Reklama

Głos z Torunia

Papieskie dziedzictwo w diecezji toruńskiej (6)

Honorowy obywatel

Samorządy przeszło 40 miast i gmin z obszaru województwa kujawsko-pomorskiego, w tym i z terenu diecezji toruńskiej podjęły decyzję o nadaniu papieżowi honorowego obywatelstwa. Taki krok motywowano przede wszystkim uznaniem wielkości dokonań papieża oraz akceptacją wartości, które głosił. Dla przykładu Rada Gminy Golub-Dobrzyń, podejmując uchwałę w dniu 30 marca 2000 roku, uzasadniała swoją decyzję następująco: W uznaniu nieocenionych zasług dla Polski i świata.

[ TEMATY ]

dziedzictwo

wspomnienie

św. Jan Paweł II

Czesław Jarmusz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Nadaniu honorowego obywatelstwa papieżowi towarzyszyły często różne inne wydarzenia, np. odsłonięcie specjalnej tablicy pamiątkowej, posadzenie dębu papieskiego, nadanie papieskiego patronatu ulicy czy umieszczenie w sali obrad rady portretu papieskiego. Były też i inne inicjatywy, jak na przykład wybicie specjalnego medalu pamiątkowego. Tak było chociażby w przypadku Gminy Łubianka, w której wybito specjalny medal z wizerunkiem papieża - Honorowego Obywatela Gminy. Uwieńczeniem procesu nadania obywatelstwa była podróż delegacji władz lokalnych do Watykanu. Tam, niejednokrotnie podczas prywatnych audiencji, papież Jan Paweł II przyjmował to wyróżnienie i kierował słowa, które stały się po jego śmierci swoistym testamentem dla mieszkańców naszych miast i gmin.

Szczególna więź

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzięki honorowym obywatelstwom nawiązywała się szczególna więź między daną miejscowością czy gminą a papieżem. Konsekwencją nadania tego wyróżnienia było regularne wysyłanie przez miasta i gminy życzeń do Watykanu, np. z okazji urodzin czy kolejnej rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową. W związku z tym powstała relacja, która dzisiaj potwierdzona jest skrzętnie przechowywanymi listami zwrotnymi z Watykanu.

Przejdźmy do wskazania miejsc, które pośród swoich honorowych obywateli posiadają osobę papieża Jana Pawła II. Miasta z obszaru naszej diecezji, które nadały papieżowi honorowe obywatelstwo, to: Brodnica (28 października 1999), Grudziądz (16 października 2003), Kowalewo Pomorskie (11 listopada 1999), Toruń (22 stycznia 1998).

Zdecydowanie więcej jest gmin, które nadały papieżowi honorowe obywatelstwo: Gmina Brodnica (30 października 1999), Gmina Dębowa Łąka (10 czerwca 2001), Gmina Golub-Dobrzyń (30 marca 2000), Gmina Grążawy (29 grudnia 1999), Gmina Grudziądz (29 października 1999), Gmina Lubicz (30 grudnia 1999), Gmina Łubianka (17 grudnia 1999), Gmina Rogowo (27 października 1999), Gmina Wąbrzeźno (23 grudnia 1999), Gmina Wielka Nieszawka (21 grudnia 1999), Gmina Zławieś Wielka (14 grudnia 1999).

Reklama

Pielgrzymka

Przywołajmy więcej szczegółów z nadania honorowego obywatelstwa papieżowi przez miasto Toruń. Rada Miasta podjęła jednogłośną uchwałę dnia 22 stycznia 1998 roku. Wręczenie tytułu Ojcu Świętemu miało miejsce niecały miesiąc później podczas audiencji w Watykanie, która odbyła się dnia 19 lutego 1998 roku, czyli w dniu 525 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Na spotkanie z papieżem udało się prawie 600 osób, w tym przedstawiciele władz, różnych środowisk miasta Torunia oraz wierni z całej diecezji, ponieważ podczas audiencji dziękowano także Ojcu Świętemu za wyniesienie na ołtarze bł. Marii Karłowskiej. Przedstawiciele władz miasta Torunia - przewodniczący rady miasta Bogdan Major i prezydent Zdzisław Bociek - wręczyli papieżowi dyplom Honorowego Obywatela Torunia, okolicznościowy srebrny medal z podobizną papieską (wykonany przez Zbigniewa Mikielewicza) oraz replikę portretu Mikołaja Kopernika z konwalią (wykonaną przez prof. Józefa Flika).

Treść toruńskiego dyplomu jest następująca: Rada Miejska Torunia jednomyślną uchwałą z dnia 22 stycznia 1998 roku ma zaszczyt przekazać Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, pierwszemu Polakowi na Stolicy Piotrowej, niestrudzonemu obrońcy godności i praw człowieka, apostołowi pokoju i braterstwa między narodami, siewcy nadziei u progu trzeciego tysiąclecia HONOROWE OBYWATELSTWO MIASTA TORUNIA, grodu Kopernika, z wyrazami czci i miłości jego mieszkańców.

Podczas tego spotkania ordynariusz toruński biskup Andrzej Suski oraz przedstawiciele władz Torunia ponowili zaproszenie Ojca Świętego do nawiedzenia diecezji i miasta. Prawdopodobnie nikt nie przypuszczał, że za kilka miesięcy zaproszenie to zostanie podjęte.

Wyraz wdzięczności

Odwołajmy się także do słów Ojca Świętego, które wypowiedział podczas spotkania w Watykanie: Witam Was serdecznie i pozdrawiam. (...) Sprawiliście mi wielką radość tymi odwiedzinami, bo ziemia toruńska, a zwłaszcza miasto Toruń, są mi znane i drogie. Przybliża mi to miasto przede wszystkim postać wielkiego jej syna – Mikołaja Kopernika, którego 525 rocznica urodzin przypada właśnie w dniu dzisiejszym, 19 lutego. Jest on obecny w świadomości Polaków, a zwłaszcza mieszkańców Torunia przez Uniwersytet, który nosi jego imię. Dziękuję wam również za dar, jaki przynieśliście osobiście dla papieża. Od dzisiaj czuję się jeszcze bardziej związany z tym miastem i z wami.

Reklama

(...) Dzisiejsze spotkanie przypomina mi moją ostatnią pielgrzymkę do Ojczyzny. Diecezja toruńska była przecież w jakiś szczególny sposób obecna w Zakopanem pod Krokwią, gdzie odbyła się beatyfikacja m. Marii Karłowskiej, założycielki Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Wraz z wami wszystkimi składam dzięki Panu Bogu za tę beatyfikację i wzór, jaki zostawiła ta błogosławiona naszej Ojczyźnie, Kościołowi i Polsce.

(...) Dowiedziałem się, że darem waszej diecezji z okazji beatyfikacji jest Toruńskie Centrum Caritas im. bł. Marii Karłowskiej. Jest ono owocem współpracy społeczeństwa waszego miasta i będzie służyć pomocą potrzebującym. Centrum prowadzi stołówkę dla ubogich, opiekuje się ludźmi chorymi i dziećmi z biednych rodzin, użycza schronienia bezdomnym i rodzinom dotkniętym różnymi nieszczęściami.

(...) Niech przykład błogosławionej Marii Karłowskiej przynosi owoce, zachęca i umacnia zwłaszcza tych, którzy poświęcili się w szczególny sposób służbie bliźniemu.

(...) Wszystkim tu obecnym i całej wspólnocie diecezji toruńskiej z serca błogosławię.

Toruńskim dopełnieniem wydarzeń na Watykanie była uroczysta sesja Rady Miejskiej Torunia, która miała miejsce dnia 25 marca 1998 roku. Odbyła się ona w Sali Wielkiej Dworu Artusa i została poświęcona osobie Ojca Świętego. Podczas jej trwania odsłonięto portret nowego Honorowego Obywatela Miasta Torunia.

2020-05-13 09:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prosto w oczy

Niedziela Ogólnopolska 18/2023, str. 8-11

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

ks. prof. Waldemar Chrostowski

Bronimy prawdy o św. Janie Pawle II

Karol Porwich/Niedziela

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Jestem zdania, że daliśmy się wciągnąć jako Kościół w ponurą dyskusję i rozdygotanie. Nadszedł czas, żebyśmy w imię wierności Janowi Pawłowi II przeszli od kalumnii i szkalowania do tego, co w Kościele i świecie jest naprawdę ważne – mówi ks. prof. Waldemar Chrostowski.

Wojciech Dudkiewicz: Atak medialny na Jana Pawła II, o sile trudnej do przewidzenia, spotkał się z mocną odpowiedzią środowisk katolickich. Czy mówi nam to coś nowego o Polsce, społeczeństwie, Kościele?

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: Jeżeli ktoś uważnie obserwuje życie Kościoła, zauważy, że od kilkunastu lat w okresie Wielkiego Postu powtarza się frontalny atak na Kościół – na prawdy wiary i zasady moralności chrześcijańskiej oraz na konkretne osoby. Zanim nadszedł tegoroczny Wielki Post, zastanawiałem się, z czym teraz wyjdą ci, którzy co roku urządzają antykatolicką hucpę. Okazało się, że przedmiotem ataku stał się Jan Paweł II, wielki Polak, który podniósł nas z kolan, a wzmacniając naszą narodową tożsamość i dumę, uczynił bardzo wiele, żebyśmy zostali w świecie dowartościowani. Nie jest tak, że nie można było tych ataków przewidzieć. Co więcej, one są stopniowane: najpierw były skierowane na dalsze, potem na bliskie otoczenie Jana Pawła II, a wreszcie – czego należało się spodziewać – ostrze ataku zostało wymierzone przeciwko papieżowi.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Bp Bronakowski o zakazie sprzedaży alkoholu na stacjach paliw: to ochrona młodego pokolenia Polaków

2024-04-23 13:30

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Bronakowski

Karol Porwich/Niedziela

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

Alkoholik włącza mechanizmy obronne, nie dostrzegając problemu

- Niwelowanie zagrożeń związanych z promocją i dostępnością alkoholu to przede wszystkim ochrona młodego pokolenia Polaków - zaznaczył bp Tadeusz Bronakowski w komentarzu dla Katolickiej Agencji Informacyjnej. Przewodniczący Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych wyraził tę opinię w odpowiedzi na propozycję wprowadzenia w Polsce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Obecnie Ministerstwo Zdrowia pracuje nad rozwiązaniami, które mają doprowadzić do zmniejszenia dostępności alkoholu.

Publikujemy pełną treść komentarza bp. Tadeusza Bronakowskiego - przewodniczącego Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję