Kleryk Wojciech Kania: - Tegoroczne niedziele powołaniowe odbywały się w 12 dekanatach 22 i 29 kwietnia. Co było motywem przewodnim tegorocznych spotkań alumnów z wiernymi naszej diecezji?
Ks. Jan Biedroń: - Począwszy od roku akademickiego 2003/2004, wspólnota seminaryjna podjęła stały kontakt ze wspólnotami parafialnymi w naszej w diecezji. Tak więc przez dwie niedziele przybywają alumni do parafii wcześniej wyznaczonych dekanatów. Parafie dziekańskie odwiedzają przełożeni i profesorowie Seminarium. Celem odwiedzin jest: przybliżenie sprawy odpowiedzialności za powołania, ogólne zapoznanie parafian z życiem Seminarium sandomierskiego oraz spotkanie z Parafialnymi Kołami Przyjaciół Wyższego Seminarium Duchownego w Sandomierzu i z Liturgiczną Służbą Ołtarza. Motywem przewodnim niedziel powołaniowych w tym roku jest odniesienie się do rodziny. W obecnym czasie bowiem jesteśmy świadkami narastającego w Polsce niepokoju społecznego, dotyczącego poszanowania godności człowieka - ochrony ludzkiego życia i uszanowania prawa naturalnego do życia. Rodzina ma chronić życie, gdyż w rodzinie rozpoczyna się droga do świętości. Także z rodzin Bóg powołuje kapłanów, a ci kapłani wzięci z rodziny, powinni też służyć rodzinie. Na początku trzeciego tysiąclecia trzeba znów wskazywać każdemu człowiekowi drogę jego powołania do świętości.
Reklama
- Jak często organizowane się takie wizyty?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Niedziela powołaniowa odbywa się w danej parafii co dwa lata. Jest okazją do wspólnej modlitwy z Przyjaciółmi, rozbudzaniem lub ugruntowywaniem nowych powołań, które mogą rodzić się w parafii oraz okazją do złożenia sprawozdania z wydarzeń, które miały miejsce w seminarium. Alumni dzielą się tym, co w tym okresie udało się zrobić w seminarium, co jest zaplanowane. W tegorocznych parafiach alumni ostatnio byli dwa lata temu, wtedy remont budynków seminarium rozpoczynał się, a w tym roku odnawiane będą już mury wewnątrz dziedzińca wewnętrznego. Takimi radosnymi informacjami należy się dzielić z przyjaciółmi, bo oni mają także w tym swój duży wkład.
- Jak wygląda niedziela powołaniowa?
- Centralnym punktem niedziel powołaniowych jest spotkanie na wspólnej Mszy św.. Zamiast homilii, alumni odczytują list Księdza Rektora Seminarium. W miarę potrzeb i możliwości parafii, spotkania alumnów organizowane są przez duszpasterzy danej parafii. Zazwyczaj są to spotkania z ministrantami, scholą, oazą lub z innymi grupami działającymi w danej parafii. Na pewno powinno być spotkanie z Kołem Przyjaciół Seminarium. Jeżeli jest to większa liczba Przyjaciół, a nie ma dużej sali, spotkanie może być zorganizowane w kościele. Alumni tego dnia są do dyspozycji księdza proboszcza i wiernych parafii.
Reklama
- Każdego roku 1 maja odbywa się Dzień Otwartej Furty, na który zaproszeni są wszyscy Przyjaciele naszego Seminarium. Czy to spotkanie wspólnoty seminaryjnej z wiernymi jest formą podziękowania za ich wsparcie modlitewne i materialne?
- Po raz siódmy mury Seminarium sandomierskiego odwiedzili nasi Przyjaciele z kół parafialnych. Każdorazowa wizyta jest możliwością do pokazania dokonań ostatniego roku. W tym roku nasi Przyjaciele mogli zobaczyć: odnowioną kaplicę w Nazarecie, odnowione aule wykładowe, wystawę misyjną oraz odnowioną elewację budynku seminaryjnego od strony ulicy Żeromskiego. Spotkanie to jest nie tylko formą podziękowania za wkład modlitewny i finansowy, ale także sposobnością zaprezentowania tego pięknego, historycznego budynku, który jest dziedzictwem Panien Benedyktynek. Przyjaciele WSD stanowią szczególne zaplecze modlitewne, wspierając przygotowujących się do kapłaństwa i upraszając świętość życia kapłańskiego.
- Jakie atrakcje spotykają odwiedzających Seminarium tego dnia?
- Modlitwa, historia, muzyka niosąca radość, sport... - takimi słowami można najlepiej streścić to, co działo się pierwszego dnia maja w naszym Seminarium. Jak wspominałem, już po raz siódmy został zorganizowany Dzień Otwartej Furty dla Przyjaciół WSD w Sandomierzu. Przybyła do nas ponad 4, 5-tysięczna rzesza Przyjaciół z diecezji sandomierskiej i z kilku miejscowości spoza diecezji. O godz. 10 przy ołtarzu polowym była celebrowana uroczysta Msza św. Następnie zaprezentowały się: Zespół muzyczno-wokalny z parafii Chobrzany, Orkiestra dęta z par. MB Różańcowej z Koprzywnicy, Zespół muzyczny z par. Komorów i Orkiestra dęta, Zespół muzyczny alumnów WSD w Sandomierzu „Wbrew Pozorom”. Przybyli goście mogli skorzystać z wielu możliwości spędzenia czasu w naszym Seminarium, np.: zwiedzanie budynków seminaryjnych i biblioteki, wystawy misyjnej, oglądanie starych strojów liturgicznych, udział w loterii fantowej, w zabawach na boisku i w rozmowach z klerykami. Zwieńczeniem dnia było o godz. 14.30 wspólne odśpiewanie Litanii do Matki Bożej zakończonej refleksją. Ogólna liczba naszych Przyjaciół przybyłych na ten dzień do Seminarium wyniosła ponad 4 tys. osób. Wszystkim w imieniu całej wspólnoty Wyższego Seminarium Duchownego składam z serca Bóg zapłać.