Reklama

Sprawozdanie z działalności naukowo-wychowawczej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WSD za rok akademicki 2000/2001

Ósmy rok działalności WSD Diecezji Legnickiej przypadł na przełomie tysiącleci. Dobrze przygotowani do obchodów Jubileuszu Dwutysiąclecia Chrześcijaństwa, obdarowani darami Jubileuszowego Roku 2000, realizowaliśmy w naszym Seminarium zadania, jakie stawia Kościół w dokumentach dotyczących formacji kapłańskiej. Przygotowanie do kapłaństwa odbywało się zwłaszcza w oparciu o posynodalną adhortację "Pastores dabo vobis" oraz odnowione " Zasady formacji kapłańskiej w Polsce". Kandydaci do posługi kapłańskiej odbywali formację ludzką, intelektualną, duchową i pastoralną.

Inauguracja

Uroczysta inauguracja ubiegłego roku akademickiego miała miejsce 9 października 2000 r. Mszy św. inauguracyjnej przewodniczył i homilię wygłosił biskup płocki Stanisław Wielgus, wieloletni rektor KUL. Po Mszy św. w auli seminaryjnej ślubowanie złożyło 22 alumnów I roku. Indeksy nowym studentom teologii wręczył bp Tadeusz Rybak. Biskup Legnicki wręczył następnie nagrody alumnom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce: za całość studiów nagrodę otrzymał ks. mgr Marcin Gęsikowski - neoprezbiter oraz diakon Piotr Kot - za rok V, Andrzej Łuczyński - za rok IV, Paweł Wołczański - za rok III, Zbigniew Chromy - za rok II i Jarosław Kowalczyk - za rok I.

Wykład inauguracyjny pt. Religia spełnieniem się człowieka wygłosił - biskup płocki prof. dr hab. Stanisław Wielgus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zarząd

Decyzją Biskupa Legnickiego zarząd WSD w roku sprawozdawczym stanowili:

- rektor - ks. dr L. Rzodkiewicz;

- wicerektor - ks. dr M. Korgul;

- prefekci: ks. dr A. Lasek - sekretarz studiów, ks. dr J. Pazgan i ks. mgr lic. P. Dębski

- ojcowie duchowni: ks. dr M. Adaszek, ks. lic. M. Bętkowski, ks. mgr B. Żygadło,

- dyrektor administracyjny - ks. lic. Z. Radziwołek

- dyrektor Biblioteki - ks. dr B. Drożdż.

W czerwcu br. Ksiądz Biskup odwołał ks. dr. Jana Pazgana i ustanowił go duszpasterzem akademickim.

Reklama

Wykładowcy

W ubiegłym roku akademickim zajęcia dydaktyczne prowadziło ogółem 42 wykładowców, w tym 25 kapłanów z diecezji legnickiej, 5 z archidiecezji wrocławskiej, kapłan z diecezji opolskiej, kapłan ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy, 2 z Zakonu Braci Mniejszych, klaretyn, franciszkanin konwentualny, salezjanin oraz osoby świeckie: 3 lektorów, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaworze i aktor Teatru Współczesnego we Wrocławiu. W ciągu całego roku akademickiego Rada Pedagogiczna odbyła 5 konferencji.

W czerwcu br. wykładowcy naszego Seminarium zostali włączeni do Rady Wydziału PWT we Wrocławiu i przypisani do odpowiednich katedr i specjalizacji.

Studenci

W roku akad. 2000/2001 studiowało łącznie 115 alumnów: na roku I - 21, na II - 29, na III - 23, na IV - 12, na V - 10 i na VI - 16 diakonów. 4 alumnów przebywało na urlopach dziekańskich.

Formacja intelektualna

Alumni uczestniczyli w wykładach, lektoratach, konwersatoriach, ćwiczeniach i praktykach w oparciu o odnowione ratio studiorum. Wszyscy alumni roku VI przystąpili do egzaminu ex universa theologia i uzyskali tytuły magistra teologii. 16 diakonów otrzymało święcenia prezbiteratu z rąk biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka 26 maja br. 9 alumnów roku V obroniło przed wakacjami prace magisterskie, spełniając tym samym jeden z wymogów przyjęcia święceń diakonatu.

Na studia specjalistyczne Biskup Legnicki skierował:

- ks. mgr. Mariusza Majewskiego na liturgikę do Rzymu

- ks. mgr. Adama Otwinowskiego na teologię moralną na KUL.

W Seminarium odbyło się 6 spotkań z udziałem księży neoprezbiterów. Te dni skupienia stanowiły realizację wymogów kościelnych odnośnie do formacji permanentnej duchowieństwa. Z wydarzeń o charakterze naukowym w minionym roku akademickim należy odnotować wykład ks. dr. Manfreda Deselaersa (PAT Kraków, Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu) - Teologia "po Auschwitz" (26 lutego 2001) oraz fakt współorganizowania z PWSZ w Legnicy sympozjum poświęconego 760. rocznicy bitwy pod Legnicą, które odbyło się od 31 maja do 1 czerwca 2000 r.

Reklama

Udział w sympozjach

Podobnie jak w latach ubiegłych pracownicy naukowi i studenci naszego środowiska uczestniczyli w sympozjach i konferencjach naukowych organizowanych na terenie całego kraju. Spośród wykładowców: bp dr S. Regmunt, ks. doc. dr hab. Wł. Bochnak, ks. dr M. Adaszek, ks. dr R. Kisiel, ks. dr M. Korgul, ks. dr M. Mendyk, ks. dr S. Kusik, ks. dr L. Rzodkiewicz, ks. lic. P. Dębski, ks. lic. M. Bętkowski,

Publikacje naukowe

W roku sprawozdawczym w serii Biblioteka Diecezji Legnickiej ukazało się 5 publikacji naukowych:

- zbiorowa pod red. ks. B. Drożdża: Na progu Trzeciego Tysiąclecia. Refleksja teologiczna w środowisku legnickim, Legnica 2001. Legniccy autorzy artykułów: ks. R. Kisiel, ks. J. Klinkowski, ks. L. Rzodkiewicz, ks. W. Bochnak, ks. B. Drożdż, ks. S. Kusik, ks. B. Ferdek, ks. A. Jarosiewicz, ks. M. Bętkowski, ks. S. Stasiak, ks. M. Korgul, ks. M. Mendyk, ks. D. Mikoda, ks. J. Pazgan.

- ks. T. Fitych, Na tropach św. Józefa. Zestawienie polskiego piśmiennictwa z okresu XVII-XX wieku; ks. A. Bokiej, Krytyka filozoficznych poglądów Henryka Bergsona na tle filozofii francuskiej XIX wieku; ks. P. Liszka, Teologia hiszpańska w pierwszych siedmiu wiekach chrześcijaństwa; ks. B. Ferdek, Teologiczna futurologia. "Daję wam przyszłość, jakiej oczekujecie" (Jr 29,11).

Swoje artykuły publikowali poza tym w różnych czasopismach i publikacjach zbiorowych: ks. doc. dr hab. W. Bochnak, ks. dr B. Drożdż, ks. dr M. Mendyk, ks. dr D. Drapiewski i ks. dr R. Kisiel, mgr B. Skoczylas-Stadnik

Biblioteka

Istotną rolę w kształtowaniu naszego środowiska naukowego odgrywa, poświęcona uroczyście przez Biskupa Legnickiego w 1997 r., Biblioteka im. Jana Pawła II. Należy stwierdzić, że liczba czytelników wzrosła do 737 osób. Przy tej okazji przypomnę, że księgozbiór nasz udostępniamy pracownikom nauki, studentom i nauczycielom. Liczba książek wzrosła również i wynosi obecnie 90 tys. woluminów. Skatalogowanych w systemie komputerowym zostało już prawie 30 tys. książek. W minionym roku prawie 3000 osób wpisało się do książki korzystających z czytelni. Dodajmy, że w naszej bibliotece znajdują się 764 cenne starodruki ( książki wydane do r. 1800). Biblioteka systematycznie gromadzi 165 tytułów czasopism, w tym 23 tytuły zagraniczne.

W minionym roku akademickim została podpisana umowa o współpracy między WSD a PWSZ, obejmująca przede wszystkim współpracę między obiema bibliotekami.

Reklama

Formacja pastoralna

Alumni roku V i diakoni odbywali praktyki duszpasterskie w parafiach. Na zaproszenie duszpasterzy wszyscy alumni uczestniczyli w szkolnych rekolekcjach wielkopostnych dla dzieci i młodzieży w parafiach. W czasie wakacji wszyscy brali udział w różnych formach wypoczynku dzieci i młodzieży organizowanych przez diecezjalną Caritas i duszpasterzy w parafiach, a także w Pieszej Legnickiej Pielgrzymce na Jasną Górę. Niektórzy z nich odwiedzali grupy osób niepełnosprawnych. W ciągu całego roku akademickiego alumni IV, V i VI roku studiów odbywali praktykę w legnickich szkołach podstawowych, w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych. Seminaryjny zespół muzyczny "Semen" uczestniczył w spotkaniach młodzieżowych organizowanych na terenie diecezji.

Troska o nowe powołania

W dniach 9-11 lutego i 12-14 lutego br. Seminarium zorganizowało 2 serie rekolekcji dla młodzieży męskiej szkół średnich. W I serii wzięło udział 208 osób, a w II uczestniczyło 134 młodych ludzi. Ogółem z rekolekcji w Legnicy skorzystało 342 młodzieńców. Podobnie jak w roku ubiegłym także w Domu Rekolekcyjnym WSD w Szklarskiej Porębie zorganizowane zostały rekolekcje dla maturzystów.

W ramach Niedzieli Dobrego Pasterza 6 maja alumni udali się do niektórych parafii na spotkania o charakterze powołaniowym z dziećmi i młodzieżą. W niektórych parafiach miały miejsce spotkania przełożonych i alumnów z członkami Towarzystwa WSD.

Reklama

Towarzystwo Przyjaciół WSD

Towarzystwo Przyjaciół WSD liczyło 208 kół parafialnych. Skupionych w nich było łącznie 5430 członków. Alumni przygotowali dla nich 4 numery pisma Echo Seminarium, które rozchodzi się w nakładzie 3000 egz.

13 maja w gmachu WSD w Legnicy miało miejsce spotkanie prezesów Towarzystwa Przyjaciół WSD, a 10 czerwca br. pielgrzymka wszystkich członków Towarzystwa do diecezjalnego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Formacja duchowa

Formacja duchowa prowadzona była pod kierunkiem ojców duchowych w formie regularnych konferencji ascetycznych, dni skupienia i rekolekcji. Posługę spowiednika pełniło w minionym roku 10 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Przed przyjęciem stroju duchownego alumni roku III odbyli pielgrzymkę - rekolekcje w drodze - do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

Prace remontowo-adaptacyjne

W dalszym ciągu, w miarę możliwości, prowadzone były prace remontowe w gmachu seminaryjnym. Wśród najważniejszych należy odnotować: wymianę okien i remont pokoi w kolejnej części budynku; zakończenie remontu kaplicy na IV piętrze; demontaż zagrażającego bezpieczeństwu komina i budowa nowego; zamontowanie witraży w oknach w kaplicy domu I roku; remont łazienek i toalet; remont i częściowe wyposażenie sali gimnastycznej dla kleryków; remont dachu.

Wykonanie wielu prac, a także utrzymanie naszego domu i formacja seminaryjna była możliwa jedynie dzięki pomocy duchowieństwa i wiernych świeckich. W tym miejscu składamy wszystkim naszym drogim Dobrodziejom i Członkom Towarzystwa Przyjaciół naszego Seminarium serdeczne podziękowania. Bóg zapłać za modlitwę i systematyczne wsparcie materialne. Za wszystkich naszych drogich Dobrodziejów modlimy się zwłaszcza w pierwsze czwartki miesiąca w katedrze legnickiej.

Tym sprawozdaniem zamykamy ubiegły rok akademicki, dziękując przede wszystkim Dobremu Bogu, który sam powołuje i formuje młodych ludzi do służby w kapłaństwie. Jemu też, a także Krzeszowskiej Pani Łaskawej, św. Józefowi - opiekunowi Zbawiciela i naszym patronom, powierzamy całą naszą wspólnotę, prosząc o pomoc na wszystkie dni nowego roku akademickiego, który dzisiaj został uroczyście zainaugurowany.

2001-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się zmierzyć z naszym myśleniem o sobie

2024-05-17 09:42

[ TEMATY ]

Sosnowiec

bp Artur Ważny

Diecezja Sosnowiecka

Konferencja o. Józefa Augustyna SJ, adoracja Najświętszego Sakramentu, słowo bp. Artura Ważnego i informacje dotyczące tzw. „ustawy Kamilka” złożyły się na program tegorocznego Wiosennego Dnia Duszpasterskiego. W wydarzeniu formacyjnym, które odbyło się 16 maja w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu wzięło udział około 180 księży diecezji sosnowieckiej.

Gościem specjalnym wiosennej edycji był o. dr hab. Józef Augustyn SJ, uznany rekolekcjonista, kierownik duchowy, autor książek i artykułów z zakresu życia duchowego, pedagogiki chrześcijańskiej oraz formacji seminaryjnej i kapłańskiej. - Bóg wie z jakiego błota nas ulepił i dlatego nie trzeba się wstydzić swojej słabości przed Bogiem - mówił do księży o. Augustyn SJ. - Trzeba mówić o tej swojej słabości wprost. A kiedy ktoś nie daje sobie rady ze swoją słabością, powinien szukać pomocy. Trzeba znaleźć człowieka zaufanego w najważniejszych sprawach. Takim kimś w pierwszym rzędzie powinien być własny biskup - podkreślił prelegent.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci w Weronie: nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego,

2024-05-18 12:59

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nie bój się iść pod prąd, jeśli chcesz zrobić coś dobrego - radził wezwał Franciszek podczas spotkania z dziećmi na placu św. Zenona w Weronie. Papież odpowiedział na trzy pytania dzieci.

Pierwsze dotyczyło tego, jak rozpoznać, że wezwanie Jezusa do pójścia za Nim. Franciszek w dialogu ze swymi młodymi słuchaczami wskazał, że kiedy Jezus do nas mówi, czujemy w sercu radość. Gdy zaś mówi do nas diabeł lub gdy robimy coś złego, czujemy się źle.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję