Reklama

Niedziela Lubelska

Lublin: wystawa „Dzieci moje!” poświęcona bp. Stefanowi Wyszyńskiemu

„Dzieci moje!” – pod takim tytułem oglądać można w Lublinie wystawę poświęconą bp. Stefanowi Wyszyńskiemu, w latach 1946-1949 ordynariuszowi lubelskiemu. Honorowy patronat nad wystawą sprawuje abp Stanisław Budzik metropolita lubelski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Trwając w oczekiwaniu na zapowiedzianą beatyfikację Czcigodnego Sługi Bożego Stefana kardynała Wyszyńskiego, Fundacja Nasza Tradycja przygotowała kolejne odsłony ekspozycji prezentującej blisko trzyletni okres, gdy późniejszy Prymas Tysiąclecia, jako ósmy w dziejach diecezji lubelskiej, był jej biskupem ordynariuszem – stwierdza Piotr Krzysztof Kuty, prezes Fundacji Nasza Tradycja i autor wystawy.

Ideą przewodnią Fundacji Nasza Tradycja jest pogłębianie w społeczeństwie świadomości znaczenia wartości, kształtujących tożsamość kulturową Polaków: tożsamość religijną, narodową i rodzinną. Ustanowiona w 1995 r. Fundacja – która za swe motto od początku przyjęła słowa Księdza Prymasa: „Nie miejmy pokusy budowania nowej Polski „w czystym polu”, lecz wznośmy ją na opoczystym przeszłości, wiążąc to co idzie, z tym co było” – od lat propaguje postać, bez wątpienia jednego z największych Polaków i jego związków z Lublinem i Lubelszczyzną, a szczególniej z okresem lat 1946-1949, gdy ks. Stefan Wyszyński był biskupem lubelskim. - Fakt ten jest niestety stale mało znany, a bardzo istotny nie tylko dla dziejów Lubelszczyzny, ale także całej Polski – podkreśla Piotr K. Kuty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tytuł wystawy przywołuje słowa jakimi 26 maja 1946 r., zwracając się do swoich diecezjan, rozpoczął pierwsze publiczne wystąpienie najmłodszy wówczas polski biskup.

We wstępie do wystawy, nawiązując do jej tytułu, abp Stanisław Budzik przypomniał, że „wiele osób zwracało się [do ks. Wyszyńskiego] po prostu „Ojcze”, podkreślając, iż „duchowe ojcostwo Księdza Prymasa polegało przede wszystkim na obecności, towarzyszeniu, trosce i wspieraniu powierzonych mu ludzi w realizacji powołania otrzymanego od Boga do pełni życia w świętości. Sam przeszedł tę drogę stając się kandydatem na ołtarze, takiej drogi uczył nas wszystkich. Dobrym Ojcem był również dla diecezji lubelskiej”.

Reklama

Konsultantem historycznym wystawy jest, zmarły w bieżącym roku nestor Episkopatu Polski abp prof. Bolesław Pylak Arcybiskup Senior Archidiecezji Lubelskiej, jako młody kleryk, uczestnik wydarzeń sprzed 70. lat. Autorem koncepcji wystawy jest Leon M. Budrys,zaś wyboru tekstów oraz doboru fotografii i dokumentów dokonał Piotr Krzysztof Kuty.

Na czterdziestu tablicach formatu B1, prezentowane są – mało znane i nierzadko nigdy wcześniej nie publikowane – fotografie i dokumenty ze zbiorów Archiwum Archidiecezjalnego Lubelskiego, Biblioteki Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie, Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie, Biblioteki Uniwersyteckiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, Archiwum Państwowego w Lublinie, Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie oraz zbiorów prywatnych.

Zgromadzone dokumenty i fotografie obrazują wydarzenia z wiosny 1946 r., związane z nominacją, konsekracją i ingresem bp. Stefana Wyszyńskiego, wspominając także o wybranych przejawach jego późniejszej posługi biskupiej w Lublinie.

Motyw przewodni wystawy stanowią fragmenty pierwszych wystąpień bp. Stefana Wyszyńskiego: listu pasterskiego na dzień konsekracji, listu pasterskiego na dzień ingresu oraz przemówienia ingresowego. Za opis służą fragmenty wywiadu, jaki Piotr K. Kuty przeprowadził w 2016 roku z abp. prof. Bolesławem Pylakiem oraz fragmenty artykułu ks. prof. Piotra Niteckiego pt. „Z Włocławka do Lublina”.

Obficie wykorzystane są także fotokopie – dla potrzeb ekspozycji poddane montażowi graficznemu – oryginalnych tekstów z roczników Wiadomości Diecezjalnych Lubelskich z lat 1946-1949. Integralną częścią wystawy jest „Kronika czynności pasterskich J.E. Ks. Bpa Ordynariusza” dzień po dniu opisująca krótką, ale niezwykle bogatą posługę biskupią w Lublinie przyszłego Prymasa Polski.

Reklama

Pierwsza odsłona wystawy miała miejsce przed trzema laty w Archikatedrze Lubelskiej. Jej otwarcia dokonał 22 maja 2016 roku abp Stanisław Budzik. Otwarcie wystawy poprzedziła wówczas uroczysta Msza św. w intencji beatyfikacji Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego, koncelebrowana pod przewodnictwem Metropolity Lubelskiego.

W 2017 r. nakładem Fundacji Nasza Tradycja ukazał się pamiętnik tej wystawy – liczący ponad 200 stron album pod takim samym tytułem: „Dzieci moje! Biskup Stefan Wyszyński Ordynariusz Lubelski 1946-1949”. Redaktorem tego wydawnictwa jest Piotr Krzysztof Kuty, zaś wstępem publikację opatrzyli następcy biskupa Wyszyńskiego, abp Bolesław Pylak i abp Stanisław Budzik.

Powiększona i zmodyfikowana wystawa prezentowana jest w październiku 2019 r. w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie przy pl. Teatralnym – największej instytucji kulturalnej Wschodniej Polski. Przez cały listopad oglądać ją będzie można w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ul. Grottgera, a w dniach 2-18 grudnia br. w lubelskim Ratuszu przy pl. Władysława Łokietka.

- Do obejrzenia naszej ekspozycji zachęcamy szczególnie młodzież szkół średnich i wyższych, dla których czasy posługi pasterskiej Prymasa Tysiąclecia, nie tylko w Lublinie, ale także później w Warszawie i w Gnieźnie, są już zamierzchłą przeszłością – zaprasza prezes Piotr K. Kuty. I rzeczywiście wystawa „Dzieci moje!” może stanowić znakomite uzupełnienie lekcji historii lub wiedzy o społeczeństwie.

Wyrażając wdzięczność twórcom wystawy, metropolita lubelski wyraził ufność, że „wystawa „Dzieci moje!”, przypomni wydarzenia z wiosny 1946 roku, kiedy to w osobie przyszłego Prymasa Tysiąclecia diecezja lubelska otrzymała kochającego Ojca i dobrego Pasterza”.

W przestrzeni miejskiej Lublina wystawę zapowiadają i towarzyszą jej ogromne banery, zawieszone na fasadzie Lubelskiego Centrum Konferencyjnego i na portyku Ratusza. Przedstawiają one postać biskupa Wyszyńskiego na fotografii wykonanej na Jasnej Górze bezpośrednio po konsekracji 12 maja 1946 roku.

2019-10-28 19:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podróż po historii diecezji

Przedmioty związane z 25-leciem diecezji bielsko-żywieckiej można zobaczyć w Muzeum św. Jana Sarkandra w Skoczowie na Rynku. Tam 18 maja otwarto wystawę podsumowującą 25-lecie diecezji bielsko-żywieckiej

Zagospodarowaliśmy kameralne wnętrze domu św. Jana Sarkandra, aby przeżyć sentymentalną podróż po historii diecezji przede wszystkim ze względu na wspaniałych ludzi, którzy tę diecezję tworzą. A wśród nich był Jan Paweł II, który gościł w 1995 r. cały dzień w Skoczowie, Bielsku-Białej i Żywcu, zostawiając niezatarty ślad wspomnień, ale i pamiątki, które po raz pierwszy po 25 latach można zobaczyć zgromadzone w jednym miejscu – mówi konserwator zabytków architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej ks. dr Szymon Tracz, który zgromadził eksponaty w celu przygotowania ekspozycji. Obecny na spotkaniu bp Roman Pindel oficjalnie otworzył wystawę. Można na niej zobaczyć m.in. pamiątki, które towarzyszyły historycznej wizycie Jana Pawła II na Podbeskidzie, bulle papieskie nominujące bp. Romana Pindla, bp. Piotra Gregera i bp. Tadeusza Pieronka pochodzącego z Radziechów, czy też przedmioty związane ze św. Maksymilianem, bł. o. Michałem Tomaszkiem i św. Józefem Bilczewskim. – Prezentujemy pierwszy raz publicznie niewielkie puzderko, w którym znajdują się relikwie bł. Jakuba Strzemię. To puzderko przez całe życie towarzyszyło arcybiskupowi lwowskiemu Józefowi Bilczewskiemu – precyzuje ks. Tracz. Są też pamiątki ze Światowych Dni Młodzieży w diecezji. – Wystawę przygotowaliśmy również z myślą o najmłodszych, którzy te rzeczy znają z naszych opowiadań i mogą to zobaczyć na żywo – podsumowuje ks. Tracz, dziękując kierownik muzeum Ewie Czernal-Sulidze i Hannie Blokesz-Baczy za współpracę w przygotowaniu wystawy.

CZYTAJ DALEJ

3 maja na Jasnej Górze centralne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

2024-04-26 07:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

Matka Boża

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda zaprosił wszystkich do Częstochowy, gdzie 3 maja odbędą się główne obchody uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Abp Wojda odprawi mszę św. na Wałach Jasnogórskich.

W Kościele katolickim w Polsce 3 maja przypada uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję