Jedną z inicjatyw przybliżających Biblię najmłodszym jest Uniwersytet Biblijny dla Dzieci, istniejący pod patronatem Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II Diecezji Radomskiej. Uniwersytet rozpoczął działalność 14 października 2014 r. przy parafii pw. Św. Jana Chrzciciela we współpracy z PSP nr. 7 im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.
Program uniwersytetu obejmuje trzy lata studiów. Pierwszy rok - Stary Testament oraz drugi i trzeci rok – Nowy Testament. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu, w szkole, poza planową katechezą.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pomysłodawcą i rektorem dziecięcej uczelni jest ks. Jacek Kucharski – moderator diecezjalny i wykładowca biblistyki. Jak tłumaczy, była to pierwsza placówka-matka dziecięcej uczelni. Aktualnie wspólnota uniwersytetu liczy 160 osób. Poza placówką przy parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Radomiu, istnieją jeszcze trzy filie Uniwersytetu Biblijnego dla Dzieci.
- Naszą ideą jest rozkochać dzieci w Słowie Bożym, aby stało się dla nich pokarmem w codzienności a przez to przenikać do wspólnot rodzinnych. Celem uniwersytetu jest pogłębianie znajomości Pisma Świętego wśród dzieci, a przez to włączanie całych rodzin do wspólnej lektury – wyjaśnił duchowny.
Rektor dziecięcej uczelni podkreślił, że dzięki temu w życiu uniwersytetu uczestniczą nie tylko uczniowie-studenci, ale ich rodzeństwo i rodzice. W wykładach chętnie biorą udział również dziadkowie.
Reklama
Podczas uroczystego rozdania indeksów studenci składają przysięgę. Każdy uczeń otrzymuje Biblię oraz uniwersytecki biret. Podopieczni biorą również udział w dwóch sesjach egzaminacyjnych. Natomiast rok pracy kończy uroczyste zakończenie roku studiów z wręczeniem dyplomów: „Znawca Pisma Świętego” stopnia I. II i III oraz nagród książkowych. Zajęcia prowadzą katecheci świeccy, siostry zakonne oraz kapłani.
- Uniwersytet jest przeznaczony dla uczniów klas III-VI. To formacja intelektualna. Nad formacją duchową czuwają księża proboszczowie parafii i szkół należących do uniwersytetów. Studenci UBD są zobowiązani do uczestnictwa w Mszy św. dziecięcej, gdzie przygotowują Liturgię Słowa i Modlitwa Powszechną – podkreślił ks. dr Kucharski.
Do wspólnoty uniwersyteckiej może dołączyć każdy, kto pragnie zgłębiać Pismo Święte. Warunkiem jest, aby na terenie jego szkoły i parafii istniała filia uniwersytetu. - To wspaniały przykład współpracy pomiędzy szkołą i parafią - ocenia ks. Kucharski.
W planach dziecięcej uczelni jest powołanie nowych filii na trenie diecezji radomskiej. Trwają przygotowania do otwarcia dwóch filii uniwersytetu na Ukrainie: we Lwowie i Samborze. W ten sposób dziecięca uczelnia nabierze charakteru międzynarodowego
Każdego roku wspólnota uniwersytecka włącza się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Biblijnego. W przeszłości organizowane były konkursy wiedzy biblijnej, spektakle nawiązujące do wydarzeń biblijnych, konkursy malarskie i quizy. - W tym roku, w czasie epidemii pozostały tzw. „narzędzia nowej ewangelizacji”. Uczniowie czytają teraz pilnie Ewangelię według św. Mateusza. Żywię nadzieję, że jeszcze przed wakacjami cała wspólnota spotka się na tradycyjnym zakończeniu pracy akademickiej w Jedlini-Letnisko – powiedział KAI pomysłodawca inicjatywy.
Patronat honorowy nad dziecięcą uczelnią sprawuje bp Henryk Tomasik.
W Kościele katolickim trwa obecnie 12. Tydzień Biblijny, który rozpoczął się w niedzielę 26 kwietnia, a zakończy się w sobotę 2 maja 2020.