Reklama

XIII Festiwal Twórczości Maryjnej w Great Meadows

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Latem redakcję Niedzieli w Częstochowie odwiedziła Sabina Szafrankowska z Nowego Jorku, która z wielkim zaangażowaniem opowiedziała nam o życiu Polonii amerykańskiej mieszkającej w rejonie tej metropolii, a przede wszystkim o Festiwalach Twórczości Maryjnej, które odbywają się od 13 lat w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Great Meadows w stanie New Jersey.
Najpierw nieco historii. Parafia Świętych Piotra i Pawła powstała dzięki wysiłkom ok. 50 polskich rodzin, które na początku lat dwudziestych XX wieku mieszkały w Great Meadows. Rodziny te zakupiły opuszczony budynek szkolny i przebudowały go na kościół. Parafia została ustanowiona w styczniu 1921 roku, a pierwszą Mszę św. w tym kościele sprawowano 15 sierpnia tego samego roku. W 1959 roku podjęto decyzję o zburzeniu starego i budowie nowego kościoła, pamiątki Milenium Chrztu Polski. Parafia zaczęła tętnić bogatym życiem duchowym i kulturalnym po 1985 roku, co wiąże się z objęciem funkcji proboszcza przez ks. Ignacego H. Kuziemskiego, redemptorystę. Wydarzeniem historycznym była intronizacja obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, która miała miejsce 3 maja 1986 roku. Od tamtej pory Matka Boża Emigrantów z Great Meadows jest inicjatorką i przewodniczką wielu wspaniałych i trwających do tej pory inicjatyw. W 1988 roku po raz pierwszy zorganizowano sierpniową pielgrzymkę pieszą do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Już w następnym roku zainicjowano całonocne czuwania modlitewne w pierwsze soboty miesiąca. W 1990 roku ks. Ignacy Kuziemski powołał w parafii oddział amerykańskiej organizacji Knights of Columbus, której został kapelanem.
W maju 1994 roku odbył się pierwszy Festiwal Twórczości Maryjnej, którego pomysłodawcami byli Józef Czyż - muzyk oraz Sabina Szafrankowska - fotografik. - Celem inicjatorów Festiwalu było i jest krzewienie wiary oraz twórczości sakralnej - mówi Sabina Szafrankowska. - Ważne jest dla nas także integrowanie Polonii amerykańskiej oraz niesienie przesłania do przedstawicieli innych narodowości mieszkających na tym terenie. Nie możemy zapomnieć o naszych wspaniałych tradycjach. Bądźmy dumni z tego, że inne narody mogą wiele nauczyć się od nas. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że w pieszej pielgrzymce do Amerykańskiej Częstochowy uczestniczą także przedstawiciele innych nacji.
Wielka determinacja i zaangażowanie inicjatorów sprawiają, że Festiwale trwają do dziś. Tak jak na początku, mają one bogaty program, obejmują twórczość literacką, muzyczną i plastyczną, która Sabinie Szafrankowskiej, z racji uprawiania zawodu artysty fotografika, jest szczególnie bliska.
W tym roku pomysłodawczyni wieczorów poezji i kierownik organizacyjny Festiwalu Zofia Ringwelska z zespołem artystów i wykonawców przedstawiła interesujący program literacko-muzyczny poświęcony Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II oraz ks. Janowi Twardowskiemu. Temat papieski: Ojciec Święty w oczach dziecka przygotowała także artystka Teresa Rysztof, prezentując laureatów konkursów szkół polonijnych wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Nie ma możliwości, by przedstawić wszystkich uczestników Festiwalu, artystów i wykonawców. Pokłosiem Festiwalu są często udziały w koncertach, wystawach i kontakty z Polish American Poets Academy, założonej przez Barbarę Aleksandrowicz.
Sabina Szafrankowska przybliżyła nam część plastyczną Festiwalu, w której dominowali artyści polscy. Ciekawe były prace twórców z kraju: Klary Stolp - Totus Tuus - rysunek tuszem, Heleny Sawickiej Spełnienie - Madonna z Tirano - akwaforta z podmalówką, Czesława Wosia Zwiastowanie - akwaforta, Zbigniewa Jóźwika Matka Boska Żeglarzy - linoryt, Stanisława Tworzydło Ten, który jest - estampaż i Mariana Rynkiewicza Na wózku - fotografia komputerowa z diaporamy Miriam.
Polonijna artystka z Nowego Jorku Uta Szczerba w niekonwencjonalny sposób pokazała Cztery Ewangelie w instalacji na jedwabnym zwoju o ponad 10-metrowej długości, a Wojciech Trembiński ciepłem i szlachetnością napełnił postaci Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Piaskowej, w malarstwie olejnym. Emilia Czuba mówi: - Moja wiara sprawia, iż czuję głęboką ufność w Boga, a moje prace są tylko tego potwierdzeniem. Teresa Biedukiewicz podkreśla, że maluje wiarę i piękno tego świata. Credo Stefanii Cieszyńskiej brzmi: „Moim najlepszym nauczycielem jest Bóg, bez niego nic nie znaczę”. Dla Lucyny Konieczny i Danuty Bazan haft jest odskocznią od codziennego życia i chęcią dzielenia radości z innymi ludźmi.
Wielu festiwalowych twórców prezentowało wizerunki aniołów. Barbara Brookes nawiązała do tradycji, natomiast Bułgar Dymitr Lalew uwspółcześnił swojego anioła. Jego Zmęczony anioł, siedzący z bosymi podkurczonymi nogami, jest zapracowany, zatroskany, jak wielu z nas. Szczególny charakter tegorocznego Festiwalu podkreśliła rzeźba (popiersie) Jana Pawła II wykonana przez artystę Mieczysława Partykę.
XIV Festiwal odbędzie się w pierwszą sobotę maja 2007 roku. Zgłoszenia przyjmuje duchowy patron Festiwalu ks. Ignacy H. Kuziemski oraz niezastąpiony w zakresie organizacji o. Stanisław Lewiński.
Bliższe informacje: Saints Peter & Paul Church, 360 Route 46, P.O. Box 156, Great Meadows NJ 07838, tel. 908-637-4269.
Strona internetowa: www.katolickapolonia.com

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Polski kardynał będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka

2025-04-25 19:22

[ TEMATY ]

kard. Konrad Krajewski

śmierć Franciszka

pogrzeb papieża

Karol Porwich/Niedziela

Polski kardynał Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, będzie obecny przy zamknięciu trumny Franciszka. Ceremonia została zaplanowana na dziś wieczór, o godzinie 20.00 w bazylice św. Piotra w Watykanie.

Przewodniczyć jej będzie kard. Kevin Farrel, kamerling Kościoła Rzymskiego. Obecni będą również: dziekan Kolegium Kardynalskiego, najstarsi nominacją kardynał prezbiter i kardynał diakon, archiprezbiter bazyliki św. Piotra, dotychczasowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, substytut Sekretariatu Stanu, wicekamerling Kościoła Rzymskiego, regent Domu Papieskiego, kanonicy Kapituły Watykańskiej, penitencjarze bazyliki św. Piotra, sekretarze zmarłego papieża i inne osoby dopuszczone do ceremonii przez mistrza ceremonii papieskich.
CZYTAJ DALEJ

Kardynał Re podczas pogrzebu: mimo słabości papież wybrał drogę poświęcenia do ostatniego dnia

2025-04-26 10:46

[ TEMATY ]

śmierć Franciszka

PAP/EPA/FABIO FRUSTAC

Dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re powiedział w homilii podczas pogrzebu papieża Franciszka w sobotę na placu Świętego Piotra, że mimo słabości i cierpienia z powodu choroby papież wybrał "drogę poświęcenia aż do ostatniego dnia".

Kardynał Re nawiązał do dni, w których oddawano hołd zmarłemu papieżowi mówiąc: "Ogrom oddania i zjednoczenia, które widzieliśmy w tych dniach po jego przejściu z tej ziemi do wieczności, świadczą o tym, jak bardzo bogaty pontyfikat papieża Franciszka dotykał umysłów i serc".
CZYTAJ DALEJ

Kard. Nycz: przed konklawe nie dostrzegam żadnych “frakcji”

2025-04-26 18:33

[ TEMATY ]

konklawe

kard. Kazimierz Nycz

frakcje

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Ogromna liczba delegacji z całego globu na pogrzebie Franciszka świadczy o tym, że świat wciąż potrzebuje autorytetu Kościoła katolickiego - ocenia kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski, który uczestniczył w rzymskiej uroczystości, a wkrótce weźmie udział w konklawe wyznał w rozmowie z KAI, że rozmawiając z kardynałami z całego świata nie dostrzegł wśród nich żadnych zwalczających się “frakcji.”

Duchowny pozostaje pod wrażeniem ogromnej liczby ludzi zgromadzonych na pogrzebowej Mszy św. Wedle mediów 250 tys. ludzi obecnych było na Placu św. Piotra i na via della Conciliazione, a około 150 tysięcy żegnało Franciszka na trasie trasie przejazdu papieskiej trumny do bazyliki Santa Maria Maggiore.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję