii najlepszy scenariusz przyznano:

I miejsce - ks. Krzysztofowi Pokorskiemu za scenariusz do sztuki pt. Miriam z Magdalii, czyli druga szansa z Gimnazjum w Łobzie;
II miejsce - Stanisławowi Łapyrowi za scenariusz do sztuki pt. Rękawica Malchusa z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie Szczecińskim;
III miejsce - Jolancie Liber za scenariusz do sztuki pt. Sceny z życia chrześcijan z Gimnazjum nr 1 w Szczecinie.

W kategorii najciekawsze przedstawienie przyznano:

I miejsce - jednocześnie uczniom z dwóch szkół: Gimnazjum nr 35 ze Szczecina za sztukę Małgorzaty Bochnackiej pt. Genesis oraz Gimnazjum z Łobza za przestawienie ks. Krzysztofa Pokorskiego pt. Miriam z Magdalii, czyli druga szansa;
II miejsce - uczniom z Gimnazjum Integracyjnego w Stargardzie Szczecińskim za sztukę pt. Rękawica Malchusa Stanisława Łapyra;
III miejsce - zespołowi z Gimnazjum nr 1 w Szczecinie za przestawienie pt. Sceny z życia chrześcijan Jolanty Liber.

W kategorii: najlepsza rola nagrodzono Huberta Solę z Liceum Ogólnokształcącego w Łobzie za rolę męża w sztuce ks. Krzysztofa Pokorskiego pt. Bez krzyża.

W kategorii: najlepszy scenariusz nagrodzono młodego, utalentowanego i bardzo skromnego ks. Krzysztofa Pokorskiego z Łobza za sztukę pt. Bez krzyża.

W kategorii: najciekawsze przedstawienie I miejsce otrzymali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego z Łobza za sztukę ks. Krzysztofa Pokorskiego pt. Bez krzyża.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

W latach, w których żyła Katarzyna (1347-80), Europa, zrodzona na gruzach świętego Imperium Rzymskiego, przeżywała okres swej historii pełen mrocznych cieni. Wspólną cechą całego kontynentu był brak pokoju. Instytucje - na których bazowała poprzednio cywilizacja - Kościół i Cesarstwo przeżywały ciężki kryzys. Konsekwencje tego były wszędzie widoczne.
Katarzyna nie pozostała obojętna wobec zdarzeń swoich czasów. Angażowała się w pełni, nawet jeśli to wydawało się dziedziną działalności obcą kobiecie doby średniowiecza, w dodatku bardzo młodej i niewykształconej.
Życie wewnętrzne Katarzyny, jej żywa wiara, nadzieja i miłość dały jej oczy, aby widzieć, intuicję i inteligencję, aby rozumieć, energię, aby działać. Niepokoiły ją wojny, toczone przez różne państwa europejskie, zarówno te małe, na ziemi włoskiej, jak i inne, większe. Widziała ich przyczynę w osłabieniu wiary chrześcijańskiej i wartości ewangelicznych, zarówno wśród prostych ludzi, jak i wśród panujących. Był nią też brak wierności Kościołowi i wierności samego Kościoła swoim ideałom. Te dwie niewierności występowały wspólnie. Rzeczywiście, Papież, daleko od swojej siedziby rzymskiej - w Awinionie prowadził życie niezgodne z urzędem następcy Piotra; hierarchowie kościelni byli wybierani według kryteriów obcych świętości Kościoła; degradacja rozprzestrzeniała się od najwyższych szczytów na wszystkie poziomy życia.
Obserwując to, Katarzyna cierpiała bardzo i oddała do dyspozycji Kościoła wszystko, co miała i czym była... A kiedy przyszła jej godzina, umarła, potwierdzając, że ofiarowuje swoje życie za Kościół. Krótkie lata jej życia były całkowicie poświęcone tej sprawie.
Wiele podróżowała. Była obecna wszędzie tam, gdzie odczuwała, że Bóg ją posyła: w Awinionie, aby wzywać do pokoju między Papieżem a zbuntowaną przeciw niemu Florencją i aby być narzędziem Opatrzności i spowodować powrót Papieża do Rzymu; w różnych miastach Toskanii i całych Włoch, gdzie rozszerzała się jej sława i gdzie stale była wzywana jako rozjemczyni, ryzykowała nawet swoim życiem; w Rzymie, gdzie papież Urban VI pragnął zreformować Kościół, a spowodował jeszcze większe zło: schizmę zachodnią. A tam gdzie Katarzyna nie była obecna osobiście, przybywała przez swoich wysłanników i przez swoje listy.
Dla tej sienenki Europa była ziemią, gdzie - jak w ogrodzie - Kościół zapuścił swoje korzenie. "W tym ogrodzie żywią się wszyscy wierni chrześcijanie", którzy tam znajdują "przyjemny i smaczny owoc, czyli - słodkiego i dobrego Jezusa, którego Bóg dał świętemu Kościołowi jako Oblubieńca". Dlatego zapraszała chrześcijańskich książąt, aby " wspomóc tę oblubienicę obmytą we krwi Baranka", gdy tymczasem "dręczą ją i zasmucają wszyscy, zarówno chrześcijanie, jak i niewierni" (list nr 145 - do królowej węgierskiej Elżbiety, córki Władysława Łokietka i matki Ludwika Węgierskiego). A ponieważ pisała do kobiety, chciała poruszyć także jej wrażliwość, dodając: "a w takich sytuacjach powinno się okazać miłość". Z tą samą pasją Katarzyna zwracała się do innych głów państw europejskich: do Karola V, króla Francji, do księcia Ludwika Andegaweńskiego, do Ludwika Węgierskiego, króla Węgier i Polski (list 357) i in. Wzywała do zebrania wszystkich sił, aby zwrócić Europie tych czasów duszę chrześcijańską.
Do kondotiera Jana Aguto (list 140) pisała: "Wzajemne prześladowanie chrześcijan jest rzeczą wielce okrutną i nie powinniśmy tak dłużej robić. Trzeba natychmiast zaprzestać tej walki i porzucić nawet myśl o niej".
Szczególnie gorące są jej listy do papieży. Do Grzegorza XI (list 206) pisała, aby "z pomocą Bożej łaski stał się przyczyną i narzędziem uspokojenia całego świata". Zwracała się do niego słowami pełnymi zapału, wzywając go do powrotu do Rzymu: "Mówię ci, przybywaj, przybywaj, przybywaj i nie czekaj na czas, bo czas na ciebie nie czeka". "Ojcze święty, bądź człowiekiem odważnym, a nie bojaźliwym". "Ja też, biedna nędznica, nie mogę już dłużej czekać. Żyję, a wydaje mi się, że umieram, gdyż straszliwie cierpię na widok wielkiej obrazy Boga". "Przybywaj, gdyż mówię ci, że groźne wilki położą głowy na twoich kolanach jak łagodne baranki". Katarzyna nie miała jeszcze 30 lat, kiedy tak pisała!
Powrót Papieża z Awinionu do Rzymu miał oznaczać nowy sposób życia Papieża i jego Kurii, naśladowanie Chrystusa i Piotra, a więc odnowę Kościoła. Czekało też Papieża inne ważne zadanie: "W ogrodzie zaś posadź wonne kwiaty, czyli takich pasterzy i zarządców, którzy są prawdziwymi sługami Jezusa Chrystusa" - pisała. Miał więc "wyrzucić z ogrodu świętego Kościoła cuchnące kwiaty, śmierdzące nieczystością i zgnilizną", czyli usunąć z odpowiedzialnych stanowisk osoby niegodne. Katarzyna całą sobą pragnęła świętości Kościoła.
Apelowała do Papieża, aby pojednał kłócących się władców katolickich i skupił ich wokół jednego wspólnego celu, którym miało być użycie wszystkich sił dla upowszechniania wiary i prawdy. Katarzyna pisała do niego: "Ach, jakże cudownie byłoby ujrzeć lud chrześcijański, dający niewiernym sól wiary" (list 218, do Grzegorza XI). Poprawiwszy się, chrześcijanie mieliby ponieść wiarę niewiernym, jak oddział apostołów pod sztandarem świętego krzyża.
Umarła, nie osiągnąwszy wiele. Papież Grzegorz XI wrócił do Rzymu, ale po kilku miesiącach zmarł. Jego następca - Urban VI starał się o reformę, ale działał zbyt radykalnie. Jego przeciwnicy zbuntowali się i wybrali antypapieża. Zaczęła się schizma, która trwała wiele lat. Chrześcijanie nadal walczyli między sobą. Katarzyna umarła, podobna wiekiem (33 lata) i pozorną klęską do swego ukrzyżowanego Mistrza.

CZYTAJ DALEJ

Zapowiedź - #PodcastUmajony na naszym portalu już od 1 maja!

2024-04-28 07:35

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

#JezusowaKardiologia

Mat.prasowy

Zapraszamy na codzienne refleksje maryjne przygotowane dla naszego portalu na maj 2024 r. przez ks. Tomasza Podlewskiego.

Startujemy 1 maja 2024 roku, zaraz po północy. Do usłyszenia!

CZYTAJ DALEJ

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

2024-04-29 17:49

[ TEMATY ]

episkopat

Francja

Episkopat Flickr

Biskupi siedmiu francuskich diecezji należących do metropolii Reims rozpoczęli dziś pięciodniową pieszą pielgrzymkę w intencji powołań. Każdy z nich przemierzy terytorium własnej diecezji. W sobotę wszyscy spotkają się w Reims na metropolitalnym dniu powołań.

Biskupi wyszli z różnych miejsc. Abp Éric de Moulins-Beaufort, który jest metropolitą Reims a zarazem przewodniczącym Episkopatu Francji, rozpoczął pielgrzymowanie na granicy z Belgią. Po drodze zatrzyma się u klarysek i karmelitanek, a także w sanktuarium maryjnym w Neuvizy. Liczy, że na trasie pielgrzymki dołączą do niego wierni z poszczególnych parafii. W ten sposób pielgrzymka będzie też okazją dla biskupów, aby spotkać się z mieszkańcami ich diecezji - tłumaczy Bénédicte Cousin, rzecznik archidiecezji Reims. Jednakże głównym celem tej bezprecedensowej inicjatywy jest uwrażliwienie wszystkich wiernych na modlitwę o nowych kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję