Reklama

Chrystus - przyjaciel dzieci

Niedziela świdnicka 50/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Małgorzata Wawszczyk, katechetka, od dziesięciu już lat prowadzi grupę Eucharystycznego Ruchu Młodych przy świdnickiej parafii św. Józefa. Ten rok jest więc dla niej jubileuszowy. W niedzielę 25 listopada ze swoimi podopiecznymi uczestniczyła w uroczystości Chrystusa Króla. Był to zarazem dzień, gdy do Eucharystycznego Ruchu Młodych przyjęto nowych chętnych. Podobne uroczystości odbyły się w całej Polsce.
W Świdnicy młodzi członkowie ERM-u uczestniczyli w Sumie odprawionej pod przewodnictwem ks. inf. Kazimierza Jandziszaka w katedrze świdnickiej. Wśród kilkudziesięciu uczniów, wyróżniających się żółtymi chustami - symbolem przynależności do ruchu, było około 20 podopiecznych Małgorzaty Wawszczyk.
- Najmłodsza dziewczynka ma kilka lat i chociaż jeszcze ukrywa się za swoją siostrą, to z pewnością w przyszłości będzie aktywnym członkiem naszej grupy. Jej starsze koleżanki i koledzy to uczniowie klas III-VI - wyjaśnia katechetka.
Dla niej prowadzenie formacji młodych chrześcijan to przede wszystkim okazja do ukazania Chrystusa jako przyjaciela dzieci, który będąc obecnym w Eucharystii, nie tylko umacnia w życiu duchowym, ale też wspiera w kształtowaniu cech potrzebnych w codziennym życiu, takich jak: prawdomówność, życzliwość, bezinteresowność, pracowitość, przebaczenie.
- To wspólnota pomaga rozwijać miłość do Boga i drugiego człowieka - dodaje Małgorzata Wawszczyk. Dzieci z jej grupy najbardziej tę miłość do Boga pokazują poprzez śpiew, muzykę. „Kto śpiewa, ten dwa razy się modli” - mówi przysłowie. Radosna i rozśpiewana grupa ERM z parafii św. Józefa piosenką wielbi Boga w czasie cotygodniowych spotkań, ale także na Mszy św., nabożeństwach czy w trakcie zabaw, np. przy ognisku.
- Podejmujemy różnorodne działania, uczące bezinteresowności i służby bliźniemu. To choćby spotkania z niepełnosprawnymi: pielgrzymki integracyjne, rekolekcje, konkursy i wspólnie przygotowane jasełka. Dużą radością jest dla nas współorganizacja Diecezjalnych Spotkań Osób Niepełnosprawnych. Również coroczna akcja charytatywna „Bądź miłosiernym Samarytaninem”, podczas której organizujemy zbiórkę odzieży i przyborów szkolnych, uwrażliwia na potrzeby ubogich i pozwala dostrzec w potrzebującym Chrystusa - opowiada prowadząca grupę.
Dzieci pracujące pod opieką Małgorzaty Wawszczyk, uczestniczyły w Ogólnopolskim Dniu Wspólnoty w Częstochowie w 2006 r. To było niezapomniane przeżycie zarówno dla katechetki, jak i uczestniczących w nim eremowiczów. - Wspaniałe świadectwo tysięcy młodych chrześcijan wielbiących Jezusa Eucharystycznego - jak mówi pani Małgorzata. Ufa, że w roku 2008 dane będzie ponownie spotkać się - tym razem nad polskim morzem. A obchodzony przez nią osobisty jubileusz to okazja do podziękowania Bogu za ten niezapomniany czas.
Dwudziestoosobowa grupa Małgorzaty Wawszczyk to część olbrzymiej wspólnoty, liczącej w Polsce około 28 tysięcy osób, a na całym świecie - ponad 3 miliony. Cała historia Eucharystycznego Ruchu Młodych zaczęła się blisko 90 lat temu. W 1914 r. na międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Lourdes mówiono o potrzebie utworzenia dla dzieci organizacji o profilu eucharystycznym. Echa tego kongresu znalazły odbicie w orędziu papieża Benedykta XV, który wezwał dzieci całego świata do modlitwy o pokój.
Efektem kongresu i papieskiego wezwania stała się Krucjata Eucharystyczna, założona przez o. Bessier’sa TJ w 1916 r. jako organizacja dla dzieci w ramach Apostolstwa Modlitwy, prowadzonego przez Księży Jezuitów. Pierwsze oddziały ruchu powstały we Francji, ale szybko rozprzestrzeniał się on w innych krajach. W 1921 r. Benedykt XV dokonał oficjalnego zatwierdzenia organizacji, zrzeszającej najmłodszych aktywnych członków Kościoła katolickiego. Następny papież Pius XI zaraz po swojej koronacji w 1922 r. udzielił błogosławieństwa „rycerzom eucharystycznym”. Zaledwie pięć lat od założenia Krucjaty liczba małych „rycerzy” zbliżała się do 900 tysięcy.
Do Polski ideę organizacji sprowadziła św. Urszula Ledóchowska. Znana jest przede wszystkim jako założycielka Zgromadzenia Najświętszego Serca Jezusa Konającego, czyli zakonu urszulanek szarych i w jej skróconych biografiach nie zawsze znajdujemy informację o pracy na rzecz Krucjaty Eucharystycznej. Ale to właśnie św. Urszula - osoba niezwykle energiczna, pomysłowa, podróżująca po całej Europie, przywiozła z Francji pomysł organizacji katolickiej dla dzieci.
„Po porozumieniu się z o. Bessier’sem TJ i otrzymaniu aprobaty na to dzieło Matka Ledóchowska zakłada pierwsze koło Krucjaty w Pniewach koło Poznania 1 stycznia 1925 r. Dzięki poparciu władz kościelnych Sekretariat Krucjaty w Pniewach wydaje od października tegoż roku pismo „Hostia” i „Orędowniczek Eucharystyczny”, a na terenie Polski powstają coraz liczniej koła Krucjaty. W 1927 r. generalnym dyrektorem Krucjaty na całą Polskę zostaje mianowany o. Józef Bok TJ i Księża Jezuici obejmują wydawnictwo czasopisma „Hostia”. Krucjata stale się rozwija tak, że w 1939 r. osiąga liczbę około 200 tysięcy członków - czytamy w historii polskiego ERM-u na dzisiejszej stronie internetowej organizacji. Bo dziś już nie tylko czasopisma, ale także Internet wspomaga tworzenie jedności wspólnoty Eucharystycznego Ruchu Młodych.
Wróćmy jednak do pierwszych lat działalności organizacji. Ten okres świetności brutalnie przerwała II wojna światowa. Po 1945 r. podejmowano próby reaktywacji Krucjaty. W lipcu 1947 r. odbył się Ogólnopolski Zjazd Diecezjalnych Dyrektorów, w którym uczestniczyło 37 kapłanów. Potem przyszły jednak lata nieprzyjazne dla Kościoła. W okresie komunizmu nie tylko ERM-u, ale działalność wszystkich organizacji kościelnych została sparaliżowana.
Tymczasem na zachodzie Europy Krucjata Eucharystyczna zaczyna się przeobrażać, zmieniać. Odnawia się w 1960 r. Za radą Jana XXIII przybiera nazwę Eucharystyczny Ruch Młodych. Zmiana nazwy nie jest jednak najważniejsza. Ważniejsze jest uniezależnienie się ruchu od Apostolstwa Modlitwy i bezpośrednia współpraca z odpowiednią Komisją w ramach Episkopatu Francji. Staje się to w 1970 r. Podobne przeobrażenia mają miejsce w Belgii. We Włoszech i Hiszpanii Krucjata Eucharystyczna przekształca się co prawda w ERM, pozostając jednak sekcją młodzieżową Apostolstwa Modlitwy.
Ruch zyskuje zwolenników poza Europą. Wspólnoty ERM powstają w krajach Ameryki Łacińskiej: Meksyku, Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Paragwaju. I tak międzynarodowy ruch doczekał się 3 milionów młodych członków.
W Polsce prawdziwym przełomem był rok 1985 - rok przygotowań do II Kongresu Eucharystycznego. W wielu diecezjach właśnie wtedy powstały wspólnoty ERM-u. I trwają do dziś.
Do Eucharystycznego Ruchu Młodych przyjmowane są przede wszystkim dzieci po I Komunii św. „Żyj Mszą świętą”, „Czytaj Ewangelię”, „Kochaj bliźnich”, „Bądź trzynastym apostołem” - to najważniejsze filary ruchu. Najmłodsi - Uczniowie Chrystusa - chodzą do III i IV klasy. Ich znakiem jest żółta chusta. Starsi, z klas V i VI noszą tytuł Apostołowie Dzisiaj. Ich przywilejem jest noszenie specjalnej odznaki. Trzeci stopień to Młodzi Świadkowie - uczniowie gimnazjum, którzy otrzymują specjalny krzyżyk. Otrzymują także szczególny przywileje - jeśli są do tego gotowi, mogą sami rozpocząć pracę animatorów z młodszymi dziećmi.
Najważniejsze święta w życiu wspólnot ERM-u to Niedziela Chrystusa Króla, gdy przyjmowani są kandydaci do Krucjaty, oraz Wielki Czwartek, gdy starsi kandydaci otrzymują odznakę i legitymację członka Krucjaty Eucharystycznej. Kontynuując piękne tradycje, zapoczątkowane przez św. Urszulę Ledóchowską, ruch wydaje własny miesięcznik „Promień Eucharystii”. Co dwa lata organizowane są trzydniowe Ogólnopolskie Dni Wspólnoty. Także co dwa lata spotykają się gimnazjaliści z ERM-u. Integracji wspólnot służą też wakacyjne rekolekcje i pielgrzymki na Jasną Górę oraz… internetowe spotkania na stronie organizacji - www.erm.pl, gdzie na żywo prowadzonych forach młodzi ludzie wymieniają się doświadczeniami, a galerie fotograficzne przypominają o wspólnych radosnych chwilach.
Właśnie ta radość - radość z obcowania z Chrystusem we wspólnocie, radość robienia razem dobrych rzeczy, radość pełniejszego poznawania Ewangelii jest w Eucharystycznym Ruchu Młodych jedną z ważniejszych rzeczy. Przez takie spotkania dzieci zaczynają rozumieć, że nie ma dla nich lepszego przyjaciela niż Jezus.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2007-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Relikwia św. Leona Wielkiego w srebrnym krzyżu pektorale Papieża

2025-05-28 08:30

[ TEMATY ]

relikwie

Vatican News

W srebrnym krzyżu pektorale, podarowanym papieżowi Leonowi XIV przez Krąg św. Piotra w dniu jego wyboru, umieszczono relikwie ex ossibus (z kości) czterech biskupów: 45. biskupa Rzymu (św. Leona Wielkiego), św. Augustyna, biskupa Hippony, św. Tomasza z Villanueva, arcybiskupa Walencji, oraz błogosławionego Anzelma Polanco, biskupa Teruel, męczennika.

Św. Leon Wielki, żyjący na przełomie IV i V wieku, współczesny św. Augustynowi, był promotorem jedności Kościoła, zwalczał herezje, określił prymat biskupa Rzymu oraz ułożył jedne z najpiękniejszych modlitw kolekt w mszałach rzymskich.
CZYTAJ DALEJ

Prof. A. Nowak wystosował oświadczenie ws. ataków na K. Nawrockiego

2025-05-28 10:31

[ TEMATY ]

oświadczenie

oszczerstwa

Karol Nawrocki

Prof. Andrzej Nowak

PAP/Wojtek Jargiło

Specjalne oświadczenie w sprawie ataków na Karola Nawrockiego opublikował prof. Andrzej Nowak z obywatelskiego komitetu poparcia. To odpowiedź na wezwanie do wycofania przez niego poparcia dla prezesa IPN. - czytamy na stronie Radia Maryja.

„Wyniki pierwszej tury wyborów przywróciły nadzieję, że kłamstwo, oszczerstwo, kampania oparta wyłącznie na nienawiści – nie przynosi triumfu tym, którzy nadużywają państwowej władzy…” Chciałbym móc powtórzyć te słowa pod drugiej turze wyborów – podkreślił prof. Andrzej Nowak.
CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomasz Podlewski o „medialnym papiestwie", Leonie XIV i Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II

Gościem majowego spotkania z cyklu „Życie na gigancie” w częstochowskim duszpasterstwie akademickim „Emaus” był ks. dr Tomasz Podlewski – kapłan archidiecezji częstochowskiej, który obecnie mieszka w Rzymie, pracując jako dyrektor biura prasowego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II. W poniedziałkowy wieczór 26 maja, licznie zebranym słuchaczom, na prośbę duszpasterza akademickiego ks. Michała Krawczyka, opowiedział on o swojej pracy i podzielił się rzymskim doświadczeniem czasu konklawe oraz wyboru i pierwszych celebracji Ojca Świętego Leona XIV. Poniżej przytaczamy fragmenty wypowiedzi ks. Podlewskiego.

W kontekście wyboru nowego papieża ks. Tomasz Podlewski mówił m. in.: „Dla mnie osobiście radość z wyboru nowego papieża to była radość podwójna. Najpierw bowiem, zanim na Placu Św. Piotra usłyszeliśmy konkretne nazwisko, wpierw w naszych uszach zabrzmiały znane wszystkim słowa Hamebus Papam. Dla mnie już same one były dostatecznym powodem wzruszenia, radości i wdzięczności wobec Boga. Przecież już sam fakt, że Kościół znowu ma papieża, jest w stanie napełnić serca katolików pokojem. I rzeczywiście tak było. Zdałem sobie sprawę, że ludzie wiwatują na cześć Ojca Świętego, nie wiedząc jeszcze, kto nim został. To była bardzo krótka i subtelna chwila, ale na mnie zrobiła wielkie wrażenie, dlatego starałem się ten moment jakoś uchwycić świadomością, objąć sercem i zachowuję go w pamięci bardzo żywo. Te słowa przyniosły nam wszystkim jasny przekaz: Łódź Piotrowa znowu ma kapitana! Na Watykanie znowu jest papież! Po czasie oczekiwania i sede vacante, nasz Kościół znów jest pod opieką Piotra! Dla mnie osobiście to był bardzo ważny moment i mimo że ten aplauz oddzielający słowa Hamebus Papam od konkretnych słów Cardinalem Prevost to była w sumie tylko chwila, dla mnie miała wielkie znaczenie. Ten ulotny moment, na który świadomie zwracam dziś uwagę, dla mojej duszy miał w sobie coś z radości dziecka, kiedy tata wraca do domu. Jeszcze nie wiedzieliśmy kim jest nowy papież, ale każdy zdał sobie sprawę, że Bóg po raz kolejny w dziejach Kościoła daje nam w prezencie przewodnika, którego sam dla nas zaplanował. Powiem szczerze, że ktokolwiek zostałby wówczas ogłoszony papieżem, przyjąłbym go z identyczną wdzięcznością i miłością, jako dar od samego Jezusa. Bo przecież tak jest”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję