Reklama

Półwieczna tradycja

Historia parafii św. Józefa Rzemieślnika rozpoczyna się 28 lutego 1957 r. dekretem erekcyjnym bp. dr. Zdzisława Golińskiego. Zgodę na erygowanie parafii w dzielnicy Sosnowiec-Rudna wydało prezydium WRN. Kościołem tej parafii była wówczas kaplica znajdująca się na głównym cmentarzu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rok 2007, to dla parafii św. Józefa Rzemieślnika czas złotego jubileuszu. Centralna uroczystość odbyła się w Niedzielę Trójcy Przenajświętszej, 3 czerwca. Eucharystii połączonej z odśpiewaniem „Te Deum” przewodniczył ordynariusz sosnowiecki, bp Adam Śmigielski SDB. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili księża-rodacy, kapłani z okolicznych parafii, zaproszeni goście oraz parafianie. Przedtem, aby piękniej i głębiej przeżyć jubileusz 50-lecia, wierni uczestniczyli w tygodniowych Misjach św., które przeprowadzili ojcowie z Towarzystwa Jezusowego. Podczas Mszy św. Ksiądz Biskup poświęcił nowy witraż przedstawiający Boga Ojca i Ducha Świętego, który umieszczony został w centralnej ścianie ołtarzowej, nową chrzcielnicę i inne sprzęty liturgiczne. „Złoty jubileusz parafii sprawił, że nasze serca przepełnione są wdzięcznością wobec dobrego Boga i Matki Najświętszej za opiekę nad całą parafią. Ufamy, że dobry Bóg nam pobłogosławi, a św. Józef Rzemieślnik wesprze nas swoim przemożnym wstawiennictwem przed Bogiem” - mówił podczas uroczystości jubileuszowej przedstawiciel parafii, Jerzy Żmudzki. Wdzięczność Księdzu Biskupowi za obecność i słowo Boże wyraziła w imieniu parafii Maryla Wrzałek.

Współczesna parafia

Reklama

Parafia liczy ponad 5 tys. wiernych - ludzi, którzy chętnie uczestniczą w niedzielnych Eucharystiach oraz nabożeństwach w ciągu całego roku liturgicznego, organizują się w różnorakie ruchy i stowarzyszenia parafialne. W tutejszej parafii istnieje wspólnota Żywego Różańca, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Akcja Katolicka. Swoje miejsce w historii parafii ma również Ruch Światło-Życie, tzw. oaza, która w latach 90. przeżywała swój rozkwit, a od września 2005 r. rozpoczęła swoją reaktywację. Istotną rolę w liturgicznym życiu parafii pełni od początku jej istnienia Liturgiczna Służba Ołtarza, która obecnie skupia blisko 35 ministrantów i lektorów. W parafii zawiązał się głęboki kult Matki Bożej Nieustającej Pomocy - co środę sprawowana jest Msza św. wotywna do Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy, która jest poprzedzona nowenną przed obrazem MB Nieustającej Pomocy znajdującym się w świątyni. W każdy wtorek natomiast wierni modlą się o wstawiennictwo do patrona parafii, św. Józefa Rzemieślnika, podczas nabożeństwa o 17.45. Uroczyste Nieszpory eucharystyczne celebrowane są w każdą pierwszą niedzielę miesiąca o 17.30. Parafianie w pierwszy czwartek miesiąca i pierwszy piątek miesiąca adorują Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Gromadzą się także na Mszy św. wotywnej o Bożym Miłosierdziu w każdy trzeci piątek miesiąca o 18, a także na nabożeństwie wynagradzającym Najświętsze Serce Pana Jezusa za grzechy świata w pierwszy piątek miesiąca oraz na nabożeństwie wynagradzającym Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Codziennie o 6.30 w świątyni trwa modlitwa różańcowa, zaś w każdą niedzielę o 7.30 śpiewane są Godzinki o Niepokalanym Poczęciu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z dziejów parafii

Usytuowanie kościoła i budynków parafialnych jest dość nietypowe. Świątynia została wzniesiona w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza, dlatego też pewnie nosi tytuł Wszystkich Świętych, zaś patronem wspólnoty jest św. Józef Rzemieślnik, którego wspomnienie, a zarazem dzień odpustu parafialnego przypada 1 maja. Pierwszym proboszczem parafii został ks. kan. Aleksander Konopka, który przez 11 lat organizował życie duszpasterskie nowej wspólnoty. Msze św. były odprawiane wówczas w dni powszednie o 8 rano i w niedzielę o 9 i 11. W 1968 r. dzięki ofiarności i zaangażowaniu parafian przeprowadzono remont kaplicy oraz zakupiono dzwony. W latach 1968-75 w parafii obowiązki proboszczów pełnili: ks. Marian Sztuka, ks. Stanisław Piwowarski i ks. Stanisław Szopa. Trudno było w latach 80. uzyskać od władz pozwolenie na budowę nowej świątyni, a nierzadko graniczyło to z cudem, ale ks. kan. Stanisławowi Szopie udało się uzyskać zgodę na budowę nowego kościoła. Był rok 1982, a rok później, w czasie spotkania z Ojcem Świętym Janem Pawłem II poświęcono kamień węgielny pod nowy dom Boży.
Budowa kościoła trwała 6 lat. W 1990 r. uroczystego poświęcenia nowego kościoła dokonał bp Stanisław Nowak, ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej. Choroba coraz bardziej uniemożliwiała pracę duszpasterską ks. Szopie, dlatego też powołano nowego proboszcza - ks. Mariana Wątka, który zatroszczył się o umieszczenie nowego kościoła na mapie Sosnowca. 25 marca 1992 r. Papież Jan Paweł II bullą „Totus Tuus Poloniae Populus” utworzył diecezję sosnowiecka, zaś pierwszy bp sosnowiecki Adam Śmigielski SDB mianował na stanowisko proboszcza parafii św. Józefa Rzemieślnika ks. kan. dr. Stanisława Zychowicza.

Praca duchowa i materialna

W 1993 r. nastąpiły kolejne zmiany. Nowym proboszczem zostaje oficjał Sądu Biskupiego w Sosnowcu, ks. kan. dr Donat Manterys, który z ogromnym zapałem i wielkim zaangażowaniem rozpoczyna pracę w sferze duchowej i materialnej. Troszczy się o grupy działające w parafii, do Kościoła przybliża młodych, podejmuje się też realizacji planów gospodarczych parafii, które rozpoczął budowniczy świątyni ks. Stanisław Szopa. W 1994 r. dzieci pierwszokomunijne ofiarowują nowy Krzyż Misyjny, a w 1995 r. powstaje kruchta kościoła. Cały czas trwają prace nad rozbudową i upiększeniem wystroju świątyni parafialnej. W 1995 r. w kościele pojawia się nowa figura św. Józefa, patrona parafii, potem zakupione zostają konfesjonały oraz witraże. Na uwagę zasługuje witraż o tematyce eschatologicznej, o przemijalności ludzkiego życia - „Memento Mori”. Następnie rozpoczyna się przebudowa i remont budynku za kościołem, powstaje nowy dom parafialny. 10 grudnia 1998 r. Ordynariusz sosnowiecki dokonuje poświęcenia kaplicy św. Józefa Rzemieślnika (tzw. kaplicy zimowej) oraz sali spotkań. Rok później kościół wzbogaca się o dębowe ławki oraz płaskorzeźbę Świętej Rodziny, która umieszczona zostaje na ścianie ołtarzowej. W kaplicy zimowej z kolei zostają zamontowane witraże św. Józefa i Matki Bożej. W 2000 r. trwają prace wykończeniowe domu parafialnego, a w 2001 r. kończą się prace związane z wystrojem terenów wokół kościoła. Zostaje zamontowany witraż z Papieżem Polakiem, Stefanem Kardynałem Wyszyńskim - Prymasem Tysiąclecia, ks. Jerzym Popiełuszką - kapelanem „Solidarności”, św. Bratem Albertem Chmielowskim, św. Rafałem Kalinowskim oraz Matką Teresą Kierocińską - Apostołką Zagłębia. W 2003 r. trwają dalsze prace wykończeniowe w prezbiterium, a w 2004 r. ściana ołtarzowa, jak również ołtarz i ambonka zostają pokryte białym marmurem. W tym samym czasie odnowiono kopię obrazu NMP Częstochowskiej. Ksiądz Proboszcz natomiast, jako wotum wdzięczności po udanej operacji, ofiarowuje do tutejszej świątyni wieczną lampkę, która ma kształt serca. Od czerwca 2006 r. trwają prace remontowe, które mają na celu wykończenie wystroju świątyni. W sierpniu zostaje wstawiony m.in nowy witraż Boga Ojca i Ducha Świętego w centralnej ścianie tzw. ołtarzowej.

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Muniek Staszczyk: spowiedź jest jak prysznic

2025-07-24 20:12

[ TEMATY ]

spowiedź

Muniek Staszczyk

Biuro Prasowe FSM/ Adam Kołodziejczyk

Muniek Staszczyk

Muniek Staszczyk

O tym jak ważne są dla niego sakramenty, przede wszystkim spowiedź - mówił do młodzieży zgromadzonej na 38. Franciszkańskim Spotkaniu Młodych Muniek Staszczyk, lider zespołu T.Love. Do Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla przyjechało ok. 700 osób z całej Polski, które przez tydzień wspólnie modlą się, słuchają konferencji, biorą udział w warsztatach, nabożeństwach i koncertach.

Wśród gości tegorocznego FSM-u był Muniek Staszczyk. Jak wspominał, pochodzi z katolickiej rodziny, choć jego rodzice nie praktykowali regularnie. Jak zaznaczył, nigdy się Boga nie wyparł, choć był raczej daleko od Niego. Nawrócenie przeżył w 1998 r. Wcześniej jednak popadł w mocne uzależnienie od alkoholu, amfetaminy i marihuany
CZYTAJ DALEJ

Bp Suchodolski: fenomen popularności pielgrzymek wynika z tego, że są czasem doświadczenia wspólnoty

Fenomen popularności pielgrzymek wśród młodzieży wynika z tego, że są okazją doświadczenia bliskich relacji, których brakuje w codzienności - powiedział PAP przewodniczący rady KEP ds. duszpasterstwa młodzieży bp Grzegorz Suchodolski. Dodał, że to także okazja weryfikacji swoich możliwości i otwarcia na Boga.

W sierpniu w Polsce przypada szczyt pielgrzymkowy. Większość pątników zmierzała na Jasną Górę na dwie duże uroczystości maryjne – 15 sierpnia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i 26 sierpnia – Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Nowe studio mediów watykańskich przy Placu św. Piotra

2025-07-25 18:20

[ TEMATY ]

Plac św. Piotra

media watykańskie

Vatican Media

Na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich

Na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich

Przy Kolumnadzie Berniniego na Placu św. Piotra zainaugurowano nowe studio mediów watykańskich. Ma ono ułatwić relacjonowanie wydarzeń trwającego Roku Świętego, z których wszystkie - oprócz nadchodzącego Jubileuszu Młodzieży - mają swój kulminacyjny moment w Bazylice Watykańskiej lub na placu przed nią.

Inicjatywa, wsparta przez darczyńców z grupy Friends of the Holy Father (Przyjaciele Ojca Świętego), ma służyć bliższemu kontaktowi dziennikarzy mediów watykańskich z pielgrzymami i uczestnikami wydarzeń jubileuszowych, m.in. wrześniowej kanonizacji błogosławionych Pier Giorgia Frassatiego i Carla Acutisa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję