Reklama

Jasna Góra

Polscy klerycy u Matki Bożej na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

klerycy

Biuro Prasowe Kurii Metropolitalnej w Częstochowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Według pięknej chrześcijańskiej tradycji spoglądamy na Oblicze Maryi, aby czystość Jej miłości odcisnęła się na naszej duszy - mówił 16 kwietnia w kaplicy Cudownego Obrazu podczas Apelu Jasnogórskiego kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa, na rozpoczęcie IV Ogólnopolskiej Pielgrzymce Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę.

W swoim słowie przed błogosławieństwem kard. Piacenza przypomniał, że „kontemplujemy w Maryi przede wszystkim doskonałą wolność, poprzez którą własnym „tak” na zwiastowanie anioła otworzyła bramy nieba”- Owo „tak” Maryi zapoczątkowało każde „tak” człowieka dla woli Boga. Było to „tak” św. Józefa, „tak” św. Jana Chrzciciela, uczniów Chrystusa, wszystkich wielkich świętych i nasze „tak”- mówił kard. Piacenza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kontemplujemy w Maryi wzór prawdziwej wierności Chrystusowi.” - kontynuował kard. Piacenza.

Prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa przypomniał, że „Maryja jest Matką w latach kapłańskiej formacji.”- Wypraszajmy u Niej serce uchrystusowione, zdolne zapłacić własną osobą za miłość Chrystusa do Kościoła, wolne od każdego grzechu- wołał kard. Piacenza.

Reklama

Rozważanie Apelu Jasnogórskiego poprowadził o. Raniero Cantalamessa, kaznodzieja Domu Papieskiego, który wskazał na hymn „Magnifikat” jako na „szkołę chrześcijańskiej mądrości”. - Poznać Boga i siebie, w tym zawarta jest cała mądrość chrześcijańska- mówił o. Cantalamessa.

„Maryja w „Magnifikat” jest mistrzynią w szkole tej mądrości.”- kontynuował o. Cantalamessa.

Kaznodzieja Domu Papieskiego przypomniał, że „z tej mądrości płynie radość.” - Maryja uczy nas, że źródło radości jest w Bogu.- mówił o. Cantalamessa.

„Bóg to szczęście. Bóg to radość.”- dodał o. Raniero Cantalamessa.

W rozważaniu o. Cantalamessa podkreślił również, że „Maryja dała ludzkości prawdziwy hymn radości. A Kościół odmawiając ten hymn każdego dnia podczas modlitwy Nieszporów przychodzi do Szkoły Maryi.”

Blisko 3 tys. seminarzystów, 300 wykładowców i rektorów seminariów z 63 Wyższych Seminariów Duchownych z całej Polski uczestniczy w rozpoczynającej się dziś, dwudniowej pielgrzymce na Jasną Górę. Organizowanej po raz czwarty pielgrzymce, która odbywa się z inicjatywy Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych w Polsce, przewodniczy kard. Mauro Piacenza, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Pielgrzymka wpisuje się również w 450. rocznicę zakończenia Soboru Trydenckiego (1545-1563). Jednym z jego owoców było również powołanie do istnienia seminariów duchownych w Kościele katolickim. Pielgrzymka na Jasną Górę ma być dziękczynieniem za 450 lat formacji kapłanów w seminariach.

Reklama

Episkopat Polski reprezentować będą m.in.: kard. Kazimierz Nycz, abp Wacław Depo, bp Andrzej Jeż, bp Grzegorz Ryś i bp Jan Wątroba.

W środę, 17 kwietnia, pielgrzymi spotkają się o godz. 10.00 w archikatedrze Świętej Rodziny, gdzie wysłuchają konferencji o. Raniero Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Następnie adoracji Najświętszego Sakramentu będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Po adoracji seminarzyści wyruszą w procesji maryjnej z kopią Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej na Jasną Górę. Po procesji o godz. 13.00 w Bazylice jasnogórskiej rozpocznie się Eucharystia, której przewodniczyć będzie kard. Mauro Piacenza.

Podczas Mszy św. alumni i moderatorzy złożą uroczyste wyznanie wiary. Na zakończenie pielgrzymki w imieniu zebranych Akt Zawierzenia Matce Bożej wszystkich polskich seminariów duchownych wypowie abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

„Ta czwarta pielgrzymka uczy nas odpowiedzialności za to pokolenie, które dzisiaj się przygotowuje do kapłaństwa, i za to, które przyjdzie po nas dlatego, że jest to sprawa nie tylko demografii, ale samej odważnej decyzji żeby się określić po stronie Chrystusa i chcieć być Jego kapłanem na dobre i złe czasy to wtedy rozumiemy, że trzeba nam ufnej modlitwy i tutaj przez pośrednictwo naszej Matki i Królowej, taką modlitwę zanosimy.”- powiedział abp Wacław Depo metropolita częstochowski w rozmowie z Archidiecezjalnym Radiem Fiat.

Reklama

Metropolita częstochowski podkreślił, że „każdemu z nas, nie tylko kapłanowi, ale każdemu chrześcijaninowi powinna towarzyszyć świadomość, że Bóg nas uprzedza swoją łaską, a łaska to nie jest cos, co jest nam dane, czy dodawane, ale to sam Bóg, który wychodzi nam naprzeciw.”

„Będę prosił o dary Ducha Świętego a zwłaszcza odwagę pokory i odwagę wiary, żebyśmy mieli kleryków i alumnów właśnie tak wrażliwych na światło Ducha Świętego, żeby te dary zdobywali, żeby później one owocowały w ich codziennej posłudze, a to, że czasy, które przeżywamy i które przyjdą, będą czasami wyzywającymi nas do konfrontacji a nie tylko do świadectwa. Tego możemy być pewni, bo taka jest historia Kościoła.”- dodał abp Depo.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Wyższych Seminariów Duchownych na Jasną Górę odbyła się 29 kwietnia 1999 r. pod przewodnictwem kard. Pio Laghi prefekta watykańskiej Kongregacji Edukacji Katolickiej. Wówczas w pielgrzymce wzięło udział Ponad 6 tys. kleryków, wychowawców i wykładowców Wyższych Seminariów Duchownych. Celem pielgrzymki, odbywającej się pod hasłem: "Oto ja, poślij mnie" było przygotowanie do pielgrzymki apostolskiej Jana Pawła II do Polski oraz do Jubileuszu Roku 2000.

2013-04-17 08:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

13 sutann

[ TEMATY ]

klerycy

obłóczyny

kl. Maciej Szwej

13 kleryków III roku częstochowskiego wyższego seminarium duchownego 18 października przyjęło strój duchowny. Kościół seminaryjny po brzegi wypełnił się rodzinami i przyjaciółmi alumnów, którzy po raz pierwszy założyli sutanny. - Przyjęliście strój duchowny, aby być świadkami Chrystusa - mówił w czasie homilii ks. Grzegorz Szumera, rektor seminarium. Zwrócił uwagę, że sutanna niesie ze sobą Bożą łaskę, ale nie raz może także nam przeszkadzać. To wtedy właśnie przychodzi chwila, aby jeszcze mocniej opowiedzieć się za Chrystusem, nie rezygnując z noszenia stroju duchownego.
CZYTAJ DALEJ

Konklawe. Co się dzieje po wyborze papieża?

2025-05-07 21:08

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Konklawe wchodzi w końcową fazę, gdy elekt otrzyma co najmniej dwie trzecie głosów. W tym roku, przy 133 elektorach, będzie to poparcie co najmniej 89 purpuratów. Jeśli tak się stanie, osoba wskazana przez kardynałów usłyszy pytanie: "Czy przyjmujesz?".

„Czy przyjmujesz?” - pyta elekta przewodniczący konklawe. Jeżeli usłyszy odpowiedź twierdzącą, oznacza to koniec konklawe, a wybrany zostaje papieżem. Następnie odpowiada na pytanie o imię.
CZYTAJ DALEJ

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

2025-05-08 18:08

[ TEMATY ]

konklawe

red.

Kardynałowie zgromadzeni na konklawe dokonali wyboru 267. Papieża. Świadczy o tym biały dym, który ukazał się nad Kaplicą Sykstyńską po godzinie 17.00. Zanim nowy papież zostanie ogłoszony z Logii Błogosławieństw Bazyliki Świętego Piotra, wybiera imię udaje się do „Pokoju łez” na osobistą modlitwę oraz włożenie szat papieskich.

Gromkimi brawami i okrzykami zareagował wielotysięczny tłum zebrany na Placu Świętego Piotra na biały dym, który uniósł się z komina umieszczonego na dachu Kaplicy Sykstyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję