Reklama

Sanktuaria

1. Emobilna Pielgrzymka Europejskim Szlakiem Sanktuariów

„Klimat jest dobrem wspólnym, wszystkich i dla wszystkich!” (Laudato Si)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera


Emobilną ambasadą i wyłącznie elektrycznymi autami z Polski do Watykanu, wybiera się grupa polskich pielgrzymów. W ciągu niespełna 2 tygodni przejadą ponad 4.000 km, odwiedzą narodowe sanktuaria 5 europejskich krajów ( Polska, Czechy, Austria, Slowenia, Wlochy), aby w końcu dotrzeć do Asyżu, a potem do Watykanu na spotkanie z Papieżem Franciszkiem. To projekt 1 Emobilnej Pielgrzymki Laudato si - Instytutu Eletromobilności Emobi z Katowic. Inicjatywa już uzyskała osobiste błogosławieństwo od samego Papieża Franciszka! Pielgrzymi szlak rozpoczną z Jasnej Góry, po czym przejadą małopolski szlak Jana Pawła II ( Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska, Kraków, Czerna). Przed wyjazdem z Polski specjalny e-pit stop w Katowicach, gdzie pod symblicznym Spodkiem odbędzie się prezentacja abasady katowickiej deklaracji Driving Change Together.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pielgrzymi promują katowicką deklarację Driving Change Together (partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności), podpisanego w Katowicach przez ponad 43 kraje świata i liczne organizacje międzynarodowe, które zobowiązały się do rozwijania elektromobilności.

6 października rozpocznie się w Watykanie Synod o Amazonii, w której spora część zostanie poświęcona również tematowi ekologii integralnej. Właśnie w tej intencji polscy pielgrzymi wyruszają z nietypowa pielgrzymka do Rzymu.

[zdjecie id="83790"][/zdjecie]

Pielgrzymka sama w sobie ma na celu promowanie idei odpowiedzialności za klimat, który jest dobrem wspólnych, wszystkich i dla wszystkich. Wśród uczestników założyciele pracownicy pierwszego w Polsce przedsiębiorstwa ekonomii społecznej „Latający Kogut” z Katowic - zajmującego się elektromobilnością.

HISTORIA EMOBILNEJ PIELGRZYMKI:

Encyklika społeczna o ekologii Laudato Si papieża Franciszka stała się dla Instytutu inspiracja do utworzenia programu Laudato Si, którego głównym założeniem jest propagowanie idei nauczania społecznego kościoła w materii zrównoważonego rozwoju i troski o wspólny dom oraz nawolywanie do ekologicznego nawrócenia.

Reklama

Przedstawiciele Instytutu spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem w Watykanie w dniu 8 maja br. Papież z uwagą wysłuchał prezesa Instytutu, który przedstawił mu ideę E mobilnej pielgrzymki oraz udzielił Apostolskiego błogosławieństwa organizatorom i uczestnikom tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Ojciec Święty zaskoczył uczestników tej prywatnej audiencji stwierdzeniem, że w Watykanie tez jeżdżą elektrykami i poprosił uczestników o modlitwę za Niego w czasie pielgrzymki.

Elektromobilność w Watykanie – „przykład idzie z góry”

Stolica Apostolska wyznaczyła konkretne kierunki i trendy w działaniach proekologicznych w obszarze elektromobilnosci. Podzcas spotkania w Watykanie przedstawicieli Instytutu z Sekretarzem Generlnym Gubernatoratu Watykanu, Jego Ekscelencjo Fernando Vergezem, dowiedzieliśmy się, że do dziś na terenie Watykanu uruchomiono 12 stacji ładowania samochodów elektrycznych, a do końca roku ma ich być docelowo 20. Ciekawostką, jest fakt, że ładowarki te zasilane są energią pozyskiwana z 2.400 paneli fotowoltaicznych na dachu Auli audiencji. W papieskim państwie poruszają się samochody o napędzie elektrycznych, używane przez żandarmerię watykańską, pracowników governatoratu oraz elektryczne Papamobile.

ORGANIZATOR:

Instytut Emobi został stworzony po szczycie klimatycznym COP24, który odbył się w Katowicach. Jednym z ważnych owoców polskiej prezydencji COP było ogłoszenie deklaracji Driving Change Together – partnerstwa na rzecz rozwoju elektromobilności oraz deklaracja O sprawiedliwiej transformacji i solidarności – Just Transition and solidarity.

Jednym z głównych celów Emobi instytutu są działania mające na celu promowanie rozwoju elektromobilności w naszym kraju, a także szeroko zakrojona edukacja i popularyzacja ekologii integralnej. W marcu br. Instytut podpisał deklaracje przyłączając się do 43 państw i wielu organizacji międzynarodowych, które zobowiązały się promować rozwój sektora Elektro mobilności. Pragniemy być swego rodzaju ambasadorami tej wspaniałej idei, która narodziła się w Katowicach.

Reklama

Emobilna Ambasada polskiej eletromobilnosci - DRIVING CHANGE TOGETHER

Elektryczny pojazd dostawczy specjalnie oploterowany i wyposażony w multimedia i audio będzie pełnił centralną rolę podczas wydarzeń promujących elektro mobilność, zamieniając się w multidyscyplinarne laboratorium elektromobilności na kółkach. Poprzez ten specjalnie przygotowany elektryczny pojazd zespól emobi będzie prowadził szeroko zakrojona edukacje i promocję elektromobilności.

To także emobilna ambasada polskiej strategii rozwoju elektromobilności, poprzez którą będziemy promować rozwój elektro mobilności w Polsce we wszystkich wymiarach.

Zadaniem ambasady będzie również budowanie kontaktów i tworzenia płaszczyzny do rozmowy, wymiany doświadczeń w zakresie elektromobilności. Ambasada odwiedzi szkoły, uniwersytety, jednostki samorządu terytorialnego oraz będzie obecna na wielu wydarzeniach pro ekologicznych w Polsce i w świecie.

Ambasada zostanie poświęcona przez Papieża Franciszka, jej zadaniem będzie również promowanie specjalnego programu edukacji ekologicznej, odnoszący się do pierwszej ekologicznej encykliki Papieża Franciszka - Laudato Si.


[zdjecie id="83789"][/zdjecie]

PROGRAM:

1 dzień - 7 wrzesień/ sobota

Wyjazdy z: Gdańsk, Chełmno, Toruń, Warszawa

Przyjazd do Częstochowy – 19:00

Apel Jasnogórski

Nocleg: Częstochowa

2 dzien - 8 wrzesień/ niedziela

Czestochowa – Sanktuarium Jasna Gora

• Msza święta i poświęcenie pojazdów

• Wyjazd

Przejazd do Wadowic

symboliczny wyjazd spod domu Jana Pawła II

Reklama

• Rynek Wadowice

Kalwaria zebrzydowska

• Sanktuarium MB Kalwaryjskiej – Totus tuus

• Happening na dziedziniec Sanktuarium

Kraków

• Sanktuarium Bożego Miłosierdzia

• Sanktuarium Jana Pawła II

Katowice

3 dzien - 9 wrzesień/ poniedziałek

Katowice

• Happening elektromobilny w centrum miasta

Ostrava

Olomuniec

Svaty Kopecek - Narodowe sanktuarium Czech

4 dzien - 10 wrzesień/ wtorek

Svaty Kopecek – narodowe sanktuarium

Veteran Arena – Olomunec

Wieden

Kahlenberg

Mariazell

5 dzien -11 wrzesień/ środa

Mariazell

Graz

Klagenfurt

Bled

Brezje - Sanktuarium Narodowe Słowenii

6 dzien -12 wrzesień/ czwartek

Brezje

Lublana

Wenecja

Padwa

7 dzien - 13 wrzesień/ piątek

Padwa

Bolonia (cmentarz Polski)

Ravenna

Loreto

8 dzien- 14 wrzesień/ sobota

Loreto

Rzym

Hapening Laudato si w centrum miasta

9 dzień- 15 wrzesień/ niedziela

Watykan

• Udział w modlitwie Anioł Pański na Placu Świętego Piotra

Asyż

10 dzień -16 wrzesień/ Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

Asyż

• Happening w Sanktuarium Sw. Franciszka

Terni

• Wydarzenie w Terni z władzami miasta i Regionu Lazio

Paliano

• Wydarzenie w Paliano z władzami miasta i Regionu Lazio

11 dzień - 17 września

Rzym

• Wydarzenie w Rzymie w ramach Emobility week

Spotkania z mediami i Automobile Club Italia

12 dzień – 18 wrzesień/ środa

Bazylika sw. Piotra – Watykan

• Audiencja u Ojca Świętego Franciszka

• Udział w audiencji generalnej Papieża na Placu Sw. Piotra

Zakończenie pielgrzymki i rozpoczęcie powrotu

WYDARZENIA towarzyszące :

13 dzień - 19 wrzesień

• GRAZ – happening Driving Change Together w ramach ETZT

Reklama

o Prezentacja materiału z 1 Emobilnej pielgrzymki

20 wrzesień

• Happening Driving Change Together w Brno

21 wrzesień

Katowice – obchody ETZT

• Inauguracja projektu edukacyjnego Ambasady Driving Change Togheter

Gniezno- Obchody ETZT

• Wydarzenie w ramach Europejskiego Tygodnia

2019-09-07 21:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najcenniejszym majątkiem przedsiębiorstwa jest CZŁOWIEK

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Anna Majowicz

Homilia abp Józefa Kupnego metropolity wrocławskiego wygłoszona podczas IV Archidiecezjalnej Pielgrzymki Ludzi Pracy:

Drodzy bracia i siostry. Pozwólcie, że zacytuję słowa naszego Pana Jezusa Chrystusa: ,,Przykazanie nowe daje wam, abyście się wzajemnie miłowali”. Ten przytoczony fragment Ewangelii rozpoczyna pożegnalną mowę Jezusa, wygłoszoną do swoich uczniów. Jezus doskonale wie, że za kilka godzin będzie musiał samotnie zmierzyć się z cierpieniem i śmiercią, że Jego uczniowie niedługo zostaną sami, miotani wątpliwościami, lękiem i przerażeni widokiem krzyża. Dlatego też, bardziej niż kiedykolwiek potrzebują wyjątkowego wsparcia. Potrzebują nadziei na ponowne spotkanie. W tej sytuacji Jezus zostawia im, jako swój testament, nowe przykazanie wzajemnej miłości. Jeśli będą żyć tym przykazaniem, na zawsze pozostaną w wierności z Nim i nic, ani nikt nie zdoła wydrzeć ich z Jego ręki. Będą umieli wówczas żyć w sposób prawdziwy, w taki, w jaki On, ich nauczyciel przeżył swoje życie. Patrząc na konanie Chrystusa uczniowie w pełni poznają do czego wzywał ich mówiąc: ,,Miłujcie się tak, jak ja was umiłowałem”.

CZYTAJ DALEJ

Katecheci pielgrzymowali do grobu św. Jadwigi

2024-04-18 16:30

Archiwum prywatne

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Pierwsza pielgrzymka katechetów do Trzebnicy

Organizatorem pielgrzymki był Wydział Katechetyczny Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej. To nowa inicjatywa w diecezji.

Do Trzebnicy dotarło ok. 30 osób. Pielgrzymowanie rozpoczęło się Eucharystią, której przy Grobie św. Jadwigi w Bazylice w Trzebnicy przewodniczył ks. Paweł Misiołek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Kolbego w Jelczu-Laskowicach, nauczyciel religii w Szkole Podstawowej nr 2 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Jelczu-Laskowicach, koncelebrował ks. Mariusz Szypa – dyrektor Wydziału Katechetycznego.

CZYTAJ DALEJ

Patriotyzm może mieć różne oblicza

2024-04-18 23:18

Grzegor Finowski / UPJPII

    Stowarzyszenie Absolwentów i Przyjaciół Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie rozpoczęło 12 kwietnia projekt „Trzy kobiety. Trzy drogi. Patriotyzm jako misja Uniwersytetu”, włączając się w program „Z kobietami – patriotkami”.

Św. Jadwiga Królowa, Hanna Chrzanowska, błogosławiona pielęgniarka i Emilia Wojtyłowa, matka Ojca św. Jana Pawła II to trzy bohaterki projektu, którego celem jest popularyzacja ich życia i działalności, a także na przykładzie tych wyjątkowych kobiet próba odpowiedzi na pytanie – jak patriotyzm może stać się misją? Działalność na niwie rodzinnej, wspierająca, wychowująca dzieci w duchu najwyższych wartości, działalność społeczna czy polityczna – patriotyzm może mieć różne oblicza. Konferencja była też świetnym czasem dla refleksji – w jaki sposób z postaw tych trzech kobiet można czerpać wzorce na dziś.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję