Reklama

Uroczyste posiedzenie Rady Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 22 grudnia 1956 r. abp Zygmunt Kamiński przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa lubelskiego Piotra Kałwy. Z tej okazji świętowaliśmy 50. rocznicę tego wielkiego wydarzenia. Z tej również okazji Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego przygotował i wydał księgę pamiątkową „Ty jesteś kapłanem na wieki”, która dedykowana jest Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego. Księga została wręczona Metropolicie na uroczystym posiedzeniu Rady Wydziału 14 grudnia 2006 r.
Uroczyście sesję otworzył dziekan Wydziału Teologicznego w Szczecinie ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski. Na początku serdecznie przywitał abp. Zygmunta Kamińskiego, a następnie: abp. Mariana Przykuckiego, bp. Ignacego Jeża, bp. Jana Gałeckiego i bp. Mariana Błażeja Kruszyłowicza, władze miejskie, samorządowe, uczelni wyższych Szczecina i Uniwersytetu Szczecińskiego. Na posiedzeniu zebrali się także profesorowie, wykładowcy i studenci Wydziału Teologicznego. Ksiądz Dziekan w swym przemówieniu rozpoczynającym Radę Wydziału ukazał wkład pracy i zaangażowanie abp. Zygmunta Kamińskiego w powstanie tegoż Wydziału. Wyjaśnił też, że Wydział chciałby się odwdzięczyć za tę działalność tym, co potrafi najlepiej, czyli publikacją naukową dedykowaną Czcigodnemu Jubilatowi.
Sylwetkę Dostojnego Jubilata przedstawił prodziekan ds. studenckich Wydziału Teologicznego ks. dr Andrzej Krzystek. Po ukazaniu drogi posługiwania kapłańskiego Ksiądz Prodziekan przedstawił posługę biskupią w Lublinie, Płocku i Szczecinie. Wśród wielu wymienionych dzieł Księdza Arcybiskupa prelegent przedstawił m.in. Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, począwszy od pierwszych starań aż po decyzje władz uniwersyteckich, państwowych i kościelnych. Dekret o erygowaniu wydała Kongregacja Edukacji Katolickiej 9 sierpnia 2003 r. Za zasługi na rzecz Uniwersytetu Szczecińskiego władze uczelniane uhonorowały Księdza Arcybiskupa Złotym Medalem Uniwersytetu Szczecińskiego.
Następnie głos zabrał prodziekan ds. nauki ks. dr hab. prof. US Andrzej Offmański. W wystąpieniu przedstawił ideę powołania kapłańskiego: „Chrystus wyjaśnia, iż ten niepojęty wybór ma w Nim swój początek: «Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc nasz trwał». Kapłaństwa nikt nie może sobie zawłaszczyć, natomiast może, a nawet powinien przyjąć”. Dzielił się dalej refleksjami o przygotowaniu do kapłaństwa i życia kapłańskiego. W życiu poświęconym Chrystusowi Ksiądz Prodziekan wskazał, że fundamentem jest modlitwa. W drugiej części przemówienia Ksiądz Prodziekan przedstawił księgę pamiątkową poświęconą Wielkiemu Kanclerzowi Wydziału Teologicznego: „Za kilka dni przypada złoty jubileusz przyjęcia sakramentu święceń przez Księdza Arcybiskupa. 50 lat życia kapłańskiego naszego Pasterza pracownicy Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego pragną uczcić wydaniem księgi pamiątkowej na temat kapłaństwa, którą dedykujemy swojemu Wielkiemu Kanclerzowi, pragnąc, aby ta księga była nie tylko uczczeniem Jubilata, ale jako owoc przemyśleń pracowników młodego jeszcze Wydziału, stanowiła kompendium wiedzy o kapłaństwie, po którą sięgać będzie wielu, czy to dla wzbogacenia refleksji nad własnym kapłaństwem, czy też dla studium nad darem sakramentu kapłaństwa dla świata”. Ksiądz Prodziekan przybliżył powstanie oraz treść księgi. Powstała księga stara się ukazać kapłaństwo w różnych aspektach. Autorami większości artykułów są pracownicy naszego Wydziału. Jest ona cenna dla tych, którzy przygotowują się do kapłaństwa, jako pomoc na drodze powołania, i dla studentów świeckich, którzy będą mogli zgłębić tajemnicę sakramentu kapłaństwa. Na zakończenie wystąpienia Ksiądz Prodziekan złożył życzenia: „Dostojnemu Jubilatowi Księdzu Arcybiskupowi Zygmuntowi, dedykując tę księgę pod znamiennym tytułem «Ty jesteś kapłanem na wieki» Wydział Teologiczny życzy obfitych w Boże łaski i dalsze lata w realizacji pełni kapłaństwa i dzielenia się z innymi radością jej przeżywania. Niech Chrystus, Wieczny Kapłan, prowadzi po drogach wypełniania posłannictwa kapłańskiego”.
Księgę pamiątkową Dostojnemu Jubilatowi wręczył dziekan Wydziału Teologicznego ks. dr hab. prof. US Zdzisław Kroplewski.
Po wręczeniu daru Wydziału Teologicznego przemówił prof. zw. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego. W swej mowie Rektor US dziękował Metropolicie za wszystkie dzieła jego posługi. Szczególnie zaś dziękował za trud i zaangażowanie w powstanie Wydziału Teologicznego: „To dzięki determinacji Księdza Arcybiskupa i rektora Zdzisława Chmielewskiego udało się dokończyć dzieło ich poprzedników. Gdyby nie ta determinacja, tego Wydziału nie było by dzisiaj. A on jest potrzebny nie tylko uniwersytetowi, ale również miastu, regionowi i mieszkańcom tego miasta”. Rektor US wskazał sukcesy tak młodego Wydziału i jego miejsce w naszym mieście. Na zakończenie jeszcze raz dziękował: „Jako społeczność akademicka jesteśmy za to szczególnie wdzięczni. Chciałoby się powiedzieć w momencie uruchomienia Wydziału Teologicznego «Finit corona opus», ale nie ma końca w czynieniu dobra. Ksiądz Arcybiskup swoją obecnością, osobowością, radą, pomocą zawsze służył nie tylko Kościołowi, ale również Uniwersytetowi Szczecińskiemu. Jako jeden z niewielu dostrzegał rolę i znaczenie uczelni wyższej, nie tylko w edukacji tej klasycznej, ale i duchowej. I za to serdecznie Księdzu Arcybiskupowi dziękujemy, bo gdyby nie jego obecność wiele rzeczy, które udało nam się zrealizować, nie byłoby zrealizowane. Wiele rzeczy, które nie były możliwe stały się możliwe”. Na zakończenie prof. dr hab. Waldemar Tarczyński złożył życzenia: „W imieniu całej społeczności akademickiej Uniwersytetu Szczecińskiego składam Księdzu Arcybiskupowi z okazji tego jubileuszu życzenia przede wszystkim zdrowia i wytrwałości, i dalszej naszej współpracy”.
Na zakończenie posiedzenia Rady Wydziału przemówił Dostojny Jubilat. Na początku dziękował za życzenia i wszelkie dobro. Podzielił się refleksjami na temat powstania Wydziału. Kończąc swe wystąpienie, powiedział: „Dzisiaj człowiek nie tylko potrzebuje dobrego lekarza, ale i dobrego księdza, który jest dobrym człowiekiem, człowiekiem, wrażliwym na drugiego człowieka, jest człowiekiem otwartym na pomoc drugiemu człowiekowi (…). Dziękując, życzę Wydziałowi, by w naszym kraju troszczył się o człowieka. To, co przypominał Papież: «Dbajcie o człowieka, troszczcie się o ziemię szczecińską, bo to nasz wielki skarb (…)». Tego z całego serca życzę Wydziałowi, tego z całego serca życzę Rektorowi”.
Uroczystość zakończył wspólny śpiew pieśni „Barka”.
Jubileusz to czas refleksji i podziękowań. Dziękujemy Księdzu Arcybiskupowi za dzieło Wydziału Teologicznego, że mogą się tu przygotowywać do kapłaństwa alumni oraz zgłębiać teologię studenci świeccy. Dostojnego Jubilata polecajmy w swoich modlitwach, wypraszając potrzebne łaski na dalszą posługę pasterską w naszej archidiecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27

[ TEMATY ]

św. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Swoje intencje do tej nowenny można dołączyć na stronie: papczynski.pl.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

W czasie pierwszej Mszy św. proboszcz ks. Ryszard Pawluś przedstawił historię parafii w Skomielnej Białej. Sięga ona przełomu XV i XVI w. Pierwsza kaplica pod wezwaniem św. Sebastiana i św. Floriana powstała w 1550 r., a w XVIII w. przebudowano ją na kościół. Drewnianą budowlę wojska niemieckie spaliły w 1939 r. a już dwa lata później poświęcono tymczasowy barokowy kościół, a proboszczem został ks. Władysław Bodzek, który w 1966 r. został oficjalnie potwierdzony, gdy kard. Karol Wojtyła ustanowił w Skomielnej Białej parafię. Nowy kościół oddano do użytku w 1971 r., a konsekrowano w 1985 r. - Postawa wiary łączy się z zatroskaniem o kościół widzialny - mówił ksiądz proboszcz, podsumowując zarówno duchowy, jak i materialny wymiar życia wspólnoty parafialnej w Skomielnej Białej. Witając abp. Marka Jędraszewskiego, przekazał mu ciupagę.

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: do Fatimy zmierzają największe od wybuchu pandemii grupy pielgrzymów

2024-05-06 19:15

[ TEMATY ]

Fatima

Graziako

Do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie udają się tysiące pielgrzymów, największe od czasu wybuchu w 2020 r. pandemii Covid-19 grupy pątników z całego kraju, podają portugalskie media na bazie informacji służb policyjnych. Według szacunków funkcjonariuszy portugalskiej drogówki, większość zmierzających do Fatimy pielgrzymów dotrze do sanktuarium w sobotę.

Głównym motywem pielgrzymki do tego miejsca kultu maryjnego jest 107. rocznica rozpoczęcia objawień Maryi trzem pastuszkom w Cova da Iria. Według służb porządkowych na rozpoczynające się późnym popołudniem w niedzielę uroczystości do Fatimy może przybyć ponad 500 tys. pątników, głównie Portugalczyków. Uroczystościom tym będzie przewodniczył ordynariusz diecezji Leiria-Fatima biskup José Ornelas. Stoi on na czele Konferencji Episkopatu Portugalii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję