Reklama

Opłatek z niepełnosprawnymi

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziś dzielimy się opłatkiem, dzielimy się życzliwością i dobrocią, otwieramy serce na drugiego człowieka. Życzę zebranym, by ten dzień, pełen dobroci, ciepła i życzliwości przedłużył się na cały rok i na następne lata. Chciałbym, byśmy zawsze mieli otwarte serca i otwarte dłonie i zawsze otwarte oczy na drugiego człowieka, byśmy dostrzegali w nim Jezusa Chrystusa.
Bp Stefan Regmunt

Legnica

W Legnicy 13 stycznia br. odbyło się spotkanie opłatkowe dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i przyjaciół zorganizowane przez bp. Stefana Regmunta. Uczestniczyły w nim osoby niepełnosprawne z Legnicy, Legnickiego Pola, Lubina, Polkowic, Chojnowa i Ścinawy. Centralnym momentem była uroczysta Msza św. odprawiona przez biskupa Stefana w intencji niepełnosprawnych, ich rodzin, przyjaciół, wolontariuszy, oraz tych wszystkich, którzy sprawiają, że niepełnosprawnym żyje się lepiej. Sami niepełnosprawni tradycyjnie włączyli się w jej przygotowanie. Czytali czytania, modlitwę wiernych, szli w procesji z darami. Bożonarodzeniowy nastrój podkreślała oprawa muzyczna Mszy św. przygotowana przez chór parafialny prowadzony przez Benedykta Ksiądzynę. Na zakończenie Mszy św. w imieniu wszystkich zgromadzonych podziękowania bp. Stefanowi Regmuntowi oraz naszemu gospodarzowi proboszczowi ks. Janowi Mateuszowi Gackowi złożyły delegacje osób niepełnosprawnych oraz przedstawiciele wolontariatu osób niepełnosprawnych diecezji legnickiej z Legnicy i Chojnowa. Po Eucharystii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa obejrzeliśmy piękne, bardzo radosne jasełka w wykonaniu ok. 60 aktorów - uczniów Szkoły Podstawowej nr 16 w Legnicy. Następnie Ksiądz Biskup pobłogosławił opłatki i nastąpiły bardzo wzruszające chwile dzielenia się opłatkiem i składania sobie życzeń. Spotkanie ubogacił ciepły posiłek i słodki poczęstunek roznoszony z prawdziwie staropolską gościnnością przez młodych wolontariuszy. Wszystko odbywało się w wypełnionej niepełnosprawnymi uczestnikami parafialnej sali spotkań, która tego dnia urzekała wszystkich oryginalną dekoracją w tonacjach bordowo-białych, wśród aniołków z girlandami gwiazd w dłoniach - które wykonali uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej z Legnicy.

Katarzyna

Jelenia Góra

W niedzielę 21 stycznia w Jeleniej Górze odbyło się kolejne, już ósme, Diecezjalne Spotkanie Opłatkowe Osób Niepełnosprawnych. Gospodarzem tego niezwykle ważnego dla osób niepełnosprawnych świąteczno-noworocznego spotkania była jeleniogórska parafia pw. św. Jana Ewangelisty, od pewnego czasu ciesząca się nowo zbudowaną świątynią. Do nowego kościoła na uroczystą Mszę św., a później na towarzyskie spotkanie w wielkiej parafialnej świetlicy przybyło kilkaset osób. W większości były to osoby niepełnosprawne, jak również ich opiekunowie, przyjaciele, sponsorzy, przedstawiciele władz lokalnych, duże grono wolontariuszy i kilkunastu kapłanów. Eucharystii przewodniczył bp Stefan Regmunt. Zebranych w świątyni przywitał przewodniczący Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych Stanisław Szubert. W swoim wystąpieniu przypomniał m.in. historię świąteczno-noworocznych spotkań osób niepełnosprawnych, podkreślając ich wielkie znaczenia dla tej społeczności. Zgromadzeni z wielką uwagą wysłuchali słów bp. Stefana Regmunta. Uroczystą liturgię zakończyło podziękowanie za wspólną modlitwę złożone bp. Stefanowi Regmuntowi przez Grażynę Pawlukiewicz-Rehlis i Stanisława Szuberta. Po Mszy św. wszyscy przeszli do parafialnej świetlicy. Gości powitał gospodarz parafii ks. kan. Krzysztof Kowalczyk. Zebrani, zachęceni i poprowadzeni silnym głosem bp. Stefana Regmunta wspaniale zaśpiewali jedną z najpiękniejszych polskich kolęd: „Wśród nocnej ciszy”. Po wysłuchaniu słów Ewangelii Ksiądz Biskup poświęcił opłatki, którymi dzieliliśmy się podczas składania sobie życzeń. Ks. kan. Krzysztof Kowalczyk powiedział do nas m.in.: „Dziś dzielimy się opłatkiem, dzielimy się życzliwością i dobrocią, otwierajmy serce na drugiego człowieka. Życzę zebranym by ten dzień, pełen dobroci, ciepła i życzliwości przedłużył się na cały rok i na następne lata. Chciałbym, byśmy zawsze mieli otwarte serca i otwarte dłonie i zawsze otwarte oczy na drugiego człowieka, byśmy dostrzegali w nim Jezusa Chrystusa. Bądźmy dobrzy jak chleb, jak ten opłatek, którym się teraz dzielimy. Bądźmy na co dzień dobrym chlebem dla drugiego człowieka”.
Ksiądz biskup Stefan Regmunt powiedział „Niedzieli Legnickiej”: „Bardzo się cieszę, że doszło do tego spotkania. Jest to spotkanie nie tylko niepełnosprawnych, ale także ich przyjaciół, wolontariuszy i sponsorów. Chciałbym, by zmieniał się sposób myślenia o osobach niepełnosprawnych, bo mają one takie samo prawo do życia jak wszyscy inni. Do życia w rodzinie, w społeczeństwie, w środowisku. Modlimy się o to, by świadomość społeczna była w tej sprawie jak największa i najpełniejsza. Dziękuję m.in. Karkonoskiemu Sejmikowi Osób Niepełnosprawnych za to, co robi dla tej społeczności”. Jeden ze sponsorów spotkania, znany jeleniogórski przedsiębiorca i filantrop Zbigniew Ładziński podzielił się taką refleksją: „Wczoraj byłem na podobnym spotkaniu w Mysłakowicach, dziś jestem tu. Cieszę się, bo tak naprawdę to ja dziękuję niepełnosprawnym za to, że mogę być z nimi, że mogę pomagać, że mogę osobiście składać im życzenia. Przebywanie w ich obecności upewnia mnie, że prowadzenie firmy to nie tylko zarabianie, ale i zobowiązanie do tego, by zawsze pamiętać o podzieleniu się z bliźnim, który takiej pomocy potrzebuje”. Szef Sejmiku, Stanisław Szubert podkreślił, że w samej tylko Jeleniej Górze mieszka około 17 tys. osób niepełnosprawnych. Ci ludzie, choć żyją pozornie w tłumie, są często bardzo sami, zamknięci w mieszkaniach na wysokich piętrach. Pomysł Księdza Biskupa, by zorganizować specjalne duszpasterstwo dla tej grupy ludzi, został wspaniale podjęty przez ks. dziekana Tadeusza Dańko i ks. proboszcza Krzysztofa Kowalczyka. „Duszpasterstwo to będziemy mocno wspierali i otaczali możliwe szeroką opieką i pomocą. Wspólnie przygotujemy nie tylko warunki do modlitwy, ale też do terapii, do udzielania szeroko rozumianej pomocy. Szczególnie nas cieszy powstanie młodzieżowego wolontariatu szkolnego, grupy, która chce i umie ofiarować swoją pomoc osobom niepełnosprawnym. To na nich właśnie liczymy w realizacji tej inicjatywy. Tylko w Liceum im. Żeromskiego jest już 15 takich młodych ludzi. A na pewno będzie więcej. To ogromnie cieszy” - dodał p. Szubert. Wspaniale przygotowany poczęstunek, w tym przepyszne ciasta, koncert niepełnosprawnych muzyków, występ chóru, a także przygotowane przez dzieci jasełka towarzyszyły temu spotkaniu. Pod koniec ktoś wniósł na salę akordeon. Jak się okazało instrument przyniesiono dla bp. Stefana Regmunta. Radośnie przyjęty minikoncert Księdza Biskupa i wspólnie śpiewane kolędy zakończyły to niezwykłe spotkanie, tak ważne dla środowiska osób niepełnosprawnych, dla ich opiekunów i sponsorów.

Marek Chromicz

Organizowane w naszej diecezji styczniowe spotkania opłatkowe są okazją do pełniejszej informacji nt. działalności prowadzonej na rzecz osób niepełnosprawnych w parafiach i rejonach. Zaproszone są na nie wszystkie osoby niepełnosprawne, a także ich rodziny, opiekunowie, przyjaciele, przedstawiciele różnych instytucji, które na co dzień spieszą z pomocą osobom niepełnosprawnym. Podczas tych spotkań jest okazja do pogłębienia wiedzy nt. osób i organizacji zajmujących się osobami niepełnosprawnymi, i odczytania drogi współpracy Kościoła, organizacji samorządowych i pozarządowych w służbie osobom niepełnosprawnym.
Inicjatorem integracyjnych spotkań opłatkowych jest biskup pomocniczy Stefan Regmunt, który wraz z osobami tworzącymi duszpasterstwo osób niepełnosprawnych i wolontariat, co roku wraz z biskupem diecezjalnym aktywnie w nich uczestniczy.
W bieżącym roku spotkania odbyły się w następujących miejscach i terminach: 13 stycznia 2007 w Legnicy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa; 20 stycznia w Mysłakowicach; 21 stycznia w parafii św. Jana Ewangelisty w Jeleniej Górze; oraz 27 stycznia w Bolesławcu w auli I LO.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świętość na wyciągnięcie ręki

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

Carlo Acutis

bł. Carlo Acutis

bł Carlo Acutis

Fot. z publikacji abp Domenico Sorrentino

O fenomenie „świętego w trampkach”, który skradł serca współczesnej młodzieży i stał się dowodem na to, że świętość jest osiągalna dla każdego, z abp. Domenico Sorrentino z Asyżu, autorem książki Oryginały, nie fotokopie. Karol Acutis i Franciszek z Asyżu, rozmawia ks. Jarosław Grabowski.

Ks. Jarosław Grabowski: Błogosławionego Carla Acutisa pochowano w Asyżu, mieście św. Franciszka. Święty Biedaczyna i „święty w trampkach” to dość oryginalne zestawienie. Czterdziestopięcioletni Franciszek zmarł w 1226 r., a zaledwie 15-letni Carlo – w 2006 r. Ksiądz Arcybiskup napisał książkę na ten temat. Wiemy, że te osoby dzieli wiele, nie tylko czas, a co je łączy?

Abp Domenico Sorrentino: Jest wiele elementów wspólnych. Obydwaj byli zakochani w Stwórcy i stworzeniu. U Franciszka natura lśni blaskiem w sposób bardzo poetycki jak w Pieśni słonecznej. Carlo, który żył w naszych czasach, kochał przyrodę, ale także sport, muzykę, a przede wszystkim internet – to współczesne medium komunikacji. Obydwaj wiedli głębokie życie duchowe. I choć żyli w jakże różnych epokach, to obydwaj uznawali, że cały wszechświat – w tym także technologie – jest wielkim darem Boga.

CZYTAJ DALEJ

Abp Tadeusz Wojda podczas Apelu Jasnogórskiego - byśmy z pomocą Maryi pragnęli odnawiać naszą wiarę

2024-05-03 08:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Apel Jasnogórski

abp Tadeusz Wojda

Jasna Góra/Facebook

- Maryjo Królowo Polski! Jest naszą niepojętą radością, że dzisiaj, w przededniu Twojego święta, możemy się znowu zgromadzić przed Twoim obliczem w tym naszym narodowym sanktuarium, które od wieków jest mocno bijącym sercem wierzącej Polski - mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poprowadził modlitwę Apelu Jasnogórskiego w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

- Przychodzimy, aby u Ciebie szukać ukojenia dla naszych serc, umocnienia dla naszych słabnących sił, miłości do kochania innych mimo doznanych trudności, odwagi do dawania żywego świadectwa naszej wiary - mówił abp Wojda.

CZYTAJ DALEJ

W Rokitnie uczczono NMP Królową Polski

2024-05-03 23:30

[ TEMATY ]

3 Maja

Zielona Góra

Rokitno

bp Bronakowski

Angelika Zamrzycka

Rokitno

Rokitno

W Uroczystość NMP Królowej Polski w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie bp Tadeusz Bronakowski przewodniczył Mszy św. i modlitwie w intencji Ojczyzny oraz o trzeźwość rodzin.

Tego dnia odbyło się zakończenie pielgrzymki o trzeźwość w rodzinach, która zmierzała w ostatnich dniach ze Szczecina do Rokitna. Eucharystii, która odbyła się w bazylice rokitniańskiej, przewodniczył bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej, który jest przewodniczącym Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. W koncelebrze był też biskup pomocniczy naszej diecezji – bp Adrian Put. Tradycyjnie na zakończenie uroczystości na wzgórzu rokitniańskim wystrzelono salwy armatnie ku czci Matki Bożej Królowej Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję