Odwołana została tradycyjna procesja ulicami miasta w Niedzielę Palmową. Wielkoczwartkowa Msza Krzyżma została przeniesiona na Zesłanie Ducha Świętego, gdyż „jej sprawowanie nie ma sensu bez udziału kapłanów diecezji”.
W Wielką Sobotę wieczorem we wszystkich kościołach, także w tych, gdzie nie będzie odprawiana liturgia, mają o ustalonej godzinie bić dzwony, aby wezwać wszystkich katolików do wspólnej modlitwy.
Abp Pizzaballa przypomina, że w Jerozolimie obchody Wielkiego Tygodnia skupione są wokół Grobu Pańskiego. Pomimo restrykcji związanych z koronawirusem, Kościół nie rezygnuje ze sprawowania tam liturgii, jednak nie mogą one być praktycznym punktem odniesienia dla parafii. Całe Triduum Paschalne będzie sprawowane (po arabsku) i transmitowane z konkatedry, z udziałem jedynie kilku seminarzystów.
W czasie Triduum Paschalnego należy unikać medialnych transmisji prywatnych celebracji, dlatego powinny być one skoordynowane i zorganizowane w ramach sześciu wikariatów Patriarchatu (dla Jerozolimy i Palestyny; dla Izraela; dla Jordanii; dla Cypru; dla katolików hebrajskich; dla migrantów i osób starających się o azyl).
Jednocześnie administrator apostolski przypomniał, że należy uczestniczyć za pośrednictwem internetu tylko w liturgiach aktualnie sprawowanych, a nie oglądać nagrania z nich. Zachęcił zarazem do wspólnej modlitwy w rodzinach.
Jak – dobrze! – przeżyć Triduum Paschalne
Czy potrafię zaufać mojemu Bogu, kiedy przychodzą cierpienie, ból, życiowa porażka, tragedia? Czy to On jest moją główną, najważniejszą polisą ubezpieczeniową – np. teraz, w czasach zarazy?
W polskiej tradycji Święta Wielkanocne nie są tak rodzinne i ciepłe jak Boże Narodzenie. W centrum uwagi stają cierpienie, męka, krzyż, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa, a tych treści nie da się wyrazić w sposób budzący wyłącznie pozytywne odczucia. Trzeba jednak powiedzieć jasno: dla chrześcijan męka, śmierć, a przede wszystkim zmartwychwstanie Chrystusa mają większe znaczenie. Zmartwychwstanie to centralne wydarzenie naszej wiary! Święty Paweł wyraził to bez ogródek: „Jeżeli Chrystus nie zmartwychwstał, daremna jest wasza wiara” (1 Kor 15, 17). Bez zmartwychwstania nasza wiara wisiałaby w próżni, byłaby bez sensu!
CZYTAJ DALEJ
Małopolska broni religii w szkołach. Sejmik apeluje: nie marginalizujcie lekcji, nie podważajcie prawa
Wbrew centralnym planom Ministerstwa Edukacji Narodowej, które od roku szkolnego 2025/2026 chce ograniczyć naukę religii do jednej godziny tygodniowo i usunąć jej ocenę ze średniej rocznej, głos sprzeciwu wybrzmiał z serca Polski południowej. Sejmik Województwa Małopolskiego przyjął oficjalny apel do premiera i szefowej MEN, wzywając do ochrony prawa rodziców, poszanowania konkordatu i niedyskryminowania przedmiotu, który przez dekady budował duchowe i moralne fundamenty młodych Polaków.
W dokumencie przyjętym większością głosów, radni województwa wyrażają „głęboki niepokój” wobec decyzji rządu o ograniczeniu nauczania religii w szkołach publicznych. Jak podkreślają, nie chodzi wyłącznie o jedną godzinę mniej w tygodniowym planie zajęć, ale o „symboliczne wypchnięcie religii na margines" życia szkolnego.
CZYTAJ DALEJ
USA: kto zakupi dom rodzinny papieża Leona XIV?
Gmina Dolton w pobliżu Chicago objęła w posiadanie dom rodzinny papieża Leona XIV. Jak poinformowała 2 lipca gazeta „USA Today”, osiągnięto porozumienie z dotychczasowym właścicielem, a cena zakupu nie została ujawniona.
Gmina zamierza teraz - we współpracy z Archidiecezją Chicago - udostępnić dom zwiedzającym jako obiekt historyczny, aby w ten sposób ożywić ruch turystyczny. Nie rzucający się w oczy dom jednorodzinny w Dolton stał się pożądaną nieruchomością po wyborze papieża Leona XIV. Robert Francis Prevost, który 8 maja został wybrany papieżem, dorastał w domu o powierzchni prawie 70 metrów kwadratowych przy East 141st Place. Tutaj spędził dzieciństwo z rodziną: matką Mildred Agnes, ojcem Louisem Mariusem i dwoma starszymi braćmi Louisem Martinem i Johnem Josephem. Według doniesień medialnych Leon XIV nadal jest właścicielem mieszkania w tej okolicy.
CZYTAJ DALEJ