Reklama

List wielkanocny arcybiskupa metropolity częstochowskiego w roku 2006

Niedziela częstochowska 18/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie,

„Czym różni się ta noc od wszystkich innych nocy?” - pytało najmłodsze dziecko głowę domu w rodzinach izraelskich przy stole biesiadnym w czasie świąt wielkanocnych. Ojciec w odpowiedzi opowiadał o cudach i łaskach, jakich doznał naród wybrany w czasie wyzwolenia z niewoli egipskiej za czasów Mojżesza. I my stawiamy sobie pytanie o Wielką Noc. Czym różnią się te święta od wszystkich innych świąt i dni w ciągu roku? W czym mieści się ich wielkość? Jako ojciec rodziny Kościoła częstochowskiego odpowiadam: Bo są to dni wspominające i dzięki łasce Bożej uobecniające liturgicznie największe wydarzenia związane z naszym zbawieniem. Przez mękę, śmierć, pogrzeb i zmartwychwstanie swoje Chrystus nas uwolnił od grzechu, szatana, śmierci wiecznej, bezsensu i pustki. W tę najświętszą noc nasz Pan przeszedł ze śmierci do życia. Światło Chrystusa chwalebnie zmartwychwstałego rozproszyło ciemności naszych serc i umysłów i wprowadziło nas w nowość życia. W tę świętą noc na paschałach kapłani Kościoła rylcem naznaczyli krzyż i na czterech polach między ramionami krzyża wypisali cyfry oznaczające rok 2006. Wymawiali przy tym słowa:

Chrystus wczoraj i dziś,
Początek i koniec,
Alfa i Omega.
Do Niego należy czas i wieczność.
Jemu chwała i panowanie
przez wszystkie wieki wieków. Amen.

Dodawali modlitwę: „Przez swoje święte rany jaśniejące chwałą, niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen”. Sługa Boży Jan Paweł II Wielki, który obecnie - jak wszyscy ufamy - przeżywa Ucztę paschalną z Chrystusem Zmartwychwstałym w Domu Ojca, uczył nas, że zmartwychwstanie Pana Jezusa jest początkiem nowego Życia i nowego Czasu, a także początkiem nowego Człowieka i nowego świata (por. przemówienie z 14 kwietnia 1984). Jego też słowami zwracam się do Was, umiłowani diecezjanie, z życzeniami. Oto one: „Od dwudziestu wieków Kościół przekazuje światu to świadectwo o zmartwychwstaniu Chrystusa jako jedyne niewyczerpalne źródło nadziei dla ludzkości. W tajemnicy bowiem zmartwychwstania miłosierdzie Boże znalazło swoje wypełnienie. Wesołych Świąt, Alleluja! Niedziela Wielkanocna i oktawa Wielkiej Nocy to szczególny obraz chrześcijańskiej radości. Niech ta radość, która płynie z wiary w zmartwychwstanie stale Wam towarzyszy”.
Wielki czas Odkupienia przeżyliśmy w minionych tygodniach i ciągle go przeżywamy. Rekolekcje wielkopostne, Drogi Krzyżowe w kościołach i na ulicach, Gorzkie żale i adoracje ukrzyżowanego dla nas Chrystusa, a zwłaszcza sakramenty paschalne: spowiedź i Komunia św. - wprowadziły nas w Chrystusowe tajemnice śmierci i zmartwychwstania. Serdecznie dziękujemy dziś tym wszystkim, którzy nam w tym pomagali. Mam na myśli duszpasterzy, którzy włożyli wiele pracy, aby tegoroczny Wielki Post był owocny w łaski nawrócenia i odnowę wewnętrzną. Wdzięczność należy się rekolekcjonistom, spowiednikom, kaznodziejom wielkopostnym i głosicielom Męki Pańskiej w kazaniach pasyjnych. Dzięki wielkie osobom żyjącym konsekracją zakonną i świecką, a zwłaszcza dzięki niech będą chorym i starszym, którzy swe cierpienia ofiarowali w intencji nawróceń i powrotów w ramiona miłosiernego Boga.
Bardzo serdecznie gratuluję tym, którzy przyjęli wezwanie wielkopostne, pojednali się z Bogiem w sakramencie pokuty i Eucharystii i postanowili żyć w nowości łaski Bożej. Zwracam się też ze słowem przypomnienia o obowiązku spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej do tych, którzy nie dopełnili tego nakazu przykazania Kościoła. Niech to uczynią i nie narażają się na śmierć w niepojednaniu z Bogiem.
Okazji do tego nie może brakować. Wprowadziliśmy w naszej archidiecezji obowiązujące zalecenia, żeby już w soboty w godzinach wieczornych była odprawiana Msza św., aby już wtedy wierni mogli zadośćuczynić przykazaniu kościelnemu niedzielnej Eucharystii. Postanowione też zostało, aby godzinę przed lub po tej Mszy św. była odprawiana adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. W tym czasie kapłani mają oczekiwać w konfesjonałach na penitentów, aby dać swoim wiernym możność przygotowania się do Eucharystii niedzielnej. Taka spowiedź bez pośpiechu i połączona z kierownictwem duchowym może nam dać bardzo wiele w ustawieniu sumienia na dzisiejsze trudne okoliczności życia.
Tegoroczny czas wielkanocny, który kończy się w Zielone Święta, ma dla nas wyjątkowe znaczenie. Dzięki Jasnej Górze Częstochowa i cały Kościół częstochowski otrzymał bowiem wielką łaskę przyjazdu Ojca Świętego Benedykta XVI. 8 kwietnia tego roku zostało to ostatecznie ogłoszone i potwierdzone. Ojciec Święty nawiedzi nasz kraj w dniach od 25 do 28 maja. Będzie także w Warszawie i Krakowie, Wadowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimiu. Do nas, do Częstochowy na Jasną Górę, przybędzie w piątek 26 maja w godzinach popołudniowych, około godz. 17.00. To wielka łaska dla nas - gdy spojrzymy na to oczami wiary. Petrum vidisti, Dominum vidisti, to znaczy, „gdy ujrzałeś Piotra, to Pana Jezusa ujrzałeś” - mówili pierwsi chrześcijanie. Każdorazowy papież jest widzialną głową Kościoła i tym samym Zastępcą Chrystusa na ziemi. Będziemy więc witać w osobie Benedykta XVI samego Pana Jezusa. „Błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie”. Będziemy go też przyjmować jako następcę św. Piotra Apostoła i bliskiego sercu tak umiłowanego przez nas Jana Pawła II. Papież, biskup Rzymu i następca św. Piotra jest „trwałym i widzialnym źródłem i fundamentem jedności zarówno biskupów, jak i rzeszy wiernych. Biskup Rzymski z racji swego urzędu, mianowicie urzędu Zastępcy Chrystusa i Pasterza całego Kościoła, ma pełną, najwyższą władzę nad Kościołem i władzę tę zawsze ma prawo wykonywać w sposób nieskrępowany” - poucza nas Katechizm Kościoła Katolickiego (882). Jedynie bowiem Szymona uczynił Pan Jezus Opoką swojego Kościoła, nadając mu imię Piotr. Jemu też powierzył klucze Kościoła i ustanowił go pasterzem całej trzody. Z woli Jezusa też każdorazowy następca św. Piotra, tak jak sam Piotr, ma moc umacniania naszej wiary i udzielania nam szczególnego rodzaju błogosławieństwa. Dzieje Apostolskie mówią, że chorzy pragnęli, aby choć cień przechodzącego Piotra padł na nich (por. Dz 8, 15). Bardzo byśmy tego pragnęli, aby Piotr naszych czasów umocnił naszą wiarę. Pielgrzymkę tę będziemy przeżywać pod hasłem: Trwajcie mocni w wierze (por. 1 Kor 16, 13)
Ogłaszam więc w archidiecezji wzmożony czas przygotowywania się na przyjazd Ojca Świętego do Polski i do nas, wiernych Kościoła częstochowskiego. Zapraszam wszystkich na godz. 15.00 przed jasnogórski Szczyt, w piątek 26 maja. Wtedy będzie odprawiona wielka Eucharystia, a po niej przybędzie do nas Zastępca Chrystusa na ziemi. Odprawimy wraz z nim nabożeństwo Słowa Bożego, wysłuchamy z wielką uwagą jego słów, a potem uklękniemy przed Najświętszym Sakramentem wobec Ikony naszej najdroższej Matki. Ojciec Święty wyraził radość, że z nami odprawi nabożeństwo majowe i będzie nam mógł potem pobłogosławić. Na ten dzień historyczny, kiedy pierwszy Papież nie będący Polakiem przyjeżdża do Częstochowy, musimy wszyscy się uwrażliwić. Każda parafia z archidiecezji niech się zorganizuje na ten przyjazd, a księża proboszczowie niech w odpowiednim czasie zamówią odpowiednią liczbę autokarów i pociągów. To powinno być powszechne pielgrzymowanie na Jasną Górę. Kto tylko może i jest zdrów, niech przybędzie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Umiłowani Diecezjanie,

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności pielgrzymka Benedykta XVI do Polski odbywa się w miesiącu poświęconym czci Matki Bożej. To Ona najlepiej przygotuje nas na łaskę, jaką przyniesie nam następca św. Piotra. Zachęcam więc bardzo gorąco do przeżywania miesiąca maja w duchu pobożności maryjnej. Niech ziemia nasza rozbrzmiewa w tym miesiącu śpiewami litanii i pieśni. Wzywam do udziału w nabożeństwach majowych w kościołach i przy kapliczkach przydrożnych. Będziemy się przygotowywać także do ślubów, zarówno tych królewskich, złożonych we Lwowie 350 lat temu przez króla Jana Kazimierza, w związku z cudowną obroną Jasnej Góry, jak i tych złożonych przez naród 50 lat temu na Jasnej Górze, rozważając słowa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zachęcam do licznego udziału w uroczystościach na Jasnej Górze 3 maja ku czci Matki Bożej Królowej Polski i zarazem głównej Patronki naszej archidiecezji (Suma o godz. 11.00, wieczorem o godz. 19.00). Zachęcam do pielgrzymowania do Leśniowa z racji jubileuszu 350-lecia przybycia tam paulinów, a także 21 maja do miejscowości Osiny k. Poraja, gdzie odbędzie się także uroczystość wprowadzenia do tamtejszego kościoła relikwii św. Tomasza Apostoła, związanego ze Zmartwychwstaniem Pańskim (godz. 15.30).

Umiłowani Diecezjanie,

„Zmartwychwstał Pan prawdziwie i ukazał się Szymonowi” - powtarzam za Apostołami radosną nowinę (Dz 24, 34). Św. Piotr jest wyjątkowym świadkiem zmartwychwstania Chrystusa. Mamy to ukazane w dzisiejszej Ewangelii. Na wiadomość otrzymaną od Marii Magdaleny, że grób Chrystusa jest pusty, Piotr i Jan biegli do grobu, żeby to stwierdzić. I choć Jan wyprzedził Piotra, bo był młodszy, poczekał, aż Piotr dobiegnie i jako pierwszy wejdzie do grobu. Benedykt XVI, następca św. Piotra jest wyjątkowym, bo nieomylnym świadkiem wiary w Chrystusa zmartwychwstałego. Jest też z woli Bożej przekazicielem nadziei, że wszyscy zmartwychwstaniemy i że warto w mocnej i żywej wierze w Chrystusa zmartwychwstałego obecnego w Kościele żyć i umierać. Otwórzmy więc szeroko serca na jego świadectwo.
Pani Jasnogórskiej, Matce Pana Zmartwychwstałego zawierzam nasze przygotowania na przyjazd Ojca Świętego do nas. I jeszcze raz życząc radosnego Alleluja, Wszystkim błogosławię.

Częstochowa, Wielka Środa 2006 r.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

2024-05-06 20:10

[ TEMATY ]

śmierć

PAP/Łukasz Gągulski

W poniedziałek zmarł Jacek Zieliński - wieloletni członek krakowskiej grupy Skaldowie - podała w mediach społecznościowych Piwnica pod Baranami. Miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł polski muzyk Jacek Zieliński. Był polskim kompozytorem, trębaczem, skrzypkiem oraz członkiem zespołu Skaldowie, a prywatnie - młodszym bratem Andrzeja Zielińskiego.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas: diecezja sosnowiecka jest do obsiania, a nie do zaorania

2024-05-08 17:47

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

Abp Adrian Galbas

Dominik Pyrek/diecezja.sosnowiec.pl

„Diecezja sosnowiecka nie jest do zaorania, tylko do nieustannego obsiewania” - powiedział abp Adrian Galbas w środę podczas obrzędu kanonicznego objęcia diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego. Uroczystość oraz podpisanie stosownych dokumentów miało miejsce w katedrze w Sosnowcu.

Abp Adrian Galbas zaznaczył, że Kościół sosnowiecki ma przed sobą przyszłość, „choć niektórzy specjaliści od wszystkiego uważają, że tak nie jest”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję