Reklama

Turystyka

Największa na świecie statua św. Józefa

[ TEMATY ]

Francja

św. Józef

AGENCE FR

Miejscowość Le Puy-en-Velay, coroczny przystanek podczas pielgrzymowania po sanktuariach maryjnych Europy Zachodniej. Znajduje sie tu sanktuarium - katedra Matki Bożej i ogromna (22,70 m wysokości, ważąca 835 ton) statua Matki Bożej Królowej Francji. Francuzi składają swoje prośby i podziękowania w tym miejscu już od ponad 1500 lat.

Niepodal, w Espaly-Saint-Marcel, powstała również druga bazylika-sanktuarium, której historia jest znacznie krótsza, sięga ona 150 lat. Sanctuaire de St-Joseph de bon Espoir - sanktuarium św. Józefa Dobrej Nadziei. W miejscu, w którym w X wieku wzniesiono twierdzę, zniszczoną w roku 1591, na skałach wulkanicznych stworzono w 1910 r. ogromną statuę św. Józefa tulącego Pana Jezusa. Jest to największa statua świętego na świecie, ma 22,40 m wysokości wraz z cokołem i waży 70-80 ton, wykonana została z uzbrojonego betonu. Model tej statuy zatwierdził osobiście w sierpniu 1908 r. Papież Pius X. W XIX wieku w dwóch grotach, które zostały po zniszczonym obiekcie fortyfikacyjnym znalazło schronienie kilka bardzo ubogich osób, m.in. Anne-Marie Buffet.

Zwyczajne zdarzenie, które miało miejsce w 1855 r., spowodowało, że niby prosty przypadek, stał się początkiem kultu św. Józefa w Le Puy-en-Velay. Podczas swojego spaceru po mieście znalazła ona leżący na chodniku wizerunek świętego i umieściła go w jednej z nisz w grocie, w której poprzednio znajdowała się kaplica forteczna. Nie nastąpiło żadne objawienie, ale cuda tak, natychmiast. Osoby modlące się do świętego doznawały łask, ich modlitwy były wysłuchane. W związku z coraz częściej powtarzającymi się łaskami i coraz większym napływem pielgrzymow, o. Fontanille w roku 1876 przystosował obie groty i w ten sposób powstały dwie kaplice istniejące po dzień dzisiejszy.

Reklama

Po około 30 latach, w 1913 r., podjęto decyzję o budowie katedry pw. św. Józefa, a w roku 1918, Ojciec Święty ogłosił ją bazylika. Św. Józef «nie zaprzestał» swej działalności w XIX i XX wieku, wspomaga modlących i proszących, błagając Boga Ojca o tak potrzebne im łaski, a cuda za jego wstawiennictwem zdarzają się po dzień dzisiejszy. Jest to miejsce cieszące się szczególnym upodobaniem rodzin, nie mogących mieć potomstwa, przybywają one tutaj prosić swego patrona i opiekuna Pana Jezusa o dar macierzyństwa.

Każdego roku w dniu 19 marca – św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny i 1 maja – św. Józefa patrona rzemieślników, z całej Francji napływają ogromne rzesze pielgrzymów (szacunkowo około 15 tys. osob), aby wziąć udział w odbywających się tu procesjach. Mamy w tym sanktuarium, również polski akcent, w roku 1966 polski artysta Z. Dobrzycki wykonał dzieło zatytułowane « Życie św. Józefa », które podziwiać można w bazylice.

Autor jest współorganizatorem pielgrzymki redakcji "Niedzieli Rzeszowskiej" po sanktuariach Europy.

2013-03-21 11:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: 30. Ogólnopolska Pielgrzymka Robotników i Pracodawców do św. Józefa w intencji pokoju

Módlmy się o pokój na Ukrainie; niech ta modlitwa mocno tutaj dzisiaj wśród nas wybrzmiewa – zaapelował w niedzielę podczas 30. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Robotników i Pracodawców do św. Józefa biskup diecezji kaliskiej Damian Bryl.

Od 30 lat zawsze 1 maja poczty sztandarowe NSZZ "Solidarność" z całej Polski uczestniczą w Kaliszu w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Robotników i Pracodawców do Świętego Józefa. Pielgrzymi przyjeżdżają do Kalisza w dzień św. Józefa Robotnika, aby polecać mu wszystkie sprawy ludzi pracy.

CZYTAJ DALEJ

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu z powodu bezsenności

2023-01-27 14:01

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Grzegorz Gałązka

Papież Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego urzędu w lutym 2013 r., ponieważ przez cały okres urzędowania cierpiał na bezsenność. Informuje o tym niemiecki magazyn "Focus", powołując się na list Benedykta do swego biografa Petera Seewalda, który wydrukowano w najnowszym numerze pisma. W liście, który Benedykt skierował do Seewalda na kilka tygodni przed śmiercią 28 października 2022 r., napisał, że "centralnym motywem" jego rezygnacji "była bezsenność, która towarzyszyła mu nieprzerwanie od Światowych Dni Młodzieży w Kolonii" w sierpniu 2005 roku.

Również "silne leki" przepisane przez jego ówczesnego osobistego lekarza początkowo działały i gwarantowały jego "dyspozycyjność" jako papieża. Jednak wkrótce "przestały być skuteczne”.

CZYTAJ DALEJ

Zawsze mamy wybór [WYWIAD]

2023-01-27 18:39

[ TEMATY ]

wywiad

Alchemia Teatralna

Zuzanna Kleina

Wojciech Skiślewicz

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Zuzanna Kleina, autorka „E(ro)tycznie”, podczas jednej ze scen dramatu. Obok niej: Adam Cisek (po lewej) i Bartosz Grabowiec (po prawej).

Dramat „E(ro)tycznie” i historia się za nim kryjąca stały się przyczynkiem do dyskusji o pojmowaniu cielesności i kobiecości, a także wpływie popkultury na społeczną podświadomość, o czym Zuzanną Kleiną rozmawia Hubert Gościmski.

Hubert Gościmski: „E(ro)tycznie” zostało nagrodzone w 2022 roku w konkursie na najlepszą sztukę teatralną. Powiedz, czy myśl o napisaniu tego dramatu pojawiła się wraz z ogłoszeniem wspomnianego konkursu, czy też chodziła za Tobą już wcześniej?

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję