Reklama

Wiadomości

Studenci za postem w piątek

[ TEMATY ]

studenci

ryby

GRAZIAKO

„Zamiast kiełbasy jedz wodne frykasy!” – w ten sposób wrocławscy studenci przypominają o zachowaniu piątkowej wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. 17 maja już po raz trzeci odbędzie się akcja „Jedzą Rybę”. – Przez akcję „Jedzą Rybę” chcemy przeciwdziałać kultowi weekendu. Chcemy pokazać, że czwarte przykazanie kościelne jest obowiązujące i że można się spotkać w piątkowy wieczór ze znajomymi, wspólnie grillować, ale w całkowicie inny sposób – mówi Patrycja Palarz z Duszpasterstwa Akademickiego „Redemptor”.

Duszpasterstwo mieści się przy osiedlu studenckim Politechniki Wrocławskiej „Wittigowo” (tzw. Teki). Jego członkowie w 2011 roku zauważyli, że coraz mniej studentów zachowuje w piątek wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – grillują i urządzają imprezy suto zakrapiane alkoholem. – Akcję organizujemy zawsze w okresie największego grillowania, a więc w maju. Chcielibyśmy, by na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń środowiska akademickiego Wrocławia, a kto wie, może kiedyś całej Polski? – mówią studenci.

We Wrocławiu akcję „Jedzą Rybę” rozpocznie Msza św. o 19.30. Po Eucharystii studenci razem z duszpasterzem o. Mariuszem Simoniczem CSsR udadzą się na Teki, obok akademika T19. Wezmą ze sobą ryby, warzywa i owoce, która nadają się na grilla. – Reakcje są skrajnie różne. Doświadczamy złośliwych komentarzy, ale niektórzy dołączają do nas, podchodzą i zadają pytania. Często wywiązują się z tego bardzo ciekawe rozmowy. Po to zostaliśmy posłani, by wchodzić w dialog – zapowiadają wrocławscy studenci.

W tym roku akcja jest organizowana po raz trzeci. Wcześniejsze miały wymiar lokalny, wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób, głównie z wrocławskiego duszpasterstwa. Studenci zainspirowani listem apostolskim Benedykta XVI „Porta fidei” postanowili rozszerzyć swoją akcję. – Rozesłaliśmy informację do odpowiedzialnych za duszpasterstwa akademickie w całej Polsce. Zachęcaliśmy do tego, by w swoich wspólnotach zorganizować „Jedzą Rybę”, najlepiej w miejscach gdzie w piątkowe ciepłe wieczory studenci spotykają się właśnie na grilla – opowiada Patrycja Palarz.

Reklama

Oprócz wrocławskich środowisk akademickich do akcji włączą się także studenci z Krakowa, Lublina, Zduńskiej Woli i Zakopanego.

DA „Redemptor” jest jednym z wrocławskich duszpasterstw akademickich. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku zainicjowali je redemptoryści, gdy przy ul. Wittiga zaczęły powstawać akademiki Politechniki Wrocławskiej.

2013-05-17 07:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tilapia lub pstrąg po afrykańsku

Grillowanie jest dziś wspaniałym pomysłem na spędzanie wolnego czasu na świeżym powietrzu w gronie rodziny i przyjaciół. W przyjemnej atmosferze towarzyskich spotkań można przygotowywać różne potrawy. Posiłek przyrządzony na grillu wcale nie musi być jednorodny. Poprosiliśmy naszego redaktora ks. Pawła Rozpiątkowskiego, który latem przyjmuje gości w ogrodzie, by podzielił się z naszymi Czytelnikami swoimi ulubionymi i sprawdzonymi przepisami na dania z grilla.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Papież do włoskich siatkarzy: bądźcie świadkami uczciwości

2023-01-30 15:05

Grzegorz Gałązka

„Życzę wam byście grając bawili się, a także bronili na boisku i poza nim wartości przyjaźni, solidarności i pokoju” – powiedział papież podczas spotkania z przedstawicielami Włoskiej Federacji Piłki Siatkowej. Franciszek odniósł do życiowego doświadczenia kilka charakterystycznych elementów gry w siatkówkę.

Ojciec Święty rozpoczął od zagrywki, która rozpoczyna grę. Wskazał, że w życiu codziennym trzeba wziąć odpowiedzialność i zaangażować się. Sport może bardzo pomóc w przezwyciężeniu nieśmiałości i kruchości, w dojrzewaniu do świadomości bycia aktywnymi uczestnikami wydarzeń, które dzieją się wokół. Franciszek wskazał, że zagrywce odpowiada przyjęcie piłki i skierowanie jej na właściwe pole. Należy z cierpliwością i pokorą przyjmować sugestie innych. Nie zostaje się mistrzem bez trenera gotowego towarzyszyć, korygować, podnosić się z porażki oraz dzielić radość zwycięstwa. Potem, jak mówił papież, następuje podanie do partnera, który ma zakończyć akcję. Siatkówka jest grą zespołową, w której każdy jest wezwany do wniesienia wkładu, aby można było odnieść zwycięstwo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję