Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: zakończyła się Msza święta za papieża Franciszka

Zakończyła się Msza święta za papieża Franciszka odprawiona w środę 13 marca, a więc w szóstą rocznicę jego wyboru na Stolicę Piotrową. W homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin przypomniał, że chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia.

[ TEMATY ]

Warszawa

episkopat.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Włoski kardynał kurialny przewodniczył liturgii mszalnej jako legat papieski na uroczystości jubileuszowe setnych rocznic - przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską i powstania Konferencji Episkopatu Polski a także 6. rocznicy wyboru Franciszka na Stolicę Piotrową.

Obok biskupów i arcybiskupów polskich diecezji uczestniczył w niej także nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio oraz przedstawiciele zagranicznych konferencji biskupich. Władze państwowe reprezentowali: prezydent RP Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałkowie: Sejmu - Marek Kuchciński i Senatu - Stanisław Karczewski, ministrowie i pracownicy Kancelarii Prezydenta, przybyli też parlamentarzyści. W intencji papieża modlili się kapłani, osoby zakonne i świeccy z terenu metropolii warszawskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Pietro Parolin w homilii wyraził wdzięczność za wybór papieża, którego szósta rocznica obchodzona jest w środę 13 bm. "Dobrze wiemy, że nasze dziękczynienie jest niewielkie w obliczu wielkiego dobra otrzymanego jako poszczególni wierni i jako Kościół: dlatego włączamy się w wielkie dziękczynienie Jezusa wobec Ojca, jakim jest Eucharystia" – powiedział kaznodzieja.

Reklama

Podkreślił, że w papieżu Franciszku "Pan dał nam pokornego i jednocześnie mocnego przewodnika". "To on bowiem nieustannie prowadzi powierzoną mu trzodę, dzieląc z nią życie, czas posuchy, jałowości, ale też krzepiących oaz, trudy drogi, jak i umacniające postoje, a jednocześnie staje na przodzie, aby wyznaczyć bezpieczną drogę, drogę nadziei" – dodał wysłannik papieski.

Wskazał, że Kościół znajduje się obecnie w szczególnym, historycznym okresie, kiedy wstrząsa nim wiele gwałtownych burz od wewnątrz i od zewnątrz. "Znamy je dobrze tak jak znamy ich negatywne skutki, jakie mają na wiernych i na społeczeństwo. Jednakże, według wymownych słów św. Augustyna, Kościół, choć wzburzany i wstrząsany wydarzeniami historii, nie upada, ponieważ opiera się na skale, od której Piotr wywodzi swoje imię. To nie skała bierze swoją nazwę od Piotra, ale to Piotr bierze swoje imię od skały; tak samo słowo Chrystus nie pochodzi od chrześcijanina, ale słowo chrześcijanin pochodzi od Chrystusa” – przypomniał sekretarz stanu.

Nawiązując do postawionego w odczytanej Ewangelii pytania: „Za kogo Mnie uważasz”, zauważył, że Piotr dostrzega, nawet jeśli nie w pełni rozumie tego znaczenie, osobliwość, wyjątkowość, nowość Jezusa. "To On jest Mesjaszem, On jest Tym, któremu możemy naprawdę powiedzieć: «Nigdy nie spotkaliśmy takiego człowieka»; nie tylko nauczyciela, założyciela religii, ale «Mesjasza», Zbawiciela, jedynego, który może zbawić człowieka, może dać mu szansę na zrealizowanie wielkiego pragnienia życia i szczęścia, które nosi w sercu” – powiedział purpurat.

Reklama

Podkreślił także, że chrześcijaństwo nie jest systemem intelektualnym, lecz jest spotkaniem, wydarzeniem, historią miłości, zbawienia. "Dzisiaj ten Kościół, piękna i wierna oblubienica Chrystusa Oblubieńca, który nieustannie daje się jej cały, uważa troskę o głoszenie i ochronę godności i niezbywalnych praw każdej osoby, a także promowanie dobra poszczególnych osób i wspólnoty narodów, w celu dojścia do realizacji wielkich nadziei ludzkości, pokoju między narodami oraz wewnętrznego spokoju i postępu każdego kraju, za ważną część swojej misji" – przypomniał kaznodzieja.

Mówiąc o trwających obchodach 100. rocznicy przywrócenia stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, zwrócił uwagę, że mają one zawsze na celu "rozpoczęcie i wspieranie zdrowej współpracy, która wypływa z zaufania, dobrej woli i wzajemnego poszanowania praw każdej ze stron". "I znajdują swoje miejsce spotkań w człowieku, w jego godności, w jego wymiarze egzystencjalnym i transcendentnym, w jego niezbywalnych prawach: są w służbie człowiekowi i w nich spotykają się Kościół i wspólnota polityczna" – podkreślił gość z Watykanu.

Docenił konkretny wkład Kościoła w zdrową współpracę umiejscowioną zwłaszcza po stronie wartości, aby pomóc w rozwoju wrażliwości sumienia, poczucia odpowiedzialności indywidualnej i zbiorowej, odnowy rodziny, nowego „etosu” pracy, stosunku do wspólnego dobra, jedności w działalności społecznej i politycznej, przywrócenia człowiekowi poczucia osobistej godności.

"Wraz ze stuleciem stosunków dyplomatycznych upamiętniamy dzisiaj również stulecie Konferencji Episkopatu Polski" – mówił dalej kardynał. Przypomniał, że konferencje biskupie narodziły się z potrzeby współpracy między biskupami danego terytorium w celu wspólnego, a co za tym idzie skuteczniejszego reagowania na wspólne wyzwania duszpasterskie dotyczące życia Kościoła, jego misji ewangelizacyjnej i jego obecności w społeczeństwie.

Reklama

"Na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 św. Jan Paweł II stwierdził, że wielkim wyzwaniem stojącym przed nami w trzecim tysiącleciu jest uczynienie Kościoła «domem i szkołą komunii». Tylko odpowiadając na to wyzwanie w odpowiedni sposób możemy być wierni Bożemu zamysłowi i wychodzić naprzeciw głębokim oczekiwaniom świata" – powiedział watykański sekretarz stanu.

Wskazał też, że jubileusz stulecia Konferencji Episkopatu jest mocnym zaproszeniem do wzrastania w „duchowości komunii” i do zdecydowanego pójścia drogą synodalności. Wymienił tu przede wszystkim synodalną relację między Ojcem Świętym a biskupami. "Następnie komunia i synodalność muszą być widoczne we wzajemnych stosunkach między biskupami, prezbiterami i diakonami, między pasterzami a całym Ludem Bożym, między duchownymi a zakonnikami, między stowarzyszeniami a ruchami kościelnymi" – zaznaczył mówca.

Na koniec homilii sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej ponowił zawierzenie Polski Najświętszej Maryi Pannie, którego w 1999 roku dokonał na Jasnej Górze papież Jan Paweł II. „Proszę Cię, Pani Jasnogórska, Matko i Królowo Polski, abyś cały mój naród ogarnęła Twoim macierzyńskim sercem; niech jeszcze mocniej przylgnie do Twojego Syna Jezusa Chrystusa i do Jego Kościoła zbudowanego na fundamencie apostołów” – modlił się kard. Parolin.

Pod koniec liturgii polscy biskupi przekazali papieżowi Franciszkowi w geście jedności i wdzięczności za ten pontyfikat kopię Świecy Niepodległości. Ofiarował ją Warszawie Pius IX w 1867 roku z poleceniem, by zapalono ją, kiedy Polska odzyska wolność.

Na ręce kard. Pietro Parolina złożono także listy gratulacyjne dla Ojca Świętego, podpisane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Następnie wszyscy obecni odśpiewali hymn „Te Deum”. Na zakończenie liturgii abp Salvatore Pennacchio odczytał pozdrowienia od papieża Franciszka dla wszystkich zgromadzonych, po czym legat papieski udzielił zebranym błogosławieństwa.

Eucharystia w intencji Ojca Świętego Franciszka była jednym z elementów trwającego od wtorku w Warszawie 382. Zebrania Planarnego Konferencji Episkopatu Polski.

2019-03-13 17:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

1 września w Warszawie ruszą spacery po miejscach ważnych dla największych religii

[ TEMATY ]

Kościół

Warszawa

spacer

Materiały prasowe

Cykl spacerów po miejscach ważnych dla największych religii rozpocznie się 1 września w ramach projektu “Warszawa – miasto wielu religii” zorganizowanego przez Centrum Myśli Jana Pawła II.

"Celem projektu jest ukazanie piękna wynikającego z wielowiekowego współistnienia w stolicy tradycji katolickiej, prawosławnej, protestanckiej, żydowskiej i muzułmańskiej. Ale nie mniej ważne jest odkrycie, że warszawiaków różnych wyznań łączy nie tylko historia – także dzisiaj możemy się spotykać, szukając podobieństw i punktów wspólnych, a różnice traktując jako nasze bogactwo" - napisali organizatorzy w informacji prasowej przekazanej w środę PAP.
CZYTAJ DALEJ

Gdańsk: Uruchomiono inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie za ok. 1 mln euro

2026-06-26 14:11

[ TEMATY ]

Kijów

Adobe Stock

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Kościół św. Mikołaja w Kijowie

Podczas Konferencji na rzecz Odbudowy Ukrainy URC 2026 w Gdańsku zainaugurowano międzynarodową inicjatywę ratowania kościoła św. Mikołaja w Kijowie, która przewiduje rozpoczęcie praktycznych prac renowacyjnych i pozyskanie około 1 mln euro na realizację projektu - podała Maria-Teresa Szybanowa, członkini rady opiekuńczej kościoła.

„W ramach współpracy międzynarodowej podpisano szereg dokumentów, które faktycznie rozpoczynają praktyczny etap ratowania świątyni. Przede wszystkim podpisano umowę między Polimex Mostostal SA a parafią św. Mikołaja w Kijowie, dotyczącą udostępnienia rusztowań budowlanych i niezbędnego sprzętu do przeprowadzenia najpilniejszych prac w świątyni” - napisała Szybanowa na platformie społecznościowej.
CZYTAJ DALEJ

Watykan i europejskie Kościoły protestanckie zawieszają dialog. Jakie są przyczyny?

Dykasteria ds. Popierania Jedności Chrześcijan (DPCU) oraz Wspólnota Kościołów Protestanckich w Europie (CPCE) ogłaszają, że prowadzony między nimi dialog w obecnej formie zostanie zawieszony na około dwa lata - poinformowano we wspólnym komunikacie opublikowanym 25 czerwca.

W dokumencie przypomniano, iż kwestia tego moratorium została wspólnie omówiona podczas spotkania podmiotów udzielających mandatu oraz osób odpowiedzialnych za obie delegacje, które odbyło się w Rzymie 9 grudnia 2025 r. Na posiedzeniu w dniu 29 maja 2026 r. w Doorn w Holandii Rada CPCE poparła tę decyzję. Członkowie Komisji Wspólnej zostali o tym poinformowani we wspólnym piśmie kardynała Kurta Kocha oraz biskupa Marko Tiitusa, jednego z przewodniczących CPCE i przedstawiciela Rady CPCE na spotkaniu podmiotów udzielających mandatu w Rzymie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję