Reklama

Odezwa biskupa legnickiego na 62. Tydzień Miłosierdzia

Niedziela legnicka 41/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

Majowa wizyta papieża Benedykta XVI w Polsce dała nam możliwość udziału w kolejnych narodowych rekolekcjach i zachęciła nas, abyśmy trwali mocni w wierze i nie ustawali także w działaniach związanych z posługą charytatywną Kościoła. Encyklika Deus caritas est - Bóg jest miłością, to ogromnie ważny i programowy dokument dla współczesnego Kościoła i świata. Czytamy w niej: „Miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga jest przede wszystkim powinnością każdego poszczególnego wierzącego, ale jest także zadaniem całej wspólnoty kościelnej, i to na każdym jej poziomie: od wspólnoty lokalnej, przez Kościół partykularny, aż po Kościół powszechny w jego wymiarze globalnym. Kościół jako wspólnota winien wprowadzać miłość w czyn” (nr 20).
Umiłowany Jan Paweł II uczył nas i podkreślał jak ważna jest „wyobraźnia miłosierdzia”, wyobraźnia która potrafi pośpieszyć człowiekowi potrzebującemu z konkretną pomocą. Słowa Pana Jezusa „wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich, Mnieście uczynili” (Mt 25, 40) są wciąż na nowo aktualne.
Rozpoczynając 62. Tydzień Miłosierdzia chcemy się modlić za charytatywne dzieła Kościoła, chcemy dziękować tym, którzy w sposób szczególny trudzą się w tej działalności i chcemy zachęcać się, aby nasze życie wypełnione modlitwą i sakramentami, objawiało się w czynie miłości bliźniego i Boga. Każdy z nas - biskup, prezbiter, siostra zakonna, katecheta, nauczyciel, matka, ojciec, dziecko - ma tutaj wiele do zrobienia. „Przywróćmy nadzieję potrzebującym” - to temat i wyzwanie tegorocznego Tygodnia Miłosierdzia.
Dziękuję za wielorakie zaangażowanie księży, sióstr zakonnych i osób świeckich w działalność Caritas Diecezji Legnickiej. Cieszę się, że na tylu płaszczyznach nasza Caritas śpieszy ludziom potrzebującym z pomocą. To takie ważne i potrzebne, że co roku około 3 tys. dzieci i młodzieży korzysta z kolonii Caritas w czasie ferii zimowych i letnich.
Bardzo się cieszę, że w wielu parafiach działają świetlice, gdzie daje się młodym ludziom możliwość odrobienia lekcji, przeżycia kilku godzin w dobrych warunkach i życzliwym klimacie. Jakie to ważne, że funkcjonują stołówki parafialne, w których posiłek znajduje wielu biednych. Bardzo potrzebna jest praca pielęgniarek i położnych, które na terenie miasta Legnicy i okolic obejmują opieką ponad 60 tys. pacjentów, a w Bolesławcu sprawują opiekę nad 10 tys. uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Ważnym świadectwem na terenie Jeleniej Góry jest Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu rehabilitacyjnym, gdzie przebywa ponad 90 ciężko chorych i w podeszłym wieku pacjentów. Od roku przy ZOL-u istnieje także Zakład Aktywności Zawodowej „Rosa”, gdzie znalazło pracę 30 osób, w tym 22 o znacznym stopniu niepełnosprawności.
To dobrze, że w diecezji legnickiej już zakorzeniło się Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i Wielkanocne Dzieło Caritas, dzięki którym tak wiele świec i chlebów trafia do naszych chrześcijańskich rodzin, a zysk z tej działalności w całości jest podstawą finansową kolonii letnich i zimowych dla dzieci z rodzin biednych, niepełnych i wielodzietnych. Nabywana co roku świeca wigilijna i wielkanocny chleb miłości to bardzo konkretne dowody naszego zaangażowania w działalność charytatywną Kościoła. Wiele osób starszych chwali sobie wyjazdy wypoczynkowe i rehabilitacyjne z naszą Caritas. W tym roku aż 600 osób skorzystało z takiej formy działalności Caritas.
Sytuacja ekonomiczna w naszej diecezji nie jest dobra. Wielu ludzi żyje bardzo skromnie, ledwie starcza im na najpotrzebniejsze sprawy. Wiemy, że wiele osób zdesperowanych swoją sytuacją szuka pracy poza granicami kraju i z pewnością wielu młodych ludzi planuje po ukończonych szkołach taki wyjazd. To smutne, że na obczyźnie znajdują to, czego nie mogą dostać w rodzinnym kraju. A jednak mimo trudnej sytuacji potrafimy dzielić się tym, co mamy.
Staramy się, aby nasza Caritas podejmowała wciąż nowe wyzwania! Aktualnie jesteśmy w trakcie remontu Ośrodka Edukacyjno-Opiekuńczego, który rozpoczął się na wiosnę tego roku. Ośrodek jest potrzebny dla młodzieży, gdzie będą możliwości pracy edukacyjnej i rozwoju wolontariatu, prowadzenia różnych szkoleń. Z drugiej strony Ośrodek ma pełnić funkcje opiekuńcze i medyczne. Tutaj będzie funkcjonować Warsztat Terapii Zajęciowej dla 30 osób, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla 20 osób starszych i chorych, a także rehabilitacja w kilku pomieszczeniach i apteka z tańszymi lekami.
Drugim wielkim wyzwaniem tego roku duszpasterskiego jest projekt ogólnopolski: „Indywidualne ścieżki kariery zawodowej - szansa osób niepełnosprawnych”. Dwa biura powstaną w Legnicy i Jeleniej Górze, które będą pomagać szukać pracy i usamodzielniać się osobom niepełnosprawnym. Dobrze przygotowana kadra może wesprzeć niepełnosprawnych, którym jest bardzo trudno na aktualnym rynku pracy. Cieszę się, że powstała ta nowa inicjatywa, która będzie realizowana na terenie naszej diecezji.
Dziękuję wszystkim, którzy przez modlitwę, refleksję i złożone dary, włączą się w 62. Tydzień Miłosierdzia. Szczególne „Bóg zapłać” składam za ofiary złożone w kolekcie w niedzielę 8 października 2006 r., które będą przeznaczone na cele statutowe naszej Caritas.

Wszystkim Diecezjanom z serca błogosławię

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan z Dukli wzorem pokory i cierpliwości

Niedziela świdnicka 28/2016, str. 5

[ TEMATY ]

św. Jan z Dukli

Autorstwa Jan Matejko - fragment, Domena publiczna, commons.wikimedia

Św. Jan z Dukli

Św. Jan z Dukli

Święty Jan z Dukli urodził się na galicyjskiej ziemi, na przełęczy Karpackiej, w Dukli w 1414 r. Został dobrze wychowany przez bogobojnych rodziców. Rodzice posłali go do szkół w Krakowie. Jako młodzieniec otrzymał od Boga powołanie kapłańskie i zakonne. Wstąpił do Zakonu Franciszkanów Konwentualnych. Został wyświęcony na kapłana. Pracował w Krośnie i we Lwowie. Pod wpływem św. Jana Kapistrana przeniósł się do franciszkanów obserwantów, czyli bernardynów. I tu zasłynął jako kaznodzieja, wytrwały spowiednik, szerzyciel czci do Męki Pańskiej i Matki Bożej. Pod koniec życia stracił wzrok. Umarł w uroczystość św. Michała Archanioła, w środę 29 września 1484 r. Jan Paweł II kanonizował go 10 czerwca 1997 r. w Krośnie. Relikwie jego spoczywają w Dukli. Św. Jan z Dukli jest patronem diecezji przemyskiej. Co to znaczy, że jest naszym patronem? jakie wnioski z tego wynikają dla nas? Wynikają z tego dwa główne zadania. Po pierwsze, mamy uznać, że św. Jan jest naszym niebieskim opiekunem i orędownikiem. Stąd też winniśmy mu polecać często sprawy naszego życia. Drugie zadanie, jakie mamy wobec naszego patrona w niebie – to naśladować go w życiu. Każdy święty zostawia nam swoje chrześcijańskie życie jako testament do realizowania. Wszyscy jesteśmy zobowiązani ten testament rozpoznać i go wypełniać w kontekście naszego powołania, czyli inaczej mówiąc: jesteśmy zobowiązani do naśladowania naszych świętych. Pytamy się dzisiaj na nowo, jakie przesłanie zostawił nam św. Jan z Dukli, w czym go winniśmy naśladować? By odpowiedzieć na to pytanie, sięgnijmy do modlitwy: „Boże, Ty obdarzyłeś błogosławionego Jana z Dukli, kapłana, cnotami wielkiej pokory i cierpliwości, spraw, abyśmy naśladując jego przykład, otrzymali podobną nagrodę”. Św. Jan z Dukli wyznawał wiarę nie tylko w swoich kazaniach, ale przede wszystkim swoim życiem. Jak wyznajesz wiarę jako ojciec, jako matka, żona, mąż, dziecko, synowa, zięć? Czy Bóg zajmuje w twoim życiu pierwsze miejsce? Jeżeli w życiu Pan Bóg jest naprawdę na pierwszym miejscu, to wszystko się właściwe układa. Wiarę wyznajemy nie tylko w kościele, na modlitwie, ale całym swoim życiem. Dzisiaj, Bogu dzięki, nie prześladują nas za wiarę. Nie idziemy do więzień, nie zwalniają nas z pracy. Nie mamy niepokoju o konsekwencje naszego świadczenia o wierze.

CZYTAJ DALEJ

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

2024-07-07 16:25

[ TEMATY ]

sejm

aborcja

ustawa

Kodeks Karny

Kancelaria Sejmu

W tym tygodniu w sejmie do drugiego czytania trafi forsowany przez lewicę projekt ustawy nowelizacji kodeksu karnego. Postulowane zmiany to możliwość zabicia dziecka nawet w dziewiątym miesiącu ciąży, a także wykreślenie z kodeksu karania lekarzy nawet wtedy, gdy kobieta nie przeżyje aborcji.

Nadzwyczajna komisja sejmowa ds. aborcji skierowała ustawę do drugiego czytania w Sejmie zmianującą kodeks karny, by zabijanie nienarodzonych dzieci nie było w Polsce karane. Gdyby postulowane zmiany weszły w życie, to lekarze mogliby bezkarnie dokonywać aborcji na życzenie w pierwszych miesiącach ciąży, a gdy dziecko jest podejrzane o chorobę lub niepełnosprawność (np. zespół Downa), to zabić go można będzie nawet w 9 miesiącu ciąży. Z kodeksu karnego ma też być usunięty art. 154 wg. którego sprawca, który w wyniku nielegalnej aborcji doprowadziłby do śmierć kobiety ciężarnej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. Tym samym lekarz, który w trakcie zabijania dziecka w pierwszym trymestrze ciąży przy okazji doprowadziłby do śmierci także jego matki, nie odpowiadałby za ten czyn karnie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krywicki: atak na szpital w Kijowie dowodzi, że Rosja jest państwem terrorystycznym

2024-07-08 17:18

[ TEMATY ]

Ukraina

wojna

PAP/Vladyslav Musiienko

„Ten atak, to bluźnierstwo, to kolejny dowód na to, że Rosja jest państwem terrorystycznym” - powiedział włoskiej agencji katolickiej SIR biskup kijowsko-żytomierski Witalij Krywicki SDB. Hierarcha udał się dziś do miejskiego szpitala dziecięcego Ochmatdyt, który stał się jednym z celów ataku rakietowego wojsk Federacji Rosyjskiej. Według stołecznej administracji wojskowej liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do co najmniej 10, a rannych do 35.

Biskup Krywicki udał się na miejsce wraz z przedstawicielami Caritas Spes, aby zorientować się co jest potrzebne i co będzie potrzebne w przyszłości. „Przywieźliśmy ze sobą wodę i niezbędne narzędzia, aby fizycznie pomóc uwolnić ludzi spod gruzów. Widzimy również wielką solidarność miasta w tym czasie. Wiele osób przybyło tutaj, aby przynieść pomoc, wodę i wiele innych rzeczy, które mogą być potrzebne. Niestety widzimy również duży ruch karetek pogotowia, które przyjeżdżają niemal co minutę, aby zabrać rannych do innych szpitali” - powiedział biskup kijowsko-żytomierski.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję