Reklama

W Sanktuarium Świętości Życia

4 września na placu przy kaplicy Księży Pallotynów przy ul. Łagiewnickiej w Łodzi odbyła się uroczystość poświęcenia obrazów: Matki Bożej Nienarodzonych, św. Joanny Beretty Molli i Ojca Świętego Jana Pawła II - obrońców życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci.

Niedziela łódzka 40/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, który w obecności Przedstawiciela Rady Prowincjonalnej, duchowieństwa i wiernych koncelebrował eucharystyczną Ofiarę i dokonał poświęcenia obrazów.
W uroczystościach uczestniczyli: prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, minister Ewa Sowińska oraz inni przedstawiciele władz samorządowych. Msza św. była transmitowana przez Radio Maryja i TV Trwam.
Proboszcz pallotyńskiej parafii, witając dostojnych gości, przedstawił historię parafii, która została erygowana w 1993 r. „Zamierzamy rozpocząć budowę świątyni Sanktuarium Świętości Życia - stwierdził Ksiądz Proboszcz. - przez to dzieło chcemy uwrażliwić łodzian, Polaków, mieszkańców innych krajów na niezwykłą wartość ludzkiego życia, gdyż mamy świadomość, że jego droga od poczęcia do naturalnej śmierci jest we współczesnych czasach szczególnie zagrożona. Dokonywane na szeroką skale aborcje mogą przyczynić się do zagłady ludzkości. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas kolejnej pielgrzymki do kraju prosił: «Wołam do wszystkich ojców i matek mojej Ojczyzny i całego świata, do wszystkich ludzi bez wyjątku: każdy człowiek poczęty w łonie matki ma prawo do życia!». Na to dramatyczne wołanie obrońców życia pragniemy odpowiedzieć ekspiacją i modlitwą. Zwracamy się do Boga przez wstawiennictwo Matki Bożej Nienarodzonych, św. Joanny Beretti Molli, bł. Matki Teresy z Kalkuty oraz sług Bożych: Stanisławy Leszczyńskiej, Prymasa kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. W każdy pierwszy piątek miesiąca, uczestnicząc w Drodze Życia, modlimy się o jego dar dla każdego człowieka. Zapraszamy więc do tych modlitw i wspólnego budowania Sanktuarium Świętości Życia” - zakończył Ksiądz Proboszcz.
W kazaniu abp Władysław Ziółek, nawiązując do ewangelicznej sceny Zwiastowania, wskazał na prawdę o stworzeniu człowieka przez Boga jako fundamencie wartości i świętości życia: „Jeżeli życie jest nam podarowane przez Boga Stwórcę, jeżeli zrodzeni jesteśmy z Jego wielkiej i bezinteresownej miłości, którą ofiarował nam bez żadnych naszych zasług - czyż nie jest to dostateczny powód, żeby patrzeć na nie jak na największą świętość, do której prawo ma tylko sam Bóg?”. Sanktuarium miłości i życia jest z woli Bożej rodzina: „Jakże wielkie jest powołanie małżonków i rodziców, którzy w akcie poczęcia i zrodzenia zostają dopuszczeni do tak bezpośredniej bliskości Boga i Stwórcy! Czyż jest więc do pomyślenia, by choć przez chwilę ten cudowny proces rodzenia się życia […] mógł być wydany na łaskę ludzkiej samowoli [EV 44]? - pytał Ksiądz Arcybiskup. - Choć winniśmy za dar życia przede wszystkim Bogu dziękować, to trzeba w dzisiejszych czasach go bronić, gdyż w naszej epoce jesteśmy, niestety, świadkami masowego zabijania niewinnych istot ludzkich na skalę dotąd nieznaną i prawie niewyobrażalną… Jakże często natomiast z innych stron przedstawiano jako słuszne prawo i oznakę cywilizacji to, co w rzeczywistości jest wynaturzeniem i zbrodnią przeciw najbardziej bezbronnej z ludzkich istot!” - mówił Ksiądz Arcybiskup.
Życie - ten święty dar - trzeba koniecznie chronić, broniąc prawa każdego człowieka do narodzenia, a następnie do istnienia. Każdy, kto chciałby się od tego podstawowego prawa życia uniezależnić, staje się promotorem śmierci”.
U źródeł agresji przeciw ludzkiemu życiu - jak podkreślił Ksiądz Arcybiskup - znajduje się odwrócenie od Boga: „Tam bowiem, gdzie znika Bóg, znika też absolutna godność ludzkiego życia, a w jej miejsce wkracza nienawiść do życia”. Tymczasem prawda o Bożej miłości względem każdego człowieka ukazuje nam godność człowieka jako Bożego dziecka: „Każdy z nas jest przez Pana Boga powołany i obdarzony świętym darem życia: bo Bóg utkał nas w łonach naszych matek, już w zalążku widziały nas Jego oczy i w Jego księdze zostały spisane wszystkie dni nam przeznaczone, chociaż żaden z nich jeszcze nie nastał [por. Ps 139]... Trzeba nam... pokornie zapytać: Kim jestem, że Bóg o mnie pamięta? Kim jestem, że Bóg się mną zajmuje? Dziękuję Ci, Boże, żeś mnie tak cudownie stworzył - godne są podziwu wszystkie Twoje dzieła”. Postawa szacunku dla życia wymaga wiary: „Nie ma łatwej wiary. Bo wiara to nie tylko nasze «tak» na objawioną przez Boga prawdę. To jest również nasze «tak» na przychodzącą do nas w tej prawdzie wolę Bożą. Może nam nawet przyjdzie prawdziwie się trapić tym, czego Bóg od nas zażąda? A może trzeba będzie zgodzić się na miecz przenikający duszę i przyjąć bolesne tajemnice swojego życia? Królestwo, do którego zaprasza nas Chrystus, jest już teraz obecne tam, gdzie ludzie żyją zgodnie z wolą Boga” - wskazał Pasterz Kościoła łódzkiego. Metropolita Łódzki przywołał postacie wielkich obrońców życia, jakich wydała katolicka Łódź: sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, która będąc położną, złożyła swoje świadectwo w obozie koncentracyjnym, z narażeniem życia ratując dzieci, oraz prof. Włodzimierza Fijałkowskiego, który był wierny zasadom etyki lekarskiej i bezkompromisowy w sprawach obrony życia nienarodzonych dzieci. Ksiądz Arcybiskup wymienił także nazwiska św. Joanny Beretty Molli oraz Matki Teresy z Kalkuty. „Ci prawdziwi chrześcijanie niech przypominają nam o naszym zadaniu, jakie winniśmy przyjąć i wypełnić względem Boga i człowieka”.
Na koniec Pasterz, zwracając się do Maryi, zawierzył Jej budowę nowego duchowego i materialnego kościoła: „Niech za Jej przyczyną, nasze wspólne modlitwy zanoszone z tego miejsca o świętość życia przemienią nasze miasto - niech Łódź stanie się miastem ludzi, którzy w swoim sercu tęsknią za prawdziwym życiem, którzy pragną życia świętego, którzy świętości życia będą z przekonaniem i wiarą bronić!”.
Po Mszy św. w uroczystej procesji do pallotyńskiej kaplicy został wniesiony relikwiarz z relikwiami św. Joanny Beretti Molli. Następnie wierni wspólnie z o. Piotrem Andrukiewiczem z Radia Maryja odmówili Różaniec i wzięli udział w Apelu Jasnogórskim. Wiele radości wiernym sprawił przeprowadzony za pomocą radia i telewizji dialog z dyrektorem Radia Maryja o. Tadeuszem Rydzykiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na niedzielę ks. Mariusza Rosika: Lepsza cząstka

2025-07-16 17:18

[ TEMATY ]

rozważania

Ks. Mariusz Rosik

pl.wikipedia.org

Niewielka miejscowość Betania, której nazwa tłumaczy się jako „dom biednych”, była świadkiem interesujących wydarzeń w życiu Jezusa. Tu mieszkała zaprzyjaźniona z Jezusem rodzina, a dokładniej dwie siostry i brat, Maria, Marta i Łazarz. Gdy Nauczyciel pielgrzymował do Jerozolimy na uroczystości świąteczne, zatrzymywał się w ich domu.

Często pewnie rozmowy przeciągały się długo w noc, a cienie żywo dyskutujących postaci figlowały na białych ścianach w świetle oliwnych lampek. Jedną z takich scen skrupulatnie relacjonuje Łukasz: „W dalszej ich podróży przyszedł do jednej wsi. Tam pewna niewiasta, imieniem Marta, przyjęła Go do swego domu. Miała ona siostrę, imieniem Maria, która siadła u nóg Pana i przysłuchiwała się Jego mowie. Natomiast Marta uwijała się koło rozmaitych posług. Przystąpiła więc do Niego i rzekła: ‘Panie, czy Ci to obojętne, że moja siostra zostawiła mnie samą przy usługiwaniu? Powiedz jej, żeby mi pomogła’. A Pan jej odpowiedział: ‘Marto, Marto, troszczysz się i niepokoisz o wiele, a potrzeba tylko jednego. Maria obrała najlepszą cząstkę, której nie będzie pozbawiona’” (Łk 10,38-42).
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: obchody 25-lecia Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

2025-07-19 14:57

[ TEMATY ]

Jasna Góra

25‑lecie

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Karol Porwich/Niedziela

Wdzięczność za św. Jana Pawła II i za wszystkich, którzy przez 25 lat przyczynili się do rozwoju Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, za młodych, którzy są nadzieją na budowę społeczeństwa, które mówić będzie językiem autentycznej miłości i działać z troską o rozwój Ojczyzny to przesłanie jasnogórskich obchodów rocznicowych tego ważnego dzieła stypendialnego Kościoła w Polsce. Mszy św. przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi. Uczestniczyło w niej ok. 2 tys. stypendystów i osób związanych z dziełem. Wieczorem w jasnogórskiej Bazylice odbędzie się koncert Chóru i Orkiestry „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Nuncjusz apostolski w Polsce przypomniał w homilii, że kultywowanie postawy wdzięczności wobec Boga i bliźnich ma ogromne znaczenie dla naszego życia, zwłaszcza w kontekście kulturowym, takim jak nasz, w którym człowiek czuje się całkowicie autonomiczny i samowystarczalny. Postawa wdzięczności podtrzymuje w nas poczucie naszej zasadniczej zależności od Boga; pomaga nam nie marnować Jego darów; zachęca nas do odwzajemniania wielkiej miłości, wyjaśniał kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

65. rocznica święceń kapłańskich ks. prał. Stanisława Kardasza

2025-07-20 12:09

Ewa Melerska

W kościele pw. Matki Bożej Zwycięskiej w Toruniu wspólnota parafialna dziękowała za 65 lat kapłaństwa ks. prał. Stanisława Kardasza.

W homilii ks. kan. Dariusz Żurański, proboszcz parafii, nawiązał do liturgii Słowa i zauważył, że Bóg jest zawsze blisko człowieka. Wybór należy do nas – czy Go przyjmiemy czy nie, czy będzie On wyczekiwanym i chcianym czy może niepożądanym gościem w naszym życiu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję