Reklama

Niedziela w Warszawie

Dziękczynienie za Wiktorię Wiedeńską

Przedstawiciele parlamentu, dyplomaci, ludzie nauki i kultury, członkowie Archikonfraterni Literackiej oraz wielu mieszkańców stolicy wzięło udział we Mszy św. w kościele Przemienienia Pańskiego przy ul. Miodowej w 336. rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej.

Łukasz Krzysztofka

Uroczystej, koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył bp Antoni Pacyfik Dydycz OFMCap, biskup senior diecezji drohiczyńskiej. W homilii, nawiązując do zwycięstwa króla Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, bp Dydycz zwrócił uwagę, że zwycięstwa nie przychodzą znienacka i łatwo, ale wymagają odpowiedniego przygotowania. – Król Jan, podążając ku Wiedniowi nie omieszkał wzmocnić swoje serce i serca rycerstwa polskiego modlitwą, odwiedzając Matkę Bożą Częstochowską i inne sanktuaria po drodze, a zwłaszcza Piekary, gdzie obecnie czci się Maryję jako Matkę Miłości i Sprawiedliwości Społecznej – podkreślił hierarcha. Dodał, że Maryja zachęca nas, byśmy we wszystkich wydarzeniach życia ludzkiego, a zwłaszcza tych, które bezpośrednio łączą się z obroną życia, pamiętali w modlitwie o Jej pośrednictwie i do Niej się odwoływali. - O tym wszystkim pamiętał król Jan III. Jego małżonka Maria towarzyszyła mu aż do Krakowa, trwając potem na modlitwie, którą zanosiła do Boga przez pośrednictwo Królowej Polski – zaznaczył biskup.

- Król przygotowywał się do bitwy iście po żołniersku – oglądał teren, przypatrywał się wzgórzom, rozpamiętywał, którędy najlepiej uderzyć. Wszystko jednak zaczynał od modlitwy – podkreślił bp Dydycz.

Zobacz zdjęcia: Dziękczynienie za Wiktorię Wiedeńską

12 września legat papieski o. Marek z Aviano wczesnym rankiem odprawił Mszę św. w królewskim namiocie, gdzie znajdował się wielki obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Król zaś ze swoim synem Jakubem służyli do Mszy św. Uczestniczyli w niej wszyscy dowódcy - katoliccy przyjęli Komunię św., a protestanccy otrzymali specjalne błogosławieństwo. A kiedy wojsko stało gotowe do boju bł. o. Marek odmówił specjalną modlitwę, którą zakończył słowami: Wznoszę me ręce, jak Mojżesz, aby pobłogosławić Twoich żołnierzy. Podtrzymuj ich i daj im swą moc, o Boże, aby rozbici zostali nieprzyjaciele Twoi i nasi na chwałę Twego imienia.

Reklama

Przebieg bitwy był różny. Nie zabrakło momentów pełnych grozy, a o zwycięstwie w pewnym stopniu zadecydowała polska husaria, która rozbiła namiot wodza Turków. Podczas całej bitwy o. Marek stał na jednym ze wzgórz z wielkim krzyżem w ręku i błogosławił walczących.

Bitwa pod Wiedniem była przełomowym wydarzeniem w wojnie – zakończyła się klęską Osmanów, którzy od tej pory przeszli do defensywy i przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

W liście do papieża Innocentego XI król Jan III Sobieski napisał pamiętne słowa: „Venimus, vidimus et Deus vicit” – co znaczy: „Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył”.

Reklama

Jan III Sobieski zmarł w swoim pałacu w Wilanowie w 1696 r. Rok później króla pochowano w katakumbach kapucyńskiego kościoła na ul. Miodowej, wcześniej umieszczając jego zabalsamowane serce w metalowej kasecie. W 1733 r. doczesne szczątki króla Jana i jego małżonki Marii Kazimiery przeniesiono na Wawel. Kaseta z sercem króla pozostała u kapucynów. Spoczywa w specjalnym okazałym sarkofagu w kaplicy w prawej nawie świątyni.

2019-09-13 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność i zobowiązanie. Zmiana proboszcza w Polichnie

2020-07-10 05:46

Małgorzata Kowalik

Pierwsza sobota i niedziela lipca były dla parafii pw. św. Jana Vianneya w Polichnie czasem dziękczynienia Bogu za pośrednictwem Maryi za dar życia i kapłaństwa ks. kan. Krzysztofa Piskorskiego.

Dotychczasowy proboszcz ks. Krzysztof Piskorski w ramach zmian duszpasterskich po 11 latach pracy w Polichnie zmienia parafię i przechodzi na urząd proboszcza do parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Żabiej Woli. Do pracy w Polichnie został skierowany ks. Henryk Jargiło, dotychczasowy proboszcz w Rzeczycy Księżej.

W sobotni wieczór 4 lipca wierni z Polichny podziękowali ks. Krzysztofowi za sprawowane sakramenty, modlitwę, rekolekcje i misje parafialne, liczne pielgrzymki do sanktuariów i zorganizowanie koncertu w Chełmie, a także za piękny zwyczaj adwentowy - Roraty z figurką Matki Bożej, która wędrowała do kolejnych domów. Parafianie dziękowali za uśmiech i za krzyż dźwigany z pokorną, za głęboko przeżywane i nabożnie celebrowane Msze św., za przywiązanie do Eucharystii i świadectwo Chrystusowego kapłaństwa. Elżbieta i Ryszard Królowie zwrócili także uwagę na sukcesy w dziedzinie remontów i gospodarowania finansami parafii.

W niedzielę, 5 lipca, po uroczystej Sumie, której oprawę muzyczną przygotowała orkiestra dęta pod dyrekcją Dariusza Tomasika oraz zespół ludowy Kalina Folk, podziękowania złożyła rada parafialna, ministranci, dzieci, młodzież, Legion Maryi, Kościół Domowy, Gminne Centrum Kultury i wójt gminy Szastarka. Marcin Zimak, przewodniczący rady parafialnej, powiedział; - „Zapamiętamy twoje zaangażowanie i pracę włożoną w odzyskanie świetności naszego kościoła. Wraz z postępem kolejnych prac remontowo-budowlanych nadaliśmy ci po cichu przydomek ‘odnowiciel’, ale nie ma w tym żadnej przesady, jeśli spojrzymy na stan kościoła, domu parafialnego i cmentarza 11 lat temu i obecnie. Składamy ci, drogi przyjacielu, podziękowanie za 11 lat służby kapłańskiej w naszej parafii. Niech Bóg darzy cię zdrowiem i mądrością, dodaje siły i cierpliwości, błogosławi w dalszej pracy, aby twoi przyszli parafianie obdarzali cię miłością i zaufaniem. Gdziekolwiek będziesz, nasza pamięć i modlitwa będą ci towarzyszyć. Dziękujemy Bogu za twoją obecność w naszej społeczności”.

Ks. Krzysztof Piskorski, dziękując parafianom za lata wspólnej wędrówki do nieba, podkreślał, że zawsze trzeba szanować każdego człowieka i okazywać mu wdzięczność, a nade wszystko żyć zgodnie z nauką Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

COMECE: budujmy bardziej sprawiedliwą i przyjazną Europę

2020-07-10 20:53

[ TEMATY ]

Unia Europejska

Europa

kryzys

COMECE

Vatican News

Wobec kryzysu i trudności, które przeżywa, Europa potrzebuje wspólnego działania, aby była bardziej sprawiedliwa, gdzie wszyscy będą mieli jednakowe szanse i będą jednakowo traktowani, gdzie poszanowany będzie zrównoważony rozwój. Opinię tę wyraził sekretarz generalny Komisji Episkopatów Unii Europejskiej (COMECE) po spotkaniu ze stałym obserwatorem Niemiec przy Unii Europejskiej Michaelem Claussem. Kraj ten od 1 lipca br. sprawuje prezydencję w UE.

Ks. Manuel Barrios Prieto podkreślił, że u początków powstania Unii leżała świadomość, iż tylko wspólnie można przezwyciężyć trudności i budować pokój i dobro wspólne. Wskazał także na główne tematy ważne z punktu widzenia Kościoła. Mówi sekretarz generalny COMECE

Głos Kościoła głosem biednych, obrony życia, najsłabszych

„Uważam, że głos Papieża jest dziś jednym z najbardziej autorytatywnych na poziomie światowym wśród różnych spraw, o których mówi. Są tematy, na poziomie europejskim, które są bardzo istotne, jak ochrona stworzenia, czyli temat troski o nasz wspólny dom. To jest bardzo ważne i naprawdę razem musimy się o niego troszczyć, nie tylko ludzie wierzący, ale także i wszyscy ludzie dobrej woli, gdyż rozwój Unii Europejskiej niesie ze sobą zrównoważony rozwój, dbałość o przyszłe pokolenia ze wszystkimi trudnościami, które może on ze sobą przynieść – powiedział w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ks. Manuel Barrios Prieto. - Naszym zdaniem najważniejsze są następujące tematy: troska o najsłabszych w naszych społeczeństwach, o tych, którzy tracą pracę, o osoby, które naprawdę zostaną dotknięte kryzysem gospodarczym. Trzeba myśleć o młodych, którzy poniosą koszty tego kryzysu, a którzy będą wchodzić w świat pracy. Nie można zapominać także o temacie migracji, który dla Kościoła jest tak ważny. To czas, kiedy jako Kościół musimy zabrać głos, który jest także głosem biednych, rodzin, głosem obrony życia, obrony najsłabszych, sprawiedliwości. Obronimy się razem, tylko w ten sposób możemy przezwyciężyć kryzys. Albo wszyscy zwyciężymy, albo wszyscy poniesiemy porażkę. Istnieje bowiem ryzyko, że projekt europejski, który narodził się po II wojnie światowej, rozmyje się i to dla ludzkości byłoby wielką stratą.“

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję