Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Przybylski: św. Jadwiga patrzyła na krzyż Zbawiciela i na Eucharystię

„Patrzenie na krzyż Zbawiciela i na Eucharystię, to była tajemnica życia św. Jadwigi Królowej” - mówił późnym popołudniem 9 czerwca bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku na zakończenie XX Radomszczańskich Dni Rodziny, które pod hasłem: „Rodzina Sercem Cywilizacji Miłości” odbyły się w Radomsku w dniach 27 maja - 9 czerwca.

[ TEMATY ]

Radomsko

bp Andrzej Przybylski

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed Mszą św. ulicami Radomska, którego patronką jest św. Jadwiga Królowa, przeszła procesja z relikwiami Św. Jadwigi Królowej. W uroczystościach wzięło udział duchowieństwo, na czele z członkami Kolegiackiej Kapituły Radomszczańskiej, władze samorządowe, z prezydentem Radomska Jarosławem Ferencem, oraz rzesza wiernych.

Procesja, której przewodniczył bp Andrzej Przybylski wyruszyła z Kolegiaty pw. Św. Lamberta. Tuż po rozpoczęciu przemarszu władze miasta złożyły kwiaty pod pomnikiem Patronki. Następnie procesja ruszyła w kierunki parafii św. Jadwigi Królowej. Radomszczanie zatrzymywali się kolejno na trzech stacjach: przy Urzędzie Miasta - „Święta Jadwiga, wzór sprawiedliwej władzy”, I Liceum Ogólnokształcącym - „Święta Jadwiga krzewicielka oświaty i kultury” oraz Przychodni Lekarskiej - „Święta Jadwiga opiekunka cierpiących i ubogich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Przybylski podkreślił, że „kiedy w życiu spotykamy człowieka, któremu coś się w życiu udało i osiągnął coś bardzo wyjątkowego, to stawiamy pytanie, co on takiego miał, co było źródłem jego sukcesu, świętości?” - Na każdym odcinku życia św. Jadwiga przynosiła owoce. Ona nie tylko była królową, ale odnowicielką bardzo wielu dziedzin życia. Jej siłą była wiara – mówił bp Przybylski.

Reklama

Biskup przypomniał o mistycznej rozmowie Jadwigi z Chrystusem ukrzyżowanym przed słynnym czarnym krzyżem w katedrze na Wawelu. - Rozmodlona i zatopiona w modlitwie królowa Jadwiga usłyszała z czarnej figury Jezusa ukrzyżowanego słowa: „Czyń, co widzisz!”. I to było jej credo życia – mówił biskup.

- To na co się patrzysz jest bardzo ważne. Tacy się stajemy, na co się patrzymy. I może właśnie dlatego dzisiejszy świat tak bardzo walczy z obecnością znaków religijnych, z obecnością wiary w sferze społecznej. Dlaczego są ludzie, którym przeszkadzają figurki przydrożne, krzyże na polach i ulicach miast. Dlaczego ciągle są tacy, którzy z taką złością patrzą na krzyż zawieszony w sali szpitalnej, w klasie szkolnej – kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

- Czy ukrzyżowany Chrystus chciałby komuś przeszkodzić, zagrozić. Przecież On jest źródłem miłości. Ale przeciwnik Boga i przeciwnik człowieka wie jedno. Człowiek się stanie tym, na co się patrzy. Jeśli przestanie patrzeć na Boga, to nie będzie miał Boga w sercu – podkreślił bp Przybylski i dodał: „To był klucz do mądrości królowej Jadwigi. Ona wiedziała na co się patrzeć”.

Biskup wskazał, że „my dzisiaj szczególnie musimy sobie o tym przypominać, bo żyjemy w kulturze i czasach obrazu. Już mało kto czyta, mało kto rozmyśla, wszyscy się patrzymy w ekran telewizora, komputera, na reklamy”.

Reklama

- Św. Jadwiga patrzyła na dwie rzeczy. Na ukrzyżowanego z miłości do każdego z nas Zbawiciela i na Eucharystię. To była tajemnica Jadwigi, patrzenie się na Chrystusa eucharystycznego, patrzenie się na krzyż Zbawiciela. Tam jest cały program najpiękniejszego i najbardziej owocnego życia – podkreślił biskup.

Bp Przybylski odnosząc się do młodych ludzi zaznaczył: „Martwimy się dzisiaj o młode pokolenie, bo przecież nigdy wzrastające pokolenie nie napatrzyło się na tyle agresji, nieczystości, jaką muszą oglądać młodzi ludzie w dzisiejszych czasach”.

- Dla św. Jadwigi Chrystus nie był gdzieś wysoko w niebie, gdzieś w tle życia, ale był w centrum. Był jej mądrością i był jej mocą – kontynuował biskup i przypomniał, że Benedykt XVI wobec różnych kryzysów świata, Kościoła napisał w tym roku, aby wrócić znowu do Jezusa.

Mówiąc do duchowości św. Jadwigi bp Przybylski podkreślił, że na swoim królewskim pierścieniu św. Jadwiga miał dwa inicjały „MM” – Maria i Marta, kontemplacja i działanie, wiara i życie. - Jej wiara nie była oderwana od życia. Jej wiara nie była jakąś prywatną sprawą. Ona się wiary nie wstydziła. We wszystkich odpowiedzialnościach stawiała na Chrystusa – podkreślił bp Przybylski.

Starania parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Radomsku, przyjęte w 1998 r. przez Radę Miasta, zostały przedstawione Stolicy Apostolskiej. Kongregacja Kultu Bożego i Sakramentów 18 grudnia 1999 roku, na mocy pełnomocnictw udzielonych przez papieża Jana Pawła II, przychyliła się do prośby złożonej przez władze samorządowe, duchowieństwo i wiernych i zatwierdziła

św. Jadwigę Patronką u Boga miasta Radomska. Uroczyste ogłoszenie dokonało się 12 listopada 2000 r. w Radomsku.

To szczególne wyróżnienie dla Miasta Patronatem św. Jadwigi było umotywowane historycznymi związkami miasta z Jej osobą. Albowiem to w Radomsku w latach 1382 – 1384 odbyły się zjazdy szlachty i dostojników polskich, którzy zatroskani o zaprowadzenie ładu w kraju, w okresie bezkrólewia, najpierw domagali się desygnowania córki zmarłego króla Ludwika na tron Polski, jako prawnej dziedziczki, a później słali petycje na dwór węgierski o rychłe przybycie Jadwigi celem objęcia tronu królewskiego, co też wkrótce się stało.

2019-06-10 05:35

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: to był powrót do źródeł

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Ks. Tomasz Podlewski

Zakończyła się trzecia z czterech tur wizyty biskupów polskich ad limina Apostolorum , w której brali udział biskupi Kościoła częstochowskiego: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i bp Andrzej Przybylski.

Bp Andrzej Przybylski, który jest biskupem tytularnym Hortanum (łac. Dioecesis Hortana, wł. Diocesi di Orte) – stolicy historycznej diecezji we Włoszech z VII wieku, włączonej w XV wieku w skład diecezji Civita Castellana – w sobotę 23 października odprawił Mszę św. w katedrze w Orte.
CZYTAJ DALEJ

Wietnam: Kościół przygotowuje się do wielkiej beatyfikacji

2026-06-24 13:10

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Wietnam

pixabay.com

Po raz pierwszy w historii Kościoła katolickiego w Wietnamie ceremonia beatyfikacyjna wietnamskiego męczennika odbędzie się w jego ojczyźnie. Ks. Franciszek Ksawery Truong Buu Diep, który 80 lat temu oddał życie za swoich parafian, będzie beatyfikowany 2 lipca w sakntuarium Tac Say w diecezji Can Tho w południowym Wietnamie. Oczekuje się, że na uroczystość przybędzie ponad 70 000 osób, poinformowała agencja ucanews.com.

Liturgii przewodniczyć będzie kard. Luis Antonio Tagle, specjalny wysłannik papieża Leona XIV. Na potrzeby tego wielkiego wydarzenia przygotowano pięciohektarowy teren festiwalowy z miejscem dla 47 000 osób, a także dodatkowe obszary wokół kościoła z dużymi ekranami i infrastrukturą dla kolejnych 25 000 pielgrzymów.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję