Reklama

Sierpień miesiącem trzeźwości

Kościół a problem alkoholizmu (Cz. II.)

Niedziela toruńska 34/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół, stając wobec problemu alkoholizmu wśród Polaków, nie tylko naucza, ale też podejmuje odpowiednie kroki w celu realizacji owej nauki. Poniżej wymieniono niektóre tylko formy działalności Kościoła i duszpasterzy w tej dziedzinie. Nieodzowne jednak okazują się w owych poczynaniach wsparcie Maryi oraz miłość samego Boga Ojca.

Gietrzwałd - Matka Boża wzywa do trzeźwości

Reklama

W Gietrzwałdzie, niedaleko Olsztyna, od 10 lat w połowie sierpnia spotykają się całe rodziny, aby razem spędzić kilka dni. Tworzą Wspólnotę Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym.
Program Wspólnoty Rodzin przesycony jest modlitwą. Punktem centralnym jest Msza św. Oprawę liturgiczną każdego dnia przygotowuje inna grupa: dzieci, młodzież i dorośli. Codziennie też inna grupa prowadzi Różaniec. Są także głoszone konferencje duchowe, które pomagają zrozumieć wiele spraw związanych z życiem wewnętrznym człowieka i jego odniesieniem do Boga.
Żelaznym punktem spotkań są świadectwa dawane podczas niedzielnych Mszy św. przez osoby ze wspólnoty. Jest to wielkie przeżycie dla tych, którzy mówią o sobie, ale także dla tych, którzy uczestniczą we Mszach św. Na policzkach niektórych osób pojawiają się łzy. Są to łzy współczucia, ale i podziwu: świadkowie, mówiąc o swoim trzeźwieniu, dotykają problemu niejednego człowieka, który bardzo by chciał, aby ktoś mu najbliższy przestał pić.
Miejsce spotkań środowisk zmierzających do cnoty trzeźwości nie jest przypadkowe. Sanktuarium w Gietrzwałdzie w istotny sposób związane jest bowiem z problemem alkoholizmu. W dniach od 27 czerwca do 16 września 1877 r. Matka Boża ukazywała się w Gietrzwałdzie na Warmii dwóm polskim dziewczynkom - 13-letniej Justynie Szafryńskiej i 12-letniej Barbarze Samulowskiej. Przemawiała do nich w zakazanym przez zaborców pruskich języku polskim. Na pytanie dziewczynek: „Kim jesteś, śliczna Pani?” Maryja odpowiedziała: „Jam jest Najświętsza Panna Niepokalanie Poczęta”. Żądała, aby codziennie odmawiały Różaniec. Poleciła im, aby powiedziały dorosłym: „Przestańcie pić i upijać się”.
Dotknięcie problemu alkoholizmu podczas objawień pokazuje przede wszystkim macierzyńską troskę Maryi o los swoich dzieci. Maryja jako Matka Kościoła i każdego chrześcijanina wie, ile spustoszenia duchowego, moralnego i materialnego wnosi nałóg alkoholizmu w życie człowieka, rodziny, społeczności. Dlatego tak wyraźnie dotyka Ona tej dziedziny i ukazuje konieczność modlitwy oraz wysiłku zerwania z nałogiem. Nie bez znaczenia jest też ze smutkiem, ale stanowczo wypowiedziana zapowiedź kary dla nadużywających alkohol.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zakroczymski Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości

Reklama

Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu powstał formalnie w 1968 r. Jego inicjatorem i wieloletnim dyrektorem był o. Benignus Sosnowski, który problematyką trzeźwości interesował się jeszcze przed wojną, jako kleryk. Po wojnie prowadził rekolekcje i misje ludowe, w których uwrażliwiał ludzi na problem trzeźwości. W tym kontekście rodziła się myśl utworzenia jakiegoś zaplecza szkoleniowego dla ludzi pragnących poznać bliżej problemy alkoholowe i poświęcić się pracy trzeźwościowej.
13 maja l986 r. odbyły się w klasztorze zakroczymskim trzeźwościowe dni skupienia dla rekolekcjonistów zakonnych, które zostały uznane za formalne rozpoczęcie pracy przyszłego Ośrodka Apostolstwa Trzeźwości, podczas których przyjęto projekt organizacji i działalności Zakonnego Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości przy klasztorze Ojców Kapucynów w Zakroczymiu. Oficjalne pismo zatwierdzające powołanie Ośrodka Duszpasterstwa Trzeźwości pochodzi z 1 kwietnia 1971 r. Ośrodek otrzymał 1973 r. nazwę: „Dom Rekolekcyjny Duszpasterstwa Trzeźwości przy Klasztorze Ojców Kapucynów w Zakroczymiu”, która w 1981 r. została zmieniona na: „Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości Warszawskiej Prowincji Braci Mniejszych Kapucynów”.
Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu w swojej działalności realizuje wskazania Episkopatu Polski dla kościelnej działalności trzeźwościowej, według których celem duszpasterstwa trzeźwości jest kształtowanie postaw abstynenckich i trzeźwościowych w narodzie. Za główny cel Ośrodek Duszpasterstwa Trzeźwości postawił sobie przygotowanie teoretyczne i praktyczne duchownych i świeckich apostołów trzeźwości.
Obecnie działalność obejmuje: kursy apostolstwa trzeźwości, dni skupienia dla alkoholików trzeźwiejących, szkolenie kleryków i katechetów. W czasie kursów apostolstwa trzeźwości przekazywana jest wiedza o problemach alkoholowych z zakresu socjologii, psychologii, medycyny i prawa. Ośrodek stale współpracował po linii rządowej z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) (obecnie już nieistniejącej), a po linii kościelnej współpracuje z Komisją Episkopatu ds. Trzeźwości.
Dzień pracy w Ośrodku Apostolstwa trzeźwości rozpoczyna się Mszą św. Potem jest śniadanie, a po nim wykłady, które trwają do obiadu. Podczas poobiedniej przerwy uczestnicy wykładów zwiedzają Zakroczym, kapucyński klasztor, muzeum prowincji Braci Mniejszych Kapucynów. Często wspólnie odprawiana jest Droga Krzyżowa i odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego lub Różaniec. Seria popołudniowych wykładów trwa do kolacji.
Inicjatywy podejmowane przez Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu są realizacją wytycznych Episkopatu Polski dla Kościelnej Działalności Trzeźwościowej i przykładem troski o ukształtowanie w narodzie postaw trzeźwościowych i abstynenckich. Zakroczymski Ośrodek czyni to przez swoją działalność profilaktyczną, polegającą na podwyższaniu poziomu wiedzy o alkoholu i alkoholizmie oraz kształtowaniu postaw preferujących trzeźwość i abstynencję. Dokonuje się to głównie podczas wszelkiego typu rekolekcji i kursów.

Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym

Geneza Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym związana jest z wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu w dniach 7-8 czerwca 1999 r. Wtedy właśnie projekt Centrum i postanowienie jego realizacji złożone zostały na ręce Papieża jako wotum dziękczynne. Ojciec Święty otrzymał od Marianów obietnicę utworzenia w Licheniu zespołu poradni zajmujących się „nowymi ubogimi” współczesnego Kościoła i świata - osobami uzależnionymi i ich rodzinami. Uroczystej inauguracji i otwarcia Licheńskiego Centrum Pomocy dokonał bp Bronisław Dembowski, ordynariusz diecezji włocławskiej, 26 listopada 1999 r.
Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym jest darem dla osób potrzebujących pomocy duchowej i psychologicznej. Jest dziełem apostolskim w dziedzinie trzeźwości oraz ewangelizacji i odnowy rodziny. Stanowi dzieło miłosierdzia na rzecz „nowych ubogich” współczesnego Kościoła i świata, a więc ludzi pozbawionych sensu życia i wiary w Boga, przeżywających kryzysy osobiste i rodzinne, osób uzależnionych, bezdomnych, cierpiących i chorych. Licheńskie Centrum niesie szczególną pomoc modlitewną, duchową oraz psychologiczną o charakterze diagnostycznym, doradczym i terapeutycznym. |cisła współpraca Apostolatu Trzeźwości i Odnowy Rodziny stwarza dobry klimat całościowego rozwiązywania problemów osobistych i rodzinnych.

Sierpień miesiącem abstynencji

Już od ponad 20 lat w ostatnią niedzielę lipca biskupi polscy zwracają się do wszystkich wiernych z wezwaniem do całkowitej abstynencji od napojów alkoholowych, zachęcając byśmy w sierpniowe dni przyłączyli się do wspólnoty ludzi dobrej woli, którzy podejmują całkowitą wstrzemięźliwość w tym względzie.
Idea sierpniowej abstynencji powstała w związku z zatwierdzeniem w dniu 19 września 1982 r. Ruchu Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego. Sierpniowy akt sprzeciwu polega na niepiciu, niepodawaniu i niekupowaniu wódki, a także na jej niewytwarzaniu oraz na bezwzględnym zachowywaniu trzeźwości przy piciu wina i piwa.

Na podstawie pracy ks. Adama Filarskiego Wiara, abstynencja, grupy anonimowych alkoholików oraz środki duszpasterskie jako droga do trzeźwości osób uzależnionych od alkoholu

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na ile jestem zjednoczony z Chrystusem?

2025-06-13 12:55

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

CANVA

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 32-38.

Wtorek, 8 lipca. Wspomnienie św. Jana z Dukli, prezbitera
CZYTAJ DALEJ

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko polskiej granicy

2025-07-09 08:31

[ TEMATY ]

Watykan

Słowacja

Dykasteria Nauki Wiary

objawienia Maryi

Litmanowa

nihil obstat

Jerzy Opioła - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

Litmanowa. Kaplica z obrazem Matki Boskiej Litmanowskiej

List Dykasterii Nauki Wiary do arcybiskupa metropolity preszowskiego obrządku bizantyjskiego: liczne owoce duchowe w miejscu domniemanych objawień Maryi, do których miało dojść w latach 1990-1995 w pobliżu niewielkiej miejscowości Litmanowa.

Dykasteria Nauki Wiary kontynuuje swoje działania i – dzięki nowym normom opublikowanym w ubiegłym roku – mogła udzielić zezwolenia (nihil obstat), po ocenie duchowych owoców, odnośnie do domniemanych objawień maryjnych, które miały wydarzyć się w latach 1990-1995 w Litmanowej, na górze Zvir na Słowacji. List prefekta kard. Victora Manuela Fernándeza skierowany jest do arcybiskupa Preszowa dla katolików obrządku bizantyjskiego, Jonáša Jozefa Maxima.
CZYTAJ DALEJ

Papież Leon XIV i świat na miarę dzieci

2025-07-09 09:34

[ TEMATY ]

dzieci

świat

Papież Leon XIV

kard. Robert Prevost

dwa miesiące

Vatican Media

Leon XIV błogosławi dziewczynkę na Placu św. Piotra

Leon XIV błogosławi dziewczynkę na Placu św. Piotra

Minęły dwa miesiące od wyboru kard. Roberta Francisa Prevosta na Stolicę Piotrową, a już pojawiło się wiele symbolicznych obrazów tego dopiero co rozpoczętego pontyfikatu. Wśród nich – choć mniej znany – znajduje się również ten, na którym nowy Papież pochyla się, by przybliżyć się do dziewczynki, która chce mu podarować rysunek. To prosty gest, który jednak niesie ze sobą ważne przesłanie: aby budować lepszy świat, trzeba zejść do poziomu dzieci.

W czasie pierwszych dwóch miesięcy pontyfikatu Leona XIV pojawiło się wiele pełnych znaczenia obrazów. Niektóre z nich na długo pozostaną w pamięci, jak powstrzymywane przez nowo wybranego Papieża łzy, gdy po południu 8 maja, podczas swojego pierwszego błogosławieństwa Urbi et Orbi, z centralnej loggii Bazyliki św. Piotra patrzył na rozradowany tłum na placu św. Piotra. Jest jednak jedno zdjęcie, dużo mniej znane, który w naturalny sposób niesie ze sobą przesłanie i wizję przyszłości. Przedstawia ono Papieża Leona kucającego obok dziewczynki, która pokazuje mu rysunek, podczas odbywających się w Watykanie letnich półkolonii.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję