Już pierwsze słowa Pisma Świętego pochodzące z Księgi Rodzaju mówią o wyjątkowej i niezbywalnej godności człowieka stworzonego na obraz i podobieństwo Boga - mówił dyrektor Archiwum Diecezjalnego ks. dr Dariusz Majewski, otwierając wystawę pt. „Kościół Mazowsza w trosce o godność człowieka”. Ekspozycja była jednym z punktów programu XXII Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej przeżywanego pod hasłem „Kultura chrześcijańska w służbie człowiekowi”.
Na wystawie zaprezentowano nowożytne wydania Biblii i ksiąg liturgicznych znajdujące się w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego. Odwołując się do słów Jana Pawła II, ks. Majewski powiedział, że „wiara, która nie staje się kulturą, nie jest wiarą w pełni przyjętą i w pełni przeżytą. Dlatego właśnie troska o dobro człowieka łączyła się zawsze nierozerwalnie z zabieganiem o zachowanie Słowa Bożego w jak najpiękniejszej formie”.
Zbiory wystawy podzielono na trzy grupy rodzajowe. W pierwszej części znajdowały się różne wydania Biblii pochodzące z okresu od XVI do XIX wieku. Na szczególną uwagę zasługiwało Pismo Święte wydane w Lyonie w 1536 r., opatrzone wstępami św. Hieronima i będące wcześniej własnością płockich benedyktynów. Na zwiedzających wystawę duże wrażenie wywarła Biblia protestancka, którą z języka greckiego przełożył Stanisław Murzynowski wywodzący się z Brudzenia k. Płocka. Została wydana staraniem Hanny Witt-Pasztowej jako reprint w Wydawnictwie Towarzystwa Naukowego Płockiego w 2003 r.
Druga grupa eksponatów zawierała księgi liturgiczne w języku łacińskim, wydane po Soborze Trydenckim (1545-63); m.in. pontyfikał z 1595 r. czy Mszał rzymski z 1846 r.
W trzeciej grupie można było zapoznać się z rzadko udostępnianą dla zwiedzających dokumentacją konserwatorską; m.in. Ewangelii św. Marka z XII wieku czy też rękopisu Antyfonarza franciszkańskiego z XIV wieku.
Pomóż w rozwoju naszego portalu