Reklama

Caritas dla dzieci

Założą „Skrzydła”

Czy 650 tys. polskich dzieci jest skazanych na uczucie głodu, brak książek i pomocy naukowych, rezygnację z marzeń? Sytuacja wielu z nich może się odmienić. Caritas Polska zainicjowała nowy program pomocy dzieciom „Skrzydła”, w który weszła również nasza diecezjalna Caritas. Dzięki tej inicjatywie „skrzydła” założą m.in. dzieci z Radnicy, Dobiegniewa i Zielonej Góry.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Codzienność bez skrzydeł

Nasza lokalna lubuska rzeczywistość to ponad 33% dzieci żyjących w rodzinach poniżej minimum socjalnego. „Sytuacja ekonomiczna i materialna mieszkańców Zaodrza jest trudna, ponieważ panuje duże bezrobocie bez możliwości podjęcia pracy” - mówi Ryszard Przygocki, prezes Parafialnego Zespołu Caritas w Radnicy. Według podanych przez niego danych, na 1600 osób w parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Radnicy 300 korzysta z pomocy PZC. To dla nich parafialny zespół przywozi z zielonogórskiego magazynu żywność, środki czystości, ubrania, a nawet sprzęt gospodarstwa domowego. Sytuacja niektórych z mieszkańców parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Góry też nie jest łatwa. „Rodzice dzieci, które korzystają z naszej świetlicy Caritas, objęci są często także pomocą naszego franciszkańskiego PZC” - wyjaśnia Janina Lutowska, kierowniczka świetlicy „Aniołkoladki”, która mieści się przy Gimnazjum nr 5. Na szczęście braki materialne nie równają się z brakami potencjału intelektualnego czy możliwościami twórczego myślenia. Jednak nawet najwytrwalsi geniusze bez edukacyjnych wyjazdów, pomocy naukowych i dodatkowych zajęć z biegiem lat zaczynają odstawać od rówieśników. To, co czasem obiektywnie znaczy niewiele, dla innych może być miarą marzeń. Kilkadziesiąt złotych rocznie może czasem zdecydować, czy zdolne, utalentowane dziecko rozwinie skrzydła.

Dzieci ze skrzydłami

Janina Lutowska wybrała dla jednej ze swych podopiecznych program „Skrzydła na przyszłość”. Dziewczynka chodzi na drugiej klasy szkoły podstawowej i jest dzieckiem zdolnym, choć, jak mówi p. Janina, czasem trzeba ją dopingować. „Uwielbia malować i jest szczególnie uzdolniona muzycznie” - opowiada o swojej wychowance kierowniczka świetlicy. Dziewczynka dostała się do programu i dzięki niemu będzie mogła w pełni korzystać z edukacyjnych propozycji szkoły. „W końcu moja wychowanka będzie mogła wyjechać na wycieczkę klasową, wyjść z klasą w ramach jakiegoś szkolnego projektu czy wyjechać na wakacje” - wyjaśnia Lutowska. Jak się okazuje, czasem brak funduszy na zwykły bilet autobusowy zamyka dziecku możliwości poznawania świata. „Nasze dzieci, które zostały zgłoszone przez PZC Radnica do programu «Skrzydła», mają wysoką średnią w nauczaniu: od 4,5 do 5,7. Pochodzą z rodzin, w których żaden z rodziców nie ma pracy” - mówi Ryszard Przygocki. Dla dwójki dzieci z Radnicy, które weszły do programu „Skrzydła”, prezes PZC wybrał wariant „Skrzydła na co dzień”. „Umożliwi mi to jako koordynatorowi projektu zakup dla dzieci najbardziej potrzebnych rzeczy” - wyjaśnia Przygocki. Dzięki projektowi dzieci będą mogły skorzystać z dożywiania w szkole, otrzymają szkolną wyprawkę, strój gimnastyczny oraz odzież. Dzięki elastyczności „Skrzydeł” każde z dzieci może otrzymać to, co właśnie jemu jest potrzebne. „Wychwycenie i inwestycja w uzdolnienia danego konkretnego dziecka i pokierowanie nimi sprawia, że młody człowiek odkrywa w sobie jakiś potencjał, a jego poczucie wartości wzrasta” - podsumowuje sens istnienia świetlic i wdrażanie w nich takich programów, jak „Skrzydła”, p. Janina.

Skrzydła sponsorowane

Każda mała pomoc dla potrzebującego może okazać się wielka, a drobna życzliwość ogromną wspaniałomyślnością. Dziewięcioosobowa grupa PZC w Radnicy to niedużo, lecz przy wsparciu dwudziestu osób z Grona Wspierających Ubogich to już siła, która jest w stanie zadbać o społeczność, w której żyje. Kolonie letnie dla dzieci w górach i nad morzem, indywidualne potrzeby, jak choćby inhalatory dla dzieci czy zakup lekarstw, o których wspomina Ryszard Przygocki - wszystko to jest możliwe, gdy znajdą się ludzie dobrego serca. „Wielka życzliwość śp. Leszka Kramarza, dyrektora Gimnazjum nr 5, który mówił, że dla dzieci jest zawsze, umożliwiła powstanie świetlicy Caritas na terenie szkoły i dała przepustkę dla wielu dobrych spraw” - mówi Janina Lutowska. Gdy myślimy o 650 tys. potrzebujących dzieci, łatwo ulec wrażeniu zagubienia. Cóż można zrobić wobec takiego morza potrzeb? „Skrzydła” dają poczucie transakcji indywidualnej, skrojonej na miarę. „Dzięki temu projektowi powstaje więź między darczyńcą a konkretnym dzieckiem. Pomagamy tej jedynej i wyjątkowej osobie na świecie” - mówi ks. Andrzej Kołodziejczyk, wicedyrektor Caritas i koordynator programu. Sponsorami programu „Skrzydła” są zarówno ludzie znani z mediów, scen, książek, jak i zwyczajni Kowalscy, którzy postanowili podzielić się z innymi tym, co mają. Projekt daje także możliwość wsparcia dzieci bez podpisywania długoterminowych deklaracji, a każda wpłata jest przeznaczana na pomoc dzieciom nieobjętym przez program stałą opieką.
„Chciałabym bardzo kiedyś spotkać się ze sponsorem mojej podopiecznej, chciałabym mu opowiedzieć o jej osiągnięciach i w jej imieniu bardzo podziękować. Mam wielki szacunek do tych ludzi” - mówi Janina Lutowska.

„Skrzydła” to program długoterminowej pomocy skierowanej do dzieci - uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, którzy z powodu trudnej sytuacji materialnej wymagają pomocy.

Program „Skrzydła” daje możliwość wyboru pomocy i dopasowania jej do indywidualnych potrzeb ucznia. Dlatego w ramach projektu powstały trzy pakiety wsparcia - „Skrzydła na co dzień” (dożywianie, szkolna wyprawka, odzież), „Skrzydła na przyszłość” (korepetycje, dojazdy do szkoły, wycieczki i wyjścia szkolne, wypoczynek) i „Skarbonka Skrzydeł” (propozycja dla chcących wesprzeć projekt bez podpisywania umów długoterminowych).

Każde z dzieci objętych programem ma swojego opiekuna, tzw. koordynatora regionalnego, który opiekuje się dzieckiem i określa na bieżąco potrzeby dziecka, a także przygotowuje semestralne rozliczenie wydanych środków.

Firma lub osoba prywatna, która zechce zaangażować się w program „Skrzydła”, może wykupić jeden z powyższych pakietów dla konkretnego dziecka lub dzieci. W tym celu podpisuje umowę darowizny na rzecz programu. Caritas, po otrzymaniu wypełnionej deklaracji, przesyła informacje o dziecku objętym opieką (imię, wiek, klasa, krótki opis sytuacji rodzinnej).

Obecnie w naszej diecezji do projektu zgłoszonych jest 20 dzieci, ośmioro z nich otrzymało sponsorów.

Więcej informacji można uzyskać na stronie: www.skrzydla.pl lub w Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, ul. Kościelna 6, 65-074 Zielona Góra, tel. (0-68) 324-43-30 lub 325-47-24; e-mail: zielona_gora@caritas.pl, www.zielona_gora.caritas.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2005-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Papież Leon XIV upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia trzech dekretów. Dwa z nich dotyczą ofiary życia biskupa i siostry zakonnej, a trzeci heroiczności cnót. 12 lipca 2017 r. został ogłoszony list apostolski w formie «motu proprio» „Maiorem hac dilectionem”, na mocy którego Papież Franciszek ustanowił, że heroiczne ofiarowanie życia jest kolejnym, obok męczeństwa i heroiczności cnót, powodem do beatyfikacji i kanonizacji.

Pierwszy z dekretów o ofierze życia dotyczy bp. Alejandro Labaka Ugarte OFM Cap, który urodził się 19 kwietnia 1920 r. w Beizama (Hiszpania). W 1932 r. wstąpił do seminarium duchownego kapucynów w Alsasua; 14 sierpnia 1937 r. przyjął habit kapucynów w nowicjacie w Sangüesa. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1938 r., a śluby wieczyste 29 września 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1945 r. w Pampelunie. Przełożeni, akceptując jego silne pragnienie udania się na misje, 17 lipca 1946 r. wysłali go do misji kapucynów prowincji Nawarra w Pingliang w Chinach, gdzie pozostał do 1953 r., kiedy to wraz z innymi misjonarzami został wydalony przez reżim maoistowski i musiał powrócić do ojczyzny.
CZYTAJ DALEJ

Memoriał Kusocińskiego - Andrejczyk wygrała konkurs rzutu oszczepem

2025-05-23 18:10

[ TEMATY ]

Memoriał Kusocińskiego

Maria Andrejczyk

rzut oszczepem

PAP/Michał Meissner

Maria Andrejczyk w konkursie rzutu oszczepem podczas lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego

Maria Andrejczyk w konkursie rzutu oszczepem podczas lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego

Maria Andrejczyk wynikiem 58,82 wygrała konkurs rzutu oszczepem podczas lekkoatletycznego Memoriału Janusza Kusocińskiego w Chorzowie. Drugie miejsce zajęła Litwinka Liveta Jasiunaite - 58,38, a trzecia była Gabriela Andrukonis - 52,36.

Był to pierwszy start Andrejczyk w tym sezonie. Już w niedzielę najlepsza polska oszczepniczka wystartuje w mityngu Diamentowej Ligi w Rabacie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję