Reklama

Kościół

W Bolonii oddano hołd żołnierzom 2. Korpusu

25 kwietnia we Włoszech obchodzone jest Święto Wyzwolenia (Festa della Liberazione). To państwowe święto obchodzone co roku na pamiątkę wyzwolenia kraju spod faszyzmu i nazizmu w 1945 roku. Jest to również okazja, by przywołać na pamięć polskich żołnierzy, którzy wnieśli wielki wkład w wyzwolenie Włoch. Tym bardziej, że cztery dni wcześniej, 21 kwietnia, obchodzona jest rocznica wyzwolenia Bolonii, między innymi przez polskich żołnierzy.

[ TEMATY ]

armia gen. Andersa

Bolonia

źródło: Kuria Bolonii

Zobycie miasta poprzedziły ciężkie walki toczone w dniach od 9 do 15 kwietnia w celu przełamania obrony niemieckiej. W końcu Niemcy już od 19 kwietnia zaczęli się wycofywać, dlatego w samej Bolonii nie doszło do walk. Rankiem 21 kwietnia oddziały 2 Korpusu Polskiego były owacyjnie witane przez ludność miasta, a 9. Batalion Strzelców Karpackich uzyskał miano "bolońskiego".

Niestety straty w polskich szeragach były duże – w bitwie, która przeszła do historii jak „Bolońska” zginęło 300 żołnierzy, a 600 zostało rannych. Bitwa o to miasto wymieniana jest, obok walk o Monte Cassino i Ankonę, jako jedna z najważniejszych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia 2. Korpusu gen. Władysława Andersa.

Podziel się cytatem

W tym roku, ze względu na epidemię koronawirusa i trudnościami w przemieszczaniu się po mieście i kraju nie było publicznych uroczystości rocznicowych związanych z wyzwoleniem Bolonii choć była to szczególna, 75. rocznica. Jedynie w imieniu Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena, na przedmieściach miasta, umieszczono wieniec z biało-czerwonych kwiatów.

Reklama

Natomiast w Święto Wyzwolenia Włoch, 25 kwietnia, arcybiskup Bolonii, kard. Matteo Zuppi, aby oddać hołd żołnierzom, którzy wyzwolili miasto, odprawił Mszę św. na polskim cmentarzu. Z kardynałem koncelebrowali: jego sekretarz ks. Sebastiano Tori oraz miejscowy duszpasterz Polaków, ks. Tomasz Klimczak. W swojej homilii arcybiskup Bolonii powiedział, między innymi: „Z tych cmentarzy wojennych chcemy udać się duchowo na pielgrzymkę do wszystkich miejsc, gdzie spoczywają ci, którzy oddali życie, aby zakończyć drugą wojnę światową. Zło nigdy nie jest całkowicie pokonane. Kiedy z przekonaniem nie wybieramy drogi pokoju i sprawiedliwości, wszyscy jesteśmy słabsi, a światu grozi niebezpieczeństwo. Atmosfera przybnębienia tego miejsca wymaga od nas, abyśmy nie zapomnieli o testamencie pokoju poległych i wybrali życie każdego człowieka oraz drogę wytrwałości i spotkania. Jesteśmy dziećmi Boga, który prosi wszystkich, by miłować wrogów i zło miłością zwyciężać. Wojna jest pandemią, ponieważ rozprzestrzenia wszystkie złe „wirusy”. Jesteśmy tutaj, aby wysłuchać testamentu tych, który nas opuścili”.

Po Mszy św. kard. Zuppi pobłogosławił groby poległych. Na cmentarzu w Bolonii spoczywa 1432 żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych nie tylko w bitwie o Bolonię, ale także w walkach na Linii Gotów i w Apeninie Emiliańskim. Cmentarz powstał z inicjatywy gen. Andersa - został wybudowany w okresie od 1 lipca do 15 grudnia 1946 roku przez polskich żołnierzy i włoskich kamieniarzy. Necropola w San Lazzaro di Savenna (Bolonia) jest największym spośród czterech polskich cmentarzy usytuowanych na ziemi włoskiej (pozostałe trzy znajdują się w Loreto, Monte Cassino i Casamassima).

Mszę św. można obejrzeć na youtube:

2020-04-25 21:58

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Bolonii upamiętniono rocznicę wyzwolenia miasta przez II Korpus Polski gen. Andersa

[ TEMATY ]

rocznica

armia gen. Andersa

Bolonia

Konsulat RP w Mediolanie

76 lat temu, 21 kwietnia 1945 r., II Korpus Polski zajął Bolonię. Bitwa ta wraz z bitwami o Monte Cassino i o Ankonę jest jedną z najważniejszych na Zachodzie z udziałem Wojska Polskiego. Była to zarazem ostatnia batalia II Korpusu gen. Władysława Andersa.

Bitwa wzięła swą nazwę od zdobycia Bolonii, chociaż główne działania bojowe rozegrały się wcześniej, kiedy trzeba było przełamywać obronę niemiecką na Linii Gotów. Polscy żołnierze posuwali się wzdłuż starożytnej drogi via Emilia. Niestety droga ta jest poprzecinana rzekami i strumykami spływającymi z Apeninów Emiliańskich, które stały się liniami obrony z polami minowymi i zasiekami z drutu kolczastego.

CZYTAJ DALEJ

Św. Agata

Niedziela Ogólnopolska 6/2006, str. 16

„IcoonAgatha” autorstwa Bergognone (1481-1522) - Transferred from nl.wikipedia(Original text 

Agata urodziła się w Palermo (Panormus) na Sycylii w bogatej, wysoko postawionej rodzinie. Wyróżniała się nadzwyczajną urodą.

Kwintinianus - starosta Sycylii zabiegał o jej rękę, mając na względzie nie tylko jej urodę, ale też majątek. Kiedy Agata dowiedziała się o tym, uciekła i ukrywała się. Kwintinianus wyznaczył nagrodę za jej odnalezienie, wskutek czego zdradzono miejsce jej ukrycia. Ponieważ Agata postanowiła swoje życie poświęcić Bogu, odrzuciła oświadczyny Kwintinianusa. Ten domyślił się, że ma to związek z wiarą Agaty i postanowił nakłonić ją do porzucenia chrześcijaństwa. W tym celu oddano Agatę pod opiekę Afrodyzji - kobiety rozpustnej, która próbowała Agatę nakłonić do uciech cielesnych i porzucenia wiary. Afrodyzja nie zdziałała niczego i po trzydziestu dniach Agatę odesłano z powrotem Kwintinianusowi, który widząc, że nic nie wskóra, postawił Agatę przed sobą jako przed sędzią i kazał jej wyrzec się wiary. W tamtym czasie obowiązywał wymierzony w chrześcijan dekret cesarza Decjusza (249-251). Kiedy Agata nie wyrzekła się wiary, poddano ją torturom: szarpano jej ciało hakami i przypalano rany. Agata mimo to nie ugięła się, w związku z czym Kwintinianus kazał liktorowi (katu) obciąć jej piersi. Okaleczoną Agatę odprowadzono do więzienia i spodziewano się jej rychłej śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Trzęsienie ziemi: co najmniej 1541 osób zginęło w Turcji i 783 w Syrii

2023-02-06 14:57

[ TEMATY ]

trzęsienie ziemi

PAP/EPA/YAHYA NEMAH

W trzęsieniu ziemi, które w poniedziałek nad ranem nawiedziło południowo-wschodnią Turcję, zginęło 1541 osób - poinformowała turecka rządowa agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych i klęsk żywiołowych (AFAD). Kataklizm dotknął również północno-zachodnią Syrię, w której zginęły co najmniej 783 osoby.

W poprzednim bilansie ofiar w Turcji przedstawionym przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana informowano o 912 zabitych, ponad 5,3 tys. rannych i ponad 2,8 tys. zniszczonych budynków.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję