Reklama

Z wizytą w rodzinie karmelitańskiej

Niedziela łódzka 28/2005

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas peregrynacji relikwii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w archidiecezji łódzkiej nie mogło zabraknąć spotkań z siostrami i braćmi z jej rodziny zakonnej. Klasztory karmelitańskie w Łodzi położone są w niedalekiej odległości od siebie, w obrębie osiedli Julianów i Radogoszcz, na terenie trzech parafii: Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, Opieki św. Józefa i Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwszą stacją tej części pielgrzymki był parafialny kościół pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Tam, w poniedziałek 20 czerwca ok. godz. 18.30, po powitaniu relikwii przez proboszcza miejsca ks. prał. Jana Szadkowskiego, rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana. Po uroczystej Eucharystii i poświęceniu róż wierni mieli możliwość indywidualnej adoracji relikwii. W tym czasie siostry ze Zgromadzenia Karmelitanek Dzieciątka Jezus i miejscowi księża wikariusze przedstawili modlitewno-medytacyjny program, oparty na tekstach duchowych św. Teresy. Odmówiono też wspólnie Litanię do Świętej. Gdy relikwiarz opuszczał świątynię, na procesyjny orszak posypał się z chóru deszcz płatków róż. Tak pożegnana św. Teresa przewieziona została przy akompaniamencie modlitwy różańcowej do pobliskiego klasztoru przy ul. Złocieniowej. W zakonnej kaplicy pozostała z Siostrami Karmelitankami Dzieciątka Jezus do północy. Później przejęły ją mniszki klauzurowe z łódzkiego Karmelu. Rankiem następnego dnia bp Adam Lepa sprawował Eucharystię w wypełnionej po brzegi wiernymi świątyni zakonnej przy ul. św. Teresy 6.
Dzięki ludziom dobrej woli kościół został pięknie przygotowany na tę niezwykłą wizytę: odmalowano ściany, wymieniono oświetlenie oraz odnowiono obrazy św. Józefa i Matki Najświętszej Królowej Karmelu. Na wstępie Liturgii dzieła te otrzymały uroczyste pasterskie błogosławieństwo. Najświętszą Ofiarę wraz z Księdzem Biskupem sprawowało kilkunastu kapłanów, m.in. proboszcz miejscowej parafii Najświętszego Serca Jezusowego ks. prał. Piotr Rycerski. W homilii bp Adam Lepa powiedział m.in., że to spotkanie stawia przed łódzkimi wiernymi bardzo konkretne zadania. „Nie możemy zatrzymać się na przedstawianiu naszych próśb o wstawiennictwo - mówił Ksiądz Biskup. Wyczuwamy, że powinniśmy sobie wobec św. Teresy postawić pytanie, czego oczekuje od nas, co chciałaby nam powiedzieć o nas i o naszym życiu. Choć to może być trudne, powinniśmy odważyć się na sformułowanie odpowiedzi, że św. Teresa pragnie, byśmy poszli jej drogami, a szczególnie drogą pokory. Pokora była stylem życia św. Teresy. Dziś potrzeba nam pokory wobec wszelkich iluzji wielkości, władzy, panowania nad drugim człowiekiem - iluzji, które są znakiem pychy”.
Po zakończeniu Mszy św. można było jeszcze przez godzinę indywidualnie modlić się przed relikwiami. W tym czasie trwał montaż słowno-muzyczny, oparty na tekstach św. Teresy.
Po godz. 10.30 procesyjnie wyprowadzone z kościoła relikwie przewiezione zostały specjalnym samochodem do kościoła parafialnego przy ul. Liściastej, prowadzonego przez Ojców Karmelitów Bosych. Po Eucharystii trwała tam do wieczora modlitwa, wzbogacona rozważaniami przygotowanymi przez Świecki Zakon Karmelitański oraz młodzież szkolną. W tym czasie każdy mógł swobodnie podejść do relikwiarza, dotknąć go lub ucałować i przedstawić św. Teresie wszystkie sprawy, z którymi przybył. Co kilkanaście minut siostry obsypywały relikwiarz świeżymi płatkami róż, które modlący się zabierali na pamiątkę jedynego w swoim rodzaju spotkania.
O godz. 18.00 ojcowie karmelici wraz z księżmi salezjanami z parafii św. Teresy w Łodzi celebrowali Mszę św. pod przewodnictwem proboszcza miejsca o. Tadeusza Kujałowicza. Po Liturgii i modlitwie zawierzenia Bożemu Miłosierdziu, która zamykała także pobyt relikwii w każdym z wymienionych wcześniej kościołów, relikwie Świętej zostały pieczołowicie przeniesione do samochodu i przewiezione do parafii dedykowanej św. Teresie od Dzieciątka Jezus, położonej przy ul. Kopcińskiego 1/3 w Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ci, których prowadzi Duch Boży, są synami Bożymi

2025-06-03 14:38

Niedziela Ogólnopolska 23/2025, str. 24

[ TEMATY ]

homilia

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Adobe Stock

Kościół powstał nie w wyniku ewolucji starotestamentowych instytucji religijnych, lecz w wyniku Bożej rewolucji. Zaczął istnieć w dniu Pięćdziesiątnicy nie jako owoc namysłu i decyzji ludzi, lecz jako dzieło Ducha Świętego.

Jezus poprzedził jego zaistnienie przez powołanie Dwunastu oraz ustanowienie Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy. Trwałość oraz skuteczność życia i nauczania Jezusa zostały potwierdzone przez Jego zmartwychwstanie i chwalebne wywyższenie. Udziałem Jezusa, tak jak każdego człowieka, była śmierć, która oznaczała opuszczenie grona uczniów. Początkowo sądzili, że jest ono ostateczne i nieodwracalne, co niosło ze sobą dotkliwą pustkę i samotność. Ale stało się inaczej. Jezus wypełnił obietnicę daną w jerozolimskim wieczerniku: „Nie zostawię was sierotami”( J 14, 18). Zesłanie Ducha Świętego sprawiło, że nadal żyje On i działa wśród Jego wyznawców. W kalendarzu biblijnego Izraela Pięćdziesiątnica upamiętniała nadanie Mojżeszowi daru Prawa na Synaju. To święto – jedno z trzech najważniejszych, obok Paschy i Święta Namiotów – zyskało nowe znaczenie, gdy potwierdziło i wzmocniło Nowe Przymierze zawarte we krwi Jezusa przelanej na krzyżu. Rozpoczął się czas Nowego Prawa, opartego na wyznawaniu Jezusa jako Syna Bożego i przyjęciu Ewangelii. Papież Benedykt XVI nauczał, że moc Ducha Świętego sprawia, iż Kościół istnieje nie po to, żeby obradować nad Ewangelią, lecz po to, żeby nią żyć.
CZYTAJ DALEJ

Objawienia księdza Popiełuszki we Włoszech – czego dotyczą i jak je traktować?

2025-06-06 15:43

[ TEMATY ]

książka

bł. ks. Jerzy Popiełuszko

Materiał prasowy

Ks. Jerzy Popiełuszko od 16 lat objawia się mieszkance Włoch. Czego dotyczą te wizje? – można przeczytać w książce pt. „Niezwykłe objawienia ks. Jerzego Popiełuszki”, która ukazała się w Wydawnictwie Esprit z okazji 15. rocznicy beatyfikacji męczennika. - Przy czym, należy pamiętać, że opublikowanie książki na temat objawień ks. Popiełuszki nie jest równoznaczne z ich uznaniem przez Kościół, stanowi jedynie wskazanie, w jaki sposób je traktować i jakie mogą mieć znaczenie dla życia duchowego - twierdzi ks. prof. Józef Naumowicz.

Mieszkanka północnej Italii, Francesca Sgobbi, 7 lipca 2009 roku, po raz pierwszy doznała objawienia, chociaż nie wiedziała wtedy kim jest ks. Popiełuszko, nie znała też jego życiorysu (mało czytała, ukończyła tylko 5 klas szkoły podstawowej). Kiedy wizje się powtarzały, poinformowała miejscowego biskupa, potem swego kierownika duchowego, radziła się, w jaki sposób ma swe doświadczenia traktować. Potem poinformowała o tym wszystkim polski Urząd Postulacji do spraw beatyfikacji. Kilka razy odwiedziła też Polskę. – Pamiętam, jak żarliwie modliła się przy grobie ks. Jerzego, z jakim namaszczeniem oglądała jego dawne mieszkanie – opowiada na łamach książki „Niezwykłe objawienia księdza Popiełuszki” Katarzyna Soborak, notariusz procesu beatyfikacyjnego, kierownik Ośrodka Dokumentacji Życia i Kultu ks. J. Popiełuszki w Warszawie, która razem z ojcem dr. Gabrielem Bartoszewskim, kapucynem, promotorem sprawiedliwości w procesie beatyfikacyjnym, spotykała się z widzącą.
CZYTAJ DALEJ

Od 50 lat jest w tym miejscu pocieszeniem

2025-06-08 17:00

Marzena Cyfert

Msza św. z okazji 50-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w parafii św. Klemensa Dworzaka i 120-lecia koronacji

Msza św. z okazji 50-lecia obecności cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia w parafii św. Klemensa Dworzaka i 120-lecia koronacji

Parafia św. Klemensa Dworzaka we Wrocławiu świętuje jubileusz 50-lecia obecności cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia i 120. rocznicę jego koronacji. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył abp Józef Kupny, metropolita wrocławski.

Obraz został namalowany w Rzymie ok. 1570 r. Generał jezuickiego zakonu Franciszek Borgiasz prosił papieża Piusa V o pięć kopii obrazu z bazyliki Matki Bożej Większej, czyli obrazu Matki Bożej Śnieżnej. Spośród pięciu namalowanych kopii jedną otrzymali jezuici. Niektóre źródła podają, że obraz trafił najpierw do Jarosławia, a później do Lwowa. Inne zaś, że pod koniec XVI wieku dostali go od razu jezuici we Lwowie i umieścili w swoim kościele świętych Piotra i Pawła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję