Reklama

Dar ołtarza - dar serc

Doroczne uroczystości odpustowe ku czci św. Katarzyny Aleksandryjskiej w konopnickiej parafii miały w tym roku szczególny charakter, bowiem zostały połączone z konsekracją nowego ołtarza. W murach stuletniej świątyni Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Niedziela lubelska 50/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podają kroniki, data powstania parafii w Konopnicy, powierzonej wstawiennictwu św. Katarzyny Aleksandryjskiej, sięga II poł. XIV wieku. Pierwsza świątynia, drewniana, została wzniesiona już ok. 1400 r. W połowie XVII wieku na jej miejscu wybudowano kościół murowany z kamienia i cegły, powierzając go opiece Matki Bożej i św. Katarzyny. Budowa obecnego kościoła z inicjatywy proboszcza ks. Jana Kureczki rozpoczęła się w 1897 r. Dzieło zostało ukończone w 1905 r., a zwieńczeniem było poświęcenie kościoła w 1906 r. przez bp. Franciszka Jaczewskiego. Trzynawowa świątynia, wzniesiona z cegły i białego kamienia w stylu neogotyckim, zachwyca wyjątkowym pięknem. Bogate polichromie i zabytkowe ołtarze, o które od lat troszczą się duszpasterze i wierni, tworzą atmosferę sprzyjającą głębokiej zadumie i modlitwie.
W niedzielę, 25 listopada, przed uroczystą Sumą odpustową z obrzędem konsekracji ołtarza, młodzież w krótkim programie artystycznym przypomniała dzieje parafii i kościoła. Wokół nowego stołu Pańskiego - jubileuszowego daru parafii - zgromadzili się kapłani i wierni, wśród których honorowym gościem był wnuk fundatora kościoła. Obecni byli także strażacy w galowych mundurach, młodzieżowa orkiestra dęta z Motycza oraz poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Szkoły Podstawowej im. kard. Stefana Wyszyńskiego z Konopnicy, Legionu Maryi i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Przedwojenny sztandar KSM był wyjątkowym świadkiem nowej karty w dziejach historii parafii.
Mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza seniora ks. kan. Mieczysława Horocha i obecnego proboszcza i dziekana ks. kan. Jana Domańskiego przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Witając w parafii Księdza Biskupa, ks. Domański mówił: „Dziś chcemy wyrazić Bogu wdzięczność za to, że tyle pokoleń mogło tutaj korzystać z Jego darów. Sakramenty św. to uobecnianie się samego Boga, a w szczególny sposób w kościele gromadzi nas Eucharystia, bezkrwawa ofiara sprawowana na ołtarzu Pańskim. Ten ołtarz, o poświęcenie którego proszę w imieniu całej wspólnoty, został ufundowany przez parafian i indywidualnych ofiarodawców”. Biskupa Mieczysława przywitała także delegacja młodzieży. Przedstawiciel służby liturgicznej podkreślał, że dla młodego pokolenia świątynia i ołtarz są miejscem nadzwyczaj cennym, w którym młodzi ludzie gromadzą się, by modlić się i służyć. Przedstawiciel Rady Duszpasterskiej w imieniu Rady, Akcji Katolickiej, Legionu Maryi, Oazy Rodzin oraz wójta Konopnicy wskazywał na Chrystusa Króla i Jego Matkę, którzy dla współczesnego człowieka winni stać się prawdziwymi wzorami wiary i bezinteresownej miłości. „Niech Jezus króluje naszym dzieciom, rodzinom, szkołom i naszej ojczyźnie - mówił. - Niech króluje na tym ołtarzu, który dziś będzie poświęcony i który pozostanie znakiem przynależności do mistycznego Ciała Chrystusa”.
Rozpoczynając Eucharystię, bp Cisło mówił: „W dzień patronalnego święta Akcji Katolickiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przynosimy dar ołtarza, dar waszych serc. Refleksją i modlitwą obejmujemy całe dzieje wspólnoty, które sięgają czasów Kazimierza Wielkiego, pamiętając, że to nie budynek jest najważniejszy, ale świątynia serc, której służy dom Boży, zamieszkiwany przez samego Chrystusa”. Ksiądz Biskup wzywał wiernych, by słuchali jedynego króla - Chrystusa, który swoim poddanym zapewnia życie w „królestwie serc”, wypełnionym miłością, sprawiedliwością, pokojem i łaską. Bp Cisło apelował o pozostanie wiernym Dekalogowi i prawu miłości. W homilii przypomniał, że z demokracji zrodził się m.in. nazizm i komunizm, a przywołując słowa Jana Pawła II mówił, że źle wykorzystana demokracja i odrzucenie norm moralnych i Dekalogu prowadzi do totalitaryzmu. Mówił także o tym, że to Polacy niosą Europie wiarę. Jest to tym bardziej ważne, gdy stary kontynent próbuje z codziennego życia, na które składa się praca, nauka i wypoczynek, wyeliminować wszystko, co przypomina Chrystusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Fala hejtu na córkę Karola Nawrockiego. Biuro Obrony Praw Dziecka reaguje

2025-06-03 20:20

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Kasia Nawrocka

Karol Porwich/Niedziela

Po wieczorze wyborczym w sieci wylał się hejt na córkę Karola Nawrockiego, Kasię. Jak przypomina Biuro Obrony Praw Dziecka, atakowanie siedmioletniego dziecka i znieważanie go z powodu wyglądu czy zachowania może zostać uznane za przestępstwo zagrożone karą do 12 lat bezwzględnego pozbawienia wolności.

NIE ZGADZAMY SIĘ NA HEJT WOBEC CÓRKI KAROLA NAWROCKIEGO - PODEJMIEMY DZIAŁANIA PRAWNE
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: ks. Glas skazany za wykorzystywanie seksualne dziecka

2025-06-02 17:53

[ TEMATY ]

ksiądz Piotr Glas

Adobe Stock

Pochodzący z Polski ks. Piotr Antoni Glas z angielskiej diecezji Portsmouth został skazany na pięć lat więzienia za wykorzystywanie seksualne dziecka, jakich się dopuścił w latach 2004-2007, gdy był duszpasterzem na brytyjskiej wyspie Jersey. Otrzymał również dożywotni zakaz kontaktów z ofiarą. Dodatkowo musi zapłacić ponad 12 tys. funtów za terapię, którą osoba ta, obecnie dorosła, przechodzi. Został także umieszczony w rejestrze przestępców seksualnych na okres 10 lat. Obrońca księdza zapowiada apelację.

61-letni duchowny w kwietniu br. został uznany przez ławę przysięgłych w Saint-Helier winnym czynów lubieżnych wobec dziecka na tle fetyszu stóp.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV dziękuje pracownikom za ich „ukrytą” pracę. Co miał na myśli?

2025-06-05 11:48

[ TEMATY ]

Watykan

Stolica Apostolska

Papież Leon XIV

Sekretariat Stanu

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

Do bycia wspólnotą wiary i miłości, „braćmi i synami Papieża”, którzy ofiarnie poświęcają się dla dobra Kościoła wezwał Papież Leon XIV pracowników Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej. Podczas spotkania z nimi dziękował za ich „niemal zawsze ukrytą” pracę i prosił, by to miejsce było wolne od ambicji i rywalizacji.

Leon XIV podziękował kard. Pietro Parolinowi, sekretarzowi Stanu Stolicy Apostolskiej, za nieustanną współpracę, jaką mu okazuje w pierwszym okresie pontyfikatu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję