Reklama

Chwile zapisane złotymi zgłoskami w dziejach diecezji toruńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Radości młodej diecezji

25 marca br. minęło 13 lat, gdy na mocy bulli apostolskiej Totus tuus Poloniae populus Jan Paweł II w 1992 r., ustalając nowy podział diecezji i prowincji kościelnych, powołał do życia diecezję toruńską. W siódmym roku istnienia było jej dane przeżyć wizytę apostolską Papieża Polaka Jana Pawła II.
Od początku 1999 r. młoda diecezja toruńska żyła przygotowaniami do wizyty Ojca Świętego, który 7 czerwca podczas pielgrzymki do Polski miał odwiedzić również Toruń. Owo doniosłe wydarzenie historyczne i religijne nastąpiło w przededniu świętowania Wielkiego Jubileuszu 2000 roku.
Wcześniej, 6 czerwca 1997 r., nasza diecezja przeżywała wielką radość z wyniesienia na ołtarze pierwszej błogosławionej diecezji toruńskiej, Matki Marii Karłowskiej, beatyfikowanej przez Jana Pawła II w Zakopanem. Radość z tego wydarzenia znalazła wyraz w diecezjalnej pielgrzymce dziękczynnej, jaka pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego i bp. Jana Chrapka wyruszyła do Rzymu, by 19 lutego 1998 r. spotkać się z Ojcem Świętym. Przedstawiciele władz miasta Torunia wręczyli wówczas Janowi Pawłowi II dyplom Honorowego Obywatela Miasta, natomiast Biskup Ordynariusz ponowił swoje zaproszenie do złożenia wizyty przez Papieża w grodzie Kopernika. Jan Paweł II powiedział wtedy m. in.: „Sprawiliście mi wielką radość tymi odwiedzinami, bo ziemia toruńska, a zwłaszcza Toruń, są mi znane i drogie. (...) Od dziś czuję się jeszcze bardziej związany z tym miastem i z Wami”. Był to początek wielkich przygotowań do przyjęcia w naszej diecezji Dostojnego Gościa.

Dzień, który dał nam Pan...

W grodzie Kopernika zaplanowano spotkanie Ojca Świętego ze światem nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz akt beatyfikacji ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego wraz z nabożeństwem czerwcowym na toruńskim lotnisku. Biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, śp. bp Jan Chrapek, który był wówczas koordynatorem prac związanych z przygotowaniem wizyty papieskiej w kraju, nazwał spotkanie na toruńskim Uniwersytecie „katedrą rozumu”, natomiast spotkanie na lotnisku „katedrą modlitwy i wiary”. W nawiązaniu do nabożeństwa czerwcowego powiedział: „Serce Jezusa objawia najgłębiej i najpełniej cechy natury Boga i Człowieka. [...] Ta wielka tajemnica, nieskończona miłość Boga do nas w Chrystusie, jest i będzie podstawą Jubileuszowego Roku ukazującego fakt Wcielenia. [...] Jest to zgodne z tym, co głosi Papież od początku swego pontyfikatu, w myśl głównego hasła pielgrzymki 1999 roku «Bóg jest miłością».
Bp Andrzej Suski w słowie skierowanym do diecezjan przed przyjazdem Ojca Świętego wypowiedział znamienne słowa: „Dzień 7 czerwca zapisze się złotymi zgłoskami w dziejach naszej diecezji i naszej ziemi. Jesteśmy świadomi doniosłości wizyty apostolskiej w Toruniu, jej szczególnego znaczenia także z tego względu, że po raz pierwszy Pasterz Kościoła powszechnego nawiedzi tę ziemię i nasz młody Kościół lokalny w siódmym roku jego istnienia. Jak pierwsi chrześcijanie prosili św. Piotra: »Przybądź do nas bez zwłoki« (Dz 9, 38), tak również nasze serca oczekują Piotra tych czasów z uczuciami radości i nadziei, że umocni wiarę swoich braci oraz odnowi ducha naszej wspólnoty”.
Przybycie Ojca Świętego do Torunia odbyło się według wcześniej ustalonego programu. 7 czerwca dzwon „Tuba Dei” zabrzmiał z całą swą mocą. Niegdyś witał koronowane głowy i innych dostojników, jednak po raz pierwszy jego tony oznajmiły przybycie do Torunia Pasterza Kościoła katolickiego. Papież przyleciał z Bydgoszczy i wylądował na toruńskim lotnisku o godz. 13.35, gdzie został powitany przez władze lokalne i hierarchię Kościoła. Następnie przejechał papamobilem ulicami Torunia na Stare Miasto, by w Domu Biskupim zjeść obiad i odpocząć. Miłą niespodzianką było odwiedzenie przez Ojca Świętego toruńskiej katedry Świętych Janów, w której pomodlił się i przed kaplicą chrzcielną zaintonował pieśń Salve Regina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie ze światem nauki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika

W Auli UMK na Jego Świątobliwość oczekiwało 1200 osób reprezentujących najważniejsze ośrodki myśli naukowej, w tym delegaci 200 szkół wyższych z całej Polski. Było to pierwsze spotkanie Papieża ze światem nauki na świeckiej uczelni polskiej. Wśród zaproszonych gości wielu było w togach: czerwonych - rektorskich i czarnych - dziekańskich. Główna myśl spotkania nawiązywała do encykliki Jana Pawła II Fides et ratio, koncentrując się wokół spraw wiary i poszukiwania sensu istnienia w aspekcie badań naukowych. W rozważaniach nie pominięto osoby wielkiego torunianina - Mikołaja Kopernika i jego listu skierowanego do papieża Pawła III w 1542 r., z okazji publikacji dzieła O obrotach sfer niebieskich. Jan Paweł II w swym wystąpieniu poruszył najistotniejsze zagadnienia związane z rozwojem nauki polskiej. Wykazał głębokie zrozumienie wszystkich jej problemów w procesie przemian, odniósł się również do ogólnoświatowych tendencji rozwoju nauki i postępu technicznego. Wskazując na współczesne zagrożenia: sceptycyzm, agnostycyzm, relatywizm i nihilizm, Ojciec Święty powiedział, że ludziom nauki i kultury powierzona została szczególna odpowiedzialność za prawdę. Podkreślił, że działalność naukowa ma sens tylko wówczas, gdy będzie ona odniesiona do miłości. W nawiązaniu do listu Mikołaja Kopernika wypowiedział takie słowa: „Chociaż dla samego Kopernika jego odkrycie stało się źródłem jeszcze większego podziwu dla Stwórcy świata i potęgi rozumu ludzkiego, to dla wielu było powodem poróżnienia rozumu z wiarą”. „Szczęść Boże nauce polskiej, profesorom i studentom” - powiedział na zakończenie Papież. Opuścił toruński Uniwersytet owacyjnie żegnany przy dźwiękach Gaude Mater Polonia.

Reklama

Beatyfikacja ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego na lotnisku

Podczas oczekiwania na Ojca Świętego przez 300-tysięczną rzeszę wiernych na toruńskim lotnisku odprawiona została Msza św., poprzedzająca beatyfikację ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Celebrowana była przez współwięźnia z obozu koncentracyjnego w Dachau, kard. Adama Kozłowieckiego (SJ), pracującego od ponad 50 lat na misjach w Zambii. Piękna sceneria ołtarza papieskiego, nawiązująca formą do gotyckich sklepień strzelistych świątyń Torunia, z głównym elementem - repliką oryginalnej, XIV-wiecznej rzeźby Ukrzyżowania na Drzewie Życia z kościoła św. Jakuba, wreszcie wielobarwne herby miast diecezji i nawiązujące do nich bramy, które wiodły wiernych do poszczególnych sektorów, wszystko to wytworzyło niepowtarzalną atmosferę. Około godz. 18.00 tłum wiernych z wielkim entuzjazmem i wzruszeniem powitał Ojca Świętego śpiewem: Bądź pozdrowiony, Gościu nasz! Oprawę liturgiczną przygotował 1200-osobowy chór pod dyrekcją Romana Gruczy.
Biskup Ordynariusz podczas powitania Dostojnego Gościa powiedział m. in.: „Oto przed Tobą, Ojcze Święty, ściele się ziemia toruńska, nadwiślańska, pomorska ziemia nasza, objęta ramionami dwóch rzek: Drwęcy i Osy. Jest to ziemia Wojciechowego szlaku nad Bałtyk, pole misyjnej działalności biskupa Chrystiana, niejako ogród wydający liczne owoce świętości. Tu bowiem w ciągu stuleci rozwijały się kwiaty Jezusowych błogosławieństw: Juta z Chełmży, Jan z Łobdowa, Magdalena z Mortąg, Bernard z Wąbrzeźna, Maria Karłowska, Stefan Frelichowski. Idąc przez tę ziemię, rzucali ziarno na zasiew. Są dla nas natchnieniem i porywającym przykładem - ad maiora. To samo również przypominają gotyckie sklepienia i wieże naszych świątyń, wpisane od wieków w pejzaż tej ziemi, będące świadectwem wiary i wzniosłych dążeń poprzednich pokoleń”.
Podczas aktu beatyfikacji Ojciec Święty włączył w poczet błogosławionych ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, będącego - jak to określił bp Andrzej Suski - „żywym i porywającym wzorem dla młodych kapłanów i seminarzystów”. Papież otrzymał w darze m. in. relikwie Błogosławionego. Wręczył je Stanisław Bieńka, współwięzień ks. Frelichowskiego w Dachau, który zabezpieczył je w obozie koncentracyjnym. W uroczystości uczestniczyła także siostra ks. Wicka, Marcjanna Jaczkowska. W czasie nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, któremu przewodniczył kard. Franciszek Macharski, nieodparcie nasuwały się słowa z dziennika ks. Frelichowskiego: „Muszę być kapłanem wedle serca Chrystusa”.

Duchowy testament Ojca Świętego

Słowa Ojca Świętego: „Pozdrawiam bliski memu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie” wzbudziły spodziewany aplauz. Papież apelował także: „Niech wołanie o pokój z tego miejsca dotrze do wszystkich na całym świecie. [...] Oby świt Trzeciego Tysiąclecia stał się początkiem nowej ery, w której szacunek dla każdego człowieka i braterska solidarność między narodami przezwyciężą z Bożą pomocą kulturę nienawiści, przemocy i śmierci”. Ojciec Święty zawierzył diecezję toruńską Matce Bożej Nieustającej Pomocy i błogosławionemu męczennikowi - ks. S. W. Frelichowskiemu.
Spotkanie z Janem Pawłem II w Toruniu w 1999 r. było niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w życiu diecezji toruńskiej. Słowa Ojca Świętego, usłyszane 7 czerwca, stały się dla nas drogowskazem i nadzieją na kolejne lata nowego milenium: „Dzięki składam Bogu, że dane mi było dzisiaj nawiedzić Toruń, prastary gród nad Wisłą i wspólnie z Wami, a także z głębi dziejów Kościoła na tej ziemi, wyznać na nowo Bożemu Sercu: »Twoją jesteśmy własnością i do Ciebie należeć chcemy«. Niech to wspólne wyznanie i zawierzenie stanie się bramą Trzeciego Tysiąclecia, radosnym przejściem w nowe czasy”.
Ostatnim ważnym dla naszej diecezji akcentem oddania hołdu, wyrażenia szacunku i podziwu dla Ojcu Świętemu było nadanie mu tytułu doctora honoris causa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. 23 listopada 2004 r. w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego w Watykanie Jan Paweł II zaszczycił nas przyjęciem tego wyróżnienia, które wręczyła mu delegacja złożona z przedstawicieli władz i Senatu uczelni oraz Kościoła toruńskiego z biskupem ordynariuszem Andrzejem Suskim. Papież serdecznie podziękował za to odznaczenie, po czym nawiązał do swojej wizyty na toruńskiej uczelni przed 5 laty. Wyraził swą radość z dynamicznego rozwoju Uniwersytetu, w tym również Wydziału Teologicznego. Do ludzi nauki i kultury Ojciec Święty skierował ponownie słowa, by podejmowali „szczególną odpowiedzialność za prawdę - dążenie do niej, jej obronę i życie według niej”. Znamienne zdanie: „Nie ma większego bogactwa w narodzie nad światłych obywateli” oraz prośba: „Zawieźcie moje pozdrowienie wszystkim profesorom i studentom Waszej uczelni, także wszystkim mieszkańcom Torunia. Niech Boże błogosławieństwo stale Wam towarzyszy!” - to duchowy testament, jaki otrzymaliśmy na zakończenie tego Wielkiego Pontyfikatu.

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

PKP Intercity: darmowe podróże pociągami dla dzieci i młodzieży 1 czerwca

2024-05-09 16:25

[ TEMATY ]

Dzień Dziecka

PKP Intercity

Karol Porwich/Niedziela

W sobotę 1 czerwca br. dzieci i młodzież do 16. roku życia będą mogły podróżować pociągami PKP Intercity po całej Polsce za darmo - poinformowało w czwartek PKP Intercity. Przewoźnik zaznaczył, że darmowy bilet trzeba będzie pobrać w kasie lub w pociągu u konduktora.

Podróże pociągami PKP Intercity 1 czerwca br. będą bezpłatne dla osób do 16. roku życia - przekazał w czwartek przewoźnik. Zaznaczył, że oferta obowiązuje z okazji obchodzonego w sobotę Dnia Dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Bobola – Patron na trudne czasy

2024-05-09 10:11

[ TEMATY ]

święty

św. Andrzej Bobola

Karol Porwich/Niedziela

św. Andrzej Bobola

św. Andrzej Bobola

Św. Andrzej Bobola to patron na trudne czasy, a teraz niestety przeżywamy trudne czasy - powiedział w rozmowie z KAI o. Waldemar Borzyszkowski - kustosz i proboszcz Narodowego Sanktuarium św. Andrzej Boboli, gdzie 16 maja odbędzie się Msza św. odpustowa z okazji uroczystości św. Andrzeja Boboli, patrona Polski. Eucharystii przewodniczyć będzie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Anna Rasińska (KAI): Za tydzień, 16 maja, w Ojca parafii odbędzie się uroczystość św. Andrzeja Boboli-Patrona Polski. W których momentach najnowszej historii naszego kraju szczególnie widać jego wstawiennictwo?

CZYTAJ DALEJ

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32

[ TEMATY ]

bulla papieska

nadzieja zawieść nie może

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

twitter.com/Cindy_Wooden

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję