Reklama

Pomoc psychologiczna on-line

Niedziela płocka 19/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Idąc z duchem czasu, Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku postanowiło rozszerzyć swoją działalność o pomoc psychologiczną drogą internetową. Wysłanie e-maila na adres: pomoc.metanoia@op.pl może być dobrą formą kontaktu z doradcą, który wskaże możliwe rozwiązania problemu. Celem niniejszego artykułu jest zaznajomienie Czytelników „Niedzieli Płockiej” z tą stosunkowo nową formą usług psychologicznych.
Posługiwanie się komputerem połączonym z Internetem jest obecnie bardzo powszechnym zjawiskiem. Cybersieć stanowi bogate źródło informacji. Jest także ważnym narzędziem komunikacji międzyludzkiej. Wszystko to sprawia, iż istnieje możliwość skutecznego wykorzystania Internetu w realizacji rozmaitych zadań psychopedagogicznych.

Internet - źródło informacji psychologicznych

Reklama

Stosowanie Internetu w usługach psychologicznych przybiera różne formy. W sieci można znaleźć strony z zakresu promocji zdrowia psychicznego, informacje na temat funkcjonowania człowieka w różnych sytuacjach życiowych i rolach społecznych. Internet jest również bogatym źródłem informacji o prowadzonych badaniach psychologicznych, o nowych publikacjach czy o zaburzeniach psychicznych. Serwery naukowe stanowią miejsce wymiany doświadczeń między fachowcami o nowych lekach, technikach terapeutycznych itp. Rozwija się także sieć stron usługowych, dzięki którym można uzyskać poradę specjalisty. Również w polskim Internecie pojawiły się strony oferujące usługi psychologiczne (porady, psychotesty) oraz zawierające informacje z zakresu psychologii (książki, artykuły).
Doświadczenia w stosowaniu różnego rodzaju usług psychologicznych i medycznych za pomocą środków masowego przekazu sięgają XX wieku. Porad udzielano wtedy w czasopismach, poprzez radio, telewizję i telefon. Pojawienie się Internetu znacznie ułatwiło korzystanie z pomocy psychologicznej. Pierwsze wykorzystanie cybersieci w świadczeniu konkretnych usług psychologicznych miało miejsce już w latach 70. ubiegłego stulecia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kontakt z fachowcem przez Internet

Kontakt z psychologiem w sieci może mieć miejsce za pomocą popularnych komunikatorów internetowych, poczty elektronicznej, czatów ze specjalistą. Pomoc psychologiczna przez Internet ma charakter konsultacji; odpowiada na konkretne pytania i stanowi wsparcie w trudnych momentach. Pozwala zrozumieć motywy różnych zachowań i towarzyszące im uczucia. „Cyberpsycholog” może poradzić w sprawie radzenia sobie ze stresem, efektywnej nauki, wyboru studiów czy zawodu, w podjęciu jakiejś decyzji, w sytuacjach kryzysu w relacjach z innymi osobami. Porady on-line są też dobrą formą uzupełniającą psychoterapię tradycyjną. Należy jednak pamiętać, że pomoc przez Internet nie może jej zastąpić. Nie jest wystarczająca dla osób przeżywających poważne kryzysy lub cierpiących na poważne zaburzenia psychiczne.
Na ocenę efektywności pomocy psychologicznej w sieci jest jeszcze za wcześnie ze względu na krótką historię tej formy działalności i ograniczoną liczbę osób, które do tej pory skorzystały z tej formy konsultacji. Niemniej jednak wyniki sondażu G. Rice z 1997 r. wskazują, że 50% osób stwierdziło, iż pomoc on-line jest potrzebna i efektywna. Z kolei ABC’s of Internet Therapy przytacza dane, według których ponad 90% osób korzystających z takiej formy pomocy ocenia ją pozytywnie i twierdzi, że im pomogła. Efektywność ta zależy od czynników związanych zarówno z psychologami, jak i klientami; od poziomu orientacji klientów w zakresie obsługi komputerów i podstawowych programów internetowych, przekonania o sensowności tej formy pomocy, poziomu zaufania do samego siebie i do fachowców, gotowości otwierania się i mówienia o istotnych problemach, chęci współpracy z terapeutą, charakteru problemu i właściwości psychicznych klienta. W badaniach Sknedera z 1999 r. uzyskane rezultaty potwierdziły pozytywne zmiany u osób korzystających z porad przez Internet w porównaniu z osobami, które z takiej pomocy nie korzystały.

Wady i zalety pomocy on-line

Prowadzone badania pozwoliły na sformułowanie szeregu wad i zalet pomocy psychologicznej on-line. Do wad można zaliczyć: konieczność posiadania komputera z połączeniem sieciowym oraz znajomość jego obsługi, brak stabilności w funkcjonowaniu sprzętu i programów, brak możliwości szybkiej interwencji ze strony osoby pomagającej w razie potrzeby, niepewność co do poprawnego opisania problemu i interpretacji odpowiedzi, izolację klienta od świata zewnętrznego, ograniczenie w stosowaniu różnych technik diagnostycznych i terapeutycznych, brak wiarygodnych informacji zwrotnych o stanie klienta, niemożność zwrócenia uwagi na sygnały niewerbalne, które klient wysyła.
Dobre strony korzystania z usług psychologicznych on-line to: zwiększenie zakresu i popularności usług psychologicznych; komfort - klient oszczędza czas i wysiłek (ma to szczególne znaczenie dla osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, opiekujących się dziećmi, mieszkańców małych miast i wsi). Za pomocą pisania można też pokonać trudności w werbalizacji problemów oraz poczucie wstydu wynikające z bezpośredniego spotkania z psychologiem, bowiem kontakt pośredni daje poczucie bezpieczeństwa, anonimowość.
Samo pisanie o doświadczanych trudnościach może pełnić rolę terapeutyczną na równi z rozmawianiem o nich czy ich odgrywaniem. Pisanie zmniejsza skłonność do nieśmiałości czy zakłopotania. Pozwala na bardziej obiektywny wgląd we własne problemy i towarzyszące emocje; umożliwia zdystansowanie się do własnych lęków. Badania naukowe potwierdzają, iż pisanie o swoich emocjach zmniejsza między innymi częstość wizyt u lekarzy, ciśnienie krwi oraz poziom stresu w związku z doznanymi wydarzeniami traumatycznymi. Zatem, jak widać, ubieranie swych trosk w słowa może mieć zbawienny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Internet może być wykorzystywany w różnych działaniach i usługach psychologicznych zarówno jako pomoc podstawowa lub uzupełniająca, jak i wspomagająca tradycyjne formy pomocy. Centrum Psychologiczno-Pastoralne „Metanoia” w Płocku zaprasza do skorzystania z tej nowej formy kontaktu z psychologiem. Pisząc e-mail na adres: pomoc.metanoia@op.pl z pewnością uzyskają Państwo poradę, wsparcie w trudnych momentach i ewentualne wskazówki, gdzie się zgłosić, by uzyskać pomoc psychologiczną, pedagogiczną, duchową czy prawniczą.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zakon Maltański: nie tylko pomoc humanitarna, ale także duchowa

2025-07-11 14:49

[ TEMATY ]

pomoc humanitarna

Zakon Maltański

pomoc duchowa

Vatican Media

Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Wielki Szpitalnik Josef D. Blotz podczas wizyty w szkole w Limie

Wielki Szpitalnik Josef Blotz to były generał major armii niemieckiej, który uważa „etykę służby” za zasadę przewodnią misji Zakonu Maltańskiego. Obecnie zaangażowany jest w pomoc osobom na terenach objętych konfliktami, takich jak Ukraina i Gaza, gdzie dostarczanie pomocy humanitarnej łączy się ze wsparciem duchowym.

„Pielgrzymka do Lourdes odmieniła moje życie” - to doświadczenie, którym Josef D. Blotz, były generał major armii niemieckiej, dzieli się z mediami watykańskimi. Do niemieckiej sekcji Zakonu Maltańskiego wstąpił w 1992 roku po tym, jak towarzyszył chorym przed grotą Massabielle w Pirenejach. Od stycznia 2023 roku jest członkiem Rady Suwerennej Zakonu, a w lutym 2025 został wybrany Wielkim Szpitalnikiem — funkcją porównywalną do ministra zdrowia, spraw społecznych, pomocy humanitarnej i współpracy międzynarodowej. Blotz nadzoruje i koordynuje działalność humanitarną Zakonu na całym świecie.
CZYTAJ DALEJ

Lubuski marszałek podaje się do dymisji. Nagranie z jego udziałem wywołało oburzenie

2025-07-11 13:36

[ TEMATY ]

Zielona Góra

dymisja

marszałek

S3

województwo lubuskie

zderzenie

Lubuskie.pl

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego

Marszałek woj. lubuskiego Marcin Jabłoński poinformował w piątek o rezygnacji ze swojej funkcji. Powodem jest - jak dodał - wydarzenie drogowe z jego udziałem, które miało miejsce 26 czerwca.

26 czerwca na trasie S3 między Sulechowem a Zieloną Górą kierowana przez Jabłońskiego służbowa skoda suberb zderzyła się z bmw, a następnie z barierami energochłonnymi. Nikt nie odniósł obrażeń. Do internetu trafiło jednak nagranie, na którym widać, jak skoda podjeżdża blisko poprzedzającego ją auta, a następnie wyprzedza je prawym pasem. Potem widać, jak skoda przy powrocie na lewy pas ma kontakt z wyprzedzanym autem, po czym ociera się o bariery po lewej stronie jezdni, wzbijając w powietrze tumany kurzu. Policjanci zdecydowali o zatrzymaniu prawa jazdy Jabłońskiemu. Obsługujące kolizję funkcjonariuszki zdecydowały o skierowaniu wniosku o ukaranie do sądu.
CZYTAJ DALEJ

W Barcelonie beatyfikacja Lycariona Maya. Chciał być bratem wszystkich

2025-07-11 17:18

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Barcelona

Vatican Media

Brat Lycarion May, marysta

Brat Lycarion May, marysta

Kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, będzie przewodniczył jutro, 12 lipca, Mszy Świętej, podczas której młody szwajcarski zakonnik, wychowawca ubogich w Hiszpanii, zamordowany w czasie rewolt ludowych w 1909 roku, zostanie wyniesiony na ołtarze. Głosił braterstwo w świecie pełnym konfliktów.

„Aby udać się do Pueblo Nuevo, trzeba być gotowym oddać życie”. Tak mawiał Lycarion May (z domu François Benjamin), brat marysta, który 12 lipca, zostanie beatyfikowany w Barcelonie, w Hiszpanii. Uroczystość odbędzie się w południe w kościele św. Franciszka Salezego i będzie jej przewodniczył w imieniu Papieża kardynał Marcello Semeraro.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję